Російсько-українська війна (дайджест) – 23-29 жовтня 2023 р.

Ситуація станом на 8:00 30.10.2023 р.  

  • РФ задіяла величезну кількість військ і техніки для захоплення Авдіївки та понесла на цьому напрямку найбільші у 2023 році втрати. Згідно українських даних, з 10 жовтня вони сягнули 6,5 тисяч осіб. 
  • Українські військові активізували дії на лівому узбережжі Дніпра на Херсонщині.
  • На Мальті 28-29 жовтня відбулася третя зустріч радників з питань національної безпеки та радників із зовнішньої політики щодо імплементації Формули миру, у якій взяли участь представники 66 держав і міжнародних організацій. 
  • Новий спікер Палати представників Конгресу США від Республіканської партії Майк Джонсон заявив, що фінансування військової допомоги Україні та Ізраїлю має здійснюватися окремо, а не в рамках спільного пакета. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

Російські війська сконцентрували основні зусилля на спробах захоплення міста Авдіївка під Донецьком. Наступаючи на флангах угруповання ЗСУ, яке боронить місто, вони намагаються оточити його. Вони досягли певного тактичного успіху на північ від Авдіївки, проте за це довелося заплатити надзвичайно високу ціну. Це може вплинути на їх здатність продовжувати активні атаки та готовність військовослужбовців до наступальних операції. Згідно даних США російські командири страчують своїх солдатів, які не хочуть йти в наступ, відступають чи відмовляються виконувати накази. 

ЗСУ активізують дії на лівому узбережжі Дніпра в Херсонській області. Також вони продовжують атаки проти російської військової інфраструктури. Зокрема, в російські джерела повідомляли про атаку Севастополя із використанням морських дронів та масштабне використання БПЛА в районі Євпаторії. Також повідомляється про вибухи в Брянську в ніч на 25 жовтня. В ніч на 29 жовтня  було завдано удару дронами по нафтопереробному заводу на території Краснодарського краю РФ. В Бердянську (тимчасово окупована територія Запорізької області) зафіксовано підрив автомобіля зі співробітниками російських спецслужб. 

Російські війська продовжують наносити удари по території України, застосовуючи різноманітні види озброєння. Протягом тижня зафіксовано ракетні удари по Запоріжжю, Дніпру та Полтавщині; кілька ракет були збиті над територією Миколаївщини. Не припиняються атаки дронів-камікадзе. В ніч на 25 жовтня БПЛА були застосовані проти Хмельниччини. В результаті падіння уламків збитих дронів постраждали 16 осіб. Міненерго України повідомило, що атака була здійснена в безпосередній близькості до Хмельницької АЕС – саме цей об’єкт міг бути ціллю удару. Також активно застосовують керовані авіабомби. Зокрема, в ніч на 29 жовтня російські війська використали проти території Херсонщини 32 таких боєприпаси.

Протягом тижня внаслідок російських обстрілів на території Донецької області отримали поранення щонайменше 5 людей. На території Херсонської області втрати мирних мешканців становили 5 людей загиблими та 42 особи пораненими. На Харківщині втрати мирних мешканців становили 3 людей загиблими та 14 осіб пораненими. Щонайменше 2 людей отримали поранення на Дніпропетровщині

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ, ПОЛІТИЧНІ ТА ЕКОНОМІЧНІ ТЕНДЕНЦІЇ

За висновками МАГАТЕ, вибухи від роботи ППО поблизу Хмельницької атомної електростанції 25 жовтня напряму не перешкоджали її діяльності, однак сама атака російськими безпілотниками біля АЕС вказує на надзвичайно нестабільну ситуацію з ядерною безпекою в Україні. 

26 жовтня Правління Національного банку України ухвалило рішення щодо зниження облікової ставки з 20% до 16%, зрівнявши її зі ставкою за депозитними сертифікатами овернайт. Таким чином Національний банк вирішив модернізувати свій операційний дизайн монетарної політики за системою «нижньої межі». Рішення має на меті посилити спроможність НБУ впливати на очікування економічних агентів та мотиви їхньої економічної поведінки. 

Крім того, Національний банк України покращив прогноз зростання реального ВВП у 2023 році з 2,9% до 4,9%, а також поліпшив прогноз інфляції на кінець 2023 року з 10,6% до 5,8%. Відповідні зміни пояснюються впливом високих врожаїв на динаміку продовольчих цін. Разом з тим, НБУ підвищив прогноз інфляції на 2024 рік з 8,5% до 9,8% з одночасним прогнозуванням зростання економіки на 3,6% у наступному році. 

