Російсько-українська війна (дайджест) – 22-24 серпня 2022 р.

Ситуація станом на 8:00 25.08.2022 р. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

Війська РФ продовжують наступальні операції в Донецькій області, на інших напрямках ситуація залишається незмінною. Задля зриву можливих контрнаступальних операцій ЗСУ на півдні війська РФ здійснюють локальні атаки. Тривають постійні обстріли вздовж лінії фронту та нанесення ракетних ударів по цивільній інфраструктурі України. Їх кількість значно збільшилась 24 серпня, на День Незалежності України, коли по всій країні було оголошено рекордну кількість повітряних тривог – 189. 

Битва за Донбас

Російські війська продовжують концентрувати зусилля на Авдіївському та Бахмутському напрямках. Попри певні локальні успіхи, їм не вдається прорвати українську оборону. 

За таких умов тривають інтенсивні обстріли вздовж лінії фронту. Внаслідок дій російських військових на території Донецької області за останні дні загинули щонайменше 5 людей, 10 осіб отримали поранення. 

ЗСУ завдають удари у відповідь по військових об’єктах на тимчасово окупованих територіях. 

Зафіксовано кілька вибухів на території тимчасово окупованого Донецька. 23 серпня постраждала будівля керівника окупаційної адміністрації Дениса Пушиліна. Наступного дня зафіксована пожежа на території будівельного магазину “Галактика” (колишній “Епіцентр”) на південних околицях міста. 

Харківський напрямок

Російські війська обороняются на Харківському напрямку та продовжують обстріли міста. Внаслідок їхніх дій на території області за останні дні постраждали щонайменше 7 мирних мешканців. 

На території Бєлгородської області РФ 23 серпня спалахнула пожежа на складі боєприпасів, які використовуються для обстрілів Харківської області. 

Запорізький напрямок

Тривають постійні обстріли вздовж лінії фронту. Вранці 24 серпня завдано ракетних ударів по Запоріжжю. В результаті пошкоджень зазнала цивільна інфраструктура міста. 

Південний напрямок

Війська РФ завдають ударів по Миколаєву. Також вони продовжують обстріли на Криворізькому напрямку. В ніч на 23 серпня в цьому районі загинула 1 людина, ще 3 мирних мешканців отримали поранення. В ніч на 25 серпня було здійснено масштабний обстріл самого Кривого Рогу з РСЗВ. Російські військові використали для цього касетні боєприпаси. 

На Херсонщині ЗСУ завдають ударів по військових об’єктах та транспортній інфраструктурі, яка використовується  російськими збройними силами. Серед іншого пошкоджено Каховський міст та Антонівський міст в Херсоні. Повноцінне використання останнього для забезпечення російського угруповання на правому березі Дніпра наразі неможливе. Для виправлення ситуацію російські військові намагаються побудувати в цьому районі понтонну переправу. 

Обстріли території України

22 серпня було завдано ракетного удару по одному з об’єктів інфраструктури Одеської області.

23 серпня росіяни завдали ракетного удару по Дніпру. В ніч на 24 серпня удар було нанесено по Дніпровському району області. Ввечері 24 серпня було нанесено ракетні удари по стратегічно важливій залізничній станції Чаплине. В результаті був уражений потяг; за попередніми даними внаслідок обстрілів загинули 22 особи, близько 50 людей отримали поранення. 

24 серпня 4 ракети уразили військову інфраструктуру, зокрема аеродром, міста Миргород в Полтавській області. Також було завдано ракетного удару по Хмельницькій області. 2 ракетні удари було нанесено по Вишгородському району на Київщині

Українській ППО вдалося збити частину ракет. Наприклад, 24 серпня одну ракету вдалося знищити над Черкаською областю; окрім цього, ворожі об’єкти – ймовірно БПЛА – були збиті над Чернігівською та Вінницькою областями. 

Зафіксовані нові обстріли прикордонних районів Чернігівської та Сумської областей. 

