Ситуація станом на 8:00 23.10.2023 р.
- Російські війська намагаються захопити Авдіївку, проте інтенсивні атак не приносять їм успіху і лише ведуть до значних втрат в техніці та особовому складі.
- ЗСУ в ніч на 17 жовтня вперше використали передані США ракети ATACMS, завдавши ударів по аеродромах в Бердянську та Луганську, які використовуються російською армією.
- Українські військові активізували операції на узбережжя Дніпра на Херсонщині, контролюючи плацдарми на лівому березі ріки.
- Ввечері 21 жовтня російські війська нанесли ракетний удар по логістичному терміналу “Нової Пошти” на Харківщині, в результаті якого загинули 6 та отримали поранення 16 працівників компанії.
- Президент США Джозеф Байден у своїй промові пов’язав підтримку України та Ізраїлю з життєво важливими національними інтересами США. Він порівняв Путіна з ХАМАС та закликав своїх співвітчизників підтримати Ізраїль та Україну, продовжуючи виконувати роль «арсеналу демократії». Байден надіслав до Конгресу запит на фінансування в розмірі 61,4 мільярда доларів для підтримки України в її оборонній війні проти Росії.
- 17 жовтня Європейський парламент підтримав ініціативу Єврокомісії щодо створення Фонду допомоги Україні (Ukraine Facility) на суму 50 мільярдів євро на 2024-2027 роки.
- Незалежна міжнародна комісія ООН з розслідування порушень в Україні задокументувала подальші докази того, що російська влада вчинила невибіркові напади та скоїла воєнні злочини у вигляді катувань, зґвалтувань та іншого сексуального насильства, а також депортації дітей до РФ.
ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ
Російські війська активізували наступ з метою захоплення міста Авдіївка. Українським військовим вдається втримати позиції, відбиваючи атаки на наносячи ворогу значні втрати. Зокрема, за кілька днів російська армія втратила під Авдіївкою сотні людей та десятки одиниць бронетехніки. Не досягнувши успіху в лобових атаках, російська армія намагається застосувати на цьому напрямку тактику позиційної війни, риючи тунелі до позицій ЗСУ та використовуючи роботизовані апарати для підвезення запасів та боєкомплекту на передові позиції.
Зафіксовано активізацію операцій ЗСУ на лівому березі Дніпра. Ймовірно, російські війська не контролюють все узбережжя ріки, а українські військові мають в цьому районі плацдарми.
ЗСУ продовжують наносити удари по тиловій інфраструктурі російських військ. Зокрема, вперше були застосовані передані Сполученими Штатами Америки ракети ATACMS – в ніч на 17 жовтня було завдано удару по аеродромах в Бердянську та Луганську. За даними українських військових, в результаті зафіксовано пошкоження злітних смуг на об’єктах та знищення дев’яти російських гелікоптерів. Окрім цього, українські джерела повідомляють про успішний удар БПЛА по табору російських військових на території Курської області РФ, та влучання ракети поблизу складу озброєння російського Чорноморського флоту в тимчасово окупованому Криму.
Російські війська наносять удари по території України. В ніч на 17 жовтня українська ППО збила 6 дронів камікадзе та 1 ракету, які було застосовано проти південних регіонів держави. Ввечері 18 жовтня зафіксовано влучання БПЛА в інфраструктурний об’єкт в місті Суми та ракетний удар по місту Павлоград. В ніч на 19 жовтня російські війська вдалися до комбінованих ударів, застосовуючи як дрони, так і ракети, зокрема балістичні ракети “Іскандер”. В ніч на 21 жовтня було завдано ударів по Кривому Рогу, в результаті чого отримав пошкодження промисловий об’єкт. У ніч на 23 жовтня безпілотники атакували одразу декілька областей – Одеську, Кіровоградську та Хмельницьку.
Втрати мирних мешканців на території прифронтових регіонів України внаслідок дій російських військових протягом тижня становили щонайменше: в Донецькій області – 5 людей загиблими та 11 людей пораненими; в Херсонській області – 4 людей загиблими та 19 людей пораненими. На Харківщині ввечері 21 жовтня російські війська нанесли ракетний удар по логістичному терміналу “Нової Пошти”, в результаті якого загинули 6 та отримали поранення 16 працівників компанії. Окрім цього, на території області протягом тижня 1 людина загинула та 9 осіб отримали поранення. В ніч на 18 жовтня внаслідок ракетного удару по Запоріжжю загинули 5 людей, щонайменше 5 осіб отримали поранення. На Дніпропетровщині протягом тижня загинули 3 людей, 6 осіб отримали поранення. Ввечері 18 жовтня 2 людей загинули внаслідок російського удару по Миколаївщині.
Попри російські атаки, продовжує працювати транспортний коридор з українських чорноморських портів. Водночас актуальною залишається мінна загроза. Зокрема, 16 жовтня поблизу узбережжя Румунії незначні ушкодження внаслідок зіткнення з міною отримав танкер під ліберійським прапором.
ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ, ПОЛІТИЧНІ ТА ЕКОНОМІЧНІ ТЕНДЕНЦІЇ
Згідно з доповіддю Незалежної міжнародної комісії ООН з розслідування порушень в Україні, російська влада здійснює невибіркові напади та воєнні злочини проти цивільного населення на окупованих територіях України (включно з Херсонською та Запорізькою областями), у тому числі катування, зґвалтування, умисні вбивства, а також депортації українських дітей до РФ.
