Ситуація станом на 8:00 06.03.2023 р.
- ЗСУ продовжують стримувати атаки російських військ, які намагаються оточити Бахмут, зруйноване місто на сході України. Бої за Бахмут тривають з серпня 2022 р.
- На території РФ зафіксовано атаки проти її військової інфраструктури та активізацію польотів невідомих БПЛА. Проте означені інциденти можуть бути провокацією з метою мобілізації російського суспільства, а не результатом операцій ЗСУ.
- 3-5 березня у Львові відбулась міжнародна конференція “United for Justice” (так званий “юридичний Рамштайн”). Мета заходу – забезпечення міжнародної підтримки створенню спеціального трибуналу щодо злочину агресії РФ проти України.
ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ
Найзапекліші бої на лінії фронту відбуваються навколо Бахмута на Донеччині. Російські війська покращили свої позиції в цьому районі, та продовжують штурм міста зі східного та північного напрямків. Командування ЗСУ спрямувало підкріплення на цю ділянку фронту та проводить перегрупування сил.
На інших ділянках фронту (Сватове-Кремінна, Авдіївка, Мар’їнка, Вугледар) війська РФ не можуть просунутися вперед попри постійні атаки.
Російські військові наносять удари по цивільній інфраструктурі України. В результаті за останній тиждень кількість жертв серед мирного населення щонайменше становила: в Донецькій області – 12 людей вбитими та 35 людей пораненими; в Херсонській області – 8 людей вбитими та 51 людину пораненими. В Харківській області внаслідок обстрілів загинули 2 мирних мешканців, ще 1 людина отримала поранення; 1 людина загинула та 1 людина отримала поранення внаслідок підриву на мінах.
Окрім цього, в результаті ракетного удару по Запоріжжю в ніч на 2 березня загинули 13 людей (в тому числі дитина), 8 осіб отримали поранення. Також тривають обстріли територій Миколаївської, Дніпропетровської (де в районі Нікополя 4 березня загинули 2 людей) та Сумської областей.
ЗСУ наносять удари по військовій інфраструктурі військ РФ на тимчасово окупованих територіях України. Також протягом тижня зафіксовано кілька вибухів на території РФ (зокрема – на нафтобазі в Туапсе та військовому аеродромі в Єйську) та появу невідомих БПЛА в її повітряному просторі (в тому числі в районах Москви та Санкт-Петербурга).
2 березня члени “Російського добровольчого корпусу” (підрозділ російських емігрантів у складі Іноземного легіону ЗСУ) здійснили рейд на територію прикордонних районів Брянської області РФ. Операція мала пропагандистский характер та була покликана привернути увагу до боротьби росіян проти режиму В.Путіна.
Головнокомандувач Об’єднаних збройних сил НАТО в Європі Крістофер Каволі вважає, що російські війська в Україні втратили понад 200 тисяч солдатів убитими та пораненими, з них понад 1800 офіцерів.
ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ, ПОЛІТИЧНІ ТА ЕКОНОМІЧНІ ТЕНДЕНЦІЇ
4 березня прокурорами держав-членів Спільної слідчої групи (JIT) була підписана угода про створення Міжнародного центру з розслідування злочину агресії Росії у Гаазі. Передбачається, що діяльність відповідного центру, який запрацює влітку цього року, стане першим кроком на шляху до створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії РФ проти України.
Європейська комісія спільно з Польщею за підтримки агентств ООН запускає ініціативу щодо пошуку українських дітей, незаконно вивезених до Росії, а також щодо притягнення до відповідальності винних за відповідний злочин.
Попри проведення на ЗАЕС ротації експертів МАГАТЕ, що тривалий час блокувалася російською стороною, ситуація довкола окупованої з 4 березня 2022 року станції залишається вкрай складною. Передусім, мова йде про відсутність жодних успіхів у спробах повернення під український контроль Запорізької АЕС дипломатичним шляхом через відмову РФ демілітаризувати і вивести з окупованої станції свої війська та персонал. За рік російської окупації стан обладнання на ЗАЕС значно погіршився, а сама станція пережила п’ять повних блекаутів з ризиком для роботи реакторних зон. У зв’язку з такою ситуацією Президент України вкотре закликав світ до “принципової реакції” включно із застосуванням санкцій проти атомної галузі РФ.
За даними міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Р.Стрільця, впродовж повномасштабної збройної агресії РФ екології України було завдано збитків на суму 2 трлн грн (81 млрд доларів США).
Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду (ВАКС) застосувала до колишнього голови “Нафтогазу” Андрія Коболєва запобіжний захід у вигляді 229 млн грн застави. Коболєва підозрюють у зловживанні службовим становищем через те, що 2018 року він ініціював собі виплату премії в розмірі 266 млн грн у звʼязку з фінальним рішенням Стокгольмського арбітражу. В іншій резонансній справі ВАКС прийняв рішення про позбавлення волі на 5 років екс-керівника «Міжнародного аеропорту «Бориспіль» Євгенія Дихне, нібито через неправомірне надання приміщень аеропорту в оренду підприємцям.
ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА ТА МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
На минулому тижні Президент України Володимир Зеленський здійснив дводенну робочу поїздку до Львова, де провів низку міжнародних зустрічей. Глава держави провів переговори з Президенткою Європейського парламенту Робертою Мецолою, із Президентом Латвійської Республіки Егілсом Левітсом, міністром закордонних справ Нідерландів Вопке Гукстрою та міністром закордонних справ Естонії Урмасом Рейнсалу. Крім того у Львові Президент Володимир Зеленський провів зустріч із генеральними прокурорами держав-партнерів України та представниками міжнародних інституцій.
Міжнародні партнери продовжують оборонну підтримку України. США оголосили про новий пакет військової допомоги Україні у розмірі 400 млн доларів, до якого увійдуть боєприпаси до HIMARS, гаубиць і Bradley та інше обладнання.
Посилюється санкційний тиск за російську агресію на території України. Зокрема, уряд Японії розширив санкції проти 73 юридичних та 39 фізичних осіб з Росії. Європейський Союз розширив перелік осіб та установ із Білорусі (додано 21 фізичну особу та дві установи), що підпадають під дію обмежувальних заходів ЄС у зв’язку із причетністю до російської агресії проти України.
Саудівська Аравія відправила в Україну три літаки з гуманітарною допомогою, зокрема генератори, на суму близько 100 млн доларів.
Крім того, протягом тижня Президент України обговорив з генеральним секретарем Організації економічного співробітництва та розвитку Матіасом Корманом перспективи приєднання України до Організації. Також Володимир Зеленський провів зустріч із прокурором Міжнародного кримінального суду (МКС) Карімом Ханом та із міністром фінансів США Джанет Єллен, які перебували з візитом у Києві. Президент Володимир Зеленський провів першу телефонну розмову з новообраним Президентом Швейцарії Аленом Берсе.
1-2 березня в Індії пройшла зустріч міністрів закордонних справ G20. Проте міністри не змогли узгодити спільну підсумкову декларацію через розбіжності щодо війни в Україні. Більшість держав знову найрішучішим чином засудили російську агресивну війну і зажадали безумовного виведення військ з території України, натомість міністри закордонних справ Росії і Китаю не погодилися з двома відповідними пунктами.
Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.