Ситуація станом на 8:00 3.04.2022 р.
ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ
Російські війська концентрують сили для спроби оточення українських підрозділів в зоні проведення Операції Об’єднаних сил та виходу на адміністративні кордони Луганської та Донецької областей. Основні бої точаться в Маріуполі, в районі Ізюма та на підступах до Сєвєродонецька. Російські війська завдають ракетні удари по критичній інфраструктурі в українському тилу.
Київський та Житомирський напрямки:
Заступниця міністра оборони Ганна Маляр повідомила, що Київська область вже звільнена від російських військ. На звільнених ЗСУ територіях актуальною залишається мінна загроза. За словами керівника гуманітарного штабу Київщини Олексія Кулеби, на її ліквідацію потрібно щонайменше 10 днів.
Чернігівський та Сумський напрямки:
Частина російських військ продовжує блокування Чернігова, але за даними Генштабу ЗСУ основне угруповання зосереджується для відходу на територію Російської Федерації. ЗСУ відновлюють контроль за тимчасово захопленими територіями – Оперативне командування “Північ” повідомляє про звільнення смт. Михайло-Коцюбинське поблизу м. Чернігів.
Голова Сумської обласної військової адміністрації Дмитро Живицький повідомив, що в область зайшла велика кількість російських військ з території Росії.
Генштаб ЗСУ повідомляє, шо міста Буринь та Путивль на Сумщині заблоковані російськими військами. Вони оточені блокпостами, фіксується велике скупчення російської військової техніки.
Харківський та Луганський напрямки:
Російські війська продовжують блокувати Харків та намагаються наступати в районі Ізюма.
Голова Харківської ОВА Олег Синєгубов повідомив, що з РСЗВ “Град” був обстріляний парк імені М. Горького у Харкові; постраждав 1 чоловік. Також були обстріляні Дергачі. У результаті російського обстрілу, була частково пошкоджена районна лікарня міста Балаклія. Інформація про постраждалих уточнюється.
Щоденно з різних видів важкого озброєння обстрілюються міста Сєвєродонецьк, Рубіжне, Лисичанськ, селище Тошківка. За даними голови Луганської ОВА Сергія Гайдая, внаслідок обстрілів було пошкоджено 19 об’єктів, в тому числі 9 багатоквартирних та 7 приватних житлових будинків; 1 людина отримала поранення. Після обстрілу було пошкоджено газогін біля Сєвєродонецька – 100 тисяч абонентів на протязі дня залишалось без газопостачання.
Донецький і Запорізький напрямки:
На Донеччині російські війська атакують Троїцьке, Авдіївку, Мар’їнку, Красногорівку. Продовжуються бої за Маріуполь.
Очільник Донецької ОВА Павло Кириленко повідомив, що внаслідок обстрілів загинула 1 людина (у Бахмуті); 5 людей зазнали поранень (у Бахмуті, Одрадному і Мар’їнці).
Дніпровський напрямок:
За словами голови Дніпропетровської ОВА Валентина Резніченка, внаслідок ракетного обстрілу Павлоградського району Дніпропетровської області пошкоджено залізничні колії. 1 людина отримала поранення.
Очільник Полтавської ОВА Дмитро Лунін заявив про ракетні удари по інфраструктурі м. Миргород. Внаслідок обстрілу пошкоджені злітна смуга та інфраструктура місцевого аеродрому; спалахнула пожежа на складі паливно-мастильних матеріалів. Також він повідомив, що внаслідок російського удару по Кременчуку вранці 2 квітня було знищено нафтопереробний завод та склади паливно-мастильних матеріалів.
Південний напрямок:
Російські війська завдали авіаударів по Одесі, частину ракет збили ППО.
Подільський напрямок:
Голова Хмельницької ОВА Сергій Гамалій повідомляє, що російські війська завдали ракетного удару по промисловому об’єкту в районі Шепетівки Хмельницької області.
Інформаційне протистояння
Російські війська глушать зв’язок в тимчасово захопленому Енергодарі. “Українська правда” повідомляє, що в місті зник дротовий Інтернет та телефонний зв’язок.
За повідомленням Служби безпеки України, вона не надавала жодних офіційних даних і не проводила жодних розслідувань щодо потенційного проведення кібератак з боку Китаю на військові ресурси України напередодні вторгнення Росії 24 лютого. Таким чином, СБУ не має відношення до висновків, зроблених напередодні журналістами у виданні “The Times”, які стверджують про хакерські атаки китайського уряду на українські ресурси, посилаючись на джерела з СБУ.
ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ
2 квітня за даними міністерки з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірини Верещук було евакуйовано 4 217 громадян. З Маріуполя та Бердянська на власному транспорті до Запоріжжя доїхали 1 263 людини (765 людей з Маріуполя, 498 мешканців міст Запорізької області: Бердянська, Мелітополя, Пологів, Оріхова та Василівки). Продовжується евакуація жителів Маріуполя автобусами. В Луганській області вдалося евакуювати майже 2,7 тисяч громадян з міст Сєвєродонецьк, Рубіжне, Лисичанськ, Кремінна, Попасна та селища Нижнє.