Російська Федерація за посередництва Катару погодилася повернути до України чотирьох дітей, вивезених російськими військами під час окупації частини українських територій. За попередніми даними в Росії залишається понад 19,5 тисяч українських дітей, примусово депортованих з окупованих територій України. При цьому універсальний прозорий механізм, який би давав можливість повертати депортованих українських дітей з Росії до України, на сьогодні відсутній.
За спільною доповіддю Уряду України та ООН “Оцінка потреб після катастрофи на греблі Каховської ГЕС”, руйнування греблі завдало Україні шкоди на суму майже 14 млрд доларів США. Внаслідок прориву Каховської ГЕС було затоплено 620 квадратних км територій Херсонської, Миколаївської, Дніпропетровської та Запорізької областей України, що безпосередньо вплинуло на 100 тис. мешканців. Попередня оцінка потреб у відбудові становить 5,04 млрд доларів США, при цьому остаточна цифра може зростати після проведення більш детальних оцінок. На короткострокові заходи з відновлення 2023-2024 рр. необхідно 1,82 млрд доларів США.
17 жовтня 2023 року Верховна Рада України у другому читанні затвердила законопроєкт №9296-д щодо посилення фінансового моніторингу PEP – політично значущих осіб (Politically Exposed Person), які відтепер матимуть цей статус довічно. Також законопроєкт посилює відповідальність суб’єктів первинного фінмоніторингу (зокрема, банків) за необґрунтовану відмову користувачам фінансових послуг.
ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА ТА МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
17 жовтня Європейський парламент підтримав ініціативу Єврокомісії щодо створення Фонду допомоги Україні на суму 50 мільярдів євро на 2024-2027 роки у вигляді грантів та позик на підтримку відновлення, відбудови та модернізації України.
Крім того, Президент США Джозеф Байден також має намір посилити військову та макроекономічну підтримку України в 2024 р. Так у своїй промові він пов’язав підтримку України та Ізраїлю з питаннями національної безпеки США. Він порівняв Путіна з ХАМАС та закликав своїх співвітчизників підтримати Ізраїль та Україну, продовжуючи виконувати роль «арсеналу демократії». Байден надіслав до Конгресу запит на фінансування в розмірі 61,4 мільярда доларів для підтримки України в її оборонній війні проти Росії.
Президент України провів зустрічі із Прем’єр-міністром Румунії Марчелом Чолаку та зі спеціальним представником США з питань економічного відновлення України Пенні Пріцкер, які перебували з візитом в Україні.
Цього тижня Президент України Володимир Зеленський провів низку важливих розмов з міжнародними партнерами. Глава держави провів телефонні розмови з Президентом Сполучених Штатів Америки Джозефом Байденом, з Генеральним секретарем Організації Об’єднаних Націй Антоніу Гутеррішем, з еміром Катару шейхом Тамімом бін Хамадом Аль Тані, з Президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом, з Федеральним канцлером Німеччини Олафом Шольцом, з Президентом Франції Еммануелем Макроном, з Прем’єр-міністром Норвегії Йонасом Гаром Стере, з Президентом Південно-Африканської Республіки Сирілом Рамафосою. Основними темами переговорів були перебіг подій на фронті, гуманітарна підтримка, функціонування зернового коридору, участь у наступній зустрічі радників із питань національної безпеки лідерів держав щодо реалізації української Формули миру, виконання оборонних домовленостей, посилення далекобійних спроможностей українських військ та зміцнення протиповітряної оборони України.
Німеччина доставила в Україну черговий пакет оборонної допомоги, до якого увійшли самохідні зенітні установки GEPARD, снаряди калібру 155 мм, мостоукладальну техніку, розвідувальні дрони та інше обладнання. Як повідомлялось раніше, США надали Україні близько 20 далекобійних ракет ATACMS, які вже випробувані на полі бою; також домовлено про передачу ракет цього типу дальністю до 165 км на постійній основі. Хорватія передала Україні вертольоти Мі-8. В свою чергу 18 жовтня Україна та Румунія підписали Меморандум про підтримку й розширення взаємного військово-технічного співробітництва. Франція значно нарощує виробництво 155-міліметрових боєприпасів та САУ Caesar, щоб збільшити постачання в Україну.
Європейський Союз найближчими днями розпочне консультації з країнами-членами щодо нового 12-того пакету санкцій проти Росії. Пакет може містити заборону на постачання російських алмазів, подальше обмеження можливостей РФ обходити санкції, внесення до списку компаній у третіх країнах, які допомагають Москві в цьому, а також розширення списку заборонених товарів, які Росія може використовувати у військових цілях.
Розпочато перший раунд переговорів із Французькою Республікою щодо укладення двосторонньої угоди про гарантії безпеки, як це передбачено Спільною декларацією про підтримку України. Франція стала п’ятою державою G7 після США, Великої Британії, Канади та Японії, із якою Україна почала відповідні двосторонні переговори.
Росія заявила, що не буде дотримуватись обмежень Ради безпеки ООН щодо надання Ірану ракетних технологій, що були затверджені резолюцією Радбезу ООН 2231. Наразі Іран накопичив збагаченого урану в понад 18 разів більше ліміту, а також побудував розгалужену мережу ядерних установок для його використання. У вересні 2023 року Велика Британія, Франція та Німеччина заявили, що продовжують обмеження щодо ракетної програми Ірану в односторонньому порядку.
Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.