01.04.2022

Ситуація станом на 8:00 2.04.2022 р. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

Російські війська відступають на Київському та Чернігівському напрямках. Лінія фронту суттєво посунулась від столиці України. Активні бої відбуваються в Донецькій та Луганській областях, де російські війська продовжують атаки на блоковані міста Маріуполь, Рубіжне, Попасна. Російська авіація також зосередила свою активність на Сході, намагаючись не заходити в зону дії української ППО. 

Київський та Житомирський напрямки:

Російські війська продовжують відступати від околиць Києва. Свої зусилля вони зосередили на обороні окремих рубежів для прикриття відведення військ. Генштаб ЗСУ повідомляє про активне мінування та руйнування об’єктів інфраструктури для затримки просування українських військ.  

На північно-західному напрямку українська армія відновила контроль над кількома населеними пунктами, в тому числі – Бучею, Демидовим та Димером, Бородянкою. Депутат Іванківської селищної ради Олег Береговий повідомив, що російські війська залишили місто Іванків. На східному напрямку за даними міського голови Броварів Ігоря Сапожка російські війська залишили територію Броварського району Київської області. 

Чернігівський та Сумський напрямки:

У Чернігівській області продовжується поступовий відступ російських військ. Інформацію підтвердив голова Чернігівської ОВА Вʼячеслав Чаус. 

Харківський та Луганський напрямки:

За словами голови Харківської ОВА Олега Синєгубова, російські війська продовжують обстрілювати регіон з різних видів озброєння. Під обстріл потрапили місто Харків та його околиці. При цьому активність російської авіації навколо Харкова знизилась. 

Найгарячішою точкою Харківщини лишається Ізюм, довкола якого тривають бойові дії. Російські війська утримують частину міста та понтонні переправи через річку Сіверський Донець біля нього. За даними Генштабу їм не вдається просунутися далі в південному та східному напрямках. 

На Луганщині російські війська продовжують атаки на міста Попасна та Рубіжне. Російська авіація наносить удари у районах населених пунктів Рубіжне, Біла Гора та Сєвєродонецьк. В ніч з 1 на 2 квітня обстрілів зазнали міста Сєвєродонецьк, Рубіжне, Лисичанськ, Кремінна, Гірське, населені пункти Березове, Тошківка. В результаті пошкоджена 31 будівля – житлові будинки та об’єкти інфраструктури.

Патрульна поліція Луганської області повідомляє, що російські диверсійно-розвідувальні групи мінують дороги в центрі Лисичанська. 

Донецький і Запорізький напрямки:

Російські війська продовжують штурм Маріуполя. Генштаб повідомляє про атаки в напрямку Великої Новосілки та Роздольного. Російська авіація наносить удари в районі Мар’їнки. 

Очільник Донецької ОВА Павло Кириленко повідомив, що протягом доби російські війська обстріляли Марʼїнку, Вугледар та Новоселівку. 7 людей загинуло та 6 зазнали поранень.

Дніпровський напрямок:

Голова Полтавської ОВА Дмитро Лунін повідомив про нічний ракетний удар по одному з інфраструктурних об’єктів у Полтаві. Також за його словами вранці у місті Кременчук було зафіксовано багато ударів по житловим будинкам та іншій інфраструктурі.

У ніч з 1 на 2 квітня російські війська обстріляли з реактивних систем залпового вогню околиці Кривого Рогу. За словами голови Кривого Рогу Олександра Вілкула, внаслідок обстрілу виникла пожежа на заправці.

Ввечері 1 квітня в Дніпрі пролунали вибухи внаслідок ракетного обстрілу. 

Південний напрямок:

Голова Одеської ОВА Максим Марченко заявив, що війська РФ випустили три ракети “Іскандер” по населеному пункту в Одеському районі, є постраждалі. 

Інформаційне протистояння

Мер Мелітополя (Запорізька область) Іван Федоров в ефірі телемарафону заявив, що росіяни намагаються повністю заблокувати український інтернет в місті, проводячи свою лінію з Криму. Таким чином РФ створює інформаційний вакуум для жителів Мелітополя.

