Російсько-українська війна (дайджест) – 27 квітня 2022 р.

Ситуація станом на 8:00 28.04.2022 р. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

Війська РФ продовжують спроби оточити підрозділи ЗСУ в зоні проведення операції Об’єднаних Сил, наступаючи із району Ізюма (Харківська область) на півночі та в напрямку Курахове (Донецька область) на півдні.  

Чернігівський та Сумський напрямки:

Голова Сумської ОВА Дмитро Живицький повідомив, що російські військові обстріляли територію Есманської громади, розташовану біля кордону. 

Харківський та Луганський напрямки:

Тривають обстріли Харківщини. Голова Харківської ОВА Олег Синєгубов повідомляє, що за попередню добу станом на вечір 27 квітня на території області загинули 4 особи, 21 – отримала поранення. 

Очільник Луганської ОВА Сергій Гайдай повідомив, що війська РФ обстріляли територію Гірської громади, розташовану біля лінії зіткнення. За попередньою інформацією щонайменше 1 людина загинула. Також Луганська ОВА зазначає про потужні обстріли Лисичанська протягом доби. 

Донецький і Запорізький напрямки:

Війська РФ готуються до наступу на місто Лиман на півночі Донецької області. В районі Донецька вони посилили обстріли Авдіївки. Очільник Донецької ОВА Павло Кириленко повідомив, що російська армія двічі обстріляла місто фосфорними снарядами. Внаслідок обстрілів в Авдіївці зайнялося декілька пожеж, за попередньою інформацією щонайменше 1 людина зазнала поранень. В інших районах області протягом дня загинула 1 людина, дістали поранень ще 7 мирних мешканців.

Речник Запорізької ОВА Іван Арефʼєв розповів, що російські військові намагаються покращити власне тактичне становище на Запорізькому напрямку. Зокрема задля цього вони продовжують завдавати авіаційних ударів та обстрілювати з артилерії житлову інфраструктуру.

Дніпровський напрямок:

Збільшується інтенсивність ворожих обстрілів у напрямку Кривого Рогу. За даними Дніпропетровської ОВА, російські війська обстріляли з артилерії місто Зеленодольськ, а також прилеглі села. У Зеленодольську постраждало підприємство енергетичної інфраструктури, 1 людина поранена. 

Південний напрямок:

РФ намагається відрізати південну частину Одеської області та перекрити одну із транспортних магістралей, яка пов’язує Україну з  Румунією. Задля цього російські війська нанесли повторний ракетний удар по автомобільно-залізничному мосту через Дністровський лиман у Затоці Одеської області. 

Також російські військові продовжують зосереджувати зусилля на Миколаївському та Криворізькому напрямках. 

На території тимчасово окупованого Херсону поблизу місцевого телецентру пролунали вибухи. Після цього в місті було припинено мовлення російського телебачення. 

Інформаційне протистояння

Американська компанія Microsoft оприлюднила звіт щодо застосування Росією численних кібератак проти України. У звіті зазначається, що активізація відповідних кібератак з російської сторони активізувалася в українському кіберпросторі ще з березня 2021 року. При цьому більше 40% кібератак з боку РФ за цей період були здійснені проти організацій у секторі критичної інфраструктури, ще близько 30% – проти урядових структур України. 

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ 

Управління Верховного комісара ООН з прав людини станом на  26 квітня 2022 року зафіксувало 5939 жертв серед цивільного населення України (2787 загиблих і 3152 поранених). Понад 610 дітей постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації. За офіційними даними прокуратури, станом на ранок 27 квітня загинуло 217 дітей, отримали поранення понад 393 дитини.

За оцінками Агентства ООН у справах біженців, станом на 28 квітня 5,37 мільйона людей (90% з яких жінки та діти), виїхали за межі України внаслідок російського вторгнення.  

Омбудсмен Людмила Денісова повідомляє, що за першу половину квітня надійшло близько 400 звернень від українців про випадки сексуального насильства з боку російських військових. 

Головне управління розвідки Міністерства оборони України повідомило, що на тимчасово захоплених територіях російськими військовими проводяться масштабні «фільтраційні заходи». Жертвами найчастіше стають чоловіки призовного віку (насамперед – ветерани АТО/ООС, колишні військові та правоохоронці, проукраїнські активісти). 

