Ситуація станом на 8:00 4.04.2022 р.
ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ
Російські війська продовжують завдавати удари по об’єктах цивільної інфраструктури та базах зберігання паливно-мастильних матеріалів. Основні зусилля сконцентровані на підготовці до відновлення наступальних дій та встановленні контролю за територіями Донецької та Луганської областей.
Київський та Житомирський напрямки:
Генштаб ЗСУ повідомляє про завершення відступу російських військ з території Київської області. Підрозділи українського десанту взяли під контроль ділянку україно-білоруського кордону поблизу Прип’яті.
Повітряне командування “Центр” повідомило, що було завдано ракетного удару по місту Васильків (Київська область). Частину ракет вдалося збити системам протиповітряної оборони. За попередніми даними декілька людей були поранені.
Чернігівський та Сумський напрямки:
Продовжується відведення російських військ з Чернігівщини та Сумщини. Українські військові звільнили населені пункти Количівка, Ягідне, Іванівка Чернігівської області, де розташовані розв’язки на трасі Київ-Чернігів.
Харківський та Луганський напрямки:
На Харківському напрямку найгостріша обстановка навколо Ізюма, де російські війська продовжують атаки на українські позиції. В районі міста було збито російський літак.
Також продовжуються обстріли Харкова. 3 квітня очільник Харківської ОВА Олег Синєгубов розповів, що за минулу добу російські війська нанесли 21 удар із артилерії, мінометів, танків по місту та околицях. Ввечері 3 квітня російські військові обстріляли житлові будинки у Слобідському районі Харкова. За попередньою інформацією, внаслідок обстрілу загинуло 7 людей, 34 особи поранені (серед них 3 дітей).
Крім того, голова Харківської ОВА повідомив про обстріл колони, яка їхала евакуювати людей зі зруйнованої лікарні в тимчасово окупованій Балаклії. За попередніми даними, водій одного з автобусів загинув.
Голова Луганської ОВА Сергій Гайдай інформує, що ЗСУ тримають позиції в окремих кварталах міст Рубіжне та Попасна. Продовжуються обстріли Сєвєродонецька, Рубіжного та Лисичанська. Внаслідок бойових дій загинула 1 людина в Рубіжному; 3 людей (мешканці Лисичанська та Новодружеська) отримали поранення. Під час мінометного обстрілу в Новодружеську загинули два українські волонтери, що займалися видачею гуманітарної допомоги.
Донецький і Запорізький напрямки:
Російські війська продовжують спроби встановити повний контроль за Маріуполем. Продовжуються бойові дії на інших ділянках фронту. Внаслідок обстрілів в Авдіївці, Георгіївці та Мар’їнці отримали поранення 5 людей.
За словами речника Запорізької ОВА Івана Арефʼєва, продовжуються обстріли мирних сіл та містечок в Пологівському районі Запорізької області, армія РФ розміщує озброєння та військову техніку у безпосередніи близькості до житлової інфраструктури населених пунктів, а також проводять фільтраційні заходи на тимчасово зайнятих територіях.
Південний напрямок:
За повідомленнями Генштабу ЗСУ, на південнобузькому напрямку йде бій за Олександрівку Миколаївської області. Російські війська прагнуть здобути повний контроль над територією Херсонської області.
По Миколаєву здійснені ракетні удари. Голова Миколаївський ОВА Віталій Кім проінформував, що у результаті обстрілів міста близько 11 людей постраждало, 1 людина загинула. Також було обстріляно місто Очаків, є загиблі та поранені.
За словами речника Одеської ОВА Сергія Братчука в ніч з 3 на 4 квітня російські війська завдали черговий ракетний удар по одному з об’єктів в Одесі.
Західний напрямок:
Мер Тернополя Сергій Надал ввечері 3 квітня заявив про ракетний обстріл міста.
Інформаційне протистояння
Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації повідомила, що за місяць війни вже сталося майже втричі більше хакерських атак різного виду, ніж за аналогічний період минулого року. Найпопулярнішими видами атак залишаються фішингові розсилання, розповсюдження шкідливого програмного забезпечення, DDoS-атак.
ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ
За даними міністерки з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірини Верещук 3 квітня через гуманітарні коридори було евакуйовано майже 2,7 тисяч людей.
Управління Верховного комісара ООН з прав людини повідомило, що станом на 00:00 3 квітня з початку широкомасштабного вторгнення Російської Федерації на території України зафіксовано 3455 жертв серед цивільного населення (1417 загиблих і 2038 поранених). Офіс Генерального Прокурора повідомляє, що станом на ранок 3 квітня через дії російських військових в Україні загинули 158 дітей; понад 258 отримали поранення.
Генеральний Прокурор Ірина Венедіктова повідомила, що з територій Київської області, звільнених від російських військ за останні дні, на експертизу вивезено 410 тіл вбитих мирних мешканців. Reuters опублікували супутникові знімки, які ймовірно зображують братську могилу в м. Буча (Київська область), розташовану на території церкви Андрія Первозванного.
