Російсько-українська війна (дайджест) – 20-26 лютого 2023 р.

Ситуація станом на 8:00 27.02.2023 р. 

  • Попри продовження наступу на різних ділянках фронту, військам РФ не вдається прорвати оборону ЗСУ. Найскладнішою для українських підрозділів залишається ситуація в Бахмуті. 
  • Генеральна Асамблея ООН на спеціальній сесії прийняла резолюцію, яка закликає Росію припинити бойові дії та вивести війська з України. 
  • 20 лютого президент США Джо Байден здійснив неанонсований візит до Києва і заявив про оголошення нового пакету допомоги Україні.
  • Країни Європейського Союзу погодили десятий пакет санкцій проти РФ. До списку включено 121 фізичну та юридичну особу, введено значні нові обмеження на імпорт та експорт, зокрема технологій подвійного призначення.
  • Американська розвідка повідомила, що Китай розглядає можливість постачання Росії озброєння (зокрема БПЛА та артилерійських снарядів). 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

Війська РФ продовжують наступальні операції на східному напрямку. В районі Бахмуту вони досягли обмеженого успіху, просуваючись до міста з півночі водночас з продовженням інтенсивних бойових дій на його східних околицях. Також вони дещо покращили свої позиції поблизу Авдіївки. В районах Сватового, Кремінної та Вугледара, незважаючи на продовження атак, російським військовим не вдалося просунутися вперед. 

ЗСУ прагнуть підірвати спроможність військ РФ до активних операцій за рахунок ударів по їх тиловій інфраструктурі на тимчасово окупованих територіях України. Обстріли російських цілей в Маріуполі, який знаходиться далеко від лінії фронту, можуть свідчити про появу в українських військових нових далекобійних боєприпасів. 

26 лютого зафіксовано вибух на аеродромі Мачулищі в Білорусі, який використовується російською авіацією. За попередніми даними, в результаті отримав пошкодження літак ДРЛО А-50, який використовувався для координація російських ударів та виявлення української ППО. Відповідальність за диверсію взяли на себе противники режиму О.Лукашенка. 

Російські війська продовжують наносити повітряні удари по України. В ніч на 27 лютого було здійснено атаку Київської, Чернігівської та Хмельницької областей дронами-камікадзе. Загалом за даними Генштабу ЗСУ, за рік повномасштабної агресії Росія випустила по українській території понад 5 тис. ракет та завдала майже 3,5 тис. авіаударів. В умовах поступового вичерпання запасів озброєння та боєприпасів режим Путіна шукає джерела для їх відновлення. Американські посадовці повідомляють, що існує небезпека постачання зброї до РФ з КНР – наразі китайська сторона розглядає відповідну пропозицію. 

Протягом тижня тривали обстріли української цивільної інфраструктури з боку російських військових. За означений період втрати мирних мешканців в прифронтових областях України становили: в Донецькій області – 9 людей вбитими та 26 людей пораненими; в Херсонській області – 11 людей вбитими та 32 людини пораненими (переважна більшість жертв припала на обстріли 21 лютого); в Харківській області 14 людей пораненими (ще 2 людей отримали поранення на Харківщині внаслідок підриву на мінах). Окрім цього, війська РФ обстрілювали територію Запорізької, Дніпропетровської, Миколаївської, Сумської, Чернігівської областей.   

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ, ПОЛІТИЧНІ ТА ЕКОНОМІЧНІ ТЕНДЕНЦІЇ

Моніторингова місія Управління ООН з прав людини в Україні задокументувала загибель більше 8 тис. цивільних осіб від початку повномасштабної російської агресії в Україні; ще більше 13 тис. осіб зазнали поранення. При цьому у місії відзначають, що реальні цифри щодо жертв війни в Україні можуть бути значно вищими. 

24 лютого Верховна Рада України прийняла два закони – про денонсацію Договору між Україною та РФ про співробітництво у використанні Азовського моря і Керченської протоки, а також про вихід Чорноморської Групи Військово-Морського Співробітництва (BLACKSEAFOR), учасницею якого є РФ.

26 лютого В.Зеленський підписав ряд указів щодо введення в дію рішень РНБО про запровадження чергових санкцій проти російських громадян. Санкції стосуються осіб, які дотичні до викрадення українських дітей; до структур російських найманців для участі у війни проти Україні; а також представників спортивного сектору в РФ, які «намагаються поставити спорт на службу агресії».

СБУ проводить розслідування у рамках майже 60-ти кримінальних проваджень щодо діяльності священиків УПЦ МП на шкоду національним інтересам України. Відповідну перевірку наразі вже пройшли 850 осіб; 7 священнослужителів отримали обвинувальні вироки. 

ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА ТА МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА 

У зв’язку з  одним роком повномасштабного вторгнення РФ в Україну пройшло засідання ООН за участі міністрів закордонних справ. За результатами спеціальної сесії Генеральної Асамблеї ООН було ухвалено резолюцію «Принципи Статуту ООН, що лежать в основі всеохоплюючого, справедливого та сталого миру в Україні». Резолюція охоплює ключові положення  української Формули миру та наголошує на необхідності забезпечити міжнародну відповідальність РФ за скоєну проти України агресію.

24 лютого, відбулася онлайн зустріч лідерів країн G7, присвячена першій річниці повномасштабного вторгнення РФ, за участі Президента України. За її результатами країни Групи семи (G7) прийняли спільну заяву та зобов’язалися посилювати тиск на Росію, яка продовжує свою агресію проти України, а також вжити заходів проти третіх країн та суб’єктів, які допомагають РФ обійти міжнародні санкції.

Міжнародні партнери збільшують надання Україні військової та фінансової допомоги. Так лише США протягом цього тижня оголосили про виділення майже $10 млрд додаткової бюджетної підтримки Україні, $2 млрд в рамках Ініціативи сприяння безпеці України (USAI) та $450 млн військової допомоги, що включає боєприпаси для HIMARS і гаубиць, Javelin, протитанкові системи та інше озброєння. Міністерство оборони Естонії оголосило про передачу нового пакету військової допомоги для України, загалом військова допомога Естонії сягає майже €400 мільйонів, або понад 1% від ВВП держави. Італія оголосила про шостий пакет військової допомоги Україні, який переважно приділяє увагу протиповітряній обороні та включає ЗРК SAMP-T, комплекси Skyguard та Spike. Австралія передасть Україні безпілотні авіаційні комплекси на суму 33 млн австр. дол, а  Польща передасть Україні ще 60 танків PT-91 Twardy.

Світовий банк виділив додаткове грантове фінансування для України на суму 2,5 мільярди доларів США, що спрямоване на забезпечення безперервності надання основних послуг і здійснення головних функцій уряду України в умовах війни. 

Посилюються санкційні заходи міжнародної спільноти для обмеження фінансування російської агресії. 24 лютого було затверджено десятий пакет санкцій Європейського Союзу проти РФ, що передбачає посилення контролю за експортно-імпортними операціями, зокрема заборону поставок у Росію низки критично важливих технологій та промислових товарів, що можуть сприяти розвитку російського оборонного сектору. Загалом обмеження запроваджено проти 87 фізичних і 34 юридичних осіб, зокрема і Фонду національного добробуту РФ. В свою чергу США оголосили про новий пакет санкцій, спрямований проти фінансового, металургійного та гірничодобувного секторів економіки Росії, а також проти 22 фізичних осіб та 83 організацій. Нові санкції запровадили також Велика Британія, Австралія, Канада та Нова Зеландія. Міжнародна група з протидії відмиванню брудних грошей (FATF) призупинила членство Росії.

З нагоди річниці повномасштабного вторгнення Російської Федерації до України, міжнародні лідери активізували візити до Києва, демонструючи солідарність з українським народом. Вперше за своєї каденції до України 20 лютого прибув Президент Сполучених Штатів Америки Джозеф Байден, зустрівшись з Президентом України Володимиром Зеленським. 

Крім того протягом тижня Президент України провів зустрічі з Прем’єр-міністром Польщі Матеушем Моравецьким, із Прем’єр-міністром Іспанії Педро Санчесом, із Прем’єр-міністром Італії Джорджею Мелоні та міністром закордонних справ Королівства Саудівська Аравія Принцем Фейсалом бін Фарханом Аль Саудом. Також глава держави провів зустріч з депутатами Кнесету Держави Ізраїль Юлієм Едельштейном і Зеєвом Елькіним та з делегацією Палати представників Конгресу США на чолі з головою Комітету із закордонних справ Майклом Макколом.

Цього тижня Володимир Зеленський провів телефонні розмови з Президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом, з Президентом Єгипту Абделем Фаттахом Ас-Сісі,  з Прем’єр-міністром Великої Британії Ріші Сунаком, вперше з Президентом Уганди Йовері Мусевені, з Президентом Естонії Аларом Карісом, із Президентом Пакистану Аріфом Алві, з головою Африканського союзу Азалі Ассумані.

24 лютого МЗС Китаю оприлюднив “Позицію Китаю щодо політичного врегулювання української кризи” з 12 пунктів. У документі декларується повага до суверенітету усіх країн, але не згадується, що Росія є агресором, а Україна – жертвою війни. 

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.