Російсько-українська війна (дайджест) – 31 липня – 6 серпня 2023 р.

Ситуація станом на 8:00 07.08.2023 р.

  • Служба безпеки України та Військо-морські сили здійснила кілька успішних спецоперацій, застосовуючи надводні морські дрони. В результаті атак зазнали пошкоджень російський великий десантний корабель “Оленегорский горняк” в бухті Новоросійська та танкер-хімовоз у Керченській протоці. Україна оголосила акваторії чорноморських портів РФ зоною воєнної загрози.
  • Російські війська продовжують завдавати удари по цивільних об’єктах на території України. В результаті влучання ракети в житловий будинок в Кривому Розі 31 липня загинули 6 осіб, понад 80 людей отримали поранення. 2 серпня атаки російських безпілотників зруйнували будівлі та знищили зерно в дунайському порту Ізмаїл.
  • 5-6 серпня у Джидді, Саудівська Аравія, відбувся другий раунд консультацій на рівні радників національної безпеки та політичних директорів щодо реалізації української “Формули миру”. В зустрічі взяли участь понад 40 країн, які одностайно підтримали суверенітет та територіальну цілісність України. Було узгоджено створення окремих робочих груп за кожним з пунктів Формули.

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

На лінії фронту тривають позиційні бої. ЗСУ продовжують наступальні операції на південному напрямку та в районі Бахмута; російські війська намагаються втримати оборону та водночас наступають в районі кордону між Харківською та Луганською областями. 

У відповідь на російські дії, спрямовані на блокування експорту українського зерна, Україна активізувала атаки морських дронів-камікадзе проти кораблів російського флоту та портової інфраструктури. Російські джерела повідомляли про невдалі спроби атаки 1 та 2 серпня. В ніч на 4 серпня було здійснено атаку порта Новоросійськ. В результаті було пошкоджено великий десантний корабель “Оленегорский горняк”. Наступної ночі в результаті атаки в районі Креченського мосту було уражено російський танкер-хімовоз “SIG”, який використовувався для перевезення до Криму палива для російської армії. Судно залишилось на плаву, проте зазнало серйозних ушкоджень. 5 серпня Україна оголосила акваторії чорноморських портів РФ (Анапа, Новоросійськ, Геленджик, Туапсе, Сочі та Тамань) зоною воєнної загрози.

Окрім цього, протягом тижня було зафіксовано вибухи на території тимчасово окупованого Криму в районі російських військових об’єктів. 6 серпня було обстріляно міст біля Генічеська та в Чонгарі на території окупованої Херсонської області. В ніч на 1 серпня дронами-камікадзе знову було уражено офісну будівлю в “Москва-Сіті”. Також повідомляється про роботу ППО на околицях російської столиці. 

Війська РФ продовжують наносити ракетні удари по території України. 31 липня російська ракета влучила в багатоповерховий житловий будинок в Кривому Розі (Дніпропетровська область). В результаті загинули 6 осіб, отримали поранення понад 80 людей. Ввечері 5 серпня масштабний ракетний удар було здійснено по аеродромам на території Хмельниччини та Рівненщини. Також балістичні ракети використовувались для удару по підприємству “Мотор-Січ” в Запоріжжі. Керованою авіаційною бомбою було уражено центр переливання крові у Харкові.   

Тривають атаки території України із застосуванням дронів-камікадзе. В ніч на 1 серпня БПЛА пошкодив будівлю гуртожитку в Харкові. В ніч на 2 серпня дронами було атаковано Київ, зазнали пошкоджень нежитлові будівлі в кількох районах міста. Окрім цього, було нанесено удар по портовій та промисловій інфраструктурі в місті Ізмаїл на півдні Одеської області. Було знищено близько 40 тис. тон зерна, яке мало бути експортоване до Африки, Китаю та Ізраїлю. Також масштабна атака дронами проти українських міст була здійснена в ніч на 6 серпня. 

Внаслідок російських обстрілів втрати мирних мешканців в прифронтових областях України становили щонайменше: в Донецькій області – 7 осіб вбитими та 16 осіб пораненими; в Херсонській області – 5 осіб вбитими та 45 осіб пораненими. В Харківській області 3 людини загинули, 7 осіб отримали поранення. На Сумщині загинула щонайменше 1 людина. 

1 серпня білоруські військові гелікоптери здійснили провокацію, порушивши державний кордон з Польщею та залетівши в польський повітряний простір. У відповідь на це польські військові розгорнули додаткові сили (в тому числі ударні гелікоптери) в районі кордону. НАТО також уважно відстежує ситуацію та перебуває на контакті з Варшавою. 