Міжнародна неурядова правозахисна організація Human Rights Watch оприлюднила звіт про низку військових злочинів (згвалтування, вбивства та інші насильницькі дії), вчинених російськими військами проти мирного населення на тимчасово контрольованих ними територіях Чернігівської, Харківської та Київської областей.
Очільниця посольства Британії в Україні Мелінда Сімонс звинуватила армію РФ у свідомому використанні зґвалтувань як військової зброї, як “навмисний акт поневолення (населення окупованої території)”.
Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова з посиланням на місцеву владу Маріуполя повідомила, що майже 40 тисяч жителів міста були вивезені російськими військами на тимчасово окуповані території Донецької області або до РФ.
Міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук повідомляє, що станом на 3 квітня в полоні російських військ перебуває декілька сотень цивільних осіб, в тому числі 11 голів місцевих громад з Київської, Херсонської, Харківської, Запорізької, Миколаївської та Донецької областей.
Заступник міського голови Ізюма Володимир Мацокін повідомив, що житлова забудова міста Ізюм на Харківщині знищена практично на 80%; в місті немає електрики, тепла та води. Кількість жертв серед мешканців Ізюма наразі неможливо підрахувати.
Міський голова Чернігова Владислав Атрошенко повідомив, що Чернігів знищений на 70%. В місті зафіксовані проблеми з постачанням продуктових товарів. Через відсутність електроенергії мешканцям складно зберігати продукти та готувати їжу.
Спротив
Мешканці Херсонщини продовжують публічні протести проти тимчасової окупації області російськими військами. На проукраїнські мітинги вийшли жителі Херсону та Каховки. В Каховці російські війська застосували зброю та світлошумові гранати проти протестувальників. За попередніми даними, 2 людей постраждали; ще 4 – затримані російськими військовими.
ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ
У Мінекономіки інформують, що в березні 2022 року експорт українських товарів скоротився вдвічі, а імпорт – більш, ніж втричі. Особливо постраждав вивіз металів та сільськогосподарської продукції.
Перший заступник голови Укравтодору Андрій Івко заявив, що в Україні внаслідок бойових дій зруйновано 23 тис кілометрів доріг та 273 штучні споруди (мости, шляхопроводи тощо). Загальна сума збитків сягає 874 млрд гривень.
ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ
Президент Володимир Зеленський ухвалив рішення про створення спеціального механізму правосуддя для розслідування та судового розгляду злочинів російських військових на території України. Механізм передбачає спільну роботу національних та міжнародних фахівців (слідчих, прокурорів та суддів).
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба звернувся до Міжнародного кримінального суду та інших міжнародних організацій із закликом прибути до Бучі та інших населених пунктів Київської області для збору доказів вчинення російськими збройними силами воєнних злочинів і злочинів проти людяності. МЗС України вже направило до Міжнародного кримінального суду відповідний запит. Також Кулеба заявив, що російські військові навмисно вбивали цивільних людей у Бучі, а також наголосив на необхідності негайного запровадження нових санкцій з боку G7 (ембарго на російські нафту, газ, вугілля; закриття всіх портів для російських суден і товарів; відключення всіх російських банків від SWIFT).
Закордонні політики висловлюють обурення щодо злочинів російських військових в Бучі. Голова Європейської ради Шарль Мішель заявив, що шокований фотографіями з місця подій. Він повідомив, що ЄС допоможе Україні зібрати докази для притягнення РФ до відповідальності в міжнародних судах. Прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон заявив, що його країна посилить санкції проти Москви, збільшить військову та гуманітарну допомогу Україні після “підлих нападів на мирне населення” під Києвом. Керівник МЗС Великої Британії Ліз Трасс назвала огидними дії російських військових та нагадала, що її країна працює з іншими державами над збором доказів для Міжнародного кримінального суду.
У заявах лідерів Франції та Німеччини щодо подій у Бучі підкреслюється необхідність подальшого міжнародного розслідування злочинів російських військових проти цивільного населення та притягнення їх до відповідальності. Міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок заявила, що винні у військових злочинах проти українців мають бути притягнуті до відповідальності, а також зазначила, що Німеччина посилить санкції проти Росії. Президентка Молдови Майя Санду оголосила 4 квітня днем жалоби за загиблими в Україні.
Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький відреагував на новини про злочини російських збройних сил на Київщині закликом до скликання саміту ЄС з подальшим обговоренням запровадження нових санкцій проти РФ. При цьому Моравецький заявив, що злочини армії РФ слід назвати актами геноциду. Пізніше Президент Польщі Анджей Дуда, коментуючи події в Бучі, заявив про критичну необхідність надання Збройним силам України додаткової зброї.
Міністр закордонних справ Греції Нікос Дендіас прибув до Одеси із вантажем гуманітарної допомоги, а також зустрівся з мером міста Геннадієм Трухановим.
Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.