Ситуація станом на 8:00 22.05.2023 р.
- Попри просування вперед російських військ в межах Бахмута, успішні контрнаступальні операції ЗСУ навколо цього міста дозволяють говорити про перехоплення ними тактичної ініціативи.
- Протягом тижня спостерігається інтенсифікація російських атак проти території України. Кожної ночі фіксуються ракетні удари та атаки дронів-камікадзе, проте у більшості випадків ППО вдається знищити всі цілі (в тому числі – ракети Х-47 “Кинжал”)
- Президент України Володимир Зеленський взяв участь в саміті G7 у м. Хіросіма, Японія. “Група семи” ухвалила спільне комюніке в якому висловила готовність “підтримувати України настільки довго, наскільки це потрібно”.
- Досягнута домовленість про створення міжнародної авіаційної коаліції для підготовки українських пілотів та надання Україні літаків F-16.
ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ
Російські війська практично повністю окупували територію Бахмута. Проте Президент України Володимир Зеленський спростував інформацію про падіння міста. Українські військові продовжують утримувати позиції на його західних околицях. Успішні контрнаступальні операції на флангах російського угруповання дозволяють говорити про перехоплення тактичної ініціативи Збройними Силами України в цьому районі.
Російське командування посилило удари по території України, ціллю яких стають військові склади та позиції протиповітряної оборони. В ніч на 16 травня російські війська нанесли масований ракетний удар по Києву, застосовуючи аеробалістичні, балістичні та крилаті ракети. Українські військові повідомляють про знищення всіх цілей (в тому числі кількох ракет Х-47 “Кинжал”). В результаті падіння уламків зафіксовані пошкодження автомобілей та будівель в різних районах Києва. Україна та США спростували повідомлення російського міністерства оборони про начебто знищення в результаті удару комплексу ППО Patriot – повідомляється, що він отримав лише мінімальні ушкодження (ймовірно, в результаті падіння уламків збитих ракет) та залишається на бойовому чергуванні.
Ввечері 16 травня російськими військами було нанесено удар по Миколаєву. В результаті було пошкоджено цивільні об’єкти (в тому числі автосалон на торгівельний центр), щонайменше 1 людина отримала поранення. В ніч на 18 травня по території України знову нансено ракетний удар. В районі Києва всі ворожі цілі було знищено протиповітряною обороною; водночас зафіксовано ураження промислового підприємства в Одесі, в результаті чого загинула 1 людина, 2 осіб отримали поранення. В ніч на 19 травня проти України було застосовано ракети та дрони-камікадзе. Ціллю атаки стали Київ, Львівщина та Кривий Ріг в Дніпропетровській області (в останньому отримали поранення 2 людини). В ніч на 20 травня українська ППО збила всі дрони-камікадзе, які атакували Київ. Проте уламками було пошкоджено кілька будівель в місті. Ввечері 20 травня БПЛА були застосовані проти Дніпропетровської області, проте силам протиповітряної оборони також вдалося відбити атаку. В ніч на 22 травня ціллю російських ударів знову став Дніпро. В результаті були пошкоджені житлові будинки, постраждали 8 осіб.
Російські війська продовжують обстріли прикордонних та прифронтових областей України. За останній тиждень втрати мирного населення становили щонайменше: в Донецькій області – 13 людей загиблими та 41 осіб пораненими; в Херсонській області – 5 людей загиблими та 25 людей пораненими; в Харківській області – 5 людей загиблими та 7 осіб пораненими.
ЗСУ наносять удари по залізничній інфраструктурі на території тимчасово окупованого Криму. Зокрема, вранці 18 травня під Сімферополем партизанами було підірвано залізничну колію, в результати зійшов з рейок вантажний потяг. Інцидент тимчасово ускладнив транспортне сполучення з ключовою російською військовою базою в регіоні, розташованою в Севастополі. Також тривають ракетні удари по російських військових об’єктах в Луганську, Маріуполі та Бердянську.
ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ, ПОЛІТИЧНІ ТА ЕКОНОМІЧНІ ТЕНДЕНЦІЇ
15 травня голова Верховного Суду України Всеволод Князєв був затриманий антикорупційними органами при отриманні хабаря у 2,7 млн доларів. Його підозрюють в отриманні неправомірної вигоди за винесення рішення в інтересах бізнесмена Костянтина Жеваго та його компанії “Ferrexpo AG”. Правоохоронці викрили адвокатське об’єднання, що виступало посередником між замовником і керівництвом Верховного Суду. 16 травня були припинені повноваження Князєва як голови Верховного Суду, а 18 травня Вищий антикорупційний суд постановив взяти його під варту на 60 днів з можливістю внесення застави у 107 млн грн.
