Російсько-українська війна (дайджест) – 14-20 серпня 2023 р.

Ситуація станом на 8:00 21.08.2023 р.  

  • Вдень 19 серпня російські війська нанесли удар балістичною ракетою по центру міста Чернігів. В результаті було уражено будівлю місцевого драмтеатру, 7 людей загинули та 156 осіб отримали поранення.
  • Президент України Володимир Зеленський здійснив закордонне робоче турне в Швецію, Нідерланди та Данію. Метою візиту було укладання домовленостей про передачу Україні винищувачів Lockheed F-16 (загальною кількістю 61 літак – для комплектування 5 ескадрилій) та, потенційно, Gripen – літаків швецького виробника Saab.   

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ

На лінії фронту тривають позиційні бої. Російські війська намагаються повернути втрачені минулого тижня позиції в районі села Урожайне на заході Донеччини. ЗСУ продовжують наступальні операції на Мелітопольському та Бердянському напрямках. 

Українські військові наносять удари по місцях базування російських військ на тимчасово окупованих територіях, зокрема в районі Маріуполя. 18 серпня було уражено будівлю в Енергодарі, в якій відбувалась нарада так званих “правоохоронних органів” окупаційної адміністрації. 

Тривають атаки дронів проти об’єктів на російській  території. В ніч на 18 серпня дрон впав на будівлю “Експоцентру” поблизу комплексу “Москва-Сіті” в російській столиці. 19 серпня з’явилась інформація про атаку БПЛА воєнного аеродрома в Новгородській області РФ, в результаті чого щонайменше 1 російський стратегічний бомбардувальник ТУ-22М, який Москва використовує для обстрілу України крилатими ракетами, було знищено. Російські джерела повідомляють, що в ніч на 20 серпня два дрони впали на території військової частини в Ростовській області. 

Війська РФ продовжують наносити удари по території України. Вночі 14 серпня дрони та крилаті ракети атакували Одесу. Масштабний ракетний удар було нанесено в ніч на 15 серпня по центральних та західних регіонах України. Українські військові повідомили про перехоплення 16 з 28 запущених ракет. В результаті атаки зафіксовано ураження промислових підприємств в Дніпрі, де отримали поранення 2 людей, та Луцьку (Волинська область), де загинули 3 осіб, ще 3 людей отримали поранення; пошкодження житлових будинків на Львівщині (де отримали поранення щонайменше 19 осіб) та Черкащині. 18 серпня було нанесено ракетний удар по Запоріжжю. В ніч на 19 серпня було здійснено атаку території України із застосуванням БПЛА. За даними українських військових, їм вдалося знищити 15 з 17 дронів. На території Хмельниччини отримали пошкодження житлові будинки; також було атаковано інфраструктурний об’єкт на Житомирщині

Найбільше жертв серед мирного населення спричинив російський ракетний удар по Чернігову вдень 19 серпня. Балістичною ракетою було уражено будівлю місцевого драмтеатру, який розташований в центрі міста. В результаті загинули 7 осіб, 156 людей отримали поранення. 

Російські війська продовжують спроби заблокувати морський маршрут до українських портів, застосовуючи міни та наносячи удари по українськвй території. Вранці 14 серпня морська міна вибухнула поблизу курорту на узбережжі Румунії. В ніч на 16 серпня дронами-камікадзе було атаковано портову інфраструктуру в Одеській області. 

За минулий тиждень втрати мирного населення у прифронтових областях України внаслідок російських обстрілів становили щонайменше: в Донецькій області – 6 людей загинули, 25 осіб отримали поранення; в Херсонській області – 3 людей загинули, 34 особи отримали поранення; в Харківській області – 3 людей загинули, 24 особи отримали поранення. Щонайменше 1 людина загинула та 1 людина отримала поранення на Дніпропетровщині; 1 людина загинула та ще 1 особа отримала поранення в Запорізькій області. 

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ, ПОЛІТИЧНІ ТА ЕКОНОМІЧНІ ТЕНДЕНЦІЇ

Джерела The New York Times стверджують, що загальні втрати військ України та Росії наближаються до 500 тисяч. Втрати російських військових, за словами джерел серед офіційних осіб США, наближаються до 300 тисяч. Це число включає близько 120 тисяx загиблих і від 170 до 180 тисяч поранених військових. Українські втрати оцінюються у близько 70 000 убитих і від 100  до 120 тисяч поранених.

Згідно даних Міністерства фінансів України, грошове утримання військовослужбовців було найбільшою статтею видатків загального фонду державного бюджету і становило майже 520 млрд грн (близько $14 млрд) за сім місяців року – або третину всіх видатків за цей час.

