Ситуація станом на 8:00 01.09.2022 р.
ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ
ЗСУ активізували наступальні дії на Херсонському напрямку, паралельно наносячи інтенсивні удари по пунктах управління та маршрутах логістичного забезпечення російського угруповання, розташованого на правому березі Дніпра. Війська РФ обороняються на півдні та продовжують атаки на Донбасі (в районах Авдіївки та Бахмута). Вони підтягують до лінії фронту резерви та концентрують зусилля на артилерійських та ракетних ударах по прифронтовій полосі. Інтенсивність ракетних ударів по тиловій інфраструктурі ЗСУ дещо знизилась у порівнянні з попередніми днями на тлі повідомлень про закінчення запасів високоточної зброї у Російської Федерації. До України прибула місія МАГАТЕ, яка має вивчити ситуацію щодо безпеки на Запорізькій АЕС.
Битва за Донбас
Продовжуються активні бойові дії на Авдіївському та Бахмутському напрямках. Російські війська намагаються покращити тактичне положення на Слов’янському напрямку; посилюють угруповання на Курахівському напрямку.
Тривають обстріли цивільної інфраструктури Донецької області. У Слов’янську військами РФ було обстріляно базу евакуаційного загону Українського Червоного Хреста. Всього за період 29-31 серпня на території області загинули 11 осіб, 18 мирних мешканців отримали поранення.
Харківський напрямок
На Харківському напрямку ситуація на лінії фронту залишається без змін. Війська РФ зосереджені на утриманні позицій, а також продовжують постійні обстріли Харкова та інших населених пунктів області. Зокрема 30 серпня із артилерії було обстріляно центральні райони Харкова. Попередньо відомо про 4 загиблих та 14 поранених. В ніч на 31 серпня зафіксовано влучення ракети в житловий будинок у Харкові; 2 особи отримали поранення. На території Харківської області протягом останніх днів також зазнали поранень щонайменше 4 мирних мешканців.
Запорізький напрямок
Зафіксовано перегрупування частин 3-го армійського корпусу військ РФ на тимчасово окупованих територіях Запорізької області. Мова йде про посилення угруповання на цьому напрямку або ж про концентрацію резервів для підтримки бойових дій в районі Херсону.
Російські війська продовжують обстріли території регіону. Вночі 30 серпня вони завдали ракетного удару по Запоріжжю. В результаті артилерійського обстрілу сільськогосподарського підприємства в ніч на 31 серпня 2 людей отримали поранення, вбито близько 1000 голів великої рогатої худоби. Тривають обстріли тимчасово окупованого Енергодару. Українська сторона повідомляє, що в даному випадку війська РФ вчиняють провокацію для дискредитації ЗСУ під час візиту делегації МАГАТЕ.
Натомість українські військові наносять точкові удари по тиловій інфраструктурі військ РФ. Протягом останніх днів зафіксовано вибухи в місцях дислокації російських військових в тимчасово окупованому Мелітополі та поблизу міста.
Південний напрямок
29 серпня ЗСУ перейшли в наступ на Херсонському напрямку. Атакам передували інтенсивні удари по логістичних шляхах (мости в Херсоні та Новій Каховці) та пунктах управління військ РФ. Окрім цього знищено переправу, яку російські військові налагоджували через Дніпро, та склади боєприпасів. Місцеві жителі повідомляли про значну кількість вибухів в тимчасово окупованому Херсоні та його околицях протягом останніх днів.
Керівниця об’єднаного пресцентру Сил охорони та оборони “Південь” Наталія Гуменюк підтвердила інформацію, що українські війська прорвали першу лінію оборони супротивника у Херсонській області. Також вона констатувала, що ЗСУ паралельно розпочали наступальні дії і на інших напрямках.
Наразі можна констатувати, що дії ЗСУ спрямовані на випробування оборони противника. На деяких ділянках має місце вклинення в позиції військ РФ. Також тривають удари, спрямовані на послаблення логістики та комунікацій російського угруповання.
