Російсько-українська війна (дайджест) – 25-27 липня 2022 р.

Ситуація станом на 8:00 28.07.2022 р. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

Війська РФ сконцентрували зусилля на обмежаних наступальних діях на Донбасі – в районі Вуглегірської ТЕЦ, на лінії Бахмут-Сіверськ та біля Авдіївки. ЗСУ посилюють тиск на російські позиції на правому березі Дніпра у Херсонській області. Вони наносять удари по транспортній інфраструктурі, яка є критично важливою для логістичного забезпечення російського угруповання в цьому районі. Тривають активні обстріли вздовж всієї лінії фронту та ракетні удари російських військ по території України. 

Битва за Донбас

Епіцентром активних бойових дій залишається район Вуглегірської ТЕЦ, яка розташована поблизу міста Світлодарськ. Російські війська намагаються захопити об’єкт та мають частковий успіх в просуванні вперед. Досягнення тут результату дозволить їм продовжувати атаки на Бахмут та в перспективі – здійснити наступ на Краматорськ та Слов’янськ з півдня. Також війська РФ створюють умови для атак на лінії Соледар-Сіверськ. На Слов’янському напрямку тривають бойові дії в районі Святогірська

Російські війська продовжують обстріли по всій лінії фронту. Вони поцілили в будівлю готелю у Бахмуті. 27 липня масштабні вибухи пролунали в Авдіївці, місто було обстріляно артилерією. Натомість ЗСУ завдали удару по нафтобазі в Донецьку, де зберігались російські запаси палива.  

За період 2527 липня на території Донецької області загинули щонайменше 9 мирних мешканців, 17 осіб отримали поранення. 

Харківський напрямок

На Харківщині російські війська обороняють зайняті позиції та здійснюють обстріли території області. Внаслідок удару по Чугуєву в ніч на 25 липня пошкоджено школу та будинок культури, 3 людей загинули. Вранці 28 липня це місто знову стало ціллю обстрілу. Тривають ракетні удари по Харкову та прилеглих громадах. 27 липня внаслідок обстрілів в обласному центрі отримали поранення 6 осіб. РФ використовує для обстрілів Харкова зенітно-ракетні комплекси С-300 для ураження наземних цілей, що свідчить про нестачу в РФ ракет класу “земля-земля”.

Запорізький напрямок

В Запорізькій області війська РФ утримуються від активних наступальних дій, але продовжують обстріли вздовж лінії фронту

Південний напрямок

ЗСУ поступово нарощують інтенсивність операцій на Херсонському напрямку. В ніч на 27 липня за допомогою високоточної зброї українські військові завдали ударів по стратегічно важливих транспортних об’єктах у Херсоні – Антонівському автомобільному мосту та залізничному мосту через Дніпро. Їхнє пошкодження суттєво ускладнює забезпечення російського угруповання на правому березі ріки. Таким чином, в Херсонській області тримають під вогнем логістичні маршрути російських військ, що ускладнює їхні операції та поповнення запасів. 

Втім, війська РФ зберігають можливість для ударів по українських позиціях та цивільній інфраструктурі. Вони не припиняють обстріли Миколаївщині. Ракетний удар нанесено по портовій інфраструктурі на території області.

Обстріли території України

Російські війська завдають ударів по Дніпропетровщині. Тривають постійні обстріли прикордонних громад на території Сумської та Чернігівської областей. Внаслідок ракетного удару по Одеській області пошкоджено приватні будівлі в прибережних селах. Над Волинською областю українська ППО збила ворожі БПЛА. Падіння їхніх уламків призвело до загибели 1 людини, ще 3 осіб отримали поранення. Вранці 28 липня з території Білорусі було завдано ракетних ударів по території Київської та Чернігівської областей, зокрема вибухи були зафіксовані у Вишгородському районі біля столиці України.

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ 

За даними Управління Верховного комісара ООН з прав людини, станом на 25 липня кількість жертв серед цивільного населення України з початку широкомасштабного російського вторгнення становить 12 272 особи (5 237  вбитих та 7 035 поранених). За даними Офісу Генерального Прокурора, станом на ранок 27 липня внаслідок збройної агресії Російської Федерації в Україні постраждали понад 1 048 дітей (358 дітей загинули, 690  – отримали поранення). 

Триває процес повернення тіл загиблих військовослужбовців відповідно до норм Женевської конвенції. В результаті чергового обміну 26 липня 2022 року Україна повернула тіла ще 25 полеглих військових. 

Російські військові продовжують репресії на тимчасово окупованих територіях. В Енергодарі, на Запорізькій АЕС, вони утримують в полоні близько 100 працівників станції. На території Херсонської області за період окупації вони викрали щонайменше 300 місцевих активістів та 63 представників органів місцевого самоврядування. Російська окупаційна адміністрація намагається залякати місцеве населення, мінімізувати спротив та замінити викрадених українських чиновників власними ставлениками. 

Також російські збройні сили перешкоджають виїзду українських цивільних громадян з тимчасово окупованих територій. За даними міського голови Мелітополя Івана Федорова, на російському блокпосту у Василівці (Запорізька область) утворилися черги з більш ніж 1000 автомобілів з бажаючими виїхати. При цьому російські військові штучно ускладнюють процес виїзду, пропускаючи за день від 20 до 150 машин. Повідомляється, що за тиждень очікування в черзі у складних умовах з 5000 тисяч цивільних мешканців померло 5 осіб. 

