Російсько-українська війна (дайджест) – 1-7 травня 2023 р.

Ситуація станом на 8:00 08.05.2023 р.  

  • Наступ російських військ на східному напрямку остаточно зайшов в глухий кут. Попри всі зусилля та втрати на протязі 10-місячної кампанії, армія РФ не вдалося взяти м. Бахмут під свій контроль.
  • Внаслідок масових обстрілів м. Херсон 3 травня 2023 р. загинуло 23 мирних мешканця, ще 46 осіб отримали поранення. 
  • Українська ППО в ніч на 4 травня вперше перехопила над Києвом гіперзвукову російську ракету Х-47 “Кинджал”, яка є одним з найнебезпечніших засобів в арсеналі РФ. 
  • Атака БПЛА об’єктів на території Кремля (3 травня) та замах на російського пропагандиста З.Прилєпіна (6 травня) можуть бути як операціями українських спецслужб, так і російськими провокаціями з метою посилення підтримки військових дій в російському суспільстві. 
  • 3-4 травня Президент України здійснив офіційні закордонні візити в Фінляндію та Нідерланди, де обговорював питання постачання зброї, майбутній саміт НАТО у Вільнюсі та притягнення до відповідальності російських військових злочинців. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ

Російські війська продовжують атаки на східному напрямі з метою захоплення Авдіївки та Бахмута (де вони намагаються компенсувати невдачі в останніх вуличних боях застосуванням запалювальних боєприпасів). Проте очевидно, що реалізований з початку року наступ не досяг своїх цілей щодо прориву української оборони. Він призвів до значних втрат. За оцінками речника Білого дому з питань національної безпеки Джона Кірбі, в боях на території України російські війська за останні 5 місяців втратили до 100 тис. осіб, в тому числі понад 20 тис. людей загиблими, з яких половина є бійцями незаконного збройного формування “ПВК Вагнер”. 

Українські війська суттєво посилили удари по тиловій інфраструктурі супротивника, використовуючи дрони-камікадзе. Основною ціллю стають сховища палива та нафтопереробні заводи на півдні Росії, які мають важливе значення для забезпечення військ РФ. Також мали місце удари по об’єктах на території тимчасово окупованого Криму. Російські джерела повідомляють про атаку дронами аеродрому в Брянській області. Окрім цього, на території Брянщини зафіксовано кілька вибухів на залізниці, що призвело до сходження з колії вантажних потягів. 

Російське командування відповідає на удари ЗСУ посиленням власних невибіркових ударів по території України, метою яких є зрив підготовки до контрнаступу. Протягом тижня практично кожної ночі здійснюються атаки із застосуванням дронів-камікадзе. Зокрема, в ніч на 3 травня українські військові відзвітували про знищення 21 із 26 задіяних в атаці БПЛА. Зафіксовано ураження нафтобази в Кропивницькому (Кіровоградська область). В ніч на 4 травня сили ППО знищили 18 із 24 задіяних баражуючих боєприпасів, які були спрямовані проти Києва та Одеси, та 1 розвідувальний БПЛА. Тієї ж ночі російські війська намагалися уразити Київ ракетою Х-47 “Кинджал”, проте її було збито українськими засобами ППО. Це перший факт перехоплення цієї моделі, яка є одним з найнебезпечніших засобів в арсеналі РФ. В ніч на 8 травня російські війська нанесли ракетний удар по Одесі та застосували БПЛА проти столиці України. Протиповітряна оборона перехопила 35 дронів, проте внаслідок падіння їх уламків в Києві постраждали 5 осіб. 

Внаслідок російських атак продовжують гинути мирні мешканці України. Особливо інтенсивні обстріли Херсону зафіксовані 3 травня. В результаті на території області цього дня загинули 23 мирних мешканця, 46 осіб отримали поранення. 6 травня внаслідок обстрілу загинули 6 спеціалістів-піротехніків, які проводили роботи з розмінування; ще 2 осіб отримали поранення. Окрім цього, протягом тижня на території Херсонщини загинули 4 людей, отримали поранення 15 осіб. 

На території Донецької області втрати мирних мешканців становили 9 осіб вбитими та 29 людей пораненими. На Харківщині 8 людей отримали поранення внаслідок обстрілів; ще 2 мирних мешканців отримали поранення внаслідок підриву на мінах. Внаслідок бомбардування території Чернігівської області 1 травня загинула 1 дитина, ще 1 мирний мешканець отримав поранення. Тривають обстріли Миколаївщини, Сумщини (де щонайменше 1 людина отримала поранення), Дніпропетровської (де в ніч на 7 травня загинула щонайменше 1 людина, 3 осіб отримали поранення) та Запорізької (де отримали поранення щонайменше 8 осіб) областей. 

В ніч на 3 травня зафіксовано атаку двох БПЛА проти Сенатського палацу на території Московського Кремля, який є робочою резиденцією Президента РФ. Удар спричинив пожежу на куполі будинку. Президент України Володимир Зеленський заявив, що українська сторона не має відношення до цієї атаки.

