Російсько-українська війна (дайджест) – 3-5 жовтня 2022 р.

Ситуація станом на 8:00 06.10.2022 р. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

ЗСУ прорвали лінію оборони російських військ на півночі Херсонської області та в результаті успішного наступу звільнили частину регіону. Це створює загрозу всьому російському угрупованню, розташованому на правому березі Дніпра. Паралельно триває контрнаступ українських військ у районі адміністративного кордону Харківської та Луганської областей. 

Війська РФ наразі не можуть сформувати стабільну лінію оборони на цих напрямках та змушені відступати. Водночас вони продовжують завдавати ракетних ударів по території України. Окрім цього, активно застосовуються дрони-камікадзе, отримані Росією від Ірану. 

Битва за Донбас

Після звільнення Лиману ЗСУ продовжують наступ у напрямку рубежу Сватове-Кремінна, які розташовані на півночі Луганської області. Просування українських військ вперед створює передумови для звільнення північно-західної частини регіону, зокрема агломерації Сєвєродонецьк-Лисичанськ-Рубіжне. Вже відомо про відновлення контролю над кількома населеними пунктами на Луганщині. 

Війська РФ суттєво обмежили свої наступальні операції, намагаючись втримати лінію фронту. Локальні атаки на українські позиції тривають у районі Бахмута та Авдіївки. 

Продовжуються інтенсивні обстріли Донецької області з боку російських військ, які призводять до руйнування цивільної інфраструктури та втрат серед мирних мешканців. Протягом 3-5 жовтня на території Донецької області загинуло щонайменше 6 цивільних осіб, 11 людей отримали поранення.

Харківський напрямок

ЗСУ продовжують контрнаступальні операції на сході Харківської області, які спрямовані на її остаточне звільнення. Українські підрозділи наступають з плацдарму на лівому березі ріки Оскіл в північному напрямку. Повідомляється про звільнення низки селищ Ізюмського району Харківщини, що відкриває можливості для розвитку наступу в напрямку Сватового на Луганщині.

Російські війська продовжують обстріли Харкова та інших населених пунктів Харківської області. Внаслідок ракетного удару по Куп’янському району постраждала лікарня. На звільнених територіях актуальною залишається мінна загроза. За останні дні на Харківщині внаслідок дій російських військових загинули  2 людини,  9 осіб отримали поранення. 

Запорізький напрямок

Тривають обстріли Запоріжжя російськими військовими. Вранці 5 жовтня було здійснено спробу нанести ракетний удар по місту, застосовуючи ракети “Іскандер”. Одна ракета була збита силами ППО. В ніч на 6 жовтня по Запоріжжю також було нанесено удар по житлових будівлях. Інформація про його наслідки уточнюється. Окрім цього, 5 жовтня було завдано удару по Гуляйполю, щонайменше 2 осіб загинули. 

Південний напрямок

Українські війська прорвали лінію фронту на півночі Херсонської області, змушуючи війська РФ відступати в бік Каховської ГЕС. Внаслідок наступу на Херсонському плацдармі з 1 по 5 жовтня ЗСУ вдалося звільнити територію площею понад 1,3 тисячі квадратних кілометрів. Успішний наступ ЗСУ створює загрозу всьому російському угрупованню в цьому районі, яке забезпечується через мости та переправи під вогневим контролем української артилерії. 

Обстріли території України

Тривають обстріли території Дніпропетровській області. Зокрема, зранку 3 жовтня від ракетних ударів постраждало передмістя Дніпра. Найбільш інтенсивні удари війська РФ наносять по районах Нікополя та Марганця на узбережжі Дніпра. Обстріли тут здійснюються з лівого берега ріки – з району тимчасово окупованих Енергодару та Запорізької АЕС.

В ніч на 5 жовтня війська РФ здійснили масовану атаку території України із застосуванням дронів-камікадзе. За інформацією Повітряних сил ЗСУ, силам протиповітряної оборони вдалося збити шість БПЛА. Кілька дронів були застосовані для удару по місту Біла Церква на Київщині. В результаті були пошкоджені будівлі військової частини, 1 людина зазнала поранень. 

