Російсько-українська війна (дайджест) – 28-31 липня 2022 р.

Ситуація станом на 8:00 01.08.2022 р. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

ЗСУ посилюють атаки на південному напрямку, знищуючи логістику та командні пункти військ РФ. Російське командування перекидає підрозділи з інших ділянок фронту у Херсонську, Запорізьку та Харківські області. На Донбасі тривають атаки російських військ в районі Бахмуту та поблизу Донецька. Посилюються обстріли цивільної інфраструктури Миколаєва та Харкова. Зафіксовано скоєння нових військових злочинів РФ – вбивство українських військових полонених в Оленівці.

Битва за Донбас

Війська РФ продовжують тиск на позиції ЗСУ на лінії Бахмут-Сіверськ зі сходу. Їм вдалося покращити своє тактичне положення в районі міста Соледар та Вуглегірської ТЕС. Також вони здійснили спробу наступу в районі Авдіївки та Мар’їнки під Донецьком, але зазнали невдачі. 

Продовжуються інтенсивні обстріли вздовж лінії фронту. ЗСУ намагаються вразити склади та місця розташування російських військових. Ті відповідають невибірковими ударами по населених пунктах Донецької області. В результаті за період 28-31 липня на її території загинули 20 мирних мешканців, 58 людей отримали поранення. 

Харківський напрямок

Російські війська здійснюють системні обстріли Харкова та прилеглих громад. В місті зафіксовані влучання в об’єкти цивільної інфраструктури – житлові будинки та навчальні заклади. Протягом останніх днів на території області загинули щонайменше 2 людей, отримали поранення 10 мирних мешканців. 

Запорізький напрямок

Ситуація на на території Запорізької області залишається без змін. Тривають обстріли вздовж лінії фронту. Російські війська перекидають додаткові підрозділи на Запорізький напрямок з метою посилення позицій.

ЗСУ завдають удари по тиловій інфраструктурі російської армії. В ніч на 30 липня зафіксовано вибух поблизу готелю в тимчасово окупованому Енергодарі, в якому розміщуються російські військові. 

Південний напрямок

На Південному напрямку суттєвих змін на лінії фронту не зафіксовано. Війська РФ посилюють свій контингент на правому березі Дніпра. Генштаб ЗСУ повідомляє про збільшення їхнього угруповання на Криворізькому напрямку. 

Тривають інтенсивні артилерійські та ракетні обстріли, авіаційні удари. Тривають безперервні удари по Миколаєву з боку російських військ. 28 липня в місті пошкоджено школу та житлові будинки; російські військові поцілили в пункт видачі гуманітарної допомоги. Вранці 29 липня в Миколаєві через обстріли касетними снарядами на зупинці загинуло щонайменше 5 людей, 12 людей отримали поранення. Особливо інтенсивний обстріл був здійснений в ніч на 31 липня. Серед загиблих – відомий український бізнесмен, власник зерноторгової компанії “Нібулон”, Герой України Олексій Вадатурський та його дружина. 

ЗСУ завдають ударів у відовідь, застосовуючи отрмиані від США РСЗВ. Вони знищили кілька об’єктів російської армії на Херсонщині. Зафіксовано потужний вибух на території тимчасово окупованого Скадовська – ймовірно, мова йде про влучення в склад боєприпасів військ РФ. Знищено важливий логістичний вузол російських військ – залізничний вокзал в селищі Брилівка. На південному напрямку також активно застосовується українська авіація. 

Обстріли території України

В День державності 28 липня російські війська здійснили масований ракетний удар по території Україні з трьох напрямків. На Київщині було пошкоджено об’єкти на території військової частини в селищі Лютіж (на північ від Києва); на території області поранено щонайменше 15 людей. В результаті обстрілів Кропивницького  загинули 5 осіб, 26 людей отримали поранення, 

Тривають обстріли території Дніпропетровської області. Російські війська концентруються на ударах по Нікополю. 31 липня нанесено ракетний удар по Одеській області. Під постійними обстрілами знаходиться прикордонні райони Сумщини та Чернігівщини.  

Інформаційне протистояння

Російська пропаганда розповсюджує інформацію про дистанційне мінування протипіхотними мінами вулиць Донецька, начебто здійснене ЗСУ. Враховуючи ірраціональність та відсутність військової необхідності для такого кроку, має місце провокація, покликана відволікти увагу світової спільноти від подій в Оленівці.  

