Російсько-українська війна (дайджест) – 28 серпня – 3 вересня 2023 р.

Ситуація станом на 8:00 04.09.2023 р.  

  • Українські військові намагаються розвинути успіх, досягнутий на на заході Запорізької області. Також продовжується український наступ біля Бахмуту. 
  • ЗСУ в ніч на 30 серпня дронами атакували військові об’єкти в кількох регіонах Росії. Найбільші результати приніс удар по аеродрому поблизу Пскова, де були уражені кілька транспортних літаків Іл-76. 
  • На тлі підготовки до нового раунду турецько-російських переговорів щодо зернової угоди 3 та 4 вересня РФ здійснила серію ударів з безпілотників по об’єктах української портової інфраструктури в Одеській області.
  • Президент Зеленський оголосив про рішення звільнити міністра оборони Олексія Резнікова. Цей пост має зайняти голова Фонду держмайна Рустам Умєров.
  • Український суд призначив два місяці тримання під вартою з можливістю внесення застави олігарху Ігорю Коломойському за підозрою у шахрайстві та відмиванні грошей. Затримання Коломойського, який перебуває під санкціями США, відбувається в той момент, коли в Україні активізувалася боротьба з корупцією.

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

ЗСУ продовжують наступальні операції на Мелітопольському напрямку (Запорізька область). В районі селища Роботине, яке нещодавно було звільнено з окупації, вони продовжують просуватись вперед

Протягом тижня українські військові активізували удари по російській військовій інфраструктурі. Серед іншого, інтенсифіковані атаки дронів по об’єктах на території РФ. Наймасштабніший удар по кількох локаціях було здійснено в ніч на 30 серпня. Найбільш успішною виявилась атака на військовий аеродром в районі Пскову, де було уражено кілька транспортних літаків Іл-76. Окрім цього, були нанесені удари в Московській, Орловській, Брянській, Рязанській та Калузькій областях. В інші дні російські джерела повідомляли про атаки БПЛА в Бєлгородській, Тульській та Брянській областях. 

Окрім цього, тривають удари по місцях розташування російських військових та представників окупаційної адміністрації на тимчасово окупованих територіях – зокрема, в БердянськуЕнергодарі (Запорізька область) та Криму

Російські війська продовжують наносити удари по цивільній інфраструктурі України. В ніч на 28 серпня внаслідок ракетного удару на Полтавщині загинули 4 людей, 2 осіб отримали поранення. В ніч на 30 серпня було здійснено комбіновану атаку столиці України із застосуванням ракет та дронів. Внаслідок падіння уламків ракет в різних районах Києва загинули 3 людей, 2 осіб отримали поранення. Також було атаковано інфраструктурний об’єкт на Житомирщині. В ніч на 1 вересня ракета влучила в приватне підприємство у Вінницькій області. 2 вересня була здійснена спроба атаки Кривого Рогу, проте вона була відбита силами ППО. В ніч на 3, а також в ніч на 4 вересня була здійснена масована атака південних регіонів України дронами-камікадзе. На Одещині зафіксовані влучання в портову інфраструктуру, 2 людей отримали поранення. Атака відбулася на тлі підготовки до нового раунду турецько-російських переговорів щодо зернової угоди – складається враження, що вона мала демонстративний характер. 

Протягом тижня внаслідок російських обстрілів втрати мирних мешканців в прифронтових областях України становили щонайменше: в Донецькій області – 13 людей загиблими та 28 людини пораненими; в Херсонській області – 8 людей загиблими та 14 людей пораненими; в Харківській області – 2 людей загиблими та 6 людей пораненими. 8 людей отримали поранення на Дніпропетровщині, 3 людини загинули та 13 людей отримали поранення на Сумщині. На Чернігівщині внаслідок підриву на міні загинули 2 людей, 2 дітей отримали поранення. 

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ, ПОЛІТИЧНІ ТА ЕКОНОМІЧНІ ТЕНДЕНЦІЇ

Згідно з оцінкою ЮНІСЕФ і Міністерства освіти України, російські атаки за останні півтора роки знищили понад 1300 шкіл, а також зафіксовано пошкодження багатьох інших шкіл. Лише третина дітей молодшого та середнього віку, зареєстрованих в українських школах, навчається повністю очно; друга третина вчиться у змішаному форматі — очно та онлайн, а ще третина — повністю онлайн. 

