Ситуація станом на 8:00 03.10.2022 р.
ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ
Збройні сили України продовжують успішні контрнаступальні дії в районі адміністративного кордону Харківської та Луганської області та на півночі Донеччини, де було звільнено місто Лиман. Також вони просунулись вперед на півдні – на Херсонському напрямку. У відповідь на успіхи ЗСУ війська РФ активізували ракетні удари по промисловим та цивільним обʼєктам на Півдні України.
РФ посилює ескалацію, запустивши процес незаконної анексії територій чотирьох областей України (Донецької, Запорізької, Луганської, Херсонської). Президент РФ В. Путін підписав відповідні документи. Влада України заявила, що цей крок Кремля унеможливлює будь-які переговори, підкреслила, що продовжуватиме звільнення тимчасово окупованих територій, та подала заявку на вступ до НАТО. Загалом, протягом вересня українській армії вдалося звільнити близько 10 тис. кв км української території.
Битва за Донбас
ЗСУ здійснили успішний наступ в північній частині Донецької області. В результаті 30 вересня вдалося звільнити місто Ямпіль, а 1 жовтня – місто Лиман.
Крім того, українські війська продовжують знищувати техніку та живу силу військ РФ у Сватовому, Кремінній, Золотому, Лисичанську та Сєвєродонецьку. Таким чином вони готують передумови для продовження контрнаступальних дій у північній частині Луганської області.
Тривають інтенсивні обстріли Донецької області з боку російських військ, які призводять до руйнування цивільної інфраструктури та втрат серед мирних мешканців. Протягом 29 вересня – 2 жовтня на території Донецької області загинуло щонайменше 16 цивільних осіб, 40 людей отримали поранення.
Харківський напрямок
Російські війська продовжують обстріли Харкова та інших населених пунктів Харківської області. За останні дні на Харківщині загинула 1 людина, 10 осіб отримали поранення внаслідок дій російських військових.
Запорізький напрямок
Російські війська вранці 30 вересня завдали ракетного удару по околицях міста Запоріжжя. Вони влучили в цивільну автоколону. В результаті щонайменше 30 осіб загинуло (серед них – 2 дитини), ще 118 осіб дістали поранення.
Ракетні удари по Запоріжжю продовжились і в наступні дні. В ніч на 3 жовтня руйнувань зазнала інфраструктура міста.
Південний напрямок
Війська РФ продовжують завдавати інтенсивних ударів по цивільній інфраструктурі Миколаєва. 29 вересня російські військові обстріляли житловий район міста з РСЗВ, застосовуючи касетні боєприпаси. В результаті вибуху поблизу зупинки громадського транспорту 3 людей загинуло та 12 отримали поранення. В ніч на 30 вересня внаслідок влучання ракети в багатоповерховий будинок отримали поранення 9 осіб. Наступної ночі російська ракета уразила п’ятиповерховий будинок, внаслідок чого загинула 1 людина.
В ніч на 29 вересня військами РФ було нанесено удар касетними снарядами по промисловій інфраструктурі Криворізького району Дніпропетровщини. В результаті отримали поранення щонайменше 19 осіб (згодом 1 з них померла). В ніч на 2 жовтня дронами-камікадзе було атаковано об’єкт цивільної інфраструктури в Кривому Розі.
ЗСУ в результаті контрнаступу на Криворізькому напрямку просунулись вперед та звільнили кілька населених пунктів на Херсонщині.
Оперативне командування “Південь” ЗСУ повідомляє про ураження командного пункту та пункту управління БПЛА російської армії на Херсонщині. Також точковим ударом ліквідовано представника окупаційної адміністрації області.
Обстріли території України
В ніч на 30 вересня російська війська обстріляли Дніпро ракетами “Искандер-К”. В результаті обстрілу знищене транспортне підприємство – під час пожежі після удару згоріли 52 автобуси, 98 одиниць громадського транспорту отримали ушкодження. Від ударної хвилі значних ушкоджень отримали кілька багатоповерхових будинків, гімназія, магазин та адміністративні будівлі. Щонайменше 3 людей загинуло, 5 отримали поранення.
1 жовтня війська РФ завдали удару по промисловій інфраструктурі Одещини. Окрім цього, на південному напрямку останніми днями війська РФ продовжили інтенсивно застосовувати іранські безпілотники-камікадзе проти Одеси та Миколаєва. Частину з них успішно нейтралізовано силами ППО, утім на Миколаївщині є декілька влучань в житлові та інфраструктурні обʼєкти.
Продовжуються удари по територіях Дніпропетровській області, розташованих поблизу лінії фронту. Як і раніше, найбільш інтенсивних ударів з боку військ РФ зазнає Нікопольський район.
Також продовжуються обстріли прикордонних районів Чернігівської та Сумської областей з російської території. На Сумщині 29 вересня внаслідок обстрілів 1 людина загинула, 2 осіб отримали поранення.
ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ
За даними Офісу Генерального Прокурора, станом на ранок 2 жовтня внаслідок збройної агресії Російської Федерації в Україні кількість постраждалих дітей зросла до 1196 (412 дітей загинули, 784 – отримали поранення). За даними урядової платформи «Діти війни», станом на 3 жовтня 7894 дитини було депортовано, 237 – зникли безвісти. Очільник Луганської ОВА Сергій Гайдай заявив, що до соціально-реабілітаційних центрів для неповнолітніх РФ було вивезено ще 76 українських дітей-сиріт з Луганської області.
1 жовтня на деокупованій Харківщині в Куп’янському районі було виявлено розстріляну колону з 7 цивільними автомобілями. Внаслідок обстрілів колони російськими військовими загинуло 24 мирних мешканця, серед яких – одна вагітна жінка та 13 дітей.
У звільнених населених пунктах України залишається критичною ситуація із замінованими територіями. 2 жовтня на Харківщині під час виконання професійних обовʼязків підірвалась на міні карета швидкої, внаслідок чого водій загинув, фельдшер отримав контузію і опіки. Також у полі поблизу села Василенкове було виявлено тіла 5 загиблих цивільних громадян, які підірвались на міні під час спроби самостійної евакуації з Куп’янська до Харкова в травні. Крім того, на Чернігівщині було виявлено автомобіль з 4 загиблими, що вибухнув на міні. 2 жовтня в Охтирському районі Сумської області на російській міні підірвався автомобіль зв’язківців АТ “Укртелеком”, внаслідок чого загинув водій авто.
Уповноважений зі зниклих безвісти Олег Котенко повідомив, що за 100 днів його роботи вдалося повернути тіла 2,5 тисячі загиблих воїнів. Наразі офіс Уповноваженого має підтвердження про перебування у полоні 2 200 українських військових. У розшуку як зниклі безвісти перебувають 4 390 людей. До Великої Британії повернули тіло британського волонтера Пола Юрі, який загинув після захоплення російськими військовими в Україні. Є докази того, що до Пола застосовували тортури та побиття, про що також засвідчив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
29 вересня відбувся черговий обмін полоненими. Було звільнено четверо українських військових, серед них – одна військова жінка, а також 2 цивільних жінок.
Правозахисна організація Human Right Watch заявила про численні військові злочини РФ на тимчасово окупованих територіях України. Російська влада придушує будь-яке інакомислення, широко застосовуючи тактику залякування з використанням тортур та викраденнями людей. Також організація засудила псевдореферендуми, проведені під тиском російських військових, які не мають юридичної сили і не можуть використовуватися як обґрунтування для анексії українських територій або порушення суверенітету України.
Правоохоронці виявили чергову катівню на території одного з підприємств у місті Вовчанськ Харківської області. За словами свідків, в одній камері приблизно на 12 квадратних метрів військові РФ утримували від 20 до 40 людей. У приміщенні виявили також інструменти для катувань.
Державна атомна компанія “Енергоатом” повідомила, що російські війська захопили генерального директора Запорізької атомної електростанції Ігоря Мурашова. Українських робітників на окупованій Росією Запорізькій атомній електростанції змушують підписати контракт з Росатом, щоб зберегти роботу. 50 країн-учасниць Генеральної конференції МАГАТЕ підписали спільну заяву, у якій закликали Росію вивести війська з території ЗАЕС та припинити ядерний шантаж.
На тимчасово окупованих територіях продовжуються заходи з примусової мобілізації, в ході яких окупаційні війська здійснюють обходи, складаючи списки чоловіків призовного віку. Крім того, виїзди з підконтрольних росіянам територій максимально ускладнені: на блокпостах посилили перевірку документів, влаштовують довготривалі огляди транспортних засобів та речей, вилучають гаджети, гроші та інші коштовні предмети.
Спротив
В тимчасово окупованому Мелітополі було підірвано автомобіль чиновниці окупаційної адміністрації, яка очолює так званий “департамент освіти” міста.
ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ
Міністр інфраструктури Олександр Кубраков заявив, що завдяки “зерновій ініціативі” морськими шляхами за вересень було експортовано майже 4 мільйони тонн аграрної продукції. За словами міністра, якщо врахувати експорт залізницею та вантажівками, то Україна практично вийшла на показники довоєнного експорту зерна – близько 6 млн тонн.
Міжнародні установи продовжують надавати фінансову підтримку України для забезпечення необхідних потреб. 30 вересня про виділення додаткових 530 млн доларів США на допомогу уряду України у наданні основних державних послуг заявив Світовий банк. Міжнародний валютний фонд розширив програму екстреного фінансування (Rapid Financing Instrument, RFI), внаслідок чого незабаром Україна зможе отримати до 1,3 млрд доларів США додаткової допомоги.
За словами Президента України Володимира Зеленського, невдовзі Верховна Рада розгляне законопроєкт щодо націоналізації усіх російських активів.
ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ
30 вересня президент РФ Володимир Путін оголосив про спробу анексії чотирьох областей України: Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської. У відповідь на це Україна офіційно звернулася до Міжнародного суду ООН з проханням розглянути справу проти РФ з цього приводу. Також було скликано засідання Ради Безпеки ООН, однак проєкт резолюції із засудженням дій Кремля було заблоковано застосуванням РФ права вето.
Світові лідери та міжнародні організації активно відреагували на рішення президента РФ про спробу анексії українських територій, висловивши своє обурення. Президент США Джо Байден заявив, що надалі підтримуватиме зусилля України з відновлення контролю над своєю територією. Рада Європейського Союзу та глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн засудили незаконну анексію чотирьох областей України та запевнили, що ніколи не визнають ці території частиною РФ. Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш заявив, що Росія зневажає цілі та принципи ООН, а будь-яке рішення про спробу анексії областей України не має правового значення і заслуговує на засудження. Рада Європи та ОБСЄ засудили примусову зміну міжнародних кордонів України, що є грубим порушенням міжнародного права і не може бути визнане в світі. Прем’єр-міністерка Великої Британії Ліз Трасс заявила, що без вагань вживатиме подальших дій, включно з новими санкціями, щоб підбити “військову машину Путіна”. Президент Польщі Анджей Дуда заявив, що Польща ніколи не визнає спроби РФ анексувати територію України, а також продовжуватиме підтримувати захисників України. Спробу РФ анексувати українські території також засудили Чехія, Бельгія, Нідерланди, Естонія, Грузія, Словенія, Молдова, Японія, Швеція, Данія, Туреччина, Ізраїль та інші.
Цього ж дня президент Володимир Зеленський підписав заявку на вступ України до НАТО у пришвидшеному порядку. Генсек НАТО Єнс Столтенберг наголосив, що Україна має право обрати свій шлях, а рішення про членство ухвалюється всіма тридцятьма членами Альянсу. За його словами, головними зусиллями союзників по НАТО зараз є надання негайної підтримки Україні у захисті від російського вторгнення. Наразі президенти 9 країн Центральної та Східної Європи, зокрема держав Балтії, Польщі, Чехії, Словаччини, Румунії, Північної Македонії та Чорногорії, підтримали намір України увійти до НАТО та опублікували спільну заяву. Підтримку якнайшвидшого вступу України до НАТО висловила міністерка закордонних справ Канади Мелані Жолі. Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що США підтримує політику “відкритих дверей” НАТО.
Ще однією відповіддю на намагання Росії анексувати українські території є посилення санкційного тиску. Рада нацбезпеки та оборони України ухвалила рішення запровадити санкції проти 3 600 фізичних і юридичних осіб РФ, з-поміж яких особи та організації, які підтримують агресію проти України. Крім того, США теж ввели нові санкції проти 910 осіб з Росії, Білорусі, а також представників окупаційної адміністрації на тимчасово окупованих територіях України. Велика Британія внесла до санкційного списку голову Центробанку РФ, обмежила експорт майже 700 товарів та заборонила Росії доступ до послуг своїх інженерних, архітектурних, аудиторських, юридичних та рекламних компаній. Слідом за Великою Британією та США нові фінансові та персональні санкції проти російських фізичних та юридичних осіб запровадили Канада та Австралія.
У свою чергу, лідери іноземних держав продовжують відвідувати Україну, висловлюючи солідарність та підтримку зусиль щодо відновлення територіальної цілісності держави. Міністр оборони Великої Британії Бен Воллес, а також міністр оборони ФРН Крістіне Ламбрехт цього тижня здійснили неоголошені візити до України та зустрілися зі своїм українським колегою Олексієм Резніковим. Під час зустрічей міністри обговорили поточну безпекову ситуацію, а також збільшення військової допомоги Україні. Ламбрехт пообіцяла швидку поставку першої одиниці наземної системи протиповітряної оборони Iris-T SLM. Крім того, Київ вперше відвідала голова нижньої палати парламенту Франції Яель Брон-Піве. На зустрічі з президентом України було обговорено посилення санкційного тиску на РФ та зміцнення двосторонньої співпраці.
Президент України Володимир Зеленський провів телефонну розмову з Президентом Франції Еммануелем Макроном, поінформувавши про ситуацію на фронті. Президенти обговорили важливість посилення оборонної підтримки України, а також тему ядерного шантажу Росією та демілітаризацію Запорізькій АЕС. Еммануель Макрон підтвердив рішучість Франції допомогти Україні відновити повну територіальну цілісність, а також пообіцяв працювати з європейськими партнерами над новими санкціями. Також Президент України провів перемовини з Прем’єр-міністром Данії Метте Фредеріксен, з Прем’єр-міністром Японії Фуміо Кішідою та з Президентом Польщі Анджеєм Дудою щодо подальшої підтримки України та відбудови українських міст.
На тлі можливої ескалації війни через мобілізацію в РФ та спроби анексії українських територій посилюється оборонна підтримка України від держав-партнерів. Міністерство оборони Литви підписало договір з польською компанією на закупівлю дронів-камікадзе Warmate для України. Придбати планують два повні комплекти, що включають пускову установку і 37 одиниць дронів. Німеччина, Данія та Норвегія повідомили, що закуплять для України 16 гаубиць Zuzana-2 словацького виробництва загальною вартістю 92 мільйони євро. В свою чергу Франція готується поставити в Україну нову серію гармат CAESAR, взяту із замовлення, призначеного для Данії. Ця поставка може стосуватися від 6 до 12 гаубиць.
Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.