Ситуація станом на 8:00 28.08.2023 р.
- Українські військові звільнили селище Роботине, таким чином просунувшись до другої лінії російської оборони на Мелітопольському напрямку.
- В ніч на 24 серпня ГУР МО України провели спеціальну операцію в Криму – висадили десант спецпризначенців та демонстративно підняли на території півострова український прапор.
- Російський режим здійснює чистки причетних до заколоту т.зв. ПВК “Вагнер”. Ввечері 23 серпня в авіакатастрофі загинуло все керівництво цього збройного формування, включаючи Євгена Пригожина.
- 23 серпня у Києві відбувся третій Саміт Міжнародної Кримської платформи за участі представників 63 країн та інституцій. Предметом цьогорічної зустрічі була підготовка до повоєнного відновлення Криму та кроки до стабілізації безпеки в Балто-Чорноморському регіоні.
ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ
ЗСУ продовжують наступальні операції. Вони досягли успіху на Мелітопольському напрямку, звільнивши селище Роботине. Таким чином, на цій ділянці фронту створені умови для розвитку наступу вглиб російських позиції та штурму наступної лінії російської оборони.
В інформаційному просторі активізується дискусія щодо успішності українського контрнаступу та ефективності застосованої тактики. Західні автори критикують українське командування за розпорошування зусиль по різних напрямках, та пропонують сконцентрувати сили на півдні. Президент України Володимир Зеленський наголосив на неможливості залишити без належної уваги східну ділянку фронту, де сконцентровані значні сили російських військ. За даними Wall Street Journal, головнокомандувач Збройних Сил України Валерій Залужний зауважив американським колегам, що вони не розуміють природи війни РФ проти України і зазначив, що це протистояння не протиповстанська діяльність, а Курська битва.
Українські розвідники провели кілька гучних акцій. 23 серпня було оприлюднено інформацію про те, що в результаті тривалої спецоперації вдалося загітувати до здачі в полон пілота російського гелікоптера Мі-8, який врешті решт перелетів на українську територію. В ніч на 24 серпня українські військові в рамках спецоперації висадились на території Криму, де провели бій з окупантами та демонстративно підняли прапор України.
ЗСУ наносять удари по позиціях російських військ на тимчасово окупованих територіях. 23 серпня було уражено військові об’єкти на півострові Тарханкут в Криму, де було знищено ракетний комплекс та пошкоджено радар. Також протягом тижня зафіксовано вибухи в Бердянську, атаку Севастополя та удар по місцю базування російських військових неподалік від Сімферополя.
Продовжуються атаки дронів проти об’єктів на території РФ. Протягом тижня зафіксовані удари по цілях на території Московської, Бєлгородської та Калузької областей. 23 серпня дрон влучив в багатоповерховий будинок на території комплексу “Москва-Сіті” в російській столиці. В ніч на 27 серпня безпілотники-камікадзе атакували Курський аеродром, на якому вразили декілька військових літаків та комплекси ППО.
Російські війська продовжують наносити удари по території України, застосовуючи ракети та дрони-камікадзе. В ніч на 22 серпня в результаті атаки були пошкоджені багатоповерхові житлові будівлі в Запоріжжі. Також було нанесено ракетний удар по Кривому Рогу, в результаті якого отримав поранення 1 мирний мешканець. Наступної ночі дронами були атаковані зерносховища на території Одеської області, в районі порту Ізмаїл. В ніч на 24 серпня було нанесено ракетний удар по Дніпру, в результаті якого знищено міський автовокзал, 10 осіб зазнали поранень. В ніч на 25 серпня було завдано ракетного удару по Одещині, проте протиповітряна оборона збила всі 4 російські ракети.
В результаті російських обстрілів втрати мирних мешканців на території прифронтових областей України протягом тижня становили: в Донецькій області 5 людей загиблими та 17 осіб пораненими; на території Херсонської області – 5 людей загиблими та 27 осіб пораненими; в Харківській області – 2 людей загиблими та 5 осіб пораненими. Щонайменше 1 людина загинула на Чернігівщині; 4 людей загинули в результаті влучання дрона-камікадзе у будівлю школи, та ще 4 осіб отримали поранення на Сумщині.
