Російсько-українська війна (дайджест) – 17-23 квітня 2023 р.

Ситуація станом на 8:00 24.04.2023 р.  

  • Російські війська не можуть досягнути переконливого успіху у вуличних боях в Бахмуті навіть за умов ускладнення забезпечення гарнізону ЗСУ, викликаного несприятливою погодою. 
  • Російське командування активізувало застосування дронів-камікадзе для ударів по прифронтових областях України. Також з березня 2023 р. на тлі дефіциту крилатих ракет армія РФ активно застосовує по всій лінії фронту керовані авіаційні бомби дальністю до 80 км, зокрема по таких містах як Харків, Херсон та Запоріжжя.
  • Під час засідання Контактної групи з питань оборони України (“Рамштайн-11”) було прийняте рішення про надання додаткових комплексів ППО для України і боєприпасів до них.

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

Найзапекліші вуличні бої тривають в Бахмуті, де просування російських військових вперед за тиждень вимірюється парой кварталів. Через дощі українським військовим складніше забезпечувати гарнізон, використовуючи польові дороги. Також російське командування продовжує атаки в районі Авдіївки та Мар’їнки, обмежені бойові дії відбуваються на лінії Сватове-Кремінна. ЗСУ тримають оборону, наносячи удари по військових об’єктах ворога на тимчасово окупованих територіях. 

Війська РФ активізували застосування БПЛА для нанесення ударів по українській території, ймовірно намагаючись за рахунок цього запобігти підготовці до контрнаступу ЗСУ. В ніч на 19 квітня вони здійснили масовану атаку України, використовуючи дрони-камікадзе. Хоча ЗСУ збили 10 з 12 БПЛА, які атакували Одещину, в регіоні зафіксовано влучання в інфраструктурний об’єкт. 7 дронів було збито в Запорізькій та Дніпропетровській областях. В ніч на 20 квітня атака повторилась – українська протиповітряна оборона змогла збити 21 із 26 використаних російськими військами БПЛА. В ніч на 21 квітня проти території України було застосовано до 12 дронів, 8 з яких були знищені ППО. В результаті атаки було пошкоджено об’єкт цивільної інфраструктури на Полтавщині. В ніч на 22 квітня протиповітряна оборона знищила 4 з 5 задіяних в атаці з південно-східного напрямку дронів.  

Російські війська продовжують обстріли прифронтових та прикордонних областей України. Протягом останнього тижня втрати мирних мешканців становили: в Донецькій області – 6 людей загиблими та 25 людини пораненими; в Херсонській області – 4 людей загиблими та 22 людини пораненими. На Харківщині втрати через обстріли становили 4 осіб пораненими; ще 1 людина отримали поранення внаслідок підриву на мінах. Також завдаються удари по території Запорізької та Дніпропетровської областей. Тривають обстріли Сумщини, в результаті яких 18 квітня 1 людина загинула та ще 1 особа отримала поранення. На Чернігівщині 20 квітня загинула 1 людина, ще 2 мирних мешканців отримали поранення. 

Активне застосування російським командуванням авіації для ударів по північних областях України призводить до інцидентів на території РФ. Зокрема, ввечері 20 квітня щонайменше дві бомби ФАБ-500 впали на російське місто Бєлгород. Одна з них здетонувала, призвівши до поранення 3 осіб та пошкодивши навколишні будинки. 

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ, ПОЛІТИЧНІ ТА ЕКОНОМІЧНІ ТЕНДЕНЦІЇ

17 квітня російський громадський правозахисний проєкт Gulagu.net опублікував відео з показаннями двох екс-командирів підрозділів “ПВК Вагнера”. Вони дали свідчення щодо скоєння злочинів проти цивільного населення України на території Донецької області (Соледар, Бахмут), які включали у себе розстріли українських дітей і підлітків, вбивство тяжко поранених осіб, “зачищення” житлових будинків тощо. 

Під час зустрічі представників України і Туреччини була досягнута домовленість про поновлення реєстрації й інспектування суден у рамках зернової угоди. Цей процес був припинений з 10 квітня через відмову Росії реєструвати нові судна на вхід до Чорного моря та вимогу регулювати роботу українських портів. 