Президент Володимир Зеленський заявив, що через корупцію в системі військово-лікарських комісій з України виїхали тисячі людей, які не мали такого права. За словами Зеленського, наразі триває перевірка військово-лікарських комісій по всій країні. 

Українському олігарху Ігорю Коломойському обрали запобіжний захід у справі про шахрайство у вигляді тримання під вартою на 60 діб у Дніпрі із можливістю внесення застави у понад 500 мільйонів гривень. Як встановили правоохоронці, протягом 2013-2020 років бізнесмен легалізував понад півмільярда гривень шляхом їх виводу за кордон, використовуючи при цьому підконтрольні банківські установи.

Згідно даних Міністерства енергетики українська газотранспортна система та підземні сховища газу готові працювати в умовах відсутності транзиту російського газу. Стрес-тест продемонстрував, що газотранспортна система готова до опалювально-зимового періоду 2023/2024 років в умовах викликів війни, а підземні сховища можуть бути використані як надійні сховища для зберігання європейського газу. 

Згідно даних Міністерства фінансів на кінець липня 2023 р. державний та гарантований державою борг України становив 4 860 млрд грн або $132,9 млрд – це новий рекордний показник. Зовнішній держборг склав 3 050 млрд грн або $83,4 млрд. У 2023 році сукупна сума витрат на обслуговування та погашення державного зовнішнього боргу становить лише 2% ВВП, але вже в 2024 році припиняє дію угода “стендстіл”, за якою на початку 2022 р. було заморожено виплати приватним кредиторам, і цей показник може зрости до 7% ВВП. 

ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА ТА МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА 

Міжнародні партнери продовжують надавати підтримку для посилення обороноздатності та фінансової стабільності України. Німецький уряд оголосив про надання чергового пакету військової допомоги Україні, зокрема танків Leopard 1A5 та радіолокаційної системи повітряного спостереження TRML-4D. Сполучені Штати Америки оголосили про надання Україні нового пакету військової допомоги вартістю $250 мільйонів, до якого увійшли ракети AIM-9M для протиповітряної оборони, артилерійські боєприпаси, обладнання для розмінування, ПТРК Javelin та інші протитанкові системи. Крім того, США передадуть в Україну бронебійні боєприпаси, що містять збіднений уран, а також Департамент оборони США замовив для України ракети класу “повітря-повітря” AIM-120 AMRAAM. Бельгія продовжує передавати Україні бронемашини Lynx (Iveco LML) та вантажівки Volvo у зв’язку з оновленням автопарку власних збройних сил.

Південна Корея у 2024 році надасть фінансову допомогу Україні в розмірі 520 млрд вон (394 млн доларів), кошти будуть спрямовані на гуманітарну допомогу та фінансування через міжнародні організації. В свою чергу Світовий банк започаткував проект HOPE, що передбачає надання коштів для понад 100 000 родин в Україні на проведення термінового ремонту житла, пошкодженого внаслідок російського вторгнення.

30 серпня в Іспанії пройшла дводенна зустріч міністрів оборони країн ЄС, головними темами якої були продовження військової допомоги для України та обговорення безпекової ситуації в країнах Сахелю. За результатами зустрічі Румунія і Нідерланди підписали лист про наміри створити базу для тренування пілотів F-16 та відповідного обслуговування цих літаків на одному з навчальних центрів на території Румунії, що стало черговим значним внеском цих країн у зміцнення протиповітряної оборони України. В свою чергу 31 серпня відбулась  дискусія щодо проблем міжнародної безпеки під час неформальної зустрічі міністрів закордонних справ країн ЄС, в якій взяв участь міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Також 30 серпня відбулася сьома зустріч керівництва Офісу Президента України із представниками іноземних дипломатичних установ щодо імплементації української Формули миру, присвячена пункту «Продовольча безпека».

Цього тижня Президент України Володимир Зеленський провів зустріч із представниками транснаціональної компанії BAE Systems зі штаб-квартирою в Лондоні, яка веде діяльність у галузях виробництва зброї, безпеки та у  аерокосмічній сфері. За підсумками зустрічі було підписано Угоду про співпрацю з локалізації виробництва озброєнь BAE Systems. Також Володимир Зеленський провів телефонну розмову з Прем’єр-міністром Японії Фуміо Кішідою, обговоривши підготовку важливих міжнародних заходів, реалізацію формули миру та гарантії безпеки.

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.