Російсько-українська війна (дайджест) – 23-29 січня 2023 р.

Ситуація станом на 8:00 30.01.2023 р.  

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ

  • До “танкової коаліції” України приєдналось 12 країн: ЗСУ отримають від партнерів німецькі “Leopard 2”, американські “Abrams”, британські “Challenger 2” та польські PT-91.
  • Російські війська активізували наступ в Донецькій (в районах Авдіївки, Бахмута та Вугледара), Луганській та Запорізькій областях.
  • 26 січня нанесено черговий масований удар по критичній інфраструктурі України із застосуванням ракет та дронів-камікадзе. 

Російські війська посилили атаки на різних ділянках фронту. На Донеччині вони продовжують штурм Бахмуту. Виснажені попередніми атаками підрозділі так званої “Групи Вагнера” на цьому напрямку були замінені частинами регулярної російської армії. Під Донецьком війська РФ посилили атаки в районі Мар’їнки та Авдіївки. Окрім цього, вони розпочали активні атаки на новому напрямку, штурмуючи місто Вугледар. На Луганщині російські війська здійснюють локальні контратаки в районі Сватове-Кремінна з метою відтіснити ЗСУ від цих населених пунктів. 

Протягом 25-26 січня війська РФ здійснили нову масовану атаку проти критичної інфраструктури України, застосовуючи ракетне озброєння та дрони-камікадзе. За даними українських військових, українська ППО збила 47 з 55 ракет повітряного та морського базування, які були запущені по території України. Також Міноборони України повідомило про перехоплення всіх 24 БПЛА, задіяних в атаці. Попри те, що більшість ворожих об’єктів була перехоплена силами протиповітряної оборони, в результаті атаки були уражені енергетичні об’єкти на Київщині, Одещині та Вінниччині. Також було нанесено ракетний удар по прифронтових областях України, внаслідок якого зафіксовані пошкодження промислових та енергетичних об’єктів в Дніпропетровській та Запорізькій областях. Усього внаслідок атаки загинуло 11 людей, ще 11 осіб отримали поранення. 

Війська РФ продовжують здійснювати обстріли прифронтових та прикордонних областей України, руйнуючи цивільну інфраструктуру. Останніми днями особливої інтенсивності досягли удари по території Донецької області, де за минулий тиждень 19 осіб загинули,  54 людини отримали поранення. В інших областях за вказаний період також зафіксовані втрати серед мирних мешканців:  в Харківській областіщонайменше 3 особи загинули, 10 людей отримали поранення; в Херсонській області –  11 осіб загинули,  32 людини отримали поранення. Внаслідок обстрілів Херсона російськими військовими 24 січня було уражено турецьке судно, яке залишалось заблокованим в порту з початку повномасштабного російського вторгнення. Окрім цього, тривають обстріли Сумщини (де 23 січня загинула 1 людина, 2 осіб отримали поранення), території Запорізької області та району Нікополя на Дніпропетровщині. 

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ, ПОЛІТИЧНІ ТА ЕКОНОМІЧНІ ТЕНДЕНЦІЇ

Європейський суд з прав людини постановив, що має юрисдикцію для розгляду скарг проти РФ через порушення прав людини на Сході України у зв’язку з визнанням безпосереднього контролю та військової присутності Росії на “територіях, які перебували в руках сепаратистів”, починаючи з 11 травня 2014 року. 

24 січня низка високопоставлених українських чиновників пішли у відставку  під час найбільшої зміни керівництва після початку широкомасштабної агресії РФ проти України. Зокрема, на тлі скандалу із завищеними цінами для закупівлі харчування для військових з посади заступника міністра оборони пішов Вʼячеслав Шаповалов. Звільнення заступника генпрокурора Олексія Симоненка пов’язане з поїздкою в Іспанію на відпочинок, яка набула розголосу. Володимир Зеленський також підписав указ, яким заборонив чиновникам виїзд за кордон в особистих справах під час військового стану. 

Одночасно з цим, Кабінет Міністрів підтримав рішення Президента про звільнення керівників п’яти обласних державних адміністрацій. Також Президент Володимир Зеленський звільнив заступника голови Офісу президента Кирила Тимошенка з займаної посади (за власним бажанням); на його місце був призначений Олексій Кулеба. 

29 січня народні депутати України Наталія Королевська, Юрій Солод та Олег Волошин – представники забороненої політичної партії “Опозиційна платформа – За Життя” – написали заяви на складання мандатів. 

Станом на грудень 2022 року прямі збитки інфраструктурі України через вторгнення РФ сягають 137,8 млрд доларів, серед яких – 54 млрд дол. становлять збитки житлового фонду (загалом пошкоджено або зруйновано 149 тисяч житлових будинків). 

ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА ТА МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА 

25 січня Федеральний уряд Німеччини ухвалив рішення про постачання Україні 14 основних бойових танків Leopard 2, а також дозволив реекспорт третім країнам. Цього тижня рішення про передачу зазначених танків ухвалили Іспанія, Нідерланди, Канада та Норвегія. Крім того, на додаток до анонсованих раніше 14 танків Leopard 2, Польща оголосила про надання Україні 60 танків PT-91 Twardy (модернізована версія Т-72). В свою чергу, Президент США Джо Байден офіційно анонсував поставки танків американського виробництва M1 Abrams та обладнання до них. Швеція розглядає можливість відправлення в Україну танків Stridsvagn 122 (модернізована версія Leopard 2A5). Загалом Президент України заявив, що наразі до “танкової коаліції” приєдналося 12 держав. 

Військову допомогу Україні оголосив також уряд Бельгії, виділивши найбільший з початку повномасштабного вторгнення пакет допомоги на суму 92 млн євро, що включає ракети для ППО, протитанкові ракети, боєприпаси та іншу зброю. Італія і Франція домовилися закупити 700 зенітних ракет для комплексу протиповітряної оборони SAMP-T, який готуються передати Україні.

Міжнародні партнери посилюють санкційний тиск на Російську Федерацію. Зокрема, Японія запроваджує додаткові персональні санкції проти російських високопосадовців та військових, а також розширює експортні обмеження товарів 49 компаній, які можуть бути використані для посилення військового потенціалу РФ. Швейцарія запровадила нові санкції проти Росії відповідно до дев’ятого пакету санкцій ЄС. США оголосили російську ПВК «Вагнер» транснаціональною злочинною організацією, що передбачає запровадження додаткових санкцій.

26 січня відбулося перше засідання фінансової координаційної платформи донорів за участі представників країн G7, Євросоюзу, міжнародних фінансових інституцій та України – так званий фінансовий «Рамштайн». 

До України прибули інспектори Державного департаменту Сполучених Штатів, Міністерства оборони та Агентства з міжнародного розвитку (USAID) разом із консультантами Світового банку та Deloitte. Основною метою візиту є поліпшення незалежного нагляду за допомогою США та проведення необхідного аудиту використання коштів. 

Президент України Володимир Зеленський провів зустрічі з Президентом Фінляндської Республіки Саулі Нііністьо та із Верховним комісаром ООН у справах біженців Філіппо Гранді, які перебували з візитом в Києві. Лідери обговорили оборонну співпрацю, реалізацію формули миру та співробітництво в гуманітарній сфері. 26 січня до Одеси здійснила візит Міністр закордонних справ Франції Катрін Колонна.

Протягом тижня глава держави провів телефонні розмови з новообраним Президентом Чехії Петром Павелом, із Генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом, з федеральним канцлером Німеччини Олафом Шольцом та з Президентом Франції Еммануелем Макроном.

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.