30.03.2022

Ситуація станом на 8:00 31.03.2022 р. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

Російські війська здійснюють перегрупування сил, концентруючи свої військові зусилля на атаках підрозділів ЗСУ в районі проведення Операції Об’єднаних сил на Сході України. Генштаб України повідомляє про нарощування системи матеріально-технічного та тилового забезпечення російських військ на східному та південному напрямках.

Київський та Житомирський напрямки:

Російські війська продовжують утримувати позиції поблизу північно-західних околиць Києва. За даними Генштабу України, росіяни перекидають війська до району Чорнобильської АЕС. Так, зафіксовано рух змішаних колон техніки з населеного пункту Іванків в напрямку атомної станції. Паралельно фіксується частковий відступ російських військ від Києва на східному (Броварському) напрямку. 

Чернігівський та Сумський напрямки:

Російські війська зосереджують зусилля на диверсійно-розвідувальній діяльності, інженерному обладнанні позицій та нанесенні артилерійських ударів по позиціях ЗСУ і об’єктах інфраструктури в районі міста Чернігова.

Голова Чернігівської ОВА Вʼячеслав Чаус заявив, що в ніч з 29 на 30 березня було обстріляно Чернігів та інші міста області. За результатом обстрілу міста Ніжин, що стався напередодні, одна особа загинула; 6 зазнали поранень (серед них одна дитина). 

Харківський та Луганський напрямки:

Російські війська прагнуть оточити українські підрозділи в районі проведення Операції Об’єднаних сил. Вони здійснюють наступ з північно-західного (Ізюм, Харківська область) та східного (Попасна та Рубіжне Луганської області) напрямків. В Попасній та Рубіжному тривають позиційні бої. 

Продовжуються атаки на житлові обʼєкти у Луганській області. Голова Луганської ОВА Сергій Гайдай повідомив, що вранці було обстріляно житлові квартали Лисичанська, Кремінну, Рубіжне та Сєвєродонецьк. За даними ДСНС, внаслідок обстрілу Лисичанська, 1 людина загинула, 4 поранено. 

Російські війська продовжують обстріли Харківщини. Найкритичнішою точкою в області залишається Ізюм. Голова Харківської ОВА Олег Синєгубов повідомив, що за минулу добу від обстрілів постраждали райони міста – Салтівка, Олексіївка, Холодна Гора, ХТЗ, а також передмістя – Чугуїв, Дергачі. 

Донецький і Запорізький напрямки:

Росіяни сконцентрували зусилля на взятті під контроль міста Маріуполь. Також зафіксовані атаки російських військ в районі Мар’їнки, Новобахмутівки та Золотої Ниви. 

Голова Донецької ОВА Павло Кириленко також повідомляє про продовження обстрілів населених пунктів, які розташовані поблизу розмежування. Під обстріл потрапили Мар’їнка та Очеретине. 

За даними речника Запорізької ОВА Івана Арефʼєва, війська РФ обстріляли село Новоіванівку (Запорізька область). Поранення отримали 3 людей. Крім того, від артобстрілів та авіаударів постраждали Гуляйполе та Оріхів. 

Дніпровський напрямок:

Продовжується нанесення ударів по стратегічним промисловим обʼєктам області. Зокрема, було завдано ракетного удару по нафтобазі у Дніпрі. Обʼєкт було знищено; постраждалих та загиблих немає. За словами голови Дніпропетровської ОВА Валентина Резніченко, ще одна ракета влучила в завод у Новомосковську.

Південний напрямок:

На півдні російські війська переходять до оборонних дій. За даними Генштабу, вони облаштовують зайняті позиції. Артилерія та авіація застосовується для сковування підрозділів ЗСУ. 

Подільський напрямок:

Голова Хмельницької ОВА Сергій Гамалій повідомив, що в ніч на 30 березня було завдано трьох ракетних ударів по промислових обʼєктах у Хмельницькій області.

Інформаційне протистояння

На офіційний сайт Київської обласної військової адміністрації здійснюється масована кібератака, повідомив Голова Київської ОВА Олександр Павлюк.

В Україні запустили портал повідомлень про активи осіб, причетних до агресії РФ проти України. Він взаємодіє з іншими країнами щодо обміну даними. 

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ 

Міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук повідомила, що 30 березня по трьох погоджених гуманітарних коридорах на власному транспорті із зони активних бойових дій евакуювалися понад 1,5 тис. людей. Запоріжжя дісталися 812 маріупольців та 718 мешканців міст Запорізької області.