Російські джерела повідомляють про атаку БПЛА на штаб Чорноморського флоту РФ в тимчасово окупованому Севастополі, 31 липня, в результаті якої поранень зазнали 5 осіб. Українське командування заявляє про непричетність до інциденту та вважає його провокацією супротивника, здійсненою для залякування населення окупованого Кримського півострову. 

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ 

28 липня російські війська завдали удару по виправній колонії в населеному пункті Оленівка на Донеччині, де утримувались українські військовополонені, захоплені в Маріуполі. За даними Генпрокуратури України, в результаті загинули близько 40 осіб, отримали поранення до 130 людей. ЗСУ спростовують звинувачення російської пропаганди в тому, що атака була здійснена українськими силами і мова йде про свідоме вбивство полонених, здійснене для приховування фактів їх катувань. Президент Володимир Зеленський звернувся до ООН і Міжнародного Комітету Червоного Хреста, які виступили гарантами безпеки захисників Азовсталі в російському полоні. Він закликає світ визнати Росію державою-спонсором тероризму.  Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба також закликав визнати РФ державою-терористом у зв’язку із цим злочином. 

В інформаційному просторі з’явилося відео катувань та вбивства військовослужбовця ЗСУ, який потрапив у полон. За словами Генерального прокурора України, подібні дії щодо цивільних осіб та військовополонених є одним із найпоширеніших видів воєнних злочинів, які вчиняють російські військові. Україна звертається до міжнародних організацій із закликом відреагувати на них, оскільки вони порушують прийняті конвенції та принципи ведення війни. Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні висловилась з приводу відео, кваліфікувавши дії російських військових як воєнний злочин. 

За даними Офісу Генерального Прокурора, станом на ранок 31 липня внаслідок збройної агресії Російської Федерації в Україні постраждали понад 1 051 дитина (358 дітей загинули, 693  – отримали поранення). 

Критичною залишається гуманітарна ситуація на тимчасово окупованих територіях. В Луганській області гостро постала проблема з інфекційними захворюваннями. За словами голови Луганської ОВА С. Гайдая, це сталось через те, що  російські військові не збирали тіла загиблих військових та цивільних осіб. В результаті продукти розкладу тіл потрапили у воду, яку споживає населення. 

Херсонська облдержадміністрація повідомляє, що внаслідок активних бойових дій суттєвих пошкоджень зазнала транспортна інфраструктура, житловий фонд та інші споруди в населених пунктах області. Актуальною залишається мінна загроза. Деякі села вже протягом 5-ти місяців залишаються без енерго- та водопостачання. З березня люди не мають можливості отримати пенсії та соцвиплати. 

Починаючи з березня, російські війська викрали на окупованих територіях Запорізької області 453 людини. Наразі у заручниках досі перебувають 191 особа. Росіяни викрадають представників місцевої влади, бізнесменів, керівників установ та підприємств. Також зафіксовано 5 випадків викрадення неповнолітніх.

За даними Системи спостереження ВООЗ, у період з 24 лютого по 27 липня було зареєстровано 414 нападів на об’єкти української системи охорони здоров’я, що призвели до загибелі 85 та поранення 100  осіб. Інциденти включають напади на медичні установи, транспорт, персонал, пацієнтів, матеріали та склади. Ці атаки позбавляють людей терміново необхідної допомоги, ставлять під загрозу постачальників медичних послуг і підривають систему охорони здоров’я.

Станом на 29 липня в Європі зафіксовано 6162309 біженців з України. Загалом від початку масштабних бойових дій майже третина українців були вимушені покинути свої домівки. Повернення значної частини біженців неможливе найближчим часом до відновлення знищених домівок та деокупації українських територій. 

ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ

НБУ прогнозує спад ВВП України в 2022 році на рівні 33,4%. Номінальний ВВП, цього року може скоротитися до 4,54 трлн грн з 5,46 трлн грн минулого року. Спад економіки буде спостерігатися і на початку 2023 року, але з другого кварталу аналітики очікують на початок відновлення.  

Збитки українського агросектору через війну становлять від 4 до 6 млрд дол. США. В Україні на 30% скоротиться валова додана вартість сільського господарства, що зумовить падіння ВВП на 3 відсоткових пункти. Спостерігається поступове скорочення готівки в обігу; за період квітень-червень 2022 року показники зменшились майже на 2%, або на 11 млрд грн. Європейська енергомережа ENTSO-E дозволила збільшення експорту  української електроенергії  в 2,5 разів; з 30 липня його обсяг буде становити 250 МВт.