Перше судно, яке скористалося українським чорноморським коридором, 18 серпня увійшло у турецьку протоку Босфор. Контейнеровоз Joseph Schulte під прапором Гонконгу, який на початку цього тижня покинув заблокований Росією український порт Одеси, перебував у порту з 23 лютого 2022 року. Україна оголосила, що коридор буде використовуватися в першу чергу для евакуації суден, які залишаються заблокованими в українських портах.

Бюро економічної безпеки та СБУ арештувало активи підсанкційного бізнесмена Дмитра Фірташа на суму 7,4 млрд грн. Три очільники облгазів підконтрольної йому групи “Регіональної газової компанії” отримали повідомлення про підозру щодо розкрадання газу з української газотранспортної системи.

Бюро економічної безпеки України склало повідомлення про підозру російському олігарху Михайлу Фрідману, колишньому власнику банку “Альфа Банк-Україна”, який було націоналізовано в липні 2023 р. Фрідман підозрюється в легалізації (відмиванні) активів, одержаних злочинним шляхом, з метою їх  подальшого виведення з банківської системи в Україні.

ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА ТА МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА 

Цього тижня Президент України Володимир Зеленський здійснив робоче турне країнами Північно-Західної Європи. Зокрема, у межах візиту до Королівства Швеція Президент України зустрівся з Королем Швеції Карлом XVI Густавом та Королевою Швеції Сільвією, а також зі Спікером парламенту Андреасом Норленом і лідерами політичних партій Риксдагу. Під час зустрічі глави Української держави із Прем’єр-міністром Швеції Ульфом Крістерссоном відбулося підписання заяви про посилене співробітництво між країнами щодо платформи Combat Vehicle 90, яка передбачає кооперацію щодо виробництва, експлуатації, підготовки операторів та обслуговування бойових машин піхоти CV90. Крім того, лідери обговорили кроки для можливого отримання Україною шведських винищувачів Gripen, підтвердивши початок тестових випробувань цих літаків за участі українських пілотів.

У рамках візиту до Королівства Нідерланди Президент України Володимир Зеленський провів зустріч із Прем’єр-міністром Нідерландів Марком Рютте. За результатами переговорів оголошено надання Україні 42 винищувачів F-16 після завершення відповідного навчання українських пілотів. Нідерланди стали першою країною, яка ухвалила таке рішення.  Крім того, під час переговорів Володимира Зеленського та Прем’єр-міністра Данії Метте Фредеріксена було погоджено  передачу ще 19 винищувачів F-16 Fighting Falcon для посилення захисту українського повітряного простору, яке відбудеться по закінченню навчання пілотів.

Сполучені Штати Америки оголосили про надання нового пакету військової допомоги Україні на суму  $200 млн, що включає боєприпаси для систем ППО Patriot, боєприпаси для HIMARS, обладнання для розмінування, артилерійські снаряди, танкові боєприпаси, протитанкові керовані ракети TOW, Javelin та інше обладнання. Уряд Швеції схвалив передачу Україні 13-го пакета військової допомоги на суму понад 3,2 мільярди шведських крон (понад 290 мільйонів доларів США), що передбачає запасні частини для бойової техніки, товари першої необхідності, боєприпаси, обладнання для розмінування та транспортні засоби. В свою чергу, Німеччина передала Україні новий пакет військової допомоги, що включає, зокрема, системи ППО IRIS-T SLS, боєприпаси, наземні радари спостереження GO12, тягачі 8×8 HX81. Міністерство оборони Великобританії, в межах Міжнародного фонду для України (IFU), уклало три контракти на постачання Україні засобів протиповітряної оборони на суму 115 мільйонів доларів.

Розширюється список країн, які готові підтримати гарантії безпеки для України. Зокрема, цього тижня до Спільної декларації країн G7 на підтримку України приєдналися Литва та Естонія, а також Болгарія та Північна Македонія. Наразі вже 25 країн доєдналися до цієї декларації.

18 серпня, відбулась шоста зустріч керівника Офісу Президента України Андрія Єрмака із представниками 63 іноземних дипломатичних установ, акредитованих в Україні, щодо впровадження механізму реалізації Формули миру Володимира Зеленського, зокрема пункту «Екологічна безпека».

Міжнародна спільнота продовжує посилювати санкційний вплив на Російську Федерацію у зв’язку з триваючим військовим вторгненням до України. Швейцарія запровадила новий пакет санкцій проти РФ, який набув чинності 16 серпня 2023 року та передбачає заборону для 87 компаній на експорт товарів подвійного призначення та товарів, які можуть сприяти військовому та технологічному зміцненню Росії, а також заборону на продаж цінних паперів. Канада запровадила нові санкції проти 15 російських фізичних і трьох юридичних осіб у відповідь на зростаючий рівень порушень прав людини та насильства з боку держави над політичними опонентами та критиками влади.

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.