За даними Генерального прокурора, станом на 30 березня в Україні внаслідок конфлікту загинуло 145 дітей, 222 дітей отримали поранення.

Управління Верховного комісара ООН з прав людини оновило дані щодо втрат серед цивільного населення в Україні. Станом на 30 березня загальна кількість втрат становить 3090 людей (1189 загиблих і 1901 поранений). 

За словами Верховного комісару ООН з прав людини Мішель Бачелет, в ході бойових дій в Україні було пошкоджено щонайменше 55 медичних закладів, 10 – знищено, 2 – пограбовано. Понад 4 мільйони людей виїхали за кордон; приблизно 6,5 мільйона є внутрішньо переміщеними особами.

СБУ повідомляє, що в розпорядженні служби опинилися нові перехоплення телефонних розмов російських військових, із яких стало відомо про випадки згвалтування неповнолітніх на тимчасово окупованих  Росією територіях.

Голова Миколаївської ОВА Віталій Кім уточнив дані щодо втрат внаслідок удару по будівлі обласної адміністрації 29 березня. Він повідомив, що кількість загиблих внаслідок російської атаки зросла до 15. 

На Херсонщині продовжуються викрадення цивільних осіб російськими військами. Станом на 30 березня  відомо про викрадення на території Голопристанської громади 8 людей. У тимчасово зайнятому російськими військовими Херсоні викрадено священика Православної церкви України Сергія Чудиновича.

За інформацією представника Ізюмської міської ради Максима Стрельника, з міста Ізюм Харківської області вдалося евакуювати лише 3 тис. громадян. 20 тис. мешканців продовжують залишатися в місті під постійними обстрілами без доступу до води, світла, газопостачання і мобільного зв’язку, а також без можливості отримати відповідну допомогу через блокування гуманітарних коридорів. 

Мер нещодавно звільненого Ірпеня Олександр Маркушин розповів про втрати, яких зазнало місто внаслідок бойових дій. За його словами, наразі немає даних щодо точної кількості загиблих мирних жителів. Він вважає, що в Ірпені загинуло до 300 цивільних осіб. 

Human Rights Watch повідомляє, що російські війська здійснюють мінування української території за допомогою  інженерної системи дистанційного мінування “Землеробство”. Це дозволяє за дуже короткий проміжок часу замінувати значні площі. За даними українського Генштабу, у Харківській та Сумській областях зафіксовано випадки використання новітніх російських протипіхотних мін із сейсмічним датчиком ПОМ-3 «Медальйон». 

За підсумками переговорів у Європейському Парламенті та в інших Євроінституціях у Брюсселі  Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмили Денісова заявила, що жодне звинувачення на адресу України у начебто негуманному поводженні із росіянами, які потрапили в полон під час вторгнення російських військ в Україну, не отримало підтвердження.

ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ

За словами гендиректора найбільшого українського гірничо-металургійного холдингу “Метінвест” Юрія Риженкова втрати металургії України від розпочатої Росією війни становлять 30-40% її довоєнних потужностей.

За повідомленням Білого дому, США мають намір надати уряду України 500 мільйонів доларів у вигляді прямої бюджетної допомоги.

Міністр фінансів Сергій Марченко заявив, що уряд готується до чергової хвилі скорочення видатків для консолідації коштів на потреби армії.

ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ

30 березня президент України Володимир Зеленський виступив перед парламентом Норвегії. Він заявив, що Україні потрібна зброя для відбиття російської агресії (в тому числі – протикорабельні та протиповітряні комплекси, засоби ураження бронетехніки та артилерійські системи) і закликав Норвегію передати її. 

Володимир Зеленський провів годинну телефонну розмову з президентом США Джо Байденом, під час якої було обговорено питання додаткових санкцій проти РФ та гуманітарної допомоги Україні, оголошених минулого тижня. Зеленський розповів президенту США про стан україно-російських переговорів.

Також президент України обговорив із Спадкоємним принцем Абу-Дабі Мохаммедом бін Заїдом проблематику продовольчої безпеки та подякував ОАЕ за гуманітарну допомогу та підтримку України в межах ООН.

Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Маріано Гроссі відвідав Южноукраїнську АЕС, де провів зустріч з українськими посадовцями. На зустрічі були обговорені конкретні кроки з боку МАГАТЕ для надання невідкладної технічної допомоги Україні з метою забезпечення безпеки її ядерних об’єктів.

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.