Російсько-українська війна (дайджест) – 1-4 вересня 2022 р.

Ситуація станом на 8:00 05.09.2022 р. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

Основні бойові дії розгортаються на півдні, де ЗСУ продовжують контрнаступ. Активні бойові дії також точаться на Донбасі та у Харківській області. Українські війська досягли успіху на окремих напрямках, та нанесли нові удари по російській військовій інфраструктурі. Обстріли складів та місць розташування військ РФ тривають і на інших напрямках. Російська армія намагається утримати лінію фронту на правому березі Дніпра, водночас не залишаючи спроб наступу на Донбасі. Продовжуються невибіркові обстріли цивільної інфраструктури, насамперед на Харківщині та Миколаївщині. 

На територію Запорізької АЕС прибула комісія МАГАТЕ. Вона констатувала загрозу безпеці станції внаслідок бойових дій. 

Битва за Донбас

Війська РФ мають на меті встановити повний контроль за територією Донецької області. Зокрема вони посилили інтенсивність атак на Бахмутському напрямку; продовжують наступати в районі Авдіївки. Втім, на окремих ділянках фронту ЗСУ змогли покращити свої позиції, звільнивши населений пункт на південь від Лиману. 

Продовжуються обстріли цивільної інфраструктури Донецької області. 3 вересня російські військові обстріляли підприємства Краматорська і Слов’янська; у Курахівській громаді вдарили по базі відпочинку; в Соледарі – нанесли удар по дитсадку. Всього за період 1-4 вересня на території області внаслідок обстрілів загинули 14 осіб, 18 мирних мешканців отримали поранення.  

Харківський напрямок

Війська РФ утримують позиції під Харковом. Тривають обстріли цивільної інфраструктури Харкова. 2 вересня в місті внаслідок ракетного удару зруйновано сучасну спортивну арену – приміщення спортивного комплексу “Локомотив” імені Г. Кірпи. В ніч на 3 вересня в Харкові через ракетний обстріл пошкодження отримала школа. На території області 3 вересня внаслідок обстрілів загинула 1 людина, 2 мирних мешканців отримали поранення. Наступного дня на Харківщині загинула ще 1 людина, 3 осіб отримали поранення. 

ЗСУ наносять удари по інфраструктурі російських військ на Харківському напрямку. 2 вересня їм вдалося знищити склад паливно-мастильних матеріалів в Куп’янському районі Харківської області. 

Запорізький напрямок

Лінія фронту залишається стабільною. ЗСУ 2 вересня уразили склад боєприпасів військ РФ в районі аеродрому в Мелітополі. В подальшому вони продовжили обстріли позицій російських військових в цьому районі.  

Південний напрямок

ЗСУ продовжують наступ, в результаті якого вдалося звільнити Високопілля – населений пункт на півночі російського плацдарму на правому березі Дніпра. Він був важливою ланкою оборони військ РФ на Криворізькому напрямку. 

Українські військові продовжують завдавати удари, спрямовані на  ослаблення логістики, комунікацій та військової інфраструктури російського угруповання на тимчасово окупованій Херсонщині. 1 вересня вони відзвітували про масштабні ураження складів з боєприпасами і паливно-мастильними матеріалами, та про удари по логістично-транспортних маршрутах. Продовжується знищення російських об’єктів в Херсоні та його околицях. Зруйновано базу відпочинку, яку використовували російські військові. Було нанесено нові удари по російських переправах, в тому числі по мосту в Новій Каховці. 

Крім того, нейтралізація значної частини російських ППО за допомогою протирадіолокаційних ракет AGM-88 HARM впродовж останнього місяця дозволяють використовувати ударно-розвідувальні БПЛА  Bayraktar TB2, які за останні дні знищили значну кількість російської військової техніки та артилерії. 

РФ намагається посилити та зміцнити власні позиції за допомогою посилення присутності військ на цьому напрямку. Зокрема, у Криму очевидці повідомляють про перекидання військової техніки в бік Херсонщини. 