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ  

1 квітня за даними міністерки з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірини Верещук було евакуйовано понад 6 тис. людей. По гуманітарних коридорах на власному транспорті до Запоріжжя доїхала 1 431 людина (771 людина з Маріуполя, 670 мешканців міст Запорізької області). Автобусами з Мелітополя та Бердянська було вивезено ще понад 2,5 тис. людей жителів Мелітополя та Маріуполя. У Луганській області вдалося евакуювати 1 735 людей. 

Управління Верховного комісара ООН з прав людини повідомляє, що станом на 1 квітня з початку активної фази конфлікту в Україні зафіксовано 3257 втрат серед цивільного населення (1276 загиблих і 1981 поранений).  Ювенальні прокурори повідомили, що внаслідок бойових дій в Україні загинули 153 дитини, понад 245 дітей отримали поранення. 

Продовжується уточнення даних щодо кількості жертв російських ударів по цивільній інфраструктурі України. Повідомляється, що від ракетного удару по будівлі Миколаївської адміністрації 29 березня загинула 31 людина; в будівлі Харківської адміністрації 1 березня загинули 29 людей.  

Внаслідок обміну полоненими, проведеному в Запорізькій області, вдалося звільнити 86 українських військовослужбовців (з них 15 – жінки). 

Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко повідомив, що з початку війни в Україні обстріляно 274 лікарні; 13 – не підлягають відновленню. Виведено з ладу 70 автомобілів швидкої допомоги. Внаслідок бойових дій загинули 6 медичних працівників, 20 – отримали важкі поранення.

Міністерство довкілля повідомило, що бойові дії охопили третину площ природно-заповідного фонду України. Значних втрат зазнають заповідники та національні парки. За підрахунками науковців, під загрозою знищення перебувають 2,9 млн га, які потребують охорони на загальноєвропейському рівні. 

Міністерство культури зафіксувало 135 епізодів воєнних злочинів російських військ проти культурної спадщини в України. Найбільше постраждали релігійні споруди (59 об’єктів). 

ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ

За словами премʼєр-міністра Дениса Шмигаля, Кабінет міністрів збільшив розмір резервного фонду на 73,3 мільярда грн для забезпечення ключових потреб армії та економіки.

Голова Податкового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев повідомив про схвалення парламентом закону що гарантує повне відшкодування суми банківських вкладів фізичним особам на час дії воєнного стану.

У відеозверненні Президент України Володимир Зеленський повідомив, що за два дні понад 25 тисяч українців подали заявку в додатку “Дія” на компенсацію зруйнованих російськими військами будинків та квартир.

У Міністерстві фінансів повідомили, що надходження  до держбюджету у березні були на рівні 92,9% та становили 103,4 млрд гривень.

ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ

Президент України Володимир Зеленський в Києві зустрівся з Президенткою Європейського парламенту Робертою Мецолою. Політики обговорили координацію європейських парламентів на підтримку України.

Володимир Зеленський обговорив з президентом Франції Еммануелем Макроном україно-російський переговорний процес, важливість безпекових гарантій для України, а також ініціативу створення гуманітарного коридору для евакуації Маріуполя.

Європейський Союз і Китай провели двосторонній саміт у режимі відеоконференції. ЄС закликав Китай підтримати зусилля щодо негайного припинення кровопролиття в Україні відповідно до ролі Китаю у світі як постійного члена Ради Безпеки ООН. 

Міністерство закордонних справ Болгарії оголосило персоною нон грата першого секретаря посольства Росії у Софії, якого болгарська влада підозрює у шпигунстві. 

Міноборони Німеччини ухвалило рішення дати дозвіл на постачання Україні близько 60 БМП-1, які в минулому перебували на озброєнні армії НДР, а зараз знаходяться в Чехії. 

Міністерство оборони США узгодило надання Україні додаткового пакету військової допомоги на 300 млн доларів. Зокрема, мова йде про передачу ЗСУ безпілотних літальних апаратів, кулеметів, тактичних захищених систем зв’язку тощо. 

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.