Російсько-українська війна (дайджест) – 24-30 квітня 2023 р.

Ситуація станом на 8:00 01.05.2023 р.  

  • 28 квітня внаслідок російського ракетного удару зруйновано багатоповерховий житловий будинок в Умані; в результаті загинули щонайменше 23 людини (в тому числі 6 дітей). 
  • Російські війська нанесли удари по житлових кварталах Миколаєва (27 квітня) та Павлограда (30 квітня). В результаті цих атак щонайменше 1 людина загинула, 48 осіб отримали поранення. 
  • Російські війська продовжують поступово просуватися вперед в Бахмуті. ЗСУ тримають оборону в західній частині міста.
  • 29 квітня спалахнула масштабна пожежа на нафтосховищі на території тимчасово окупованого Севастополя. Знищення запасів палива ускладнює забезпечення російських військ на південному напрямі. 
  • Володимир Зеленський вперше з початку повномасштабного вторгнення провів телефонну розмову з Головою Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпіном. 
  • Згідно звіту SIPRI військові витрати України у 2022 році сягнули $44 млрд, збільшившись на 640% у порівнянні з 2021 р. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

Російське командування продовжує атаки на східному напрямі, концентруючи зусилля в районі Авдіївки та Бахмута. В останньому місті тривають вуличні бої, за результатами яких війська РФ поступово просуваються вперед. Підрозділи ЗСУ наразі утримують західну частину Бахмута. 

Триває підготовка до контрнаступу ЗСУ, який вже давно прогнозується. Російське командування намагається знизити наступальний потенціал українських підрозділів за рахунок активізації ударів по тиловій інфраструктурі та цивільних об’єктах. В ніч на 27 квітня в результаті ракетного удару по Миколаєву загинула 1 людина, 23 мирних мешканця отримали поранення. Вранці 28 квітня російська стратегічна авіація нанесла ракетний удар по території України. Українська ППО збила 21 з 23 випущених ракет, а також 2 дрони. В результаті влучання ракети в багатоповерховий будинок в Умані (Черкаська область) загинули щонайменше 23 людини, 18 осіб отримали поранення. Також 2 мирних мешканців загинули та 3 людей отримали поранення в Дніпрі. 1 людина була поранена на Київщині. Ще один ракетний удар було нанесено по території України в ніч на 1 травня. Сили протиповітряної оборони збили 15 з 18 задіяних в атаці ракет. 

Тривають обстріли російськими військами прифронтових та прикордонних областей України. В результаті протягом минулого тижня на Донеччині загинули щонайменше 6 мирних мешканців, 32 особи отримали поранення. На Херсонщині втрати цивільного населення становили 5 людей загиблими та 18 людей пораненими. На Харківщині внаслідок обстрілів загинули 3 людей, 10 осіб отримали поранення; ще 1 людина загинула та 4 осіб отримали поранення внаслідок підриву на міні. Не припиняються обстріли територій Сумської, Запорізької (де загинула щонайменше 1 людина) та Чернігівської (де 1 людина загинула та ще 1 особа отримала поранення) областей. Російські війська обстрілюють Дніпропетровщину. Особливо потужний удар було нанесено в ніч на 1 травня по території Павлограду та навколишніх громад. В результаті в місті отримали пошкодження багатоповерхові житлові будинки, за попередніми даними постраждали 25 місцевих мешканців (в тому числі 3 дітей). 

Українські військові наносять удари по російських військових об’єктах на тимчасово окупованих територіях. Вранці 29 квітня спалахнула масштабна пожежа (площею близько 1000 кв м) на нафтобазі в тимчасово окупованому Севастополі. Окупаційна адміністрація міста заявляє, що пожежа сталася в результаті атаки українських БПЛА. 

Також продовжуються диверсійні операції. Зокрема, 27 квітня в Мелітополі ліквідовано представника псевдоправоохоронних структур, створених окупантами.