Внаслідок зіткнення українського лоцманського катеру з вибуховим пристроєм у гирлі Дунаю тимчасово було заблоковано прохід суден через гирло Бистре. Цим шляхом Україна через річкові порти на Дунаї експортувала агропродукцію після звільнення о. Зміїний на початку липня 2022 р.

ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ

Під час робочої поїздки до Одеської області Президент України Володимир Зеленський зустрівся з послами країн «G7» і Туреччини, які прибули до Одеси засвідчити важливість виконання угоди про відновлення експорту української сільськогосподарської продукції. В ході зустрічі було обговорено військові та економічні потреби України у війні з Росією та відзначено необхідність продовження реформ. 

Президент України Володимир Зеленський підтримує постійний зв’язок із зарубіжними партнерами. Зокрема, він провів зустріч з Президентом Литовської Республіки Гітанасом Наусєдою, який перебував з візитом в Україні. Політики обговорили питання безпеки, оборони та подальшого захисту спільних інтересів двох країн. Крім того, Зеленський провів телефонну розмову з Премʼєр-міністром Нідерландів Марком Рютте, обговоривши перебіг бойових дій, оборонну співпрацю обох держав, фінансову підтримку від Євросоюзу та експорт українського зерна морем.

Триває активний україно-американський діалог на рівні міністрів, спрямований на забезпечення подальшої підтримки Вашингтоном України. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба провів розмову з держсекретарем США Ентоні Блінкеном. Сторони домовились про продовження американських зусиль, спрямованих на військове та економічне зміцнення України. Розмова відбулась після першого з початку повномасштабного російського вторгнення спілкування Блінкена з міністром закордонних справ РФ Сергієм Лавровим. Міністр оборони України Олексій Резніков обговорив з главою Пентагону Ллойдом Остіном поточну ситуацію на фронті та надання нового пакету військової допомоги з боку США.

29 липня посольство РФ у Великій Британії опублікувало твіт, де виправдало вбивство бійців полку “Азов” на території колонії в тимчасово окупованій Оленівці (Донецька область). У зв’язку цим Україна вкотре закликала світ визнати Росію державою-спонсором тероризму. Член парламенту від Лейбористської партії Кріс Браянт закликав главу Міністерства закордонних справ Великої Британії Ліз Трасс вислати з країни всіх співробітників посольства РФ. Речник Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко наголосив, що російські дипломати є співучасниками воєнних злочинів і мають понести відповідальність. Зі свого боку, ЄС засудив дії збройних сил“жахливі ” Росії. У своїй заяві Верховний представник ЄС Жозеп Боррель запевнив, що винних у воєнних злочинах та інших серйозних порушеннях, а також відповідальних чиновників і військових представників притягнуть до відповідальності. Крім того, Верхня палата американського Конгресу одноголосно  прийняла резолюцію, що закликає Державний департамент США визнати РФ державою – спонсором тероризму. 

Партнери посилюють військову підтримку України, спрямовану на захист держави від російської агресії. Норвегія передала Україні 14 патрульних броньованих автомобілів IVECO LAV III, а Литва надасть ще десять бронетранспортерів М113 та іншу амуніцію. Міністерство оборони ФРН прийняло рішення про передачу 16 броньованих мостоукладників Biber, що забезпечать мобільність українських військ при подоланні водних та інших перешкод під час бою. Крім того, уряд Північної Македонії ухвалив рішення про передачу Україні танків радянського зразка для боротьби з російською агресією. Збільшення військової підтримки України підтвердив уряд Латвії. Міністр оборони України Олексій Резніков повідомив про новий пакет військової допомоги від Італії.

Україна продовжує отримувати гуманітарну і фінансову допомогу від міжнародних партнерів. Україна отримає від Канади додаткових 450 млн канадських доларів у межах кредитного договору між двома країнами для фінансування пріоритетних видатків. Кошти будуть спрямовані на забезпечення першочергових соціальних і гуманітарних платежів. 

В Лівані заарештували судно, яке підозрюють в перевезенні викраденої російськими військовими на тимчасово окупованих територіях України сільськогосподарської продукції. 

Росія затвердила нову морську доктрину, що відносить до основних загроз безпеки РФ курс США на домінування у світовому океані та зростання активності НАТО. Згідно з документом, Росія планує побудувати нові морські бази в різних регіонах світу, а також зміцнити свої геополітичні позиції в акваторії Чорного та Азовського морів, та вдосконалити і посилити угруповання сил Чорноморського флоту. 

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.