Російсько-українська війна (дайджест) – 26 листопада – 3 грудня 2023 р.

Ситуація станом на 8:00 04.12.2023 р.  

  • Українські спецслужби здійснили диверсію та Байкало-Амурській магістралі в РФ, що ускладнило використання цього стратегічно важливого транспортного маршруту.
  • Російські військові попри втрати продовжують просуватися вперед в районі Авдіївки, створюючи загрозу оточення міста.
  • Словацькі автоперевізники почали блокувати головний пункт пропуску країни на кордоні з Україною, приєднавшись до польських протестів з вимогою до Євросоюзу відновити дозвільну систему для українських перевізників.
  • В штаб-квартирі НАТО відбулось перше історичне засідання Ради Україна-НАТО, на якій була затверджена адаптована Річна національна програма – базовий документ для євроатлантичної інтеграції.
  • Росію було виключено з керівних органів Міжнародної морської організації та Організації із заборони хімічної зброї.

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

Російські війська, незважаючи на втрати, продовжують атаки з метою оточення Авдіївки. Їм вдалося просунутися вперед в напрямку села Степове на північ від міста.

За таких умов українське командування готується до оборонних боїв. Президент України Володимир Зеленський 30 листопада провів нараду з військовим керівництвом щодо будівництва фортифікаційних споруд на основних напрямках бойових дій.

ЗСУ наносять точкові удари по командування російських окупаційних сил на тимчасово окупованих територіях. Зокрема, 28 листопада внаслідок підриву будівлі на Херсонщині вдалося ліквідувати 5 російських посадовців. Окрім цього, внаслідок підриву на міні загинув заступник командиру 14-го армійського корпусу РФ генерал-майор Володимир Завадський. Також протягом тижня зафіксовані кілька акцій партизан в районі Мелітополя.

Протягом тижня українські спецслужби здійснили щонайменше дві диверсії на Байкало-Амурській магістралі, яка є стратегічно важливим транспортним маршрутом, який з’єднує Росію з Китаєм та КНДР. Підрив потягів з паливом тимчасово ускладнює використання цього маршруту.

Також українські спецслужби здійснюють операцій в інформаційному просторі. 30 листопада їм вдалося включити відеозвернення Президента України у трансляцію телебачення на територію тимчасово окупованого Криму. 

Російські війська продовжують наносити удари по території України. Протягом тижня зафіксовано ракетні удари по Кривому Рогу та району Дніпра на Дніпропетровщині, а також по Запоріжжю. Російське командування активно застосовує БПЛА. В ніч на 29 листопада українська протиповітряна оборона збила всі 21 застосовані російськими військовими дрони та 2 з 3 випущених по території України ракет. В ніч на 30 листопада російські війська випустили до території України 20 дронів та 8 ракет. Українська ППО перехопила 14 БПЛА. Наступної ночі були застосовані 25 дронів та 2 ракети; з них вдалося збити 18 БПЛА та 1 ракету. В результаті падіння уламків дронів було пошкоджено складські приміщення на Миколаївщині. В ніч на 2 грудня ППО перехопила 1 ракету та 10 з 11 випущених російськими військовими дронів. В результаті атаки отримав пошкодження інфраструктурний об’єкт на Одещині. В ніч на 3 грудня ППО вдалося уразити 10 з 12 застосованих БПЛА. У ніч на 4 грудня протиповітряні сили України збили 18 з 23 БПЛА на території одразу 9 областей.

Втрати мирних мешканців на території прифронтових областей України внаслідок дій російських військових за тиждень становили: в Донецькій області – 4 людей вбитими та 25 людей пораненими; в Херсонській області – 6 людей вбитими та 20 людей пораненими. На Харківщині 1 людина отримала поранення. Щонайменше 1 людина загинула, 3 людей отримали поранення на Дніпропетровщині. Внаслідок обстрілів прикордонних районів Сумщині загинули 3 людей, 3 осіб отримали поранення.

Українські спецслужби підтвердили факт отруєння співробітників ГУР МО, а також дружини керівника цієї структури Кирила Буданова. Ймовірно, мова йде про сплановану операцію російських спецслужб. 

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ, ПОЛІТИЧНІ ТА ЕКОНОМІЧНІ ТЕНДЕНЦІЇ

За інформацією представника Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Петра Яценка, Росія призупинила обмін полоненими з Україною. Останній такий обмін відбувся в серпні 2023 року. Українська сторона висловлює готовність обмінювати усіх російських полонених, які утримуються на її території, на українців, що перебувають у полоні в РФ. 

Збройні Сили України перевіряють відео, на якому ймовірно зображений розстріл особами в російській формі українських військових, що здавалися в полон поблизу села Степового (Донецька область). Відео може бути підтвердженням порушення збройними силами РФ правил і звичаїв ведення війни. Доказ буде передано до міжнародних інституцій, які займаються воєнними злочинами. Офіс Генерального прокурора України повідомив про початок розслідування після оприлюднення даного відео. 