Також продовжуються обстріли прикордонних районів Чернігівської та Сумської областей з російської території. 

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ 

Управління Верховного комісара ООН з прав людини оновило дані про втрати цивільного населення внаслідок повномасштабного російського вторгнення в Україну. Станом на 3 жовтня підтверджені втрати становлять 15 246 осіб (6 114 загиблих, 9 132 поранених). За даними Офісу Генерального Прокурора, станом на ранок 5 жовтня внаслідок збройної агресії Російської Федерації в Україні кількість постраждалих дітей зросла до 1205 (418 дітей загинули, 787  – отримали поранення). За даними урядової платформи «Діти війни», станом на 3 жовтня 7992 дитини було депортовано, 236 – зникли безвісти. 

Генеральний прокурор України Андрій Костін заявив, що наразі зареєстровано близько 37 000 випадків воєнних злочинів РФ, а також встановлено понад 600 підозрюваних у їх виконанні. Він зазначив, що його офіс розслідує три види злочинів: злочин агресії, воєнні злочини та злочин геноциду.

Правоохоронці продовжують фіксувати злочини російських військових на нещодавно звільнених територіях. На Харківщині в одному з підвальних приміщень зруйнованого будинку були знайдені муміфіковані тіла 2 чоловіків. Обставини їхньої загибелі з’ясовуються. Окрім цього, поліція ексгумувала ще тіла 2 цивільних осіб, які за попередньою інформацією були закатовані російським спецназом. Аналогічні факти фіксуються на Донеччині. У нещодавно звільненому місті Лиман було знайдено понад 50 неідентифікованих поховань цивільних мешканців. Також тіла 4 вбитих цивільних були ексгумовані у Святогірську Донецької області. 

Особливо актуальною залишається проблема із мінуванням, зокрема на деокупованих територіях України. За оцінками експертів з розмінування, після закінчення активних бойових дій може знадобитися щонайменше десять років для повного усунення відповідної загрози. Російські військові здійснюють мінування захоплених територій хаотично, використовуючи протипіхотні та протитанкові міни, міни-пастки та саморобні пристрої. 

5 жовтня Президент РФ В.Путін підписав указ щодо так званого “прийняття у федеральну власність” захопленої російськими військами Запорізької АЕС. У відповідь на це Міністерство закордонних справ України засудило незаконне взяття Запорізької атомної станції під контроль РФ, що розцінюється як злочин, який посилює ризики та загрози у сфері ядерної безпеки. Голова МАГАТЕ Рафаель Гроссі повідомив, що ситуація на станції продовжує залишатися вкрай нестабільною. Російські військові звільнили викраденого директора станції Ігоря Мурашова; його було передано на підконтрольну українському уряду територію. Відтак наразі остаточно невідомо, наскільки ефективно здійснюється керівництво роботою об’єкта. 

Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко зазначив, що повномасштабне вторгнення Росії на територію України спричиняє серйозні руйнування цивільних об’єктів, зокрема релігійних та культурних установ, об’єктів культурної спадщини. Під загрозою знищення опинились об’єкти Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Станом на кінець вересня 2022 року Міністерство задокументувало понад 500 епізодів воєнних злочинів Росії проти української культурної спадщини.

За словами міністра екології Руслана Стрільця, російське повномасштабне вторгнення завдало екології України збитків на суму 35,3 млрд доларів США. За оцінками міністерства екології, збитки через забруднення повітря, спричиненого війною РФ проти України, наразі становлять близько 25 млрд євро; і ще 11,4 млрд євро необхідні для усунення шкоди, завданої ґрунтам.

ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ

Міжнародні партнери продовжують надавати фінансову підтримку Україні для закриття невідкладних потреб у ліквідності. 3 жовтня ЄС та Україна підписали меморандум про взаєморозуміння щодо майбутнього надання макрофінансової допомоги обсягом 5 млрд євро, і перший транш Україна має отримати в середині жовтня. Йдеться про другу частину з пакета макрофінансової допомоги ЄС для України обсягом 9 млрд євро, який Єврокомісія анонсувала ще у квітні.