25 серпня в небі над Житомирщиною зіткнулися два навчально-бойові літаки ВПС України. В результаті загинули 3 пілотів. Державно бюро розслідувань продовжує розслідування обставин інциденту.
Російський режим здійснив чистки осіб, причетних до заколоту т. зв. “ПВК Вагнера”. Ввечері 23 серпня на території Тверської області РФ розбився літак, в якому перебувала вся верхівка цього незаконного збройного формування, в тому числі Євген Пригожин. Окрім цього, з’явилась інформація про те, що генерала Сергія Суровікіна, якого пов’язували з Пригожиним, було усунуто з посади командувача Повітряно-космічними силами РФ.
ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ, ПОЛІТИЧНІ ТА ЕКОНОМІЧНІ ТЕНДЕНЦІЇ
Українська сторона погодила видозмінений формат так званого гібридного трибуналу щодо розслідування акту агресії РФ проти України. Відповідне рішення було ухвалене через позицію низки західних держав щодо створення “класичного” міжнародного трибуналу. За словами заступника голови Офісу президента Андрія Смирнова, Україна наразі розглядає можливість створення так званого інтернаціоналізованого трибуналу як частини судової системи іншої держави, чия судова система “викликає довіру”. Новий формат може бути визначений до кінця поточного року.
На підставі рішення Ради національної безпеки і оборони України Державне бюро розслідувань, поліція та прокурори ініціювали сотні обшуків у військкоматах та ВЛК по всій країні, в результаті яких були виявлені масштабні корупційні схеми. Перевірки здійснювалися у рамках розслідування фактів незаконного збагачення керівників обласних та районних центрів комплектування та соціальної підтримки, зокрема шляхом ухвалення ними протиправних рішень про непридатність до військової служби громадян України.
Служба безпеки України заарештувала українські активи російського генерал-полковника Валерія Капашина – начальника федерального управління з безпечного зберігання та знищення хімічної зброї при міністерстві промисловості та торгівлі РФ. До списку арештованих активів на загальну суму в понад 1 млрд грн увійшли більше 20 комерційних об’єктів, понад 3 тисячі кв.метрів житлової нерухомості та 17 земельних ділянок на території Полтавщини. Крім того, під час обшуків житлових приміщень було виявлено російську військову форму, заборонену в Україні радянську символіку та пропагандистську літературу РФ.
Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) внесло до переліку міжнародних спонсорів війни міжнародні тютюнові компанії Philip Morris International і Japan Tobacco International через продовження ведення ними бізнесу на території РФ. Japan Tobacco International є лідером тютюнового ринку в Росії, найбільшим інвестором і платником податків у відповідній індустрії (частка ринку близько 34,9%). Philip Morris International є одним з найбільших платників податків до російського бюджету; сукупний обсяг її інвестицій в Росії перевищує 2 млрд дол. США. За перший рік повномасштабної війни компанія сплатила прибуток до бюджету РФ на суму в понад 136 млн дол. США.
ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА ТА МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
23 серпня відбувся третій Саміт Міжнародної Кримської платформи «Безпека сьогодні – процвітання завтра», в якому взяли участь представники 63 країн та міжнародних організацій. Цьогорічний саміт був присвячений баченню України щодо майбутнього тимчасово окупованого Криму, повоєнному відновленню Кримського півострову. Також обговорювалися питання безпеки у Балто-Чорноморському регіоні. Учасники висловили непохитну підтримку територіальній цілісності та суверенітету України, а також підтримали українську Формулу миру. У межах проведення третього саміту міжнародної Кримської платформи, Президент України Володимир Зеленський провів переговори із Прем’єр-міністром Фінляндської Республіки Петтері Орпо, з Президентом Литовської Республіки Гітанасом Наусєдою, із Головою Президії Боснії і Герцеговини Желько Комшичем і членом Президії цієї держави Денісом Бечіровичем, з Прем’єр-міністром Молдови Доріном Речаном, із Президенткою Угорщини Каталін Новак.