Блокування автомобільних пунктів пропуску на кордоні Польщі та України через тривалий страйк польських перевізників може призвести до сповільнення зростання економіки України за підсумками 2023 року на 1%. Через протести польських далекобійників в Україні наростають економічні втрати – скраплений газ (LPG) зріс на 30%; м’ясо-молочна продукція подорожчала на 5%. 1 грудня до польських протестів приєдналися автоперевізники зі Словаччини, які заблокували головний пункт пропуску на кордоні з Україною.

Державне підприємство НАЕК “Енергоатом” уклав контракт з британською компанією Urenco Enrichment Company Ltd (Urenco) щодо постачання збагаченого уранового продукту для українських АЕС до 2035 року (з можливістю пролонгації контракту до 2043 року). 

10-12 листопада 2023 року представники усіх депутатських фракцій і груп Верховної Ради України підписали меморандум про проведення наступних виборів тільки після завершення воєнного стану. Крім того, депутати будуть працювати над розробкою спеціального закону, який регулюватиме особливості проведення перших післявоєнних виборів.

1 грудня 2023 року депутат Верховної Ради від партії “Європейська Солідарність” Петро Порошенко повідомив, що йому було відмовлено у виїзді за кордон для участі в міжнародних зустрічах у США та Польщі. За даними СБУ, запланована за кордоном зустріч Порошенка з прем’єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном могла бути використана Росією у своїх ІПСО проти України. 2 грудня 2023 року депутатка Верховної Ради від партії “Європейська Солідарність” Іванна Климпуш-Цинцадзе заявила, що їй та двом її колегам у фракції було відмовлено у відрядженні до США. 

1 грудня окупована російськими військами Запорізька атомна електростанція була повністю знеструмлена через обрив лінії електропередачі. Це вже восьмий випадок повного знеструмлення, який стався на ЗАЕС, і що свідчить про хитку ситуацію з ядерною безпекою та безпекою на станції.

ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА ТА МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА 

29 листопада у Брюсселі відбулось перше в історії планове засідання Ради Україна–НАТО на рівні міністрів закордонних справ, а також вперше у рамках засідання Ради, на відміну від формату Комісії, Україна має такі ж права, як і члени Північноатлантичного Альянсу. На засіданні було затверджено адаптовану Річну національну програму на 2024 рік, спрямовану на підготовку України до членства в Альянсі.

30 листопада – 1 грудня у Скоп’є проходило щорічне засідання Ради міністрів Організації з безпеки та співробітництва в Європі. У центрі уваги виступів глав зовнішньополітичних відомств країн ОБСЄ було засудження агресивної війни РФ проти України. Проте через присутність на засіданні глави МЗС Росії від участі відмовилися 13 з 31 держав-членів НАТО, підтримавши бойкот України.

1 грудня пройшла десята зустріч із представниками дипломатичного корпусу з питань імплементації Формули миру Президента України Володимира Зеленського за керівництва глави Офісу Президента Андрія Єрмака. До обговорення долучилися представники 83 іноземних держав і трьох міжнародних організацій. Захід був присвячений реалізації десятого пункту Формули про фіксацію закінчення війни.

Україна розпочала перший раунд консультацій з Італійською Республікою щодо укладення двосторонньої угоди про безпекові гарантії, як це передбачено Спільною декларацією G7 про підтримку України.

Цього тижня Росія вперше втратила місце у Виконавчій раді в Організації із заборони хімічної зброї, водночас Україна була обрана до керівного складу Організації із заборони хімічної зброї. Також Росію не переобрали до ради Міжнародної морської організації на 2024–2025 роки.

Сполучені Штати Америки ввели санкції проти компаній-власників танкерів, які транспортували російську нафту (під санкції потрапили судна NS Champion, Victor Bakaev та HS Atlantica). Крім того, до Конгресу США внесено законопроєкт про арешт заморожених активів Росії на користь відновлення України. 

Німеччина передала Україні новий пакет військової допомоги для боротьби проти російської агресії, що передбачає армійські вантажівки, снаряди, снайперські гвинтівки та різноманітне обладнання. Рада Європейського Союзу ухвалила рішення про виділення додаткових коштів на суму 194 млн євро на навчання українських військових у рамках тренувальної місії Євросоюзу. У Чехії схвалили продовження навчання українських військових у 2024 році

Цього тижня Президент України Володимир Зеленський провів зустріч із президентом Європейського інвестиційного банку Вернером Хойєром, який прибув з візитом до Києва. Також Володимир Зеленський провів телефонну розмову з Президенткою Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн, з Федеральним канцлером Німеччини Олафом Шольцом,  з Прем’єр-міністром Великої Британії Ріші Сунаком, з Прем’єр-міністром Болгарії Ніколаєм Денковим. Лідери обговорили поточну ситуацію на полі бою, функціонування «зернового коридору», актуальні оборонні потреби України, важливість єдності позицій в ухваленні рішень  ЄС у контексті євроінтеграційного шляху України.

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.