Президент Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради подання про звільнення Кирила Шевченка з посади голови Національного банку України. Шевченко займав цю посаду з липня 2020 р. і подав у відставку у зв’язку зі станом здоров’я. Головним претендентом на посаду називають колишнього голову правління Ощадбанку Андрія Пишного.

Заступник міністра економіки Тарас Качка повідомив, що український експорт товарів у вересні вперше після початку повномасштабної війни перевищив $4 млрд. Негативне сальдо в торгівлі товарами у вересні скоротилося в 3 рази – до $354 млн порівняно із $1,05 млрд у серпні.

ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ

У відповідь на постійний ядерний шантаж, загрозу ескалації війни та спроби анексії українських територій Європейський Союз попередньо схвалив новий пакет санкцій проти Росії. Восьмий пакет розширює перелік обмежень на товари, які можуть сприяти військовому та технологічному зміцненню Російської Федерації або розвитку її сектору оборони та безпеки. Нові санкції розширюють заборону на імпорт з Росії сталі та сталевих виробів, деревної целюлози та паперу, машин і приладів. Окрім цього забороняється морське транспортування російської нафти в треті країни за цінами, які перевищують встановлену цінову межу на нафту. Президентка Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн привітала досягнення згоди країн-членів ЄС щодо нового пакета санкцій проти Росії. 

Президент України продовжує діалог з міжнародними партнерами задля посилення їх підтримки. Володимир Зеленський провів телефонну розмову із Президентом Сполучених Штатів Америки Джозефом Байденом. У фокусі обговорень були ситуація на фронті, посилення санкційного тиску проти Росії, важливість зернової ініціативи та реалізація спільних міжнародних заходів. Також Президент України провів переговори з Прем’єр-міністром Індії Нарендрою Моді та майбутньою очільницею італійського уряду Джорджією Мелоні, обговоривши можливості двосторонньої співпраці.

Активною залишається діяльність України на шляху євроатлантичної інтеграції. Президент Володимир Зеленський обговорив з Генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом координацію подальших кроків держави до Північноатлантичного Альянсу. Наразі заявку України щодо членства в організації публічно підтримали вже 11 країн. У свою чергу, за даними соціологічних опитувань, у разі референдуму щодо вступу України до НАТО цю ініціативу підтримали б 83% українців, що є найбільшим історичним показником.

Для розширення підтримки України серед країн Глобального Півдня міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба 3 жовтня розпочав перше в історії української дипломатії турне країнами Африки. Наразі міністр провів зустрічі з міністеркою закордонних справ, африканської інтеграції та діаспори Кот-д‘Івуару Кандією Камалою та із міністеркою закордонних справ та сенегальців за кордоном Аїсатою Таль Саль. Основними темами переговорів стали налагодження якісного партнерства та активізація співпраці в сферах цифровізації, торгівлі, сільського господарства та освіти. 

Країни-партнери продовжують надавати військову допомогу Україні на тлі її повномасштабної війни з Росією. США оголосили про виділення Україні нового пакета військової допомоги в розмірі 625 млн доларів США, до якого входить 4 установки HIMARS, 32 гаубиці, боєприпаси та бронеавтомобілі. Німеччина передала Україні 2 броньовані ремонтно-евакуаційні машини Bergepanzer 2. Фінляндія готує до відправки в Україну дев’ятої партії оборонної техніки. Міністерка оборони Чехії Яна Чернохова оголосила про схвалення наступного пакету військової допомоги для зміцнення оборонних можливостей України. Загальна допомога Чехії Україні сягнула 4,2 млрд євро. 

В Україні триває процес очищення органів влади від російської агентури та притягнення до відповідальності осіб, причетних до підривної діяльності в інтересах Російської Федерації. За матеріалами розслідування ДБР було повідомлено про підозру у державній зраді народному депутату від партії ОПЗЖ Ренату Кузьміну. Повноваження заступника голови Верховного Суду Богдана Львова було припинено через наявність в нього російського паспорта.

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.