Російсько-українська війна (дайджест) – 13-19 лютого 2023 р.

Ситуація станом на 8:00 20.02.2023 р.  

  • Російські війська продовжують масштабний наступ на східному напрямку. Найбільш небезпечною ситуація залишається біля Бахмута, де поступове просування російських частин створює загрозу перерізання ліній комунікації українського гарнізону міста. 
  • Війська РФ скорегували тактику нанесення ракетних ударів по критичній інфраструктурі України, застосовуючи ракети невеликими кількостями та переважно вночі.
  • На засіданні Контактної групи з питань оборони України («Рамштайн-9») партнери підтвердили готовність передати більше систем ППО, танків, артилерії та снарядів, а також організувати подальші навчання українських військових.

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

Російські війська продовжують наступ на території Донецької, Луганської та Харківської областей України. На північній (Куп’янськ, Кремінна) та південній (Вугледар) ділянках фронту їх атаки не мають результату. Найгостріші бої тривають в районі Бахмута, де війська РФ наступають з північного напрямку водночас з атаками на його східні околиці. Також зафіксовано незначне просування військ РФ під Донецьком (в районах Мар’їнки та Авдіївки). 

Російські війська продовжують завдавати ракетні удари по об’єктах критичної інфраструктури України. Протягом тижня вони змінили тактику, віддаючи перевагу менш масштабним, проте частішим атакам. В ніч на 16 лютого по українській території були випущені 32 ракети. Українська ППО збила 16 з них, проте інші уразили енергетичні об’єкти та нафтопереробні заводи в кількох областях України (Львівська, Полтавська, Кіровоградська та Дніпропетровська). Вранці 18 лютого війська РФ випустили 4 ракети з акваторії Чорного моря. 2 ракети були збиті силами протиповітряної оборони; інші уразили цивільну інфраструктуру в Хмельницькому (постраждали житлові будинки та три навчальні заклади). В результаті атаки щонайменше 2 людей отримали поранення. Окрім цього, російські війська розпочали активно використовувати хибні цілі – аеростати – для введення в оману та виявлення позицій української ППО. 

Війська РФ не припиняють обстріли прикордонних та прифронтових територій України. За минулий тиждень втрати серед цивільного населення становили щонайменше: в Донецькій області19 людей вбитими та 35 людей пораненими; в Херсонській області – 9 людей вбитими та 25 людей пораненими; в Харківській області – 2 людей вбитими та 8 людей пораненими. Тривають обстріли територій Запорізької, Дніпропетровської, Сумської, Чернігівської та Миколаївської областей. 

Актуальною залишається мінна загроза на деокупованих територіях – за минулий тиждень щонайменше 1 людина отримала поранення внаслідок підриву на міні на Харківщині. 

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ, ПОЛІТИЧНІ ТА ЕКОНОМІЧНІ ТЕНДЕНЦІЇ

У доповіді за результатами дослідження неурядової американської організації Conflict Observatory була описана широка мережа контрольованих Росією таборів та інших закладів в окупованому Криму і РФ, що використовуються для переселення тисяч українських дітей, їхнього “політичного перевиховання” і усиновлення. З моменту повномасштабного вторгнення підтверджена кількість українських дітей у 43-х таких закладах сягнула щонайменше 6 тис. осіб. При цьому у доповіді зазначається, що примусове переміщення дітей з однієї групи в іншу може вважатися порушенням Конвенції 1948 року про запобігання злочину геноциду та покарання за нього.

Міністерство закордонних справ України опублікувало заяву із засудженням блокування Росією ротації експертів МАГАТЕ на тимчасово окуповану Запорізьку атомну електростанцію, а також із закликом до міжнародної спільноти розширити санкції проти російської атомної галузі. 

Президент України В.Зеленський ввів у дію рішення РНБО про запровадження санкцій проти 333 осіб, пов’язаних з російським банківським сектором та Московської біржі.

Зовнішня допомога забезпечила 68,8% джерел фінансування дефіциту коштів державного бюджету з початку 2023 року. Станом на 15 лютого 2023 року до державного бюджету надійшло 171,9 млрд грн від міжнародних партнерів. Найбільшу частку становить макрофінансова кредитна допомога від ЄС (3 млрд євро) та грантова допомога від США ($1 млрд). Загалом, за оцінкою МВФ Україні на 2023 р. потрібно від $40 млрд до $48 млрд зовнішньої фінансової допомоги.

Енергосистема України з початку лютого працює без значного дефіциту потужності. Це пояснюється закінченням ремонту раніше пошкоджених об’єктів, зниженням кількості та інтенсивності російських обстрілів, збільшенням виробництва на гідро- та сонячних електростанціях, а також завдяку імпорту електроенергії з Європейського Союзу.

ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА ТА МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА 

14 лютого у Брюсселі відбулось засідання Контактної групи з питань оборони України – «Рамштайн-9». У зустрічі взяли участь представники 54 країн, а також міністр оборони України Олексій Резніков. За словами генерала Майкла Міллі, 11 країн пообіцяли танки для України, 22 — бойові машини піхоти, 16 — артилерію та боєприпаси, ще 9 — засоби ППО. 

За підсумками засідання, Італія і Франція анонсували передачу Україні нових систем протиповітряної оборони SAMP/T, в свою чергу Франція й Австралія погодилися передати Україні додаткові боєприпаси калібру 155 міліметрів. Норвегія відправить в Україну 8 танків Leopard 2 німецького виробництва та іншу техніку для здійснення контрнаступу, а Нідерланди передадуть Україні боєприпаси та запасні деталі до Leopard 2 та долучаться до навчання українських танкістів. Греція виділила Україні черговий пакет військової допомоги, до якого увійшли 20 БМП-1 та інші боєприпаси. 

Крім того, під час зустрічі міністрів оборони країн-членів НАТО європейські країни погодили початковий пакет підтримки в межах Міжнародного фонду для України (IFU) вартістю понад $241 млн, що суттєво допоможе посилити боєздатність України. Парламент Норвегії затвердив виділення Україні 75 мільярдів крон (7,4 мільярда доларів) у рамках п’ятирічного пакету військової та гуманітарної підтримки.

17-19 лютого відбулась щорічна Мюнхенська безпекова конференція – форум високого рівня для обговорення загроз глобальній безпеці. З відеозверненням на конференції виступив Президент України, закликавши світ прискорити надання Україні озброєння та військової техніки задля перемоги у війні. 

Лідери країн світу продовжують особисто відвідувати Київ, демонструючи підтримку України. Президент Володимир Зеленський провів зустрічі з Прем’єр-міністром Нідерландів Марком Рютте, із лідером Лейбористської партії та офіційної опозиції Великобританії Кіром Стармером, із міністром закордонних справ Ізраїлю Елі Коеном, із Прем’єр-міністром Швеції Ульфом Крістерссоном, з міністром закордонних справ Канади Мелані Жолі

Також глава держави провів телефонні розмови з Президентом Казахстану Касимом-Жомартом Токаєвим, з Президентом Азербайджану Ільхамом Алієвим, з Прем’єр-міністром Норвегії Йонасом Гар Стьоре та з Президентом Філіппін Бонгбонгом Маркосом.

Парламент Словаччини ухвалив резолюцію яка засуджує російську агресію в Україні, а також визначає чинний російський режим як терористичний, а Росію – країною, яка підтримує тероризм.

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.