29.03.2022

Ситуація станом на 8:00 30.03.2022 р. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

Російські війська посилюють інтенсивність ракетних ударів по території України. Вони цілеспрямовано знищують об’єкти, на яких розміщені запаси стратегічного значення (нафтобази та продовольчі склади).

Київський та Житомирський напрямки:

На північному напрямку російські війська переходять до оборонної тактики, припинивши активні наступальні дії. Продовжується відведення підрозділів збройних сил РФ на ротацію. За деякими ознаками збройні сили РФ здійснюють перегрупування підрозділів для зосередження основних зусиль на напрямку сходу України. Російські сили мінують підступи до своїх позицій, укріплюють блокпости. 

29 березня у Броварському районі Київської області внаслідок обстрілу виникла пожежа складської будівлі. ДСНС повідомляє, що її вдалося локалізувати на площі в 20 тис. кв м. 

Російські війська завдали ракетного удару по Коростенському району Житомирської області. В результаті удару спалахнула пожежа на одному з місцевих підприємств. 

Харківський та Луганський напрямки:

Російські війська продовжують інтенсивні атаки на агломерацію Сєвєродонецьк-Лисичанськ-Рубіжне в Луганській області. Паралельно вони концентрують зусилля для захоплення міста Ізюм в Харківській області, таким чином створюючи загрозу флангу українських військ в зоні Операції Об’єднаних сил. 

ДСНС повідомляє, що в Сєвєродонецьку, Рубіжному, Лисичанську та Новотошківському, Попасній, Кремінній, Золотому, с. Щедрищеве та смт Нижнє, що на Луганщині, внаслідок обстрілів спалахнули численні пожежі. Кількість загиблих та поранених серед мирних мешканців уточнюється.

Ввечері 29 березня поблизу селища Красний Октябрь на території Бєлгородської області РФ (20 км. від кордону з Україною) вибухнув склад боєприпасів. Внаслідок вибуху отримали поранення 4 російських військовослужбовці. 

Донецький і Запорізький напрямки:

Російські війська реалізовують наступальні операції в районі Маріуполя. В місті продовжуються вуличні бої. 

За даними Донецької ОВА, протягом дня внаслідок російських обстрілів у Курдюмівці та Новоселівці отримали поранення 2 людей. 

Російські війська здійснили артилерійські обстріли позицій українських військових поблизу населених пунктів Степногірськ та Гуляйполе Запорізької області.

Дніпровський напрямок:

На ранок 29 березня стало відомо про нанесення ракетних ударів по Дніпропетровській області. Після ракетного обстрілу Павлограду було пошкоджено дорожнє покриття віадуку, внаслідок чого було призупинено рух транспорту. Ракета влучила на територію фермерського господарства Новомосковського району. В результаті 1 людина отримала поранення. 

Південний напрямок:

Російські війська концентрують зусилля на ракетних та артилерійських обстрілах. Таким чином РФ намагається сковувати дії підрозділів Збройних Сил України.  

Вранці 29 березня російські війська обстріляли будівлю обласної адміністрації у Миколаєві.  Внаслідок ракетного удару за даними ДСНС 12 людей загинули; за інформацією голови Миколаївської ОВА Віталія Кіма ще 34 людини отримали поранення.

За даними МЗС України Росія з 24 лютого посилила протиправну діяльність у Чорному морі, зокрема шляхом використання дрейфуючих морських мін. Відповідні боєприпаси були захоплені на військових складах України військово-морськими силами РФ у 2014 році під час незаконної окупації Кримського півострова та м. Севастополь.

Подільський напрямок:

Російські війська завдали удару по аеродрому в Старокостянтинові, що на Хмельниччині. Старокостянтинівський міський голова Микола Мельничук повідомив, що в результаті було знищено запаси паливно-мастильних матеріалів.

Західний напрямок:

Голова Волинської ОВА Юрій Погуляйко повідомив, що українські сили ППО збили над територією області російську ракету. 

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ 

Міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук повідомила, що 29 березня за трьома погодженими гуманітарними коридорами на власному транспорті евакуювалися до Запоріжжя 1665 людей (936 маріупольців та 729 мешканців населених пунктів Запорізької області).

Станом на 29 березня 2022 року в Україні внаслідок російського вторгнення загинули 144 дитини, понад 220 отримали поранення.

Управління Верховного комісара ООН з прав людини підрахувало орієнтовні втрати серед цивільного населення в Україні, спричинені російським вторгненням. Станом на 00:00 29 березня 2022 року зафіксовано 3039 жертв: 1179 загиблих і 1860 поранених. Переважна більшість жертв припадає на території, які станом на 24 лютого контролювалися українською владою (1117 загиблих та 1627 поранених). ООН вважає, що фактичні цифри значно вищі, оскільки на даний час відсутнє отримання уточненої інформації щодо втрат серед цивільного населення з міст, де тривають інтенсивні бойові дії. Це стосується, наприклад, Маріуполя та Волновахи (Донецька область), Ізюма (Харківська область), Попасної (Луганська область) та Тростянця (Сумська область), де є повідомлення про численні жертви серед мирних жителів.