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ, ПОЛІТИЧНІ ТА ЕКОНОМІЧНІ ТЕНДЕНЦІЇ

26 квітня в результаті обміну з російського полону вдалося повернути 44 людей – 42 військовослужбовців та 2 цивільних осіб. 

Згідно звіту SIPRI військові витрати України у 2022 році сягнули $44 млрд, збільшившись на 640% у порівнянні з 2021 р. Це стало найбільшим однорічним збільшенням військових витрат країни, яке коли-небудь фіксувалося в даних SIPRI. Військові витрати України у 2022 як частка ВВП склали 34%.

Віце-президент Європейської Комісії Валдіс Домбровскіс заявив про досягнення політичного рішення щодо врегулювання ситуації навколо імпорту української аграрної продукції до ЄС, які загострилася після рішення п’яти країн-сусідів України (Болгарія, Угорщина, Польща, Румунія та Словаччина) його обмежити. Єврокомісія пообіцяла запровадити виняткові захисні заходи та виділити кошти для підтримки постраждалих фермерів у зазначених країнах. Натомість останні погодились скасувати односторонні заходи, запроваджені для заборони українського імпорту. 

За даними видання The New York Times, незалежні експерти з провідних університетів світу провели оцінку минулорічної доповіді Amnesty International, в якій українські військовослужбовці звинувачуються у порушенні законів війни, “наражаючи на небезпеку” мирне населення. Експертна оцінка засвідчила, що доповідь організації була неточною і недостатньо обгрунтованою, з подвійним трактуванням щодо відповідальності ЗСУ за безпеку цивільних у результаті нападу РФ на Україну. 

ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА ТА МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА 

Посилюється міжнародна підтримка щодо притягнення Росії до відповідальності за скоєні на території України воєнні злочини. Зокрема, 27 квітня Парламентська асамблея Ради Європи визнала геноцидом депортацію та насильницьке переміщення українських дітей на територію Російської Федерації та закликала Міжнародний кримінальний суд розглянути можливість кримінального переслідування за цей злочин. В свою чергу до основної групи країн, що працюють над створенням Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України, приєдналися Північна Македонія та Молдова.  

Пакистан готується надати Україні переносні зенітно-ракетні комплекси Anza Mark-II власного виробництва. Уряд Словенії поставив Україні 20 бронетранспортерів Valuk. Італія передала гуманітарну допомогу Україні допомогу у вигляді енергетичного обладнання. Німеччина підтвердила надання другого зенітно-ракетного комплексу IRIS-T в рамках чергового пакету військової допомоги. Для посилення фінансових можливостей України Європейський Союз виділив ще один транш у розмірі 1,5 мільярда євро в межах програми макрофінансової допомоги на 18 мільярдів євро. Крім того Україна отримала 1,25 млрд доларів США від Сполучених Штатів Америки через Цільовий фонд Світового банку у якості грантової допомоги.

Міжнародні партнери продовжують підтримувати український народ у боротьбі проти ворожих дій Російської Федерації. Цього тижня Президент України Володимир Зеленський провів переговори з Президентом Чеської Республіки Петром Павелом, Президентом Словацької Республіки Зузаною Чапутовою, із Прем’єр-міністром Естонської Республіки Каєю Каллас та з радником Прем’єр-міністра Великої Британії з питань національної безпеки Тімоті Барроуякі, які перебували з візитом в Україні. Крім того, Президенти України, Чеської та Словацької Республіки підписали спільну декларацію про підтримку європейської та євроатлантичної інтеграції України.

Цього тижня Президент України вперше з початку повномасштабного вторгнення провів телефонну розмову з Головою Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпіном. Лідери обговорили питання реалізації української формули миру, зміцнення українсько-китайського партнерства, а також питання ядерної й міжнародної безпеки. Китай наголосив на підтримці територіальної цілісності та суверенітету України.

Також протягом тижня Володимир Зеленський провів телефонні розмови з  Президентом Європейської Ради Шарлем Мішелем, з Прем’єр-міністром Італії Джорджею Мелоні та з Генеральним директором МАГАТЕ Рафаелем Гроссі

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.