Російсько-українська війна (дайджест) – 29 квітня 2022 р.

Ситуація станом на 8:00 30.04.2022 р. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

Війська РФ активно обстрілюють українські позиції, здійснюючи наступ на сході України. Наземні штурмові дії продовжуються в обмеженому форматі після попередньої інтенсивної артилерійської підготовки та нанесення авіаційних ударів. 

Чернігівський та Сумський напрямки:

Державна прикордонна служба України та Генштаб ЗСУ повідомили, що російські військові обстріляли прикордонні українські території на Сумщині. Вони використовували міномети та гелікоптери, озброєні некерованими ракетами.

Харківський та Луганський напрямки:

Війська РФ намагаються закріпитися на позиціях під Харковом. ЗСУ продовжують активну оборону. Українські військові звільнили село Руська Лозова, яке є стратегічно важливим пунктом на автомобільній трасі Харків-Бєлгород. З цього села війська РФ обстрілювали житлову та цивільну інфраструктуру Харкова.

Активні бойові дії продовжуються в районі Ізюма. Генштаб ЗСУ повідомив, що для посилення своїх сил на цьому напрямку російські війська наводять додаткові переправи через річку Сіверський Донець. 

Обстріли Харкова тривають. Вдень 29 квітня голова Харківської ОВА Олег Синєгубов проінформував, що за минулу добу на території області загинули 5 мирних мешканців, 11 – отримали поранення. Протягом дня за даними Харківської ОВА в регіоні загинула 1 людина, 5 отримали поранення. 

На Луганщині війська РФ намагаються встановити контроль за Рубіжним та Попасною, готуються до наступу на Сєвєродонецьк. За словами голови Луганської ОВА Сергія Гайдая продовжуються обстріли населених пунктів, які знаходяться в безпосередній близькості до лінії фронту. Серед постраждалих – 2 співробітники ДСНС, які отримали поранення. 

Донецький і Запорізький напрямки:

На території Донецької області продовжується наступ військ РФ у напрямку Курахово (на півдні) та Лиману (на півночі). Українські військові заздалегідь підірвали залізничний міст через Сіверський Донець на ділянці Лиман-Райгородок  з метою ускладнити умови для російського наступу. 

Тривають авіаційні удари по Маріуполю. Генштаб ЗСУ зафіксував перекидання російських підрозділів з цього міста на інші ділянки фронту. 

За даними Донецької ОВА, протягом 29 квітня на території області загинули щонайменше 2 мирних мешканців, 4 людей дістали поранення. 

Речник Запорізької ОВА Іван Арефʼєв розповів, що росіяни намагаються наступати та просуватись вглиб Запорізької області. За даними Генштабу ЗСУ, не припиняються артилерійські обстріли українських позицій. 

Дніпровський напрямок:

Російські війська обстріляли з РСЗВ населені пункти на кордоні Херсонської та Дніпропетровської областей на Криворізькому напрямку. 

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ 

Управління Верховного комісара ООН з прав людини станом на 28 квітня 2022 року зафіксувало 6134 жертви серед цивільного населення України (2899 загиблих і 3235 поранених). Ювенальні прокурори інформують, що внаслідок широкомасштабного вторгнення Російської Федерації постраждали понад 617 дітей (219 дітей загинуло, 398 отримали поранення).

Інститут масової інформації зафіксував 243 злочини російських військових проти журналістів в Україні. Відомо, що 7 журналістів було вбито, 15 зникли безвісти, 14 загинули як учасники бойових дій. Серед останніх жертв війни – журналістка та продюсерка українського бюро “Радіо Свобода” Віра Гирич, яка загинула від російського удару по Києву ввечері 28 квітня. 

Офіс Генерального прокурора розпочав розслідування викрадення військовими РФ двох волонтерів із Великобританії на території Запорізької області.

Начальник слідчого управління Національної поліції у Харківській області Сергій Болвінов розповів про злочини російських військових на тимчасово окупованих територіях області. Серед іншого він повідомив про жорстокі катування та розстріл українського медика, що раніше брав участь в АТО.

