Ситуація станом на 8:00 27.11.2023 р.
- Російські війська в ніч на 25 листопада здійснили наймасштабнішу атаку території України із застосуванням дронів. Водночас українська ППО збила абсолютну більшість застосованих БПЛА – 74 з 75 апаратів.
- 22 листопада відбулась 17-а зустріч Контактної групи з питань оборони України у рамках формату «Рамштайн», започаткувавши нову коаліцію наземних засобів протиповітряної оборони на підтримку України.
- Протягом тижня Київ відвідали міністри оборони США та ФРН, президент Європейської Ради, президенти Швейцарії, Латвії, Молдови. Така активність візитів пов’язана як з підготовкою України до зими, в тому числі й на фронті, так й з приготуваннями до доленосного для європейської інтеграції України засідання Європейської Ради у грудні.
- 25 листопада 2023 р. у 90-ту річницю Голодомору в Києві відбувся другий міжнародний саміт ініціативи “Grain from Ukraine”, присвячений глобальній продовольчої безпеці.
ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ
Російські війська продовжують атаки на східній ділянці фронту – на Авдіївському та Куп’янському напрямках. Українські військові утримують оборону та водночас намагаються покращити позиції на лівому березі Дніпра на Херсонщині.
ЗСУ наносять удари по тимчасово окупованим територіям та території РФ. Російські джерела повідомляли про збиття українських дронів над територією Орловської та Курської областей РФ, а також в тимчасово окупованому Криму. Вони зафіксували найбільш масштабну атаку в ніч на 26 листопада. За російськими даними, в атаці були задіяні понад 20 БПЛА. Зафіксовано влучання в багатоповерхову будівлю в Тулі в Московській області. Також через знеструмлення Старобешевської ТЕС було перерване енергопостачання на частину тимчасово окупованих територій Донецької області.
Окрім цього, було підтверджено інформацію про нанесення удару по місцю розташування російських військовослужбовців з 810-ї бригади морської піхоти 19 листопада, яких зібрали на концерт на честь святкування дня ракетних військ.
Російські війська активно застосовують для атак по території України дрони-камікадзе та ракетно озброєння. В ніч на 21 листопада українські військові збили 10 з 11 застосованих дронів, а також 1 ракету. Вдень 21 листопада російська авіація завдала ракетних ударів по Одещині. В ніч на 22 листопада в повітряному просторі України було знищено 14 БПЛА. В ніч на 25 листопада російські війська здійснили наймасштабнішу атаку із застосуванням БПЛА протягом останніх місяців. Українська протиповітряна оборона повідомила про збиття 74 з 75 застосованих в атаці дронів. Основною ціллю атаки став Київ, де уламками збитих БПЛА були пошкоджені будівлі в різних районах міста; внаслідок атаки постраждали 5 людей. Наступної ночі атака повторилась, але в значно менших масштабах. Українські військові повідомили про знищення 8 з 9 застосованих в атаці дронів.
Протягом тижня внаслідок дій російських військових втрати мирних жителів на території прифронтових областей України становили щонайменше: в Донецькій області – 6 людей вбитими та 10 людей пораненими; в Херсонській області – 8 людей вбитими та 19 людей пораненими. На Харківщині 1 людина загинула, ще 1 мирний мешканець отримав поранення. На Дніпропетровщині загинула 1 людина, ще 1 людина отримала поранення.
ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ, ПОЛІТИЧНІ ТА ЕКОНОМІЧНІ ТЕНДЕНЦІЇ
Згідно даних російських ЗМІ лідер російської партії «Справедлива Росія-Патріоти-За правду» Сергій Миронов і його дружина удочерили викрадену з України дитину. Усиновлення депортованих українських дітей у Росії є злочином з погляду міжнародного права.
Кабінет Міністрів звільнив голову Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України Юрія Щиголя. Національне антикорупційне бюро та Спеціалізована антикорупційна прокуратура викрили керівництво Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України у заволодіння понад 62 мільйонами гривень державних коштів, виділеними на закупівлю обладнання та програмного забезпечення.
Вищий антикорупційний суд арештував народного депутата від «Слуги народу» Андрія Одарченка. Його підозрюють у підкупі за допомогою криптовалюти голови Держагентства відновлення та розвитку інфраструктури Мустафи Найєма в обмін на сприяння в отриманні коштів із Фонду ліквідації наслідків збройної агресії РФ.
