Ситуація станом на 8:00 15.08.2022 р.
ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ
На Південному напрямку ЗСУ завдають ударів по логістиці російських військ, посилюючи тиск на їхній плацдарм на правому березі Дніпра та намагаючись змусити їх відступити від Херсону. Через знищення складів зі зброєю, значно знизилось артилерійська активність російських військ. На Донбасі попри активні штурмові дії військ РФ в районах Бахмуту та Авдіївки лінія фронту залишається стабільною. Українські підрозділи утримують позиції, а локальні просування російських військових є незначними. Натомість РФ продовжує завдавати авіаційні та ракетні удари по військовій та цивільній інфраструктурі в різних регіонах України. Залишається загрозливою ситуація навколо тимчасово окупованої Запорізької АЕС. Росія використовує її для шантажу світової спільноти. Окупація об’єкта та намір вимкнути його з української енергосистеми загрожує постачанню електроенергії населенню України.
Битва за Донбас
Війська РФ продовжують підготовку до штурму Бахмута. Вони намагаються просуватись до міста зі сходу. На цьому напрямку бої йдуть навколо Соледару. Паралельно здійснюється атаки в бік Бахмута з півдня.
Російські війська здійснюють штурмові операції на західних околицях Донецька – особливо активні бої відбуваються за село Піски, взяття якого російськими військами дозволить утворити загрозу оточення для Авдіївки.
Тривають систематичні обстріли вздовж лінії фронту. За період 11-14 серпня на території Донецької області загинули 17 людей, 72 мирних мешканців отримали поранення.
ЗСУ завдають ударів по російським військовим об’єктам на тимчасово окупованих територіях. За повідомленнями російських ЗМІ, 14 серпня було уражено базу російських найманців з так званої “ПВК Вагнера” в м. Попасна (Луганська область).
Харківський напрямок
На Харківському напрямку війська РФ утримують зайняті раніше рубежі. Тривають постійні обстріли Харкова та прилеглих до нього населених пунктів. Для ударів по району на схід від міста активно застосовується штурмова авіація.
В районі Ізюма інтенсивність бойових дій знизилась через перекидання військ РФ на інші ділянки фронту. Це призвело до послаблення тиску на позиції українських військ біля Слов’янську із цього напрямку.
Запорізький напрямок
На Запорізькому напрямку продовжуються обстріли вздовж лінії зіткнення. Війська РФ накопичують війська на території Запорізькій області. Активізація бойових дій зафіксована на південь від обласного центру.
11 серпня було знову обстріляно Запорізьку АЕС та прилеглі території. Внаслідок обстрілів на станції не вдалося вчасно змінити обслуговуючий персонал, роботу продовжуватимуть працівники попередньої зміни. Також російськими військовими 14 серпня було обстріляно місто-супутник ЗАЕС Енергодар; в результаті 1 особа загинула.
Південний напрямок
Збройні сили України завдають систематичних ударів по логістичним шляхам російських військ на тимчасово окупованих територіях Херсонщині. Таким чином вони хочуть відрізати частину російського контингенту від постачання та змусити російських військових відійти з правого берега Дніпра. Зокрема, 13 серпня ЗСУ відзвітували, що завдали удару по автомобільному мосту дамби в Новій Каховці; 14 серпня українські військові підтвердили інформацію про чергові удари по Антонівському мосту за допомогою високоточної зброї. Після ударів обидва мости не придатні до експлуатації.
Щоденних обстрілів зазнає Миколаїв. Зокрема, 13 серпня ракета розірвалася біля житлового будинку, внаслідок чого 1 людина отримала поранення. Також 13 серпня було атаковано портову інфраструктуру міста.
Обстріли території України
Російські військові знову обстріляли Нікопольський та Криворізький райони Дніпропетровської області.
Ввечері 12 серпня було нанесено ракетний удар по Запоріжжю, в результаті якого щонайменше 1 людина загинула, 2 мирних мешканців отримали поранення.
Продовжуються систематичні обстріли прикордонних територій Сумської та Чернігівської областей. Російські війська застосовують авіацію, міномети, ствольну та реактивну артилерію.
Інформаційне протистояння
Після оголошення латвійським Сеймом Росії державою-спонсором тероризму була здійснена DDoS-атака на веб-сайт парламенту, яка тимчасово паралізувала його роботу.
ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ
За даними Офісу Генерального Прокурора, станом на ранок 14 серпня внаслідок збройної агресії Російської Федерації в Україні кількість постраждалих дітей зросла до 1072 (361 дитина загинула, 711 – отримали поранення). 541 дитина втратила батьківське піклування безпосередньо через війну. Батьки 106 з них – загинули. Радниця-уповноважена президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Дарʼя Герасимчук заявила, що станом на 1 серпня 203 дитини вважаються зниклими безвісти та щонайменше 5754 дитини нелегально депортовані до Росії.
Віце-премʼєрка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук повідомила, що з 2 серпня в рамках обовʼязкової евакуації з Донеччини до безпечних місць вже виїхало близько 4 тис. громадян . Однак, на території області залишається значна кількість людей, які ризикують не дочекатись опалювального сезону в регіоні через зруйновану інфраструктуру.