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ, ПОЛІТИЧНІ ТА ЕКОНОМІЧНІ ТЕНДЕНЦІЇ

У звіті Лабораторії гуманітарних досліджень Єльської школи громадського здоров’я, опублікованому в рамках програми Conflict Observatory за підтримки Державного департаменту США, описується стан з примусовою паспортизацією українських громадян на тимчасово окупованих Росією територіях України. Основні результати дослідження вказують на те, що РФ забороняє жителям окупованих територій без російського громадянства отримувати доступ до гуманітарної і медичної допомоги; позбавляє їх права на роботу, муніципальні та соціальні послуги; примушує до визнання «влади» окупаційної адміністрації та отримання російського паспорту через проведення заходів «фільтрації», затримання і допити, погрози депортації. Крім того, всі діти, народжені на окупованих Росією територіях України, автоматично отримують російське громадянство незважаючи на те, що їх батьки не є громадянами РФ (аналогічна ситуація спостерігається і з дітьми-сиротами). На батьків та медичних працівників здійснюється тиск щодо реєстрації новонароджених як громадян РФ, в іншому випадку їм погрожують позбавленням батьківських прав, звільняють з роботи, обмежують у доступі до безкоштовних підгузків і дитячого харчування тощо.

За повідомленням російської уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової, яка оголошена у розшук Міжнародним кримінальним судом, з 24 лютого 2022 року РФ «прийняла» близько 4,8 млн жителів України, серед яких – понад 700 тисяч українських дітей. Також на територію РФ було вивезено 1,5 тисячі вихованців установ для дітей-сиріт. За офіційними даними української сторони, станом на кінець липня 2023 року було зафіксовано депортацію 19546 українських дітей до Росії, однак за інформацією правозахисників реальні цифри можуть сягати сотень тисяч таких випадків.

За даними Головного управління розвідки України, з початку 2022 року РФ примусово мобілізувала до своїх збройних сил від 55 до 60 тис. чоловіків (включно зі студентською молоддю) на тимчасово окупованих територіях України, відправляючи їх без підготовки на передову.

Після блокування з боку РФ «зернового коридору» світові ціни на продовольчу продукцію почали зростати, зокрема, через подорожчання олії та пшениці. Індекс цін на продовольство станом на липень 2023 р. сягав 123,9 пункта (на 1,3% більше, ніж у червні). Вперше за останні 9 місяців світові ціни на пшеницю зросли на 1,6%; також у липні подорожчав рис на 2,8% внаслідок зростання цін у сегменті ринку Індії.

Українська зернова асоціація оцінила потенційний врожай в Україні у 76,8 млн тонн зернових і олійних, що на 3 млн тонн більше, ніж минулого року (в умовах меншої на 2,2 млн га кількості засіяних площ). Відповідне збільшення прогнозу врожаю пояснюється сприятливими погодними умовами та кращою врожайністю культур. У новому сезону 2023-2024 рр. експорт з України може скласти до 48 млн тонн продукції.

ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА ТА МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА 

5-6 серпня у Джидді, Саудівська Аравія, відбулася друга зустріч на рівні радників з національної безпеки та політичних директорів щодо ключових принципів миру на основі Формули миру Президента України Володимира Зеленського. Учасники зустрічі з близько 40 країн (в тому числі й Китаю, який вперше взяв участь) засвідчили прихильність принципам Статуту ООН та  дійшли згоди, що повага до територіальної цілісності та суверенітету України має бути в основі будь-якого мирного врегулювання.  Також сторони погодилися продовжити роботу над реалізацією Формули миру на різних представницьких рівнях. Зустріч у Джидді стала кроком до практичної реалізації мирних ініціатив, запропонованих Україною. Крім того за результатами зустрічі було сформовано робочі групи щодо 10 пунктів української Формули миру.

Цього тижня Україна розпочала переговори зі Сполученими Штатами Америки щодо двосторонньої угоди про надання “гарантій безпеки” у межах Спільної декларації про підтримку нашої держави. Ця співпраця має на меті посилити прогрес України на шляху євроатлантичної інтеграції. В свою чергу, до Спільної декларації G7 про гарантії безпеки для України вже приєдналися 12 країн, незабаром розпочнеться робота над двосторонніми безпековими угодами з іншими державами-партнерами. 

Словаччина передала Україні дві самохідні гаубиці Zuzana 2 в рамках пакета допомоги, профінансованого Данією, Німеччиною та Норвегією. Литва виділила Україні черговий пакет військової допомоги, що включає пускові установки до зенітно-ракетних комплексів NASAMS, антидронові системи та інше обладнання. Уряд Болгарії схвалив проєкт угоди щодо безкоштовного надання броньованої транспортної техніки Україні.  Німеччина також передає новий пакет військової допомоги Україні, зокрема БМП Marder, обладнання для розмінування й розвідувальні системи.

Рада Євросоюзу запровадила нові санкції проти Білорусі через її причетність до військової агресії рф в Україні, що в першу чергу допоможуть забезпечити неможливість обходу санкцій проти РФ за допомогою Мінська та розширити заборону на експорт товарів і технологій, що сприяють військовому та технологічному розвитку Білорусі. Також посилюються обмежувальні дії проти банківської системи РФ, зокрема американський банк JPMorgan цього тижня припинив обробку експортних платежів для “Россельхозбанку”, який знаходиться під санкціями США та ЄС.

Цього тижня Президент України Володимир Зеленський провів зустріч із членом Республіканської партії США, Крістофером Крісті, який відвідав Україну з візитом. Лідери обговорили важливість подальшого посилення міжнародної допомоги з боку партнерів та умови необхідні для успішного звільнення тимчасово окупованих українських територій.

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.