З початку повномасштабної збройної агресії російські війська в Україні завдали руйнувань щонайменше 183 релігійним спорудам. Серед знищених та пошкоджених об’єктів 5 мусульманські, 5 юдейські та 173 християнських. Своїми діями РФ порушує Конвенцію про захист культурних цінностей під час збройного конфлікту. 

Спротив

В тимчасово окупованому Херсоні вибухнув автомобіль, в якому перебували двоє представників так званої “поліції”, сформованої окупаційною адміністрацією. За даними розвідки, один із них загинув. 

ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ

26 липня НАК “Нафтогаз” в останній день пільгового періоду не виплатив тримачам євробондів борги за облігаціями, що означає дефолт компанії. Це матиме серйозні наслідки, зокрема щодо майбутніх запозичень “Нафтогазу”, необхідних для стабільного проходження опалювального сезону. 

Європейський інвестиційний банк виділив 1,59 млрд євро фінансової допомоги Україні для відновлення найважливішої інфраструктури та критично важливих проектів. 

Голова Національного банку Кирило Шевченко в інтервʼю Reuters розповів, що Україна до кінця року хоче укласти нову угоду з МВФ на суму 15-20 млрд доларів США з виплатою протягом 2-3 років.

Після корегування Національним банком України офіційного курсу гривні до долару США на 25% до 36,6 грн/дол. середній курс на готівковому ринку впав нижче психологічної межи у 40 грн за долар

ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ

В Стамбулі розпочав роботу Спільний координаційний центр, створений в рамках так званої “зернової угоди” для організації безпечного експорту української сільськогосподарської продукції морським шляхом. Але його ефективність залишається під питанням в умовах, коли РФ демонстративно порушує власні гарантії та використовує блокаду чорноморських портів України в своїх геополітичних інтересах.  

Європейський Союз оприлюднив щорічний звіт про виконання Україною Угоди про асоціацію, в якому позитивно оцінив кроки, здійснені Києвом на шляху європейської інтеграції. Звіт охоплює впровадження Україною реформ у межах Угоди про асоціацію між Україною та ЄС з 1 грудня 2020 року до початку повномасштабної військової агресії Росії 24 лютого 2022 року. Високий представник ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель резюмував, що Україна зробила важливі кроки в імплементації Угоди. Активно продовжується адаптація до європейських вимог. 

Процес поглиблення співпраці з Європейським Союзом продовжується. Верховна Рада ухвалила закон, який адаптує українське митне законодавство до законодавства країн-членів ЄС. Також Європейський Союз включив українські логістичні шляхи до Транс’європейської транспортної мережі. 

Україна активізує контакти з Південною Америкою. Президент України Володимир Зеленський провів зустріч з Президентом Республіки Гватемала Алехандро Джамматтеі Файа, який перебував з візитом у Києві. Крім того, Володимир Зеленський провів першу в історії українсько-уругвайських відносин розмову з президентом цієї держави – Луїсом Лакальє Поу

27 липня міністр закордонних справ Словенії Таня Файон прибула в Київ,  демонструючи підтримку України з боку словенської влади. Словенія готує новий пакет допомоги для України й готова до започаткування нових програм, зокрема щодо реабілітації українців, які постраждали від війни.

Уряд Німеччини схвалив продаж Україні 100 самохідних артилерійських установок Panzerhaubitze 2000. Вартість контракту оцінюється в 1,7 млрд євро. При цьому виробництво всієї кількості установок може зайняти кілька років.

Велика Британія наклала нові санкції проти вищого керівництва Росії у відповідь на повномасштабне вторгнення РФ в Україну. Зазначається, що санкції, серед яких заборона на поїздки і заморожування активів, запровадили проти 42 нових фізичних та юридичних осіб, у тому числі кількох губернаторів російських регіонів. Водночас, Рада ЄС ще на півроку продовжила санкції проти низки економічних секторів Росії. Обмеження стосуються фінансової, енергетичної, технологічної, транспортної галузей, а також товарів подвійного призначення, промисловості та предметів розкоші. 

Російська Федерація продовжує застосовувати енергетичний фактор в якості елементу шантажу та тиску на Європу. Вона скоротила поставки газу газгоном “Північний потік-1” до 20% його потужності. Єврокомісар з питань енергетики Кадрі Сімсон заявила, що такі дії РФ є політично вмотивованими. В умовах зростання ціни на газ країни ЄС узгодили план добровільного скорочення споживання. 

Українська прокуратура розслідує діяльність, спрямовану на підрив обороноспроможності та потенціалу держави та посилення російського впливу в Україні. Повідомлено про підозру колишньому Міністру закордонних справ України Костянтину Грищенку та колишньому Міністру юстиції України Олександру Лавриновичу у державній зраді. Обидва посадовці працювали в уряді за часів президента Віктора Януковича та були залучені до процесу укладання “Харківських угод” 2010 року, які продовжували термін перебування Чорноморського флоту РФ в Криму.  

В Україні затверджені зміни в системі державного управління та військового командування. Зокрема, з посади першого заступника секретаря РНБО та керівника комітету з питань розвідки звільнено Руслана Демченка. Генеральним прокурором України призначено Андрія Костіна, який до цього займав посаду голови правового комітету парламенту. Також Президент України Володимир Зеленський звільнив з посади командувача Сил спеціальних операцій Григорія Галагана та призначив на його місце Віктора Хоренка.

Прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон відзначив президента України Володимира Зеленського нагородою сера Вінстона Черчилля за лідерство, продемонстроване в умовах війни. 

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.