Російсько-українська війна (дайджест) – 22-28 травня 2023 р.

Ситуація станом на 8:00 29.05.2023 р.  

  • Бахмут практично повністю контролюється російськими військами, проте за це їм довелося заплатити велику ціну. Значні втрати особового складу змушують проводити перегрупування сил, що знижує інтенсивність російських атак на інших напрямах. 
  • Російські війська наносять інтенсивні удари по території України, застосовуючи ракети та БПЛА. Їх ціллю стають цивільні об’єкти, такі як лікарня в Дніпрі, уражена 26 травня. У ніч на 29 травня російські війська здійснили обстріл українських військових об’єктів та життєво важливої інфраструктури, застосувавши 40 крилатих ракет і 35 безпілотників-камікадзе. Українські сили успішно перехопили та знешкодили значну частину арсеналу противника, збивши 37 крилатих ракет та 29 безпілотників. 
  • Російські добровольці, які воюють проти режиму В.Путіна, 22-23 травня здійснили рейд на територію Брянської області РФ. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

Російські війська контролюють практично всю територію Бахмута та оголосили про взяття міста, проте визнають значні втрати, понесені в боях за нього. Виснажені підрозділи так званої “ПВК Вагнера” відводяться з цього напряму. Необхідність перегрупування сил та очікування контрнаступу ЗСУ змушує російське командування знизити інтенсивність атак і на інших ділянках фронту. 

Російські добровольчі підрозділи, які воюють проти режиму В.Путіна (“Російський добровольчий корпус” та Легіон “Свобода Росії”), протягом 22-23 травня здійснили рейд на територію Брянської області РФ. Вони знищили КПП російських прикордонників в місті Грайворон. Російська влада була змушена оголосити режим контртерористичної операції на території області.

Розвідувальний корабель російського флоту “Іван Хурс” був атакований в акваторії Чорного моря морськими дронами. На оприлюдненому відео зафіксовано момент вибуху поблизу його борту, що могло нанести кораблю ушкодження. 

ЗСУ наносять удари по російських військових об’єктах на тимчасово окупованих територіях. Зокрема, зафіксовані ураження цілей в Мелітополі, Маріуполі, Бердянську. Також російські джерела повідомляють про атаки БПЛА по об’єктах на російській території – в Краснодарі та Брянській області.

Російські війська продовжують завдавати ударів по території України. В ніч на 25 травня вони здійснили масовану атаку, застосовуючи дрони-камікадзе проти Київщини, Одеської, Миколаївської, Львівської та Чернівецької областей. Українські військові повідомляють про знищення всіх 36 задіяних в атаці БПЛА. Наступної ночі було здійснено комбіновану атаку із застосуванням ракет та дронів проти Києва та Дніпра (в останньому 1 людина отримала поранення. Вранці 26 травня ракетним ударом було уражено лікарню в Дніпрі, внаслідок чого загинули щонайменше 4 людей, отримали поранення 30 осіб. В ніч на 28 травня російські війська здійснили найбільшу атаку із застосуванням БПЛА. За даними українського командування, ППО збила 58 дронів. В результаті падіння уламків в столиці України загинула 1 особа, ще 2 людини отримали поранення. В Житомирі було уражене промислове підприємство. В ніч на 29 травня було здійснено комбіновану атаку із застосуванням як ракет, так і БПЛА. Протиповітряна оборона працювала на території Київської, Миколаївської, Одеської, Львівської та Хмельницької областей. Українські військові повідомляють про знищення 37 крилатих ракет та 29 дронів-камікадзе. 

Протягом останнього тижня втрати мирних мешканців в прикордонних та прифронтових областях України внаслідок російських ударів становили щонайменше: в Донецькій області – 6 людей загиблими та 31 людину пораненими; в Херсонській області – 4 людей загиблими та 12 людей пораненими; в Харківській області – 3 людей загиблими та 10 людей пораненими; в Запорізькій області – 1 людину загиблими та 8 людей пораненими.