Польща, Угорщина, Словаччина та Болгарія тимчасово заборонили імпорт зерна та низки продовольчих продуктів з України. Уряди держав перебувають під тиском місцевих фермерів, які стверджують, що дешевші українські сільськогосподарські продукти призводять до зниження цін на внутрішньому ринку. На цю ситуацію відреагувала Європейська Комісія, запропонувавши виділити 100 млн євро на підтримку фермерів у п’яти суміжних з Україною державах (включно з Румунією). 18 квітня польська і українська сторони домовилися про розблокування транзиту українського зерна і продовольства територією Польщі. 

21 квітня Президент України Володимир Зеленський підписав законопроєкт про внесення змін до Закону України “Про географічні назви” щодо деколонізації топонімії та впорядкування використання географічних назв у населених пунктах України. Законом забороняється виготовлення і публічне використання символіки російської імперської політики на всій території України. 

ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА ТА МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА

21 квітня на авіабазі ВПС США «Рамштайн» у Німеччині відбулося 11-те засідання Контактної групи з питань оборони України. Під час зустрічі обговорювалися, зокрема, питання зміцнення протиповітряної оборони, постачання боєприпасів, а також забезпечення та обслуговування вже наданих Україні систем озброєння. Міністр оборони США Ллойд Остін повідомив, що країни-учасниці формату «Рамштайн» надали Україні вже понад 230 танків, тисячі одиниць іншої бойової техніки та боєприпасів, а також 55 млрд дол. безпекової допомоги.

В рамках засідання країни-партнери оголосили про нові пакети військової допомоги країні, спрямовані на покриття безпосередніх потреб на полі бою та довгострокових потреб у допомозі у сфері безпеки. США заявили про новий пакет допомоги у 325 мільйонів доларів, що включає додаткові ракети для HIMARS, артилерійські снаряди, ракети для систем TOW, комплекси протитанкової зброї АТ-4 та інше озброєння й техніку. Міністр оборони Канади Аніта Ананд оголосила про надання Україні нового пакету військової допомоги на 39 мільйонів канадських доларів, що включає внесок до Трастового фонду Комплексного пакету допомоги України (CAP), який забезпечить Україну паливом, модульними мостами та медичними аптечками НАТО CAP.

В свою чергу, Нідерланди та Данія повідомили про передання ЗСУ 14 нових танків Leopard 2. Португалія надасть Україні п’ять броньованих аварійно-рятувальних та медичних машини типу М113 та типу М577. Міністерка оборони Латвії оголосила про рішення передати Україні всі наявні в латвійської сторони системи протиповітряної оборони Stinger. Фінляндія відправить військове спорядження українським військовим, які беруть участь у навчаннях у рамках Європейської допоміжної військової місії ЄС для України (EUMAM-Ukraine).

18 квітня відбулося засідання міністрів закордонних справ G7. За результатами засідання було схвалено спільну заяву, в якій засуджується російський ядерний шантаж, висунуто застереження третім країнам щодо постачання зброї РФ для війни проти України, а також представлені наміри посилення санкцій проти Росії та її союзників. Крім того, напередодні ядерні держави “Групи семи”(Велика Британія, США, Канада, Японія та Франція) уклали угоду,  спрямовану на витіснення Росії з міжнародного ринку ядерної енергетики та припинення домінування РФ на глобальних ринках атомного палива.

Міжнародні лідери продовжують відвідувати Київ. 20 квітня Президент Володимир Зеленський провів переговори з Генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом, який вперше з початку повномасштабного вторгнення прибув з візитом до України. Лідери обговорили постачання певних видів зброї, підготовку до Вільнюського саміту НАТО, на який запрошено Україну, а також гарантії безпеки для України на шляху до Альянсу. 

19–20 квітня в Києві відбувся Міжнародний саміт міст та регіонів, спрямований на розширення співпраці Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України з представниками місцевих громад по всьому світу й залучення їх до підтримки України. В рамках саміту Президент України зустрівся з мером Парижу Анн Ідальго та з Президентом Комітету регіонів Європейського Союзу Васко Кордейру.

Президент України провів телефонну розмову з прем’єр-міністром Нідерландів Марком Рютте та з спікером Палати представників Конгресу США Кевіном Маккарті.

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.