Президент Володимир Зеленський ввів у дію санкцій проти низки росіян та російських компаній, зокрема підприємств російської критичної інфраструктури.
ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА ТА МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
25 листопада в Києві, у 90-ту річницю Голодомору 1932-1933 років, відбувся другий міжнародний саміт ініціативи Grain from Ukraine з метою зміцнення ролі України як гаранта продовольчої безпеки, консолідації зусиль для забезпечення глобальної продовольчої безпеки та розвитку альтернативних логістичних шляхів експорту української сільськогосподарської продукції. За час існування ініціативи до Сомалі, Кенії, Ефіопії, Ємену було доставлено 170 тисяч тонн українського зерна. За результатами саміту ухвалено спільну заяву, яку підтримали 23 країни. Крім того, Україна домовилася з партнерами про отримання військових кораблів для забезпечення безпеки суден у “зерновому коридорі” у Чорному морі.
22 листопада пройшла 17-а зустріч Контактної групи з питань оборони України у рамках формату «Рамштайн», участь у якій взяли очільники оборонних відомств понад 50 країн. За результатами засідання сформовано нову коаліцію наземних засобів протиповітряної оборони (Ground-Based Air Defence, до якої долучилося 20 країн) за лідерства Німеччини та Франції. В рамках Морської коаліції Велика Британія та Норвегія домовилися спільно шукати способи посилити безпеку у Чорному морі. Естонія та Люксембург надали фінансування на суму 10,5 млн євро на діяльність ІТ-коаліції. Литва презентувала плани військової підтримки та нову концепцію коаліції з розмінування.
Німеччина оголосила про надання Україні нового пакету військової допомоги, вартість якого оцінюється у 1,3 мільярда євро. До пакета увійшли 4 системи протиповітряної оборони IRIS-T, 20 тисяч снарядів 155-мм калібру, протитанкові міни та інше озброєння. США оголосили про додаткову допомогу для України у сфері безпеки та оборони на суму до 100 мільйонів доларів, що включає зенітні ракети Stinger, систему HIMARS, артилерійські снаряди, ракети TOW, комплекси Javelin та AT-4 та інші боєприпаси. В межах нового пакету оборонної допомоги, Литва передала Силам оборони України 3 мільйони патронів, системи дистанційного підриву та зимове спорядження. Болгарський парламент ратифікував угоду між МВС Болгарії та міноборони України про передачу 100 бронетранспортерів. Згідно з економічним звітом канадського уряду, Канада виділить понад 1,3 мільярда канадських доларів (869 мільйонів євро) на військову допомогу Україні до 2026 року.
Європейський Союз переказав Україні новий транш макрофінансової допомоги в розмірі 1,5 млрд євро. Японія надасть 160 млн євро для підтримки проєктів економічного відновлення України.
55 держав-членів ООН та делегація ЄС підписали Декларацію до дев’яностих роковин Голодомору 1932-1933 років, ініційовану Україною. На сьогодні Голодомор визнали геноцидом парламенти 28 держав та 3 міжнародні організації, серед яких Європейський Парламент та Парламентська Асамблея Ради Європи.
Державний департамент США запровадив санкції проти російських військовослужбовців, які причетні до воєнних злочинів у Київській області (в Бучі та Андріївці).
Цього тижня Президент України провів переговори зі спікерами та представниками парламентів Бельгії, Ірландії, Чехії, Фінляндії, Польщі, Естонії. Володимир Зеленський провів зустрічі із Президентом Швейцарської Конфедерації Аленом Берсе, із Президентом Латвійської Республіки Едгарсом Рінкевичсом, з Президентом Європейської Ради Шарлем Мішелем та Президенткою Молдови Маєю Санду, із міністром оборони Сполучених Штатів Америки Ллойдом Остіном та із Федеральним міністром оборони Німеччини Борисом Пісторіусом, які відвідали цього тижня Україну. Крім того, Прем’єр-міністерка Литви Інґріда Шимоніте також перебувала з візитом у Києві, зустрівшись з українським колегою.
Також Президент України провів телефонну розмову з новообраним Президентом Аргентини Хав’єром Мілеєм та із Прем’єр-міністром Нідерландів Марком Рютте.
Лідери обговорили відновлення інфраструктурних об’єктів України, імплементацію української Формули миру, посилення протиповітряної оборони, стратегічні цілі та першочергові потреби українського війська, підтримку санкційної політики щодо Росії тощо.
Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.