21 серпня в Афінах, Греція пройшов саміт Україна – Балкани, під час якого відбулися переговори лідерів ключових інституцій ЄС і глав держав й урядів низки країн-кандидатів на вступ до ЄС. За результатами переговорів лідерів 11 країн було прийнято Афінську декларацію на підтримку територіальної цілісності України. Крім того, у рамках саміту Президент України Володимир Зеленський провів зустріч із Прем’єр-міністром Республіки Болгарія Ніколаєм Денковим, із Президентом Сербії Александром Вучичем, із Президенткою Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн, із Прем’єр-міністром Республіки Хорватія Андреєм Пленковичем, з Президенткою Республіки Молдова Маєю Санду, із Прем’єр-міністром Республіки Північна Македонія Димитаром Ковачевським, із Президентом Чорногорії Яковом Мілатовичем.
У межах робочого візиту до Грецької Республіки Президент України Володимир Зеленський провів зустрічі із Президентом Греції Катеріною Сакелларопулу та з Прем’єр-міністром Греції Кіріакосом Міцотакісом. Результатами переговорів стали підписання Спільної декларації України та Грецької Республіки щодо євроатлантичної інтеграції України, а також підтвердження участі Греції в тренуваннях українських пілотів на винищувачах F-16.
Цього тижня глава України зустрівся із Президентом Португальської Республіки Марселу Ребелу де Соузою, із Прем’єр-міністром Королівства Норвегія Йонасом Гаром Стере, із міністром закордонних справ Турецької Республіки Хаканом Фіданом, з американськими сенаторами Річардом Блюменталем, Ліндсі Гремом та Елізабет Уоррен, які перебували з візитом в Україні. Крім того, Президент Володимир Зеленський провів телефонну розмову з Президентом США Джозефом Байденом та з Прем’єр-міністром Канади Джастіном Трюдо, обговоривши подальшу підтримку України.
Міжнародні партнери продовжують надавати військову допомогу Україні для захисту її територій від російських загарбників. Фінляндія схвалила 18-й пакет військової допомоги Україні на 94 млн євро, який включає, зокрема, важке озброєння та боєприпаси. Норвегія передасть Україні системи ППО IRIS-T, а також ухвалила рішення про передачу літаків F-16, які перебувають у неї на озброєнні. Португалія підтвердила готовність долучитися до підготовки українських пілотів та інженерного складу на літаках F-16. Німеччина передала новий пакет військової допомоги для України, що вперше включає ракети до ЗРК Patriot, а також системи виявлення дронів, розвідувальні дрони RQ-35 HEIDRUN, вантажівки Zetro, набої до вогнепальної зброї. Литва ухвалила рішення про направлення Україні нового пакету військової допомоги на суму 41 млн євро.
В свою чергу Велика Британія надасть кредитні гарантії на суму 192 млн фунтів (225 млн євро) для зміцнення енергетичної безпеки України та позбавлення залежності від ядерного палива з РФ.
Протягом тижня до декларації країн “Групи семи” щодо підтримки України та надання безпекових гарантій приєдналися Словенія, Люксембург та Республіка Косово. Водночас Україна та Канада вже розпочали переговори щодо укладення двосторонньої угоди про надання безпекових гарантій.
Також запроваджено нові санкції проти Російської Федерації, зокрема Сполучені Штати Америки розширили санкційні списки щодо відповідальних осіб, причетних до незаконної депортації українських дітей з тимчасово окупованих територій до РФ. Крім того, Канада ввела нові санкції щодо чотирьох фізичних осіб та 29 організацій Росії, що стосуються оборонно-промислового комплексу, фінансової сфери і атомної галузі.
Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.