Російсько-українська війна (дайджест) – 6-12 лютого 2023 р.

Ситуація станом на 8:00 13.02.2023 р.  

  • Російські війська, незважаючи на численні втрати у живій силі та техніці, здійснюють активні наступальні дії на декількох напрямках (в районі Куп’янська, Кремінної, Бахмута, Авдіївки, Вугледара та Мар’їнки), проте не в змозі прорвати оборону ЗСУ.  
  • 9-10 лютого була здійснена чергова масштабна атака проти об’єктів критичної інфраструктури України із застосованням дронів-камікадзе та ракет різного типу. 
  • Володимир Зеленський 8-9 лютого здійснив європейське турне, протягом якого відвідав Лондон, Париж та Брюссель. Головна мета візиту – надання Україні додаткової військової допомоги, зокрема бойових літаків, та посилення санкцій проти РФ. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

Російські війська активізували наступальні дії на декількох напрямках на східній ділянці фронту. Посилення інтенсивності атак засвідчує, що мова йде скоординовану масштабну операцію, метою якої є захоплення всіх територій Донецької та Луганської областей. 

На півночі російські війська намагаються відтіснити ЗСУ від дороги Сватове-Кремінна. Вони здійснюють атаки в напрямку Куп’янська та просунулись на південь від Кремінної.

Для українських підрозділів найбільш серйозною залишається ситуація в районі Бахмута, де війська РФ поступово розширюють плацдарми на флангах гарнізону, водночас штурмуючи східні околиці міста. Створюються умови для оточення міста. 

Російські війська здійснили серію атак в напрямках Авдіївки, Мар’їнки та Вугледара. Проте їх наступ зазнав невдачі, і вони понесли значні втрати в бронетехніці

ЗСУ наносять удари по військових базах військ РФ на тимчасово окупованих територіях. За останній тиждень зафіксовані успішні обстріли об’єктів в Бердянську (Запорізька область) та вибухи в Маріуполі (Донецька область).

Протягом 9-10 лютого війська РФ здійснили чергову атаку проти об’єктів критичної інфраструктури України. Для ударів було застосовано кілька хвиль дронів-камікадзе, а також комбінований ракетний удар, здійснений стратегічною авіацією та кораблями Чорноморського флоту РФ. За українськими даними, ракети при цьому пролетіли через повітряний простір Молдови та Румунії. Проте румунська сторона не підтвердила факт порушення власних кордонів. Окрім цього, російські війська продовжили застосовувати в Харківській та Запорізькій областях для ударів по наземних цілях комплекси ППО С-300. Також зафіксовано використання надводного дрону для атаки по стратегічно важливому мосту через Дністровський лиман в Одеській області. 

Українська система протиповітряної оборони збила більшість ворожих БПЛА та крилатих ракет. В Запорізькій області обстріл 10 лютого став найбільшим за кількістю влучань з початку повномасштабного вторгнення. Також складна ситуація з енергопостачанням склалась в Харківській та Одеській областях

Війська РФ продовжують систематичні ракетні та артилерійські удари по цивільній інфраструктурі прифронтових та прикордонних областей України. В результаті за останній тиждень втрати серед мирного населення становили щонайменше: в Донецькій області8 людей вбитими та 40 людей пораненими; в Херсонській області – 4 людей вбитими та 15 людей пораненими; в Харківській області – 3 людей вбитими та 16 людей пораненими. Також тривають обстріли окремих районів Сумщини, Запорізької та Дніпропетровської (де 9 лютого отримали поранення 4 людей) областей. На території Херсонської області внаслідок підриву на міні автомобілю загинули 2 людей.