Станом на 29 жовтня, до портів Одеси прибуло ще п’ять суден загальною вагою понад 163 тис. тонн, два з яких виконують уже другий рейс до України. Судна належать власникам із Греції, Туреччини, Ліберії та Панами. Одночасно з цим, з українських портів тимчасовим коридором вийшло чотири судна загальним дедвейтом більше 168 тис. тонн.

ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА ТА МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА 

На Мальті 28 жовтня відбулася третя зустріч радників з питань національної безпеки та зовнішньополітичних радників щодо імплементації Формули миру Президента України В.Зеленського та принципів відновлення миру в Україні, у якій взяли участь представники 66 держав і міжнародних організацій. Під час третьої зустрічі було розглянуто конкретні напрями перших п’яти пунктів Формули миру: «Ядерна та радіаційна безпека», «Продовольча безпека», «Енергетична безпека», «Звільнення всіх полонених і депортованих осіб» і «Відновлення територіальної цілісності України та світового порядку» та представлено напрацювання з їх реалізації. 

На полях зустрічі на Мальті відбулись окремі двосторонні переговори. Так зокрема розпочалися консультації з Нідерландами щодо укладення двосторонньої угоди про безпекові гарантії відповідно до Спільної декларації про підтримку України. Нідерланди стали шостою державою, із якою Україна почала відповідні двосторонні переговори,  та першою з країн, що не входять до Групи Семи.

Німеччина доставила в Україну черговий пакет військової допомоги, що включає комплекс ППО IRIS-T SLM та ракети до нього, бронетранспортери, БПЛА Vector, оглядові радари GO12, боєприпаси для реактивних систем залпового вогню MARS II, а також снаряди та інше обладнання. Данія оголосила про надання 13-го пакету військової допомоги Україні на 3,7 мільярда данських крон (майже 500 млн євро), що передбачає танки Т-72ЕА, БМП, артилерійські боєприпаси, безпілотники, стрілецьку зброю та броньовану інженерно-евакуаційну техніку. Уряд Австралії оголосив про передачу нового пакету військової допомоги для України у розмірі 20 мільйонів австралійських доларів (12 млн доларів США), куди увійде обладнання для розмінування, портативні рентгенівські апарати, промисловий 3D-принтер для виробництва металевих запчастин до військової техніки та системи для боротьби з безпілотниками. 

Сполучені Штати Америки надають Україні новий пакет військової допомоги на 150 мільйонів доларів, який включає боєприпаси для систем ППО NASAMS та для HIMARS, ракети ППО AIM-9M, зенітні ракети Stinger, артилерійські снаряди, ракети TOW, системи Javelin та іншу зброю. Також українські пілоти цього тижня розпочали практичну льотну підготовку на винищувачах F-16 на американській авіабазі. Крім того, Спікер Палати представників США Майк Джонсон заявив, що питання виділення військової допомоги Україні й Ізраїлю буде розглянуто окремо, не підтримавши запропонований президентом Джо Байденом пакет допомоги обом країнам у розмірі 106 мільярдів доларів.

26-27 жовтня в Брюсселі відбувся дводенний саміт ЄС, на якому глави держав та урядів країн ЄС обговорили перегляд довгострокового бюджету ЄС на 2024-2027 роки. Лідери країн ЄС під час саміту схвалили план, який передбачає спрямування коштів, отриманих від заморожених російських активів, на допомогу Україні (йдеться про понад 300 мільярдів доларів).

24 жовтня в Празі відбувся Другий Парламентський саміт Міжнародної Кримської платформи за співголовування Голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука та Голови Палати депутатів Парламенту Чехії Маркети Пекарової Адамової. За результатами саміту ухвалено Спільну декларацію щодо підтримки України та готовності продовжувати надавати їй допомогу у протидії російській агресивній війні.

27 жовтня пройшов форум “Вільна Америка”, під час якого учасники (представники 34 партій з 21 держави Латинської Америки) ухвалили підсумкову декларацію, де вперше для країн регіону була задекларована спільна позиція з чітким засудженням російської агресії проти України. 

Цього тижня Президент України Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони Королівства Данія Троельсом Люндом Поульсеном, який відвідав з візитом столицю. Також глава держави провів телефонні розмови з Президентом Об’єднаних Арабських Еміратів шейхом Мухаммадом бін Заїдом Аль Нагаяном, з Прем’єр-міністром Великої Британії Ріші Сунаком, з Прем’єр-міністеркою Королівства Данія Метте Фредеріксен, зі Спадкоємним принцом, Прем’єр-міністром Королівства Саудівська Аравія Мухаммадом бін Салманом аль Саудом. Лідери обговорили реалізацію Української Формули миру, функціонування «зернового коридору», важливість подальшої довготермінової макроекономічної підтримки України, а також розглянули можливості посилення оборонної співпраці, зокрема щодо зміцнення української системи протиповітряної оборони. 

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.