Ситуація станом на 8:00 20.11.2023 р.
- Командування ЗСУ підтверджує проведення українськими військовими активних операцій на лівому березі Дніпра на Херсонщині. Мова йде про диверсійні, рейдові та розвідувальні дії, метою яких є завадити обстрілам Херсона.
- Європейська Комісія представила пропозиції щодо 12 пакету санкцій ЄС проти Росії, який включає в себе ембарго на алмазну продукцію з РФ, забороняє постачання промислових верстатів, що використовуються ВПК, обмеження на російське паливо для АЕС тощо.
- Росія через військову агресію проти України вперше в історії була виключена з Виконавчої ради Агентства ООН із питань освіти, науки та культури (ЮНЕСКО)
ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ
Російські війська продовжують активні дії з метою захоплення Авдіївки. Вони змогли розширити плацдарм на північ від міста, загрожуючи лініям комунікацій українського гарнізону.
Українські військові на лівому березі Дніпра на Херсонщині проводять диверсійні, рейдові та розвідувальні операції. Генштаб ЗСУ повідомляє, що однією з головних цілей цієї роботи є відтіснити російські війська якомога далі від ріки та убезпечити міста на правому березі, зокрема Херсон, від російських обстрілів.
ЗСУ наносять удари по російській військовій інфраструктурі. В ніч на 14 листопада дронами були атаковані підприємства російського оборонно-промислового комплексу у Московській та Брянській областях РФ. Також повідомляється про пожежу на території російської військової частини поблизу Волгограду в ніч на 16 листопада, та атаки проти Севастополя в тимчасово окупованому Криму.
Російські військові продовжують атаки проти України, застосовуючи артилерію, дрони та ракетне озброєння. В ніч на 14 листопада було здійснено атаку дронами західних областей України. Українська протиповітряна оборона змогла перехопити 7 з 9 застосованих БПЛА. В ніч на 15 листопада було нанесено ракетний удар по Кривому Рогу на Дніпропетровщині. В ніч на 16 листопада проти території України знову були застосовані дрони, проте ППО нейтралізувала 16 з 18 застосованих апаратів. Атаки повторювалися й в наступні ночі, зокрема в ніч на 17 листопада було збито 9 з 10 БПЛА. Наймасштабніша за останній час атака була здійснена в ніч на 18 листопада. Українські військові повідомили про знищення 29 з 38 задіяних дронів. На Одещині дрон влучив в об’єкт критичної інфраструктури, що призвело до тимчасового відключення подачі електроенергії в частині території області. В ніч на 19 листопада українська протиповітряна оборона перехопила 15 з 20 задіяних дронів над територією України.
Внаслідок дій російських військових протягом тижня втрати мирних мешканців в прифронтових регіонах України становили щонайменше: в Донецькій області – 2 людей загиблими та 16 людей пораненими; в Херсонській області – 10 людей загиблими та 41 людину пораненими. 1 людина загинула та 5 людей отримали поранення на Харківщині. Внаслідок ракетного удару по околицях Запоріжжя 15 листопада загинули 2 людей, 7 осіб отримали поранення. На Дніпропетровщині щонайменше 1 людина загинула, ще 1 людина отримала поранення. 3 людей отримали поранення внаслідок обстрілів прикордонних районів Сумщини 1 людина отримала поранення на Чернігівщині, ще 1 – на Одещині.
ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ, ПОЛІТИЧНІ ТА ЕКОНОМІЧНІ ТЕНДЕНЦІЇ
За даними журналу The Economist, який посилається на американських посадовців, з 24 лютого 2022 р. у війні проти РФ загинуло щонайменше 70 тисяч українських військових. За даними Генштабу ЗСУ, орієнтовні втрати Росії з початку війни становлять 318 тисяч осіб.
Президент Володимир Зеленський 18 листопада увів у дію рішення про санкції проти фізичних та юридичних осіб, які підтримують Російську Федерацію. Зокрема він заявив, що санкції «націлені на причетних до викрадення й депортації українських дітей з окупованої території, а також на осіб, які в різний спосіб допомагають російському терору проти України».
У трьох пунктах пропуску на кордоні України з Польщею скупчилися близько 2800 вантажівок через протести польських перевізників. 6 листопада десятки польських перевізників почали блокувати три прикордонні переходи з Україною з вимогою запровадження комерційних дозволів для українських перевізників в ЄС та скорочення їхньої кількості до рівня, що існував до російського вторгнення в Україну.
Народний депутат України Олександр Дубінський (фракція “Слуга Народу”) отримав підозру в державній зраді та участь у злочинній організації. Його звинувачують у роботі на російські спецслужби з метою дискредитації міжнародного іміджу України та погіршення відносин з США.