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ, ПОЛІТИЧНІ ТА ЕКОНОМІЧНІ ТЕНДЕНЦІЇ

Останні кадрові зміни в органах державної влади в Україні демонструють тенденцію з призначення представників силових і правоохоронних структур на посади очільників міністерств і обласних військових адміністрацій. 7 лютого Верховна Рада України затвердила генерала поліції Ігоря Клименка на посаді міністра внутрішніх справ (до того Клименко з 2019 року очолював Національну поліцію України). Також парламент погодив призначення на посаду голови Служби безпеки України генерал-майора Василя Малюка, який до цього тимчасово виконував обов’язки керівника спецслужби. Крім того, Кабінет міністрів України підтримав призначення нових голів обласних військових адміністрацій – бригадного генерала Сергія Лисака у Дніпропетровській та полковника Юрія Малашка у Запорізькій областях (обидва – колишні працівники Служби безпеки України); а також Олександра Прокудіна у Херсонській області (у минулому – голова Нацполіції на Херсонщині). 

12 лютого Президент України В.Зеленський підписав указ щодо запровадження персональних санкцій проти 199 громадян Росії, які пов’язані з діяльністю “Росатому”. Даний крок виступає закликом України до міжнародної спільноти доєднатися до глобальних санкцій проти російської атомної галузі.

За час повномасштабного вторгнення РФ в Україні зазнали пошкодження понад 1200 закладів охорони здоров’я. При цьому частково було зруйновано 540 лікарень, повністю – 173 заклади. За інформацією міністра охорони здоров’я України В.Ляшка, на відновлення зруйнованих лікарень може знадобитися до 1 млрд доларів США. 

Через постійні атаки проти енергетичної інфраструктури України пошкодженими залишаються майже два десятки енергоблоків теплоелектростанцій. Якщо додати до цього факт окупації енергооб’єктів, то Україна тимчасово втратила 44% атомної генерації, 75% потужності ТЕС та 33% блочних ТЕЦ.

ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА ТА МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА 

Президент України Володимир Зеленський вперше з початку повномасштабного вторгнення здійснив турне до європейських країн. 8 лютого президент прибув до Великої Британії, де провів зустріч з Прем’єр-міністром Ріші Сунаком. Лідери підписали Декларацію єдності щодо союзницької взаємодії та взаємопідтримки між країнами. У свою чергу, Ріші Сунак підтвердив, що Велика Британія почне підготовку українських пілотів на британських винищувачах. У межах візиту В. Зеленський  виступив із зверненням перед обома палатами парламенту Великої Британії, закликавши надати Україні літаки для захисту повітряного простору від російських атак.

Ввечері того ж дня у Парижі Президент України провів переговори із Президентом Французької Республіки Еммануелем Макроном і Федеральним канцлером Німеччини Олафом Шольцом, закликавши їх передати Україні далекобійну артилерію та бойові літаки. 

9-10 лютого Володимир Зеленський взяв участь у саміті лідерів Європейського союзу у Брюсселі. Президент України виступив на спеціальному засіданні Європейського парламенту та Європейської ради, закликавши ЄС запровадити санкції проти російської атомної, ракетної індустрії та виробництва БПЛА, а також докласти зусиль, щоб притягнути всіх винних у розв’язанні війни до міжнародної відповідальності. На полях саміту глава Української держави обговорив оборонну підтримку України та поінформував партнерів про ситуацію на фронті. За підсумками саміту лідери ЄС ухвалили резолюцію, в якій підтвердили підтримку України в боротьбі проти російської агресії та закликали Росію негайно вивести всі війська. 

Цього тижня візити до України здійснили новопризначений федеральний міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус та міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас

Міжнародні партнери продовжують надавати військову допомогу Україні для посилення її оборонних можливостей. Швеція схвалила виділення Україні військової допомоги на 4,3 млрд шведських крон (близько 406 млн дол. США), що включає протитанкову зброю, обладнання для розмінування, протитанкові ракети Robot 57 та бойові машини піхоти CV90. Уряд Німеччини видав ліцензії на експорт німецьким збройним компаніям до 178 основних бойових танків Leopard 1A5 для України. В свою чергу Литва передасть Україні 36 зенітно-ракетних комплексів L-70 для знищення іранських дронів Shahed, 2 гелікоптери Мі-8 та іншого військового обладнання на суму понад 126 млн. євро.

Велика Британія запровадила новий пакет санкцій, що поширюється окремих фізичних осіб та 6 компаній, які постачають військове обладнання, зокрема безпілотники, для ведення війни Росії в Україні.

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.