Директор Human Rights Watch з криз і конфліктів Айда Сойєр закликала інші держави, міжнародні організації та представників громадянського суспільства об’єднати зусилля для розслідування воєнних злочинів на території України. 

ВООЗ повідомила про триваючі атаки на українську систему охорони здоров’я – у тому числі проти медичних установ, транспорту, персоналу, пацієнтів, постачання та складів. З початку широкомасштабного російського вторгнення  станом на 28 квітня зафіксовано 171 інцидент, в результаті яких 73 людини були вбиті та 52 – поранені. 

Заступник керівника Офісу Президента Кирило Тимошенко повідомив, що в Україні внаслідок бойових дій зруйновано понад 18 тисяч об’єктів інфраструктури. 

Міністр освіти і науки Сергій Шкарлет повідомив, що з початку російського вторгнення на території України повністю зруйновані 102 заклади освіти (школи, дитсадки та університети). Ще 1412 освітніх закладів зазнали пошкоджень.

Спротив

Жителі тимчасово окупованого Херсону вийшли на мітинг, протестуючи проти окупації регіону та можливого “референдуму”, який РФ планує організувати. Російські військові розігнали мітинг, застосувавши світлошумові гранати та сльозогінний газ. 4 людей зазнали травм та опіків.

ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ

Європейська комісія запропонувала призупинити на рік імпортні мита на весь український експорт до країн Європейського Союзу. Президент України Володимир Зеленський обговорив деталі цієї ініціативи з президенткою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн. У своєму зверненні він підтримав цю пропозицію, наголосивши, що це дозволить Україні максимально зберегти економічну активність в умовах війни. 

Нацбанк у квітні шляхом купівлі 50 млрд грн військових облігацій здійснив емісію на відповідну суму. Зростання обсягів викупу військових облігацій цього місяця насамперед пояснюється збільшенням потреб бюджету на тлі запроваджених податкових змін та нижчими обсягами міжнародного фінансування. 

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль допускає, що у 2022 році ВВП України може впасти на 30-50%.

ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ

В Україну прибув генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш. Він планує обговорити з президентом Зеленським питання розширення гуманітарної підтримки України та забезпечення евакуації мирного населення із зон бойових дій.

Президент України Володимир Зеленський обговорив із президентом Індонезії Джоко Відодо проблематику продовольчої безпеки, а також подякував за підтримку суверенітету й територіальної цілісності України. Зеленський також повідомив, що під час переговорів Відодо запросив його взяти участь у зустрічі G20, яка відбудеться на території Індонезії в листопаді 2022 р. 

Володимир Зеленський також провів розмову із прем’єр-міністром Італії Маріо Драгі. Він висловив вдячність за підтримку Італією посилення санкцій проти Росії, а також за надання прихистку для понад 100 тисяч українських біженців. 

Глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн вважає неприпустимою зупинку Росією поставок газу європейським споживачам, а саме Польщі та Болгарії, які відмовилися платити за паливо в російських рублях. На думку фон дер Ляєн, це є елементом шантажу та демонструє ненадійність РФ в якості постачальника. 

Федеральна рада Швейцарії запровадила додаткові санкції проти РФ. Нові заходи включають блокування імпорту окремих категорій російських товарів, заборону підтримки державних та громадських російських організацій та реєстрації трастів для громадян Росії або фізичних чи юридичних осіб, які проживають у РФ. 

В той же час уряд Швейцарії, посилаючись на свою політику нейтралітету, наклав вето на реекспорт до України боєприпасів швейцарського виробництва, які використовуються в німецьких зенітних САУ Gepard. За даними Business Insider, проблему може бути вирішено завдяки згоді Бразилії продати Україні відповідні боєприпаси.    

Канцлер Австрії Карл Негаммер спростував повідомлення російської преси про те, що Відень нібито погодився вести розрахунки за російський газ в рублях.

Всесвітня туристична організація ООН (UNWTO) на позачерговій сесії призупинила членство Росії

Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) схвалила резолюцію, в якій закликала заснувати міжнародний трибунал проти військово-політичного керівництва Росії.

У Конгресі США схвалили символічний законопроєкт, який закликає президента США спрямувати на допомогу Україні кошти, конфісковані в Росії та її громадян, проти яких введено санкції. 

Палата громад  парламенту Канади одноголосно визнала злочини РФ в Україні геноцидом. До цього такі рішення прийняли парламенти Естонії та Латвії.

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.