Російсько-українська війна (дайджест) – 7-13 серпня 2023 р.

Ситуація станом на 8:00 14.08.2023 р.  

  • ЗСУ продовжують наступальні операції, досягаючи локальних успіхів на південному напрямку. Їм вдалося посунути російські війська в кількох районах Запорізької та Донецької областей, а також активізувати операції на лівому березі Дніпра на Херсонщині. 
  • Українські військові завдають інтенсивних ударів по місцях базування та інфраструктурі російських військ на тимчасово окупованих територіях. Зокрема 12 серпня була завдано ракетного удару по Керченському мосту. Окрім цього, російські джерела повідомляють про чисельні атаки дронами об’єктів на території РФ. 
  • Російські війська активізували атаки території України, застосовуючи балістичні ракети. Протягом тижня удари по Запоріжжю та Покровську призвели до чисельних жертв серед мирного населення. Також аеробалістичні ракети Х-47 “Кинджал” були застосовані для удару по Івано-Франківській області, де їх ціллю було місце розташування українських пілотів. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

ЗСУ продовжують наступ на південному напрямку, маючи тактичні успіхи в районі Роботиного (Запорізька область) та Урожайного (Донецька область). Також українські військові здійснюють обмежені операції на лівому березі Дніпра на Херсонщині. Водночас російські військові продовжують атаки на Куп’янському напрямку на Харківщині. 

Російські джерела повідомляють про обстріли території Брянської області; збиття БПЛА в районі Бєлгорода, а також щонайменше один вибух в межах міста; неодноразові спроби атакувати дронами Москву. 9 серпня пролунав масштабний вибух в Сергієвому Посаді, на оптико-механічному заводі, який залучений до виробництва обладнання для військової техніки. В ніч на 10 серпня було зафіксовано вибухи в районі міста Домодєдово Московської області. 

Окрім цього, тривають удари по позиціях російських військових на тимчасово окупованих територіях України. Зафіксовано вибухи в Бердянську та Мелітополі (Запорізька область) та атаки дронів проти Севастополя. Вдень 12 серпня було здійснено ракетну атаку Керченському мосту. 

Росія активізувала удари по прифронтових регіонах України, застосовуючи балістичні ракети. Протягом тижня цілями таких атак стали Запоріжжя (де в результаті одного з ракетних ударів була пошкоджена будівля готелю Reikartz) та Покровськ (Донецька область). В ніч на 10 серпня мала місце масована атака дронів-камікадзе проти об’єктів на території Рівненської області, в результаті чого була знищена нафтобаза. Вдень 11 серпня російські війська завдали удар по території України, застосовуючи 4 ракети Х-47 “Кинджал”. Одну ракету вдалося збити на Київщині, інші впали неподалік від аеродрому в Івано-Франківській області. В результаті атаки загинула щонайменше 1 людина. Ймовірно війська РФ намагались уразити місце базування українських пілотів в районі Коломиї, які готуються проходити підготовку для використання літаків західного зразка. 12 серпня було нанесено ракетні удари по Кривому Рогу (Дніпропетровська область) та Оріхову (Запорізька область). 

Внаслідок російських обстрілів втрати мирних мешканців в прифронтових областях України за тиждень становили щонайменше: в Донецькій області – 12 осіб загиблими та 64 людини пораненими (більшість з них – в результаті подвійного ракетного удару по житловим будівлям в Покровську 7 серпня); в Херсонській області – 9 осіб загиблими та 52 людей пораненими; в Харківській області – 3 осіб загиблими та 19 людей пораненими. Щонайменше 6 людей загинули та 38 осіб отримали поранення в Запорізькій області (переважна більшість стали жертвами ракетних ударів по місту Запоріжжя).  На території Дніпропетровської області 2 людини загинули та 4 особи отримали поранення.

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ, ПОЛІТИЧНІ ТА ЕКОНОМІЧНІ ТЕНДЕНЦІЇ

Українська влада розпочала обов’язкову евакуацію з 37 населених пунктів Куп’янського району Харківської області у зв’язку з посиленням російських обстрілів. Евакуації підлягає близько 11 тисяч осіб, зокрема 600 дітей.