У той же час Служба безпеки України виявила фінансові махінації зі стратегічними підприємствами України та ухилення від сплати податків бізнесмена Павла Фукса. За даними слідства, підсанкційний бізнесмен з 2018 року незаконно заволодів активами компаній енергетичної, машинобудівної та металургійної галузей України на понад 100 мільярдів гривень. Також СБУ і Бюро економічної безпеки заочно оголосили підозру бізнесмену Дмитру Фірташу і 8 топ-менеджерам його компаній. Правоохоронні органи виявили схему, за якою підконтрольні структури бізнесмена купували паливо у його компанії, отримуючи при цьому 30% від обсягів закупівель (штучний дефіцит покривався за рахунок державного газу).
На саміті Ради Європи 16-17 травня було оголошено про створення Міжнародного реєстру збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України. До угоди про реєстр збитків вже приєдналися або висловили намір приєднатися понад 40 країн та Європейський Союз. Реєстр фіксуватиме докази втрат або збитків, завданих Україні, її фізичним та юридичним особам через протиправні дії РФ, починаючи 24 лютого 2022 року.
18 травня президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган оголосив про продовження «зернової угоди» ще на два місяці після того, як останнє судно покинуло український порт у рамках чинної ініціативи.
ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА ТА МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
19-21 травня у місті Хіросіма, Японія відбувся щорічний саміт країн G7. Його головною темою було забезпечення стійкості глобальної економіки в контексті наслідків пандемії коронавірусу та російського вторгнення до України. Лідери країн “Групи семи” опублікували спільне комюніке, в якому підтвердили непохитну підтримку України у боротьбі з російською агресією – “стільки часу, скільки буде необхідно”.
Президент України особисто прибув до Японії для участі в саміті країн «Групи семи». Напередодні саміту для координування позицій Володимир Зеленський провів переговори із Прем’єр-міністром Великої Британії Ріші Сунаком, із Прем’єр-міністром Італійської Республіки Джорджею Мелоні, із Прем’єр-міністром Індії Нарендрою Моді, із Президентом Європейської ради Шарлем Мішелем, із Президентом Французької Республіки Еммануелем Макроном, із Федеральним канцлером Федеративної Республіки Німеччина Олафом Шольцом, з Президентом Республіки Індонезія Джоко Відодо, із Прем’єр-міністром Канади Джастіном Трюдо, із Президентом Республіки Корея Юн Сок Йолем, із прем’єр-міністром Японії Фуміо Кішидою. Лідери України, Індії, Індонезії, Південної Кореї та ЄС є спеціальними гостями саміту “сімки”.
Володимир Зеленський також долучився до роботи сесії саміту «Назустріч мирному, стабільному та процвітаючому світу», у якій взяли участь країни G7, Україна та держави-партнери: Австралія, Бразилія, Коморські Острови (головують в Африканському Союзі), Острови Кука (головують у Форумі тихоокеанських островів (PIF)), Індія (головує у G20), Індонезія (головує в АСЕАН), Республіка Корея та В’єтнам. Серед основних питань, яких торкнувся Володимир Зеленський – реалізація української Формули миру та проведення Глобального саміту миру в липні 2023 р.
Цього тижня Президент України Володимир Зеленський також здійснив робочий візит до Саудівської Аравії, де взяв участь у саміті Ліги арабських держав як почесний гість, повідомивши учасникам саміту про ситуацію в Україні та закликавши підтримувати українську Формулу миру. Під час візиту глава держави провів офіційні зустрічі з Прем’єр-міністром Саудівської Аравії Мухаммадом бін Салманом аль Саудом, із Прем’єр-міністром Республіки Ірак Мухаммадом Шіа Саббаром Ас-Судані, а також главами делегацій Об’єднаних Арабських Еміратів, Султанату Оман і Держави Кувейт.
16-17 травня у Рейк’явіку пройшов дводенний саміт глав держав і урядів країн-членів Ради Європи. У саміті взяв участь Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль,а Президент України виступив з онлайн-зверненням. З результатами саміту глави держав та урядів 46 країн-членів Ради Європи ухвалили “Декларацію про становище дітей в Україні”, у якій, зокрема, зобов’язалися працювати над негайним поверненням вивезених до Росії дітей та покаранням винних у злочинах проти неповнолітніх. Крім того, понад 40 країн і ЄС підписали договір про створення Реєстру збитків, завданих Україні агресивними діями Російської Федерації.
Цього тижня відбувся візит до Києва Спеціального представника уряду КНР Лі Хуея, який провів робочі зустрічі з Президентом України Володимиром Зеленським та міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою.
Важливим рішенням для посилення оборонних можливостей України стала домовленість лідерів Великої Британії і Нідерландів, щодо створення міжнародної авіаційної коаліції. Підтримка включатиме як навчання українських військових, так і закупівлі літаків F-16 для потреб України. Рішення щодо навчання українських пілотів вже підтримали США, Португалія, Бельгія та Данія. США оголосили про надання чергового пакету військової допомоги на 375 млн. доларів США, який включає додаткові боєприпаси для ракетно-артилерійських систем HIMARS, протитанкові керовані ракети TOW, протитанкові системи Javelin і AT-4, броньовані медичні машини, вантажівки та ін. В свою чергу Норвегія оголосила про передачу Україні 8 РСЗВ великої дальності та три радари Arthur.
Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.