Інформаційне протистояння

Російські спецслужби намагаються дискредитувати Україну, звинувачуючи її у застосуванні терористичних методів боротьби. ФСБ РФ покладає на українських силовиків відповідальність за вбивство доньки російського ідеолога політики Кремля Олександра Дугіна Дар’ї, яка загинула 20 серпня внаслідок вибуху автомобіля. Це може бути використане для продовження антиукраїнської пропаганди та відвертання уваги населення від можливої внутрішньої політичної нестабільності в Росії. Українська сторона спростовує усі звинувачення. 

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ 

Управління Верховного комісара ООН з прав людини оновило дані про втрати цивільного населення внаслідок повномасштабного російського вторгнення в Україну. Станом на 22 серпня підтверджені втрати становлять 13 477 осіб (5 587 загиблих, 7 890 поранених). За даними Офісу Генерального Прокурора, станом на ранок 24 серпня внаслідок збройної агресії Російської Федерації в Україні кількість постраждалих дітей зросла до 1097 (374 дитини загинули, 723  – отримали поранення). За даними урядової платформи «Діти війни», станом на 24 серпня 7013 дітей було депортовано, 225 – зникли безвісти.  

Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний озвучив приблизні цифри втрат української армії під час російсько-української війни. За його даними, з лютого 2022 року на фронті загинули близько 9 тис. українських військових. 

Речник Верховного комісара ООН з прав людини Равіна Шамдасані висловила занепокоєння щодо будь-яких можливих судів над військовополоненими українцями. Також відзначається, що незалежні спостерігачі, як правило, не мають доступу до українських військовополонених, які можуть піддаватися тортурам. Речниця закликала надати незалежним спостерігачам повний доступ до всіх осіб, затриманих Російською Федерацією під час збройного конфлікту.

Російська окупаційна адміністрація здійснює кроки, покликані посилити їхні позиції на тимчасово окупованих територіях. У Запорізькій області пенсіонери та пільговики можуть отримати виплати тільки за умови отримання російського паспорта. Ця вимога є воєнним злочином. У ГО “Центр національного спротиву” заявили, що таким чином окупаційна влада намагається збільшити темпи паспортизації місцевого населення.

Всесвітня організація охорони здоров’я повідомила про понад 473 напади на медичну інфраструктуру в Україні від початку повномасштабного вторгнення. 

За даними Міністерства освіти і науки України, з початку повномасштабної війни було зруйновано 261 навчальний заклад, понад 2000 отримали пошкодження. 

Спротив

На тимчасово окупованій території Херсонщини здійснено замах на представника окупаційної адміністрації Ігоря Телегіна. На території Запорізької області вбито керівника окупаційної адміністрації одного з селищ. 

ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ

У Мінагрополітики зазначають, що на тлі падіння показників інших секторів сільське господарство формує близько 30-35% української економіки (у довоєнний період на неї припадало 20%). Крім того, у міністерстві наголошують, що за 22 дні з початку роботи “зернового коридору” з українських морських портів вийшло 33 кораблі з 719 549 тонн агропродукції. За 15 днів серпня Україна експортувала уже 2 млн тонн продукції, в той час як за весь липень вона в цілому експортувала близько 3 млн тонн (більшість вантажів була вивезена в останній тиждень липня завдяки відкриттю зернових шляхів через Чорне море).

Міжнародні партнери продовжують фінансово підтримувати Україну. Зокрема, за словами міністра фінансів Сергія Марченка, до Дня Незалежності України США нададуть до державного бюджету 3 млрд доларів США у формі безповоротного гранту через механізм Світового банку. Також Нідерланди нададуть Україні понад 65 мільйонів євро допомоги для початку відбудови постраждалих внаслідок війни регіонів. Зокрема кошти також будуть спрямовані на відновлення інфраструктури, підтримку українського малого та середнього бізнесу, розмінування територій тощо.

ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ

23 серпня в Україні відбувся  другий саміт Кримської платформи в онлайн-форматі, в якому взяли участь представники близько 60 країн, що засудили анексію півострова Росією та наголосили на важливості відновлення територіальної цілісності України. Президент Польщі Анджей Дуда, який 23 серпня особисто прибув з візитом до Києва, наголосив, що потрібно звільнити всю територію України разом із Кримом, і висловився за повний демонтаж «Північного потоку-2». Канцлер Німеччини Олаф Шольц, Президент Франції Емманюель Макрон, Прем’єр-міністр Італії Маріо Драгі заявили, що міжнародна спільнота ніколи не визнає імперіалістичну і незаконну анексію української території Росією та підкреслили, що саме РФ несе відповідальність за продовольчу кризу та її наслідки для всього світу. Президент України Володимир Зеленський на саміті зазначив, що повернення Криму в Україну стане найбільшим антивоєнним кроком у Європі, і що Україна вже є достатньо сильною для звільнення цього півострову.

Президент Володимир Зеленський також провів зустріч з прем’єр-міністром Великої Британії Борисом Джонсоном, який, незважаючи на посилену небезпеку, прибув з візитом до столиці з нагоди Дня Незалежності України. В ході зустрічі було обговорено оборонні потреби України, ситуацію на ЗАЕС, поводження з українськими військовополоненими, а також питання відбудови постраждалих від війни міст. Крім того, Борис Джонсон оголосив про новий пакет допомоги на 54 млн фунтів стерлінгів, який включає безпілотні системи спостереження та протитанкові боєприпаси. Також до Києва з візитом прибув міністр закордонних справ Португалії Жоау Гомешем Кравінью, з яким Зеленський обговорив питання надання гуманітарної допомоги та повоєнну відбудову України. 

Рада Безпеки ООН 23 серпня провела засідання щодо питання безпеки на захопленій Запорізькій АЕС, яке скликала РФ, задля висування звинувачень проти України нібито у здійсненні провокацій на станції. Втім, більшість учасників засідання не підтримали російську позицію та засудили її дії на цьому об’єкті. 

24 серпня відбулося засідання Ради Безпеки ООН, присвячене наслідкам війни РФ проти України. Виступаючи на ньому в онлайн-форматі, президент Володимир Зеленський заявив, що Україна внесе на розгляд 77-ї сесії Генеральної асамблеї Організації Об‘єднаних Націй резолюцію про притягнення Російської Федерації до відповідальності за злочин агресії. Також він сконцентрував увагу на загрозі, яку несуть світу дії РФ на території Запорізької АЕС. Зеленський наполягає на тому, щоб місія МАГАТЕ якнайшвидше взяла під постійний контроль ситуацію на цьому об’єкті. 

Для підтримки України в обороні своїх територій та здійсненні ефективного контрнаступу, держави-партнери продовжують надавати військову та фінансову допомогу. Президент США Джо Байден 24 серпня оголосив про найбільший на транш допомоги у сфері безпеки: близько 2,98 мільярда доларів США на зброю та обладнання, які будуть надані через Ініціативу сприяння безпеці України. Це дозволить Україні отримати системи протиповітряної оборони, артилерійські системи, боєприпаси, безпілотники та радари, щоб забезпечити посилення оборони проти РФ в довгостроковій перспективі. Загалом, з січня 2021 р. Україна отримала військову допомогу від США на суму $13,5 млрд. Крiм того, Норвегія та Велика Британія спільними зусиллям придбають норвезькі мікродрони Black Hornet для України на суму 90 млн норвезьких крон. Безпілотники використовуються для розвідки та визначення ворожих цілей. Словаччина планує передати Україні 30 бойових машин піхоти БМП-1 в обмін на постачання з Німеччини 15 танків Леопард 2.

Радники із зовнішньополітичних і безпекових питань глав держав і урядів Естонії, Латвії, Литви, Польщі, Румунії, Словаччини та Угорщини провели перше засідання в рамках нового проекту “Київська ініціатива” – платформи для координації зусиль з допомоги Україні. Учасники обговорили протидію російській загрозі та ключові потреби України в цьому, а також подальший санкційний тиск на Росію. Планується регулярне проведення подібних зустрічей в форматі відео-конференцій з постійним залученням нових членів.

Уряд Канади розширює санкції проти Росії. До санкційного списку внесуть ще 62 людини та одне підприємство оборонного сектору, які причетні до війни проти України.  Зазначається, що серед внесених до санкційного переліку – високопосадовці російського уряду, в тому числі губернатори та глави регіональних адміністрацій, члени їх родин, а також керівники оборонних підприємств.

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.