6 травня поблизу Нижнього Новгорода було підірвано автомобіль, в якому перебував один з ідеологів російської агресії проти України, учасник російських незаконних збройних формувань Захар Прилєпін. В результаті загинув охоронець, сам Прилєпін із важкими пораненнями доставлений в лікарню. Хоча відповідальність за акцію взяв на себе українсько-татарський партизанський рух “Атеш”, існує велика ймовірність, що насправді мала місце провокація російських спецслужб або ж кримінальні розборки між бандформуваннями, які мають свої інтереси на тимчасово окупованому Донбасі. 

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ, ПОЛІТИЧНІ ТА ЕКОНОМІЧНІ ТЕНДЕНЦІЇ

З російського полону повернулися 45 українських військовослужбовців, захисників “Азовсталі”. В обмін Україна віддала трьох військових льотчиків РФ.

Представники МАГАТЕ повідомили про факт розміщення російської військової техніки, зброї та вибухівки у приміщенні енергоблоку №4 Запорізької АЕС. Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі зазначив, що необхідні негайні дії, щоб запобігти загрозі серйозної ядерної аварії та пов’язаних з нею наслідків для населення і навколишнього середовища.

2 травня Верховна Рада України ухвалила заяву «Про визначення існуючого в Російській Федерації політичного режиму як рашизму і засудження його ідеологічних засад і суспільних практик як тоталітарних та людоненависницьких». Згідно з ухваленою заявою, ознаками рашизму є: мілітаризм, культ особи очільника і сакралізація інститутів держави, самозвеличування РФ шляхом насильницького пригнічення та/або заперечення існування інших народів, нав’язування іншим народам російської мови й культури, пропагування ідей «руського міра», тощо.

Згідно звіту НБУ падіння реального ВВП України в першому кварталі року уповільнилось до 13,5% із 31,4% в четвертому кварталі 2022 року. Згідно з документом, із другого кварталу 2023 року економіка розпочне відновлення.

ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА ТА МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА 

3 травня Президент України Володимир Зеленський здійснив офіційний візит до Фінляндії, в рамках якого провів зустрічі з лідерами держав Скандинавії. Метою візиту Президента України стала участь в саміті Україна – Північна Європа, який відбувся в Гельсінкі та спрямований на зміцнення відносин між країнами та посилення спільних заходів в сфері безпеки. Володимир Зеленський зустрівся із Президентом Фінляндії Саулі Нііністьо та зі спікером парламенту Фінляндії Петтері Орпо. Також в Гельсінкі Президент України Володимир Зеленський провів переговори з Прем’єр-міністром Королівства Швеція Ульфом Крістерссоном, Прем’єр-міністром Королівства Данія Метте Фредеріксен, Прем’єр-міністром Ісландії Катрін Якобсдоттір та Прем’єр-міністром Королівства Норвегія Йонасом Гаром Стере.  За підсумками саміту була оприлюднена спільна заява.

4 травня відбувся офіційний візит Володимира Зеленського до Королівства Нідерланди. Глава держави взяв участь в тристоронньому форматі переговорів із Прем’єр-міністром Нідерландів Марком Рютте і Прем’єр-міністром Королівства Бельгія Александром Де Кроо, в результаті яких було ухвалено спільну декларацію. Поза тим президент України провів переговори зі спікерами двох палат парламенту Нідерландів Верою Бергкамп і Яном Ентоні Брауном, а також з президентом Міжнародного кримінального суду (МКС) Пьотром Хофманскі. У межах візиту відбулась аудієнція Президента України у Короля Нідерландів Віллема-Александра.

Сполучені Штати Америки надали новий пакет оборонної допомоги на суму $300 мільйонів, що включає ракети до HIMARS, гаубиці калібру 155 мм, снаряди, протитанкові системи  TOW, системи протитанкової зброї AT-4 і Carl Gustaf, авіаційні ракети Hydra-70, вантажівки та інше обладнання. Уряд Нової Зеландії оголосив про збільшення підтримки України, анонсувавши виділення 5 мільйонів новозеландських доларів ($3,1 млн). Уряд Данії виділить 1,7 млрд данських крон ($249,81 млн) на військові потреби України. 

Історичною подією 6 травня стала коронація Короля Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії Чарльза III.  Перша леді України Олена Зеленська та Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль здійснили офіційний візит до Лондона та взяли участь в церемонії коронації. 

Міжнародні партнери продовжують відвідувати Україну, здійснюючи офіційні візити до її столиці. Протягом тижня в Києві Володимир Зеленський зустрівся з делегацією Європейської комісії «За демократію через право» (Венеціанська комісія) на чолі з головою комісії Клер Базі Малорі, провів зустріч з двопартійною делегацією Палати представників Конгресу Сполучених Штатів Америки. Також глава держави прийняв міністра закордонних справ Королівства Бахрейн Абдуллатіфа бін Рашида Аз-Заяні, який здійснив перший в історії двосторонніх відносин візит, та зустрівся з Головою парламенту Португалії(Асамблеї Республіки) Аугушту Сантушем Сілвою.

Крім того, цього тижня Президент Володимир Зеленський провів телефонні розмови із прем’єр-міністром Нової Зеландії Крісом Гіпкінсом, з прем’єр-міністром Канади Джастіном Трюдо та вперше за історію – з Президентом Коморських Островів Азалі Ассумані.

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.