Станом на 10 серпня 2022 року Міністерство культури та інформаційної політики зафіксувало 464 епізоди руйнацій або пошкоджень української культурної спадщини, що є воєнним злочином за Гаазькою конвенцією 1954 року. Найбільше злочинів зафіксовано у Донецькій та Харківських областях. Таким чином, Росія хоче знищити українську ідентичність та національну памʼять українців, руйнуючи культурні памʼятки. Офіс генерального прокурора України інформує про пошкодження 2321 закладу освіти російськими військами, з них 286 були знищені повністю. Інформація є попередньою, триває робота з уточнення даних у місцях ведення активних бойових дій.
З початку повномасштабної війни, відповідно до норм Женевської конвенції Україна повернула тіла 522 загиблих військових.
Росіяни розмістили військову базу на території лікарні з цивільними у тимчасово окупованому Мелітополі Запорізької області, таким чином використовуючи мирне населення як щит.
Внаслідок дій російських військових в Україні, гуманітарного розмінування потребує територія площею близько 270 тисяч квадратних кілометрів. Повне розмінування територій триватиме 5–10 років.
Спротив
Залишається активною діяльність руху спротиву на тимчасово окупованих територіях. Протягом останніх днів зафіксовані вибухи в Старобільську (Луганська область), Маріуполі (Донецька область), Мелітополі (Запорізька область). В районі останнього партизани пошкодили залізничний міст.
ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ
Міжнародні рейтингові агентства Fitch і S&P погіршили кредитні рейтинги України у зв’язку з відтермінуванням нею платежів за державним боргом на два роки. У Fitch додають, що зможуть підвищити рейтинг України тоді, коли набуде чинності погодження щодо реструктуризації боргу.
Прес-служба Нацбанку України повідомляє про значні збитки українських банків через російську агресію. У ІІ кварталі 2022 року чистий збиток сектору становив майже 4.5 млрд грн.
ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ
Європейський Союз та 42 країни світу опублікували спільну заяву, в якій закликали Російську Федерацію негайно вивести свої військові сили та весь інший неуповноважений персонал із Запорізької атомної електростанції, її найближчих околиць та всієї території України. Зазначається, що розміщення російських військових та озброєння на ядерному об’єкті є неприйнятним і порушує принципи безпеки та гарантій, які всі члени МАГАТЕ зобов’язалися поважати.
Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаель Маріано Ґроссі закликав надати місії доступ до Запорізької атомної електростанції, щоб експерти МАГАТЕ змогли оцінити ризики безпеці. Генеральний секретар ООН Антоніу Ґутерріш запропонував негайно припинити воєнні дії поблизу ЗАЕС: він наполягає на необхідності досягнення термінової домовленості щодо безпечного периметра демілітаризації, щоб забезпечити безпеку території об’єкта.
У Копенгагені 11 серпня пройшла Конференція північноєвропейських союзників з підтримки України на рівні міністрів оборони. У конференції взяли участь понад 20 країн, які акумулювали понад 1,5 млрд євро військової допомоги. Ці кошти можуть бути витрачені на закупівлю зброї для України або підготовку українських військових. На конференції також був погоджений фонд збільшення фінансування виробництва озброєнь, який створить Велика Британія. Зі свого боку, Польща та Словаччина заявили, що збільшать виробництво військової техніки. Учасники обговорили і розмінування України, де Ісландія відіграватиме ключову роль у підготовці відповідної місії партнерів.
Міністр оборони Словаччини Ярослав Над підтвердив, що перші 4 самохідні гаубиці Zuzana 2 вже надійшли до України. Ще 4 одиниці планується поставити найближчим часом. Окрім того, Словаччина планує списати свої винищувачі МіГ-29 наприкінці серпня — їх, швидше за все, передадуть Україні. Крім того Велика Британія надала Україні кілька установок реактивних систем залпового вогню M270, які допоможуть вражати цілі на відстані 80 кілометрів. В свою чергу, Нідерланди, слідом за Швецією, Данією, Фінляндією та Норвегією, приєдналися до британської програми з підготовки військовослужбовців ЗСУ.
Для залучення підтримки світових духовних лідерів Президент України Володимир Зеленський провів телефонну розмову з Папою Римським Франциском, під час якої поінформував про агресію, яку РФ здійснює проти України, та про злочини російський військових.
11 серпня Сейм Латвії зробив заяву стосовно цілеспрямованих військових атак Росії проти мирного населення України. Він визнав здійснене Росією насильство актом тероризму, а саму Російську Федерацію – державою-спонсором тероризму.
Європейські держави розглядають можливість обмеження в’їзду громадян РФ на їхню територію по Шенгенським візам. Питання буде обговорено наприкінці серпня на зустрічі міністрів закордонних справ країн ЄС. Наразі ідею підтримують країни Балтії, Фінляндія, Польща та Чехія. До цього кроку європейських партнерів раніше неодноразово закликав Президент України Володимир Зеленський.
Українська влада готує рішення, які допоможуть протистояти російській агресії в умовах тривалого військового конфлікту. Президент України Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради два законопроєкти – про продовження строку дії воєнного стану до 21 листопада 2022 року та про продовження проведення загальної мобілізації на 90 діб. Комітет Верховної Ради з питань нацбезпеки і оборони підтримав відповідні ініціативи.
Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.