Ситуація станом на 8:00 28.03.2022 р.
ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ
Київський та Житомирський напрямки:
За даними Київської ОВА, протягом дня продовжувались бойові дії в Ірпені. Російські війська також обстрілювали контрольований українськими підрозділами Макарів.
Мер Житомира Сергій Сухомлин прокоментував вибухи, які відчули жителі міста ввечері 27 березня. За попередніми даними, інформація про удар по Житомиру не підтверджується. Були зафіксовані два вибухи, які можуть свідчити про влучання за межами міста, або роботу української ППО.
Харківський та Луганський напрямки:
Голова Харківської ОВА Олег Синєгубов заявив, що ЗСУ звільнили село Гусарівка, неподалік від Балаклії. Також він підтвердив, що село Мала Рогань повністю перебуває під контролем українських військових; продовжуються бойові дії в районі села Вільхівка.
Російська авіація завдала удару по селу Оскіл в Ізюмському районі Харківської області. За даними Харківської ОВА, ракета влучила в один із житлових будинків. Загинула родина із 4 осіб; 1 дитина отримала поранення.
Очільник Луганської ОВА Сергій Гайдай розповів, що внаслідок обстрілів у смт. Борівське протягом 27 березня загинула 1 дитина, ще 2 людей дістали поранення.
Донецький і Запорізький напрямки:
Міський голова Маріуполя Вадим Бойченко повідомив, що російські війська стискають кільце оточення Маріуполя, просуваючись вглиб міста, але місто залишається під контролем ЗСУ.
У поліції Донецької області розповіли, що військові РФ обстріляли житлові квартали Красногорівки (Донецька область) касетними боєприпасами, застосовуючи РСЗВ “Торнадо-С”.
Південний напрямок:
Як повідомив речник Одеської військової адміністрації Сергій Братчук, вночі над Одеською областю була збита російська ракета.
Західний напрямок:
Ввечері російські війська обстріляли Луцьк. Голова Волинської ОВА Юрій Погуляйко інформував про нанесення ракетного удару по нафтобазі.
Інформаційне протистояння
Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний повідомляє про російські інформаційні операції, спрямовані на дискредитацію збройних сил України. За словами військового, росіяни знімають та поширюють постановочні відео з нелюдським ставленням нібито «українських військових» до «російських полонених». Радник керівника Офісу Президента Олексій Арестович прокоментував поширене в мережі Інтернет відео, на якому начебто зафіксовані знущання над російськими полоненими. Щодо нього буде проведена перевірка.
ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ
Міністерка з питань реінтеграції окупованих територій Ірина Верещук повідомила, що 27 березня спрацювали 2 гуманітарних коридори, які було проведено для Донецької та Луганської областей. Вона уточнила, що загалом було евакуйовано понад 1 тис. людей. З міста Маріуполь до міста Запоріжжя на власному автотранспорті за добу дісталися 586 людей.
Станом на 27 березня 2022 року за даними ювенальних прокурорів в Україні 139 дітей загинули і понад 205 отримали поранення внаслідок російського вторгнення.
Уповноважена Верховної Ради Людмила Денісова повідомила, що росіяни проводять масову депортацію населення із тимчасово окупованих територій України, чим порушують норми ст. 49 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни. Наприклад, у лікарні ім. Вишневського в окупованому Донецьку нині перебувають діти без батьків, вивезені з Маріуполя. “Загалом йдеться про десятки тисяч примусово переселених таким чином українців”, – заявила міністерка з питань реінтеграції окупованих територій Ірина Верещук.
У зоні відчуження в районі ЧАЕС через бойові дії горять ліси. За словами уповноваженої Верховної Ради з прав людини Людмили Денісової, зафіксовано 31 пожежу, які охопили понад 10 тисяч гектарів лісів. Це спричиняє підвищений рівень радіоактивного забруднення повітря. Контроль і гасіння пожеж неможливі через захоплення зони відчуження російськими військами. Наявна загроза має міжнародне значення.
За даними Генштабу ЗСУ, російські військові щодня транспортують десятки тон боєприпасів з бази тилового забезпечення, що розгорнута в Гомельської області Республіки Білорусь. Транспортний коридор проходить через місто Прип’ять, а подальше зберігання боєприпасів здійснюється в місті Чорнобиль. Це серйозно підвищує ризик пошкодження ізоляційних споруд, які були побудовані над четвертим енергоблоком станції після її вибуху в 1986 році.
Правозахисниця Олександра Матвійчук опублікувала список 36 публічних діячів та активістів, затриманих на тимчасово захоплених росіянами територіях України після 24 лютого (на території Мелітополя, Херсону, Бердянська, Каховки, Славутича та інших населених пунктів). З огляду на зростаючу кількість випадків захоплення заручників, правозахисниця вважає, що ці дії слід розглядати як заборонений метод ведення війни.
Спротив
Жителі Херсонщини продовжують виходити на протести проти тимчасового захоплення області військами РФ. Протягом дня кілька сотень мешканців Каховки, Нової Каховки та Херсона зібрались на мирний проукраїнський мітинг. Зокрема у Херсоні повідомили, що російські військові спробували розігнати мітинг: розпочали стріляти та використовували газові гранати. За словами учасників акції, 1 людина отримала поранення.
ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ
У прес-службі Міністерства фінансів України інформують, що майже 6 млрд грн залишків освітніх субвенцій спрямують на підтримку громад під час воєнного стану.
За словами нардепа Данила Гетманцева в рамках програми евакуації із зони бойових дій в західні області України вже перемістили 89 підприємств з різних регіонів держави. Також Гетманцев заявив, що ВРУ спільно з Кабміном підготували законопроект, який у 1,5 рази збільшить в Україні податки для компаній, що продовжують працювати в РФ.
ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ
Учасник переговорної групи, голова фракції партія “Слуга народу” у Верховній Раді Давид Арахамія заявив, що на черговому раунді онлайн-переговорів між Україною та Росією було ухвалено рішення провести наступну зустріч між двома делегаціями в Туреччині. Переговори відбудуться 29 березня у м. Стамбул.
Прем’єр-міністр Ізраїлю Нафталі Бенет на спільній прес-конференції з держсекретарем США Ентоні Блінкеном в Єрусалимі заявив, що Ізраїль твердо підтримує народ України та продовжуватиме докладати зусилля щоб зупинити кровопролиття.
Фінляндія завершила процес скасування залізничного пасажирського сполучення з Російською Федерацією. Також Фінляндія призупиняє вантажні залізничні перевезення з РФ. Відтепер Росія не має залізничного сполучення з жодною з країн Європейського Союзу.
Вища рада правосуддя звернулася до Верховного комісара ООН з прав людини Мішель Бачелет та до директора Бюро з демократичних інституцій та прав людини ОБСЄ Маттео Мекаччі з проханням негайно ініціювати питання про виключення Російської Федерації зі складу цих організацій у зв’язку з діями РФ на території України, несумісними з принципами та цінностями міжнародних організацій, які керуються міжнародним правом та націлені на збереження миру у світі.
Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.