У відповідь на наступ ЗСУ російські війська наносять інтенсивні удари по цивільній інфраструктурі. Вони посилили обстріли Миколаєва. Була здійснена спроба знищити Інгульський міст, розташований в цьому місті. Голова Миколаївської ОДА Віталій Кім повідомляє, що 29 серпня в місті за попередніми даними загинули 2 осіб, 24 людини отримали поранення. Наступного дня обстріли продовжились, відомо про щонайменше 1 загиблого та 1 пораненого жителів міста. Окрім цього, наносяться удари по інших населених пунктах області – в тому числі по Очакову; обстрілюється територія Дніпропетровської області на Криворізькому напрямку – в районі Кривого Рогу, Нікополя та Марганця. У Нікополі в ніч на 31 серпня внаслідок обстрілу з РСЗВ пошкоджено кілька багатоповерхових житлових будинків, 1 людина отримала поранення.
Обстріли території України
Загальна інтенсивність ракетних ударів по тилових областях України дещо знизилась через концентрацію російських військових потужностей безпосередньо на лінії фронту. Втім, не припиняються артилерійські обстріли прикордонних районів Чернігівської та Сумської областей.
Інформаційне протистояння
Український міністр оборони Олексій Резніков подякував ініціативі NAFO, яка веде інформаційне протистояння з російською пропагандою. NAFO розміщує в соціальних мережах гумористичні меми, що висміюють військові дії російської армії, російських посадових осіб та журналістів.
ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ
Управління Верховного комісара ООН з прав людини оновило дані про втрати цивільного населення внаслідок повномасштабного російського вторгнення в Україну. Станом на 29 серпня підтверджені втрати становлять 13 718 осіб (5 663 загиблих, 8 055 поранених). За даними Офісу Генерального Прокурора, станом на ранок 31 серпня внаслідок збройної агресії Російської Федерації в Україні кількість постраждалих дітей зросла до 1114 (379 дітей загинули, 735 – отримали поранення). За даними урядової платформи «Діти війни», станом на 31 серпня 7297 дітей було депортовано, 230 – зникли безвісти.
Дослідження, опубліковане Інститутом вивчення війни (ISW), повідомляє про те, що російська окупаційна адміністрація продовжує спроби примусово інтегрувати школи на тимчасово окупованих територіях України в російську освітню систему. Харківська обласна прокуратура встановила, що окупаційна адміністрація тимчасово окупованих територій Харківської області змушує місцевих мешканців приводити дітей до учбових закладів на очне навчання. У разі відмови батькам погрожують примусово відбирати дітей з родин. У Херсонській області окупаційна адміністрація обіцяє робити одноразові виплати за навчання дітей у російських школах. Таким чином, російська сторона намагається будь-якими шляхами імітувати початок навчального року на тимчасово окупованих територіях для створення пропагандистської картинки “нормалізації” життя в цих районах. Також вона планує використовувати навчальний процес для проведення русифікації дітей на окупованих територіях України. Окрім цього влада РФ створює умови для примусової культурної асиміляції переміщених до Росії українців за рахунок створення так званих «адаптаційних центрів» для «мігрантів».
Радник мера Маріуполя Петро Андрющенко заявив про значні проблеми з продовольством у місті. Підтвердженням цього стало виникнення масового заворушення внаслідок вимушеного скасування видачі продуктів Товариством Червоного Хреста через занадто велику кількість маріупольців, що потребують гуманітарної допомоги.
30 серпня до Африки прибув перший після початку повномасштабного вторгнення Росії вантаж українського зерна. Зерно буде розподілено між майже 1,5 мільйонами людей в Ефіопії і допоможе постраждалій від посухи країні вирішити проблему забезпечення продовольством.
Спротив
У тимчасово окупованому місті Гола Пристань на Херсонщині загинув колишній народний депутат від партії “Слуга народу” Олексій Ковальов, який займав одну з посад в окупаційній адміністрації Херсонської області.