За даними Президента Володимира Зеленського, правоохоронці знайшли ще одне масове поховання цивільних осіб на території Київщини, яка перебувала під російською окупацією в березні.

Радник мера Маріуполя Петро Андрющенко повідомляє про посилення фільтраційних заходів у тимчасово окупованих районах міста. Більша частина чоловічого населення з околиць Маріуполя перебуває у фільтраційних таборах вже понад тиждень.

Пресслужба полку “Азов” повідомила, що через авіаудари по заводу “Азовсталь” в Маріуполі під завалами польового госпіталю опинилося понад 500 поранених та лікарів. Загинув 1 військовий, ще сотні поранених отримали контузії. Командир 36-ої бригади морської піхоти заявив про гуманітарну катастрофу в бункерах “Азовсталі”.

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі повернувся з України та розповів про ситуацію з ядерними об’єктами, які опинились в зоні бойових дій. Він заявив, що зафіксований 16 квітня політ ракети над Южноукраїнською АЕС загрожував “фізичній цілісності” станції, що потенційно могло призвести до ядерної аварії.

Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко повідомив, що внаслідок бойових дій на території України повністю знищені 39 та пошкоджено 369 медичних закладів.

Омбудсмен Людмила Денісова проінформувала про 700 випадків вимушеного донорства крові серед студентів ВНЗ  тимчасово окупованих територій Донецької і Луганської областей для передачі пораненим російським військовим. 

ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ

Найбільший за розмірами активів український банк ПриватБанк переніс свій дата-центр до ЄС, побоюючись загрози фізичного знищення дата-центрів банку в Києві та Дніпрі.

У Міністерстві фінансів України розповіли, що до України надійшло грантове фінансування у розмірі 88,5 млн євро. Кошти були надані з Цільового фонду донорів Світового банку в рамках програми Другої позики на політику розвитку у сфері економічного відновлення для України.

Верховна Рада відмовилася від попередньої ініціативи повернути акцизний податок на пальне та 20% податку на додану вартість. У свою чергу Кабінет міністрів підвищив торговельну надбавку на дизпаливо та бензин на 40% для запобігання дефіциту на автозаправних станціях.

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив про прийняте урядом рішення не піднімати ціну на газ для населення та підприємств, які виконують життєво важливі функції для забезпечення обороноздатності держави.

Продовжуються пошуки шляхів для експорту української продукції в умовах російської морської блокади. У румунському чорноморському порту Констанца 28 квітня судно Unity N завершило завантаження 71 тисячею тонн української кукурудзи – вперше після початку війни.

ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ

Норвегія повідомила про рішення закрити з 7 травня свої кордони та порти для російських вантажівок та суден, приєднавшись до санкцій ЄС у зв’язку з повномасштабним вторгненням Російської Федерації в Україну. Виключення буде зроблено для рибальських суден, які становлять до 60% російського трафіку в норвезькі порти. Також обмеження не стосуватимуться острова Шпицберген, статус якого регулюється окремим договором. 

Польща передала Україні понад 200 танків Т-72 та кілька десятків бойових машин піхоти. Водночас, Міністерство оборони США повідомило, що повітряні сил США вже знаходиться у процесі завантаження боєприпасів для гаубиць калібру 155 мм, які прямують до України. До Польщі також прибув іспанський корабель із військовим вантажем, призначеним для України. 

Федеральний уряд Німеччини розглядає можливість постачання гаубиць Panzerhaubitzen 2000 зі складів Бундесверу в Україну.

Міністерка закордонних справ Великої Британії Ліз Трасс під час візиту до Гааги для зустрічі з президентом Міжнародного кримінального суду заявила, що Британія відправить в Україну експертів для розслідування воєнних злочинів.

Речниця Білого дому Джен Псакі заявила, що Президент США публічно висловив своє неприйняття участі Володимира Путіна в наступному саміті G20, який відбудеться в Індонезії у листопаді 2022 р.  

Посол Великої Британії в Україні Мелінда Сіммонс повернулась до Києва. Також в столиці України відновили роботу посольства Азербайджанської Республіки та Нідерландів

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.