Мер Києва та голова Асоціації міст України Віталій Кличко повідомив про продовження репресій з боку російських військ проти представників українського місцевого самоврядування. За час війни викрадено 11 міських голів та 8 інших посадовців муніципалітетів. Найактуальнішою проблема є для Херсонської області. Так, за даними Генпрокуратури, 28 березня росіяни викрали міського голову Голої Пристані Олександра Бабича. Також вони затримали голову Милівської територіальної громади Олега Яхнієнка. 

Маріупольська міська рада повідомляє, що у місті продовжується насильницьке вивезення жителів на територію РФ. Понад 70 людей – медичний персонал та пацієнти – були насильно вивезли з пологового будинку №2 у Лівобережному районі. У міськраді також повідомляють, що наразі відомо про понад 20 тисяч маріупольців, яких проти своєї волі вивезли на територію РФ. 

Генеральний секретар правозахисної організації Amnesty International Агнес Каламар заявила: «Облога Маріуполя, відмова від евакуації з гуманітарних міркувань та ненадання гуманітарних коридорів для виведення цивільного населення, а також удари по цивільному населенню є, як показало розслідування Amnesty International, воєнними злочинами».

Управління ООН у справах біженців повідомляє, що 3,9 млн осіб вимушено покинули територію України з 24 лютого.

ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ

Премʼєр-міністр України Денис Шмигаль оцінює загальні збитки від війни у понад трильйон доларів США, а втрати ВВП – у 35%.

Міністр фінансів України Сергій Марченко підписав угоду з Французьким агентством розвитку. В результаті Україна отримає від Франції 300 млн євро пільгових кредитних коштів для державного бюджету, що є важливим для підтримки стабільності фінансової системи.

ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ

29 березня в Стамбулі відбулися переговори української та російської делегацій. Це перша очна зустріч в рамках переговорного процесу з 7 березня. За результатами перемовин очільник української делегації, голова фракції «Слуга Народу» Давид Арахамія охарактеризував українські пропозиції щодо нової системи гарантій безпеки для України. Зокрема йдеться про можливий міжнародний договір, який передбачає надання Україні окремими державами безпекових гарантій, які мають діяти аналогічно до 5-ї статті Вашингтонського договору про створення НАТО (тобто, мова йде про колективний захист України в разі нападу на неї). На Стамбульській зустрічі не було оформлено жодних офіційних домовленостей, втім було узгоджено продовжити переговори. 

Президент України Володимир Зеленський виступив з відеозверненням перед депутатами парламенту Данії. Він поінформував Фолькетинг щодо поточної ситуації в Україні, розповів про обстріли цивільних об’єктів російськими військами та гуманітарну кризу в державі, а також закликав  уряд Данії посилювати санкційний тиск на Росію, ввести нафтове та торговельне ембарго, заблокувати порти для російських суден.

Протягом дня Президент України провів телефонну розмову з Прем’єр-міністром Нідерландів Марком Рютте, поінформувавши його щодо злочинів, які Російська Федерація здійснює проти цивільного населення України. Також відбулася розмова Володимира Зеленського з Прем’єр-міністром Чехії Петром Фіалою, в якій Президент відзначив вагомість гуманітарної та безпекової допомоги Чехії у протидії російському вторгненню.

В Україні перебуває генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі. Він приїхав для проведення переговорів щодо надання агентством техпідтримки для забезпечення безпеки ядерних об’єктів на території держави. До них належать 15 ядерно-енергетичних реакторів, які знаходяться на 4 діючих станціях, а також Чорнобильська АЕС.

Президент США Джозеф Байден обговорив з лідерами Німеччини, Франції, Британії та Італії спільні кроки щодо подальшого реагування на російську агресію в Україні, зокрема продовження економічного тиску на РФ, посилення української оборони, а також збільшення гуманітарної допомоги українцям.

Протягом дня декілька європейських країн оголосили персонами нон-грата російських дипломатів, звинувативши їх в шпигунстві та в загрозі безпеці. Зокрема Нідерланди висилають 17 російських дипломатів; Бельгія – 21 дипломата РФ; Ірдандія – 4 російських дипломатів, Чехія – 1 дипломата.

Сполучені Штати Америки та їхні союзники планують запровадити нові санкції з метою підірвати військовий потенціал РФ. Мова йде про намір порушити критичні ланцюги поставок, які забезпечують російську оборонну промисловість та боєздатність збройних сил РФ. 

Уряд Польщі підтримав законопроєкт про заборону імпорту вугілля із Росії. Окрім цього польський уряд схвалив законопроєкт про спеціальні механізми протидії підтримці агресії проти України. Документ дозволить розширити національні повноваження щодо заморожування російських та інших активів, пов’язаних із підтримкою військової агресії РФ проти України.

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.