Cтаном на 2 квітня Управління Верховного комісара ООН з прав людини зафіксувало 3342 жертви серед цивільного населення Україні: 1325 загиблих і 2017 поранених. Офіс генерального прокурора повідомив, що з 24 лютого в Україні загинуло щонайменше 158 дітей, понад 254 дитини отримали поранення.
Офіс генерального прокурора оприлюднив статистику про злочини, вчинені російськими військовими в період повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Станом на 2 квітня зареєстровано 3927 злочинів агресії та воєнних злочинів. З них 3803 – порушення законів та звичаїв війни; 42 – планування, підготовка або розв’язання та ведення агресивної війни; 8 – пропаганда війни; 74 – інші. Також зареєстровано 2128 злочинів проти національної безпеки. З них 1429 – посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; 390 – державна зрада; 56 – диверсія; 253 – інші.
Мер Бучі, яка була звільнена на Київщині напередодні, повідомив про велику кількість жертв серед цивільного населення на території міста внаслідок російської окупації. На вулицях Бучі лежать десятки вбитих людей у цивільному одязі, деякі із них із зав’язаними руками. Майже 300 людей поховані в братській могилі. На автодорозі поблизу Києва знайдені оголені тіла 4-5 жінок, які намагались спалити. В селі Мотижин після його звільнення знайдені тіла місцевої старости Ольги Сухенко та її чоловіка, яких російські військові викрали 23 березня.
Повідомляється про загибель у Маріуполі литовського режисера Мантаса Кведаравічюса. На Київщині знайдено тіло відомого українського фотожурналіста Макса Левіна, який зник ще 13 березня в зоні бойових дій.
Рятувальники продовжують розбирати завали на місці влучення ракети в будівлю Миколаївської обласної адміністрації (29 березня). За уточненими даними внаслідок атаки загинули 36 людей. Однією з жертв стала очільниця білоруської громади в області Тетяна Деменнікова.
Продовжуються викрадення представників міського самоврядування на тимчасово непідконтрольних територіях. Російські війська захопили заступника голови Новослобідської ОТГ Сумської області Олексія Шибаєва в той час, коли він супроводжував гуманітарний вантаж. З вечора 1 квітня відсутня інформація про місце перебування міського голови Таврійська (Херсонська область) Миколи Різака. У Мелітополі понад два тижні утримують у полоні голову Мелітопольської районної ради Сергія Прийму та 5 директорів шкіл.
Міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов повідомив, що за попередніми даними, в Україні внаслідок військових дій знищено 6800 житлових будинків. Особливої шкоди зазнали Маріуполь, Харків та Чернігів.
Спротив
Жителі тимчасово окупованого міста Енергодар Запорізької області 2 квітня зібралися на проукраїнський мітинг. Російські військові застосували проти мітингувальників зброю. Серед місцевих мешканців є поранені та затримані.
ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ
В ОПУ заявили, що за підрахунками Міністерства фінансів, на місяць воєнних дій Україна витрачає приблизно 10 млрд доларів США.
За словами першого заступника міністра економіки України Дениса Кудіна прогноз Мінекономіки щодо зниження ВВП в першому кварталі 2022 року складає 16%, а загальнорічне падіння ВВП може сягнути 40%.
У Фонді держмайна повідомили, що Верховна Рада ухвалила законопроект №7192, який встановлює спеціальний режим оренди держмайна на час воєнного стану. Він надає Уряду повноваження щодо запровадження пільг для орендарів.
За словами голови Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Данила Гетманцева 150 підприємств з різних регіонів України переміщено в західні області в рамках програми евакуації із зони бойових дій; 57 з них вже почали працювати.
У двох великих українських маркетплейсів (АЛЛО та Rozetka) повідомляють про скорочення значної частини штату, а також суттєві проблеми, пов’язані із втратою активів і значним скороченням місячного обороту.
ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ
Президент України Володимир Зеленський обговорив із Прем’єр-міністром Великої Британії Борисом Джонсоном оборонну підтримку України, посилення антиросійських санкцій та післявоєнні гарантії безпеки. Крім того, були проведені переговори В. Зеленського з президентами Колумбії і Латвії щодо гуманітарної підтримки України, а також ситуації довкола вторгнення РФ і її військових злочинів.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба та глава МЗС Німеччини Анналена Бербок провели телефонну розмову, обговоривши поточну ситуацію на фронті. Голова українського МЗС наголосив на потребі запроваджувати нові жорсткі санкції проти Росії та зміцнювати оборонну підтримку України. Водночас Міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов за результатами зустрічі з федеральним міністром з питань економічного співробітництва та розвитку Свеньєю Шульце повідомив, що Німеччина надасть 49 млн євро на будівництво житла для внутрішньо переміщених осіб в Україні.
Литва з початку квітня повністю припинила імпорт газу з Російської Федерації, ставши першою країною Європейського Союзу, яка пішла на такий крок. Міністр енергетики Литви Дайнюс Крейвіс заявив, що це є поворотним моментом в історії енергетичної незалежності Литви.
Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.