На території тимчасово окупованого Бердянська (Запорізька область) стався вибух поряд з будівлею, в якій розташовано штаб організації “Мы вместе с Россией”.
ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ
Міжнародні партнери відіграють значну роль у підтриманні макроекономічної стабільності всередині України. За словами міністра фінансів Сергія Марченка, протягом серпня Україна отримала рекордний місячний обсяг зовнішньої фінансової допомоги – 4,6 мільярда доларів. Це стало можливим, зокрема, й завдяки наданню США через Світовий банк грантових коштів у розмірі 3 млрд доларів.
ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ
Президент України Володимир Зеленський провів зустріч з генеральним директором Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаелем Гроссі, який очолить місію агентства на Запорізьку АЕС. Глава держави високо оцінив прибуття місії МАГАТЕ до України, оскільки ситуація навколо атомної електростанції загострюється і загрожує ядерною катастрофою. Від візиту очікується не лише аналіз ситуації на Запорізькій АЕС, але сприяння демілітаризації зони навколо та всередині станції.
Президент Володимир Зеленський зустрівся із сенатором США, співголовою Групи підтримки України в Сенаті Робертом Портманом та сенатором і членом Групи підтримки Емі Клобучар, які перебувають з візитом в Києві. Володимир Зеленський докладно поінформував сенаторів про розвиток ситуації на фронті та відзначив важливість безпекової допомоги, що надходить від США.
Активно триває адаптація українського законодавства до європейського в рамках виконання вимог щодо отримання членства України в ЄС. Глава держави підписав два закони про приєднання до конвенцій в рамках Угоди про асоціацію з ЄС, які Верховна Рада ухвалила на засіданні 30 серпня. Затверджено документи про приєднання до Конвенції про спрощення формальностей у торгівлі товарами і до Конвенції про процедуру спільного транзиту, які є фактичною реалізацією так званого “митного безвізу”. Крім того, Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроєкт «Про медіа», який є однією із головних вимог Європейської комісії для набуття Україною кандидатства в члени ЄС.
Глави МЗС країн Євросоюзу досягли політичної домовленості щодо призупинення спрощеного візового режиму з Росією на тлі війни проти України. Рішення про загальну заборону туристичних віз для громадян РФ досягти не вдалося, зважаючи на те, що думки європейських політиків із цього приводу розділилися: країни Балтії, Фінляндія, Чехія вимагали узгодженого рішення Євросоюзу щодо невидачі віз, а Німеччина та Франція виступали проти. Високий представник Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель заявив, що припинення спрощеного візового режиму скоротить кількість нових віз, виданих країнами-членами Євросоюзу, адже процес вимагатиме більше часу й зусиль. Серед інших висновків зустрічі він назвав рішення не визнавати паспорти, видані окупаційною владою Росії на тимчасово окупованих територіях України. Крім того він відзначив, що сусідні з Росією країни можуть вдаватися до заходів на національному рівні, аби обмежити доступ до Євросоюзу через свої кордони, у відповідності до Кодексу Шенгенської зони ЄС.
Уряд Швеції анонсував передання сьомого пакета військової допомоги для Міністерства оборони України. Так, у цьому пакеті Швеція надає Україні артилерійські боєприпаси на 500 мільйонів шведських крон (або 46,8 мільйона доларів США). Проте це не останній пакет військової допомоги: Управління матеріально-технічного забезпечення оборони Швеції та Збройні сили оцінять можливість надання ЗСУ шведської 155-мм самохідної артилерійської установки Archer, переносного зенітно-ракетного комплексу RBS70 тощо.
Представник Білого Дому підтвердив інформацію про отримання Росією партії БПЛА від Ірану. За даними іранської сторони, вони були транспортовані до РФ у серпні. Наразі не відомо, чи застосовувалися вони в операціях проти України.
Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.