У відповідь на наступ ЗСУ війська РФ продовжують інтенсивні обстріли вздовж лінії фронту. Вони наносять удари на Криворізькому напрямку, застосовуючи РСЗВ. Щонайменше 1 дитина загинула та 12 мирних мешканців отримали тут поранення протягом останніх днів. Не припиняються обстріли Миколаєва. В місті через дії російських військ 3 вересня отримала поранення 1 людина. На території області того ж дня загинула 1 дитина, 4 людей (в тому числі 2 дітей) отримали поранення. 4 вересня нанесено ракетний удар по Очакову, в результаті якого зруйновано елеватор та знищено декілька тисяч тонн зерна. Того ж дня масованого удару знову зазнав Миколаїв, зафіксовано значні руйнування цивільної інфраструктури (в тому числі лікувальних та навчальних закладів). 

Обстріли території України

Ракетні удари по території України тривають, але українська система ППО демонструє високу ефективність. Голова Київської міської військової адміністрації генерал-майор Микола Жирнов повідомив, що протиповітряна оборона України збиває від 50 до 70% російських ракет. Зокрема в ніч на 1 вересня підрозділи протиповітряної оборони перехопили одну з двох ракет, випущених по території Одещини. Ввечері 1 вересня було перехоплено ракету на Херсонщині. В ніч на 3 вересня ППО збили всі п’ять ракет “Калібр”, якими війська РФ вдарили по Дніпру. Зранку 4 вересня були збиті дві ракети – у Миколаївській та Дніпропетровській областях. 

Тривають артилерійські обстріли окремих прикордонних районів України з території РФ. Ціллю атак стає територія Сумської області, де внаслідок обстрілів розгорілася лісова пожежа. Окрім цього, зафіксовано удари по Чернігівській області

Інформаційне протистояння

СБУ викрило дві ботоферми, які за допомогою фейкових акаунтів в соціальних мережах намагалися дестабілізувати ситуацію в державі, ретранслюючи російську пропаганду та намагаючись дискредитувати ЗСУ і вище керівництво України. 

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ 

МВС України від початку війни зафіксувало понад 22 тисячі обстрілів, 90% припадали на цивільні цілі. В цілому в Україні було уражено понад 24 тисячі цивільних об’єктів. При цьому, за даними МВС, кількість мирних жителів, що загинули з лютого 2022 р., може складати щонайменше 7 тисяч осіб; ще щонайменше 5 з половиною тисяч осіб зазнали поранень. За даними Генерального Прокурора, станом на ранок 4 вересня внаслідок збройної агресії Російської Федерації в Україні кількість постраждалих дітей зросла до 1122 (382 дитини загинули, 740  – отримали поранення). За даними урядової платформи «Діти війни», станом на 4 вересня 7297 дітей було депортовано, 232 – зникли безвісти. 

Міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch у своїй доповіді “Фільтрація” та злочин примусового переміщення українського населення до Росії” описала примусове переміщення цивільних як порушення законів війни з боку РФ, і в деяких випадках це може бути визнаним як злочин проти людяності. Від початку війни окупаційні адміністрації та російське командування переміщують людей без їхньої згоди на територію Росії. Тисячі українських громадян піддаються примусовій, жорсткій і принизливій процедурі перевірки (так званої “фільтрації”). Під час таких перевірок людей обшукують, збирають біометричну інформацію та допитують про їхні політичні погляди. На даний момент неможливо встановити, скільки всього українців було вивезено до Росії. За деякими даними з російських ЗМІ, станом на середину серпня їхня кількість  становила 3,4 млн осіб, у тому числі 555 тисяч дітей. 

2 вересня Україна провела черговий обмін полоненими в Донецькій області, повернувши 14 військових.

Російські війська на тимчасово окупованих територіях залишаються в приміщеннях навчальних закладів навіть після початку навчального року. У будівлі школи в окупованому селі Орлянське Запорізької області, де на першому поверсі проживає близько 70 російських військових, на другому поверсі навчаються діти. На подвір’ї школи розміщена військова техніка РФ. Подібна ситуація трапляється й у інших школах області. У п’яти центральних школах Мелітополя розташовані військові бази, казарми та склади боєприпасів. Таким чином РФ використовують українських дітей як “живий щит”.

Центр протидії дезінформації при РНБО повідомив, що РФ розпочала мобілізацію серед чоловіків в тимчасово окупованому Мелітополі Запорізької області. Місцевим жителям видають повістки та вимагають воювати на стороні Росії. 

Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України визначило, що збитки від забруднення атмосферного повітря, земель та води внаслідок повномасштабного вторгнення РФ становлять понад 962 млрд грн. Постраждала майже третина всього лісового фонду України, а також в рази зросла кількість лісових пожеж.

ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ

Усі держави-члени ЄС, окрім Угорщини, погодилися фінансово гарантувати ще 5 млрд євро макрофінансової допомоги у вигляді довгострокових кредитів для України. Очікується, що пакет буде офіційно прийнято на Раді ЄС із загальних питань, яка відбудеться 20 вересня у Брюсселі. 5 млрд євро є частиною макрофінансової допомоги у розмірі до 9 млрд євро, про яку Єврокомісія оголосила у травні. 

У Міністерстві економіки відзвітували, що завдяки “зерновій ініціативі”, обсяг експорту українських товарів у серпні зріс на 25% і склав 7,29 млн тонн, що у грошовому еквіваленті дорівнює 3,36 млрд доларів США (на 411 млн доларів США більше, ніж у липні). Відповідно до даних, негативне сальдо зовнішньої торгівлі України товарами в серпні зменшилося майже на третину у порівнянні з минулими місяцями літа.

У пресслужбі НБУ повідомили, що бізнес продовжує адаптуватися до воєнних умов. Підтвердженням цього є те, що український бізнес у серпні дещо послабив негативні оцінки перспектив своєї економічної діяльності – Індекс очікувань ділової активності зріс до 44,1 із 43,6 у липні. 

ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ

1 вересня місія Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) прибула на Запорізьку атомну електростанцію в окупованому Енергодарі. Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі зазначив у заяві, що зібрав достатньо важливої інформації на ЗАЕС. Але він звернув увагу на те, що питання повернення ЗАЕС під контроль України – “поза межами можливостей” МАГАТЕ, яке займається інспектуванням та технічними питаннями. Гроссі заявив, що “фізична цілісність” цього об’єкту була “порушена”. Він відзначив дві основні проблеми: загроза зовнішньому електропостачанню, яке підтримує роботу систем охолодження та інших систем, а також стан персоналу. При цьому він не згадав про необхідність створення демілітаризованої зони навколо ЗАЕС. В рамках візиту місії на станції перебувало 6 представників місії МАГАТЕ; у подальшому на АЕС постійно працюватимуть два представники Агентства. Але це не знизило рівень загрози. Вже 3 вересня атомна станція знову була відключена від зовнішньої лінії електропередач внаслідок обстрілу. На станції з шістьма реакторами наразі працює лише один – він виробляє електроенергію для охолодження та виконання інших важливих функцій безпеки на місці.

Президент України Володимир Зеленський 4 вересня провів телефонну розмову з президенткою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн. Сторони обговорили якнайшвидше виділення Україні наступного траншу макрофінансової допомоги ЄС. Крім того, Зеленський наголосив на необхідності підготовки 8-го пакету санкцій, який має містити також заборону на видачу віз громадянам РФ. Як відомо, наразі ЄС вирішив тільки призупинити угоду про спрощений візовий режим з Росією, що ускладнить поїздки росіян до Європи, але не заборонить їх. Також президент повідомив, що з фон дер Ляєн було скоординовано кроки задля обмеження отримання Росією надприбутків від продажу нафти й газу. 

Володимир Зеленський провів зустріч із міністром закордонних справ Данії Еппе Кофодом, який перебував з візитом у Києві. Президент України подякував данському уряду за підтримку під час війни. В свою чергу, Еппе Кофод заявив, що у проєкті бюджету Данії на наступний рік Україна є першим пріоритетом як отримувач фінансової та військової допомоги; особливо активно Данія допомагатиме Миколаївській області, яка суттєво постраждала від бойових дій.

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль провів у Німеччині зустріч із канцлером Олафом Шольцом, під час якої наголосив, що Росія розв’язала енергетичну війну проти Європи, у відповідь на яку ЄС має якнайшвидше повністю відмовитися від російських енергоресурсів. Український прем’єр запропонував Шольцу спільно працювати над можливою місією Євросоюзу та ООН на Запорізьку АЕС, яка, за словами Шмигаля, має допомогти в подоланні енергетичної кризи. Шмигаль також наголосив, що важливо продовжувати спільну роботу над демілітаризацією ЗАЕС. 

2 вересня країни G7 ухвалили обмеження ціни на російську нафту, намагаючись обмежити можливості Кремля фінансувати війну проти України. Дана ініціатива передбачає стимулювання країн-імпортерів нафти, які шукають страхове покриття та транспортні послуги від компаній, що базуються в G7 та країнах ЄС, аби вони дотримувались стелі цін при купівлі російської нафти.

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.