Згідно даних Центру національного спротиву Росія вивозить українських підлітків з тимчасово окупованих територій до своїх військових таборів для “мілітарного виховання”. У таборах підліткам влаштовують військові вишколи та пропагандистські екскурсії.

11 серпня Рада безпеки і оборони України провела спеціальне засідання, на якому розглянула результати перевірок військкоматів. За результатами було вирішено звільнити всіх обласних воєнкомів. В останні місяці було відкрито декілька кримінальних справ щодо незаконного збагачення воєнкомів. Керівниками обласних територіальних центрів комплектування віднині будуть призначатися військові, які мають досвід бойових дій.

10 серпня 2023 року Україна оголосила нові тимчасові маршрути для торговельних суден, що йдуть до чорноморських морських портів України, але протягом всіх маршрутів зберігається військова загроза та мінна небезпека з боку Російської Федерації. Це рішення прийняте з метою відновлення українського експорту та дозволить судновласникам забрати свої торгівельні судна.

Станом на 1 серпня 2023 р. міжнародні резерви України складали близько 42 млрд доларів – рекордний показник в історії країни. Надходження допомоги та кредити від міжнародних партнерів перевищили продаж валюти Національним банком та боргові виплати. Внаслідок цього українські єврооблігації за останні два місяці подорожчали на 50%. Найбільшими власниками єврооблігацій України є фонди BlackRock, Pimco та Fidelity. Навесні 2023 року міністерство фінансів повідомило, що проведе переговори з приватними кредиторами про реструктуризацію боргу. 

ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА ТА МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА 

Німеччина передала Україні черговий пакет військової допомоги, в який увійшли, зокрема, дві пускові установки Patriot, гусеничні всюдиходи Bandvagn 206, військові тягачі 8×8 HX81 та іншу військову техніку. США офіційно схвалили постачання Україні першої партії танків Abrams разом з усією комплектацією: боєприпасів, запчастин, паливним обладнанням, ремонтними засобами. Також Естонія ухвалила рішення відправити до України партію зброї та боєприпасів.

До декларації країн “Групи семи” (G7) щодо підтримки України долучилися Греція та Латвія, що передбачає приєднання цих країн до забезпечення гарантій безпеки України та перспективу укладення відповідних двосторонніх угод. Таким чином кількість держав, що приєднались до спільної декларації т. зв “великої сімки”, збільшилась до 14+7. Крім того, розпочалися переговори між Україною та Великобританією щодо двосторонньої угоди про надання безпекових гарантій.

В свою чергу, 12 серпня пройшла зустріч представників українського уряду та Офісу Президента та парламенту з представниками іноземних дипломатичних установ  58 держав щодо обговорення реалізації Формули миру, з акцентом на такі пункти як «Енергетична безпека» та «Недопущення ескалації війни та повторення агресії».

Україна разом з міжнародними партнерами працює над пошуком нових шляхів для транспортування зернових культур після виходу РФ з Чорноморської зернової ініціативи та обстрілів нею портової інфраструктури на півдні України. 11 серпня пройшла  зустріч Україна – США – Єврокомісія – Румунія – Молдова, в рамках якої було обговорено можливості збільшення українського експорту шляхами Дунаю та зменшення ризиків для глобальної продовольчої безпеки. 

Сполучені Штати Америки розширили санкційний список фізичних осіб РФ, включивши російських мільярдерів Міхаіла Фрідмана і Петра Авена, російських бізнесменів Германа Хана та Алексєя Кузьмічова. Також під обмеження потрапив Російський союз промисловців і підприємців.

Цього тижня Президент України Володимир Зеленський провів зустріч із представником Вселенського Патріархату, митрополитом Халкедонським Еммануїлом, який прибув до до Києва з візитом. 

Президент України Володимир Зеленський провів телефонну розмову з Президентом Замбії Хакаінде Хічілемою та з Прем’єр-міністром Нідерландів Марком Рютте, обговоривши участь у реалізації Формули миру, продовольчу безпеку, а також актуальні оборонні потреби українського війська та співпрацю щодо гарантій безпеки.

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.