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ, ПОЛІТИЧНІ ТА ЕКОНОМІЧНІ ТЕНДЕНЦІЇ

25 травня між Україною та Росією відбувся новий обмін військовополоненими, в результаті якого українська сторона повернула 106 людей. Звільнені особи – військовослужбовці, що воювали на Бахмутському напрямку, багато з яких вважалися зниклими безвісти. 

Парламентська асамблея НАТО ухвалила декларацію, у якій закликала до прискорення поставки союзниками необхідної військової техніки Україні в боротьбі з російською агресією. У декларації міститься заклик до держав-членів Альянсу визнати російське угруповання “ПВК Вагнера” злочинною і терористичною організацією. Крім того, Асамблея рішуче націлена притягнути російський режим до відповідальності “агресію, військові злочини, злочини проти людяності та можливі акти геноциду, вчинені в Україні”.

27 травня Президент України В.Зеленський підписав указ про запровадження нових санкцій проти 51 фізичної та 220 юридичних осіб, зокрема російських та білоруських компаній, серед яких – структури МТС і РЖД, Карачевський завод “Електродеталь”, “Сарапульський Радіозавод”, “Челябінський ковальсько-пресовий завод” тощо, а також білоруські компанії – Мінський автомобільний завод, Мінський механічний завод імені С.І. Вавілова, “Вітебський завод радіодеталей “Моноліт”, “Оршанський авіаремонтний завод”.

Російська сторона продовжує блокувати експорт зерна з найбільшого порту України “Південний”, фактично виключивши його із “зернової ініціативи”. За інформацією заступника міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Ю. Васькова, російські інспектори вже близько місяця (з 29 квітня) відмовляються перевіряти і пропускати великовантажні судна, які прямують до “Південного”. Наразі в порту зберігається близько 1,5 млн тонн продукції для експорту в 10 країн.

ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА ТА МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА 

25 травня пройшло 12-те засідання Контактної групи з питань оборони України у форматі «Рамштайн», на якому обговорили питання зміцнення української ППО, а також передачу Україні винищувачів F-16. Міністр оборони США Ллойд Остін зазначив, що загалом Контактна група виділила вже $65 мільярдів доларів у вигляді оборонної допомоги Україні.

Уряд Федеральної Республіки Німеччина передав Україні новий пакет військової допомоги, що включає радіолокаційну станцію повітряного спостереження TRML-4D, мостоукладальні машини Biber, мобільні системи розмінування, а також розвідувальні безпілотники Vector, засоби протидронної боротьби та систему радіоелектронної розвідки. Іспанія готується передати Україні ще чотири танки Leopard 2 та  партію бронетранспортерів М113. Нідерланди виділять 260 мільйонів євро на закупівлю 155 мм артилерійських боєприпасів для України. 

В свою чергу Фінляндія передасть Україні 16-й пакет військової допомоги, що міститиме засоби ППО та боєприпаси загальною вартістю на 109 мільйонів євро. Уряд Канади оголосив про надання додаткової військової допомоги для України, серед якої – ракети AIM-9, додаткові боєприпаси та розширення навчальної програми для українських військових.

Важливим рішенням на шляху до притягнення Росії до відповідальності за воєнні злочини в Україні стало рішення Парламентської асамблеї НАТО, яка 22 травня визнала злочини Російської Федерації проти України геноцидом, а терористичний режим в РФ був класифікований як рашизм. Крім того, Парламенти Великої Британії та Словенії визнали Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу.

Цього тижня Президент України Володимир Зеленський провів зустріч з американським сенатором Ліндсі Гремом та з міністром оборони Королівства Швеція Полом Йонсоном, які прибули з офіційними візитами до України. 

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба здійснив друге турне країнами Африки.  Міністр здійснив візити до Марокко, Руанди, Ефіопії та Мозамбіку. Було погоджено відкриття українського посольства в Руанді. Разом з лідерами африканських країн були обговорені виклики глобальній продовольчій безпеці, які актуалізувались через російське вторгнення в Україну, а також визначені пріоритети двосторонньої співпраці та зміцнення відносин з Україною. 

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.