Російсько-українська війна (дайджест) – 18-21 серпня 2022 р.

Ситуація станом на 8:00 22.08.2022 р. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

Активні бойові дії тривають на Донбасі, де російські війська намагаються захопити Авдіївку та Бахмут. Вони здійснюють наступальні операції на південному напрямку з метою посилити свої позиції навколо Херсона. ЗСУ завдають ударів по російських військових об’єктах на тимчасово окупованих територіях, насамперед Херсонській області та Криму. Натомість війська РФ продовжують невибіркові обстріли української території. 

Битва за Донбас

Активні бойові дії зафіксовані в районі Авдіївки, де війська РФ намагаються прорвати оборону ЗСУ. Триває наступ російських військ на Бахмут зі східного та південного напрямків. Локальні атаки мають місце на північний захід від Слов’янська

Вздовж лінії фронту продовжуються систематичні обстріли, які знищують житловий фонд та об’єкти цивільної інфраструктури. Внаслідок удару по Краматорську постраждали два навчальних заклади. За період 18-21 серпня на території Донецької області загинули 18 людей, 25 мирних мешканців отримали поранення. Натомість українські військові завдають ударів по складах та базах на тимчасово окупованих територіях з метою протидії російським операціям. 

Харківський напрямок

На Харківському напрямку російські війська намагаються утримати зайняті позиції та відновити боєздатність підрозділів, які зазнали втрат. Локальні атаки зафіксовані на північ від Харкова. 

Тривають обстріли обласного центру. В ніч на 19 серпня в місті було зруйновано будівлю закладу вищої освіти, в якій загинула 1 людина. Наступної ночі зафіксовано ракетні удари по об’єктах критичної інфраструктури. 

Також продовжується підрахунок втрат внаслідок масштабних обстрілів міста 17-18 серпня. За останніми даними, їхніми жертвами стали 24 людини, ще 42 особи отримали поранення. 

ЗСУ завдають ударів по військових об’єