Російсько-українська війна (дайджест) – 30 січня – 5 лютого 2023 р.

Ситуація станом на 8:00 06.02.2023 р.  

  • Російські війська розширюють плацдарми на південь та північ від Бахмута, створюючи загрозу оточення підрозділів ЗСУ в цьому місті. 
  • Посилення атак в районі Сватового та Кремінної свідчать про спробу наступальних дій військ РФ в напрямках Лиману та Куп’янську. 
  • 3 лютого у Києві відбувся саміт Україна-ЄС. Переговори про вступ України до Європейського Союзу мають початись вже до кінця цього року.
  • В рамках кампанії проти корупції в Україні були проведені обшуки в будинку олигарха Ігоря Коломойського, заарештовані та звільнені декілька чиновників в міністерстві оборони, митній та податковій службах. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

Російські війська здійснюють наступальні операції на кількох напрямках, намагаючись прорвати оборону ЗСУ з метою захоплення територій Донецької та Луганської областей України. Вони активізувались в районі Куп’янська (Харківська область), посилюючи тиск на підрозділи ЗСУ на північній ділянці фронту. Російські атаки в районі Сватового та Кремінної (Луганська область) змусили українські війська перейти в цьому районі до оборони та унеможливили звільнення цих населених пунктів найближчим часом. 

В районі Бахмута просування військ РФ вперед створює найбільшу загрозу українському фронту. Російські військові розширюють плацдарми навколо міста, наступаючи в напрямку Часового Яру (південний виступ). Вони також ведуть наступ в північному напрямку, створюючи загрозу оточення міста Сіверськ. Водночас в районі Донецька та Вугледара інтенсивність російських атак дещо знизилась.

Війська РФ продовжують систематичні обстріли цивільної інфраструктури прифронтових та прикордонних областей України. В результаті за останній тиждень втрати серед мирного населення становили щонайменше: в Донецькій області – 15 осіб загиблими та 65 людей пораненими (значна кількість жертв припадає на ракетні удари по Краматорську 1-2 лютого); в Херсонській області – 5 осіб загиблими та 18 людей пораненими; в Харківській області – 3 осіб загиблими та 11 людей пораненими. Окрім цього, тривають обстріли територій Сумської, Запорізької та Дніпропетровської областей. Актуальною залишається мінна загроза – на Харківщині 8 підлітків отримали травми внаслідок підриву на протипіхотній міні. 

МВС України оголосило про створення  “Гвардії наступу” – восьми штурмових бригад у складі Національної гвардії, Національної поліції та Державної прикордонної служби, які мають комплектуватися високомотивованими добровольцами та посилити потенціал українських збройних сил. 

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ, ПОЛІТИЧНІ ТА ЕКОНОМІЧНІ ТЕНДЕНЦІЇ

У рамках чергового великого обміну військовополоненими 4 лютого Україна повернула 116 осіб, а також тіла двох британських волонтерів-добровольців та одного українця.

1 лютого Службою безпеки України була ініційована серія обшуків, під які потрапили українські бізнесмени, чиновники та експосадовці. У рамках розслідування фінансових махінацій довкола “Укрнафти” відбувся обшук в українського олігарха Ігоря Коломойського. Також обшуки пройшли у колишнього міністра внутрішніх справ Арсена Авакова через розслідування падіння гелікоптера в Броварах. 

Були проведені обшуки у колишніх посадовців Міністерства оборони Б.Хмельницького та В.Шаповалова, що фігурують у скандалі про закупівлю продуктів харчування для військових, та яким було вручено підозри за фактом розтрати державних коштів. Обшуки також відбулися у керівництва податкової служби Києва, в результаті чого очільницю податкової Оксану Датій було викрито на багатомільйонних незаконних схемах збагачення. Того ж дня стало відомо про проведення обшуків і вручення підозри колишньому міністру енергетики та вугільної промисловості України Ігорю Насалику. Обшуки пройшли і в київського забудовника та колишнього депутата від ОПЗЖ Вадима Столара. 1 лютого Урядом було припинено повноваження в.о. очільника Голови Державної митної служби України Вячеслава Демченка, звільнено з посади його першого заступника О.Щуцького та відсторонено іншого заступника Р. Черкасського. 

Через штучну затримку суден інспекторами РФ у Босфорі експорт української агропродукції в рамках “зернового коридору” знизився за січень на 1,3 млн тонн у порівнянні з попередніми місяцями.

ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА ТА МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА 

3 лютого у Києві відбувся 24-й саміт Україна-ЄС. Участь у саміті взяли президент Європейської ради Шарль Мішель, Президентка Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн, Високий представник ЄС Жозеп Боррель та 15 єврокомісарів, які прибули до України з візитом. За результатами саміту лідери ЄС позитивно оцінили виконання Україною рекомендацій, також було схвалено план дій щодо подальшої інтеграції секторів економіки України до спільного європейського ринку. Представники ЄС заявили про виділення 1 млрд євро на відновлення України в рамках Fast Recovery та повідомили про рішення щодо підготовки десятого пакета санкцій Євросоюзу проти РФ. Крім того, було ухвалено спільну заяву, в якій вперше було затверджено рішення якнайшвидше почати переговори про вступ України до ЄС.

На тлі повідомлень про ймовірний наступ російських військ, міжнародні партнери збільшують обсяги оборонної допомоги Україні. Зокрема, США офіційно оголосили про виділення нового пакету загальною сумою 2,2 мільярди доларів США, який передбачає надання установок ППО HAWK, додаткових ракет для систем HIMARS (в тому числі далекобійні снаряди GLSDB з дальністю до 150 км.), броньованих машин MRAP, системи Javelin, протитанкових ракет, протипіхотних боєприпасів Claymore та іншого спорядження. Франція передасть Україні ще 12 самохідних гаубиць Caesar, а також у партнерстві з Італією поставлять Україні систему наземного захисту середньої дальності MAMBA. Португалія підтвердила намір надіслати в Україну бойові танки Leopard 2.

Європейський Союз в межах тренувальної місії для українських військових додатково підготує 15 тисяч військовослужбовців, загалом тренування пройдуть 30 тисяч військовослужбовців ЗСУ.

Протягом тижня Президент України Володимир Зеленський провів переговори з  міністром національної оборони Республіки Польща Маріушем Блащаком, з Федеральним президентом Республіки Австрія Александром Ван дер Белленом та з Прем’єр-міністром Королівства Данія Метте Фредеріксеном, які перебували з візитами в Україні.  

Крім того, Зеленський провів телефонні розмови з прем’єр-міністром Бельгії Александром Де Кроо, з прем’єр-міністром Великої Британії Ріші Сунаком та із прем’єр-міністром Канади Джастіном Трюдо

З 5 лютого набуло чинності ембарго на морські поставки нафтопродуктів із Росії до Європейського Союзу. Також країни “Великої сімки” та країни-члени Європейського Союзу погодилися ввести ліміт у 100 доларів за барель на продаж російських нафтопродуктів (дизельне паливо та бензин) третім країнам у рамках спроб обмежити доходи РФ. 

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.