У порівнянні з 2022 р. обсяги зовнішньої торгівлі РФ у січні-вересні 2023 р. впали на 16%. Зокрема, російський експорт з початку року впав на 29% – до $316,9 млрд з $448,9 млрд. Водночас імпорт збільшився на 18% – до $213,3 млрд з $180,3 млрд.
ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА ТА МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
13 листопада 2023 року відбулося чергове засідання Ради Європейського Союзу із закордонних справ – одним із головних питань зустрічі було продовження допомоги ЄС для України. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба під час виступу у режимі відеоконференції на засіданні детально зупинився на пріоритетних військових потребах України та закликав прискорити роботу над 12 пакетом санкцій проти РФ.
Європейська Комісія представила пропозиції щодо 12 пакету санкцій ЄС проти Росії. Документ передбачає запровадження обмежень стосовно понад 120 фізичних та юридичних осіб, представників військового, оборонного та ІТ-секторів РФ, за їхню роль у підриві суверенітету та територіальної цілісності України. Окрім цього, Єврокомісія пропонує запровадити нові заборони на імпорт та експорт (ембарго, зокрема, стосується російських алмазів), а також заходи, спрямовані на посилення верхньої межі ціни на нафту та протидію обходу санкцій Європейського союзу. В свою чергу, Словаччина виступає проти включення ядерного палива в 12 пакет антиросійських санкцій.
Уряд Німеччини оголосив про передачу нової партії військової допомоги Україні, що передбачає танки Leopard 1A5, гусеничні всюдиходи Bandvagn 206, медичні всюдиходи (Carrier Warthog), розвідувальні БПЛА Vector, оглядові радари Ground Observer 12 (GO12), машину розмінування Wisent 1 та інше обладнання й боєприпаси. Фінляндія передала Україні новий пакет військової допомоги, вартість якого оцінюється у 100 мільйонів євро. Уряд Нідерландів зарезервував понад 2 млрд євро на 2024 рік на військову допомогу Україні. Сполучені Штати викупили в Йорданії самохідні зенітні установки Gepard для України на суму 118 мільйонів доларів. Литва передала нову партію військової допомоги Україні, зокрема генератори для потреб військових. Сполучене Королівство передало Україні зимовий пакет допомоги для екіпірування особового складу ЗСУ.
Єврокомісія виділяє 110 мільйонів євро на гуманітарну допомогу Україні, з яких 100 мільйонів — на проєкти в Україні та 10 мільйонів — на підтримку українських біженців і приймаючих громад у Молдові.
Україна та Німеччина розпочали перший раунд переговорів щодо двосторонньої угоди про гарантії безпеки, яка передбачена Спільною декларацією Групи Семи про підтримку України. Швейцарія підтримала створення спеціального трибуналу для розгляду злочину агресії проти України та офіційно приєдналася до основної групи, що налічує вже 38 країн. Уряд Чехії ухвалив рішення про заморожування усіх російських державних активів на своїй території. Росію вперше в історії виключили з Виконавчої ради Агентства ООН із питань освіти, науки та культури (ЮНЕСКО), що стало черговим кроком ослаблення міжнародної ролі РФ.
16 листопада у Києві пройшла 62-га Генеральна асамблея Організації Чорноморського Економічного Співробітництва (ПАЧЕС), в якій взяли участь представники парламентів та секретаріатів 12 країн і міжнародних організацій-спостерігачів. Це перше засідання після остаточного припинення участі РФ у цій організації, хоча вона була однією із засновниць. Президент України Володимир Зеленський виступив з онлайн-зверненням до учасників, закликавши до співпраці для реінтеграції всієї акваторії Чорного моря у глобальний безпековий та економічний простір.
Цього тижня Президент України Володимир Зеленський провів зустріч із новопризначеним державним секретарем у закордонних справах, справах Співдружності націй та розвитку Сполученого Королівства Великої Британії і Північної Ірландії Девідом Камероном. Також Володимир Зеленський провів телефонні розмови з Прем’єр-міністром Канади Джастіном Трюдо, з Прем’єр-міністром Італії Джорджею Мелоні та з Президенткою Словаччини Зузаною Чапутовою. Лідери обговорили оборонну співпрацю, безпекову ситуацію в Чорному морі, підготовку нового пакета санкцій, просування української Формули миру та напрацювання безпекових гарантій.
Крім того, цього тижня українська делегація на чолі з першою віцепремʼєркою – міністеркою економіки України Юлією Свириденко та керівником Офісу Президента Андрієм Єрмаком здійснила візит до Сполучених Штатів Америки, де провела низку зустрічей з представниками бізнесу, політикуму, експертного співтовариства. В рамках візиту Андрій Єрмак зустрівся із державним секретарем Ентоні Блінкеном для обговорення актуальної ситуації на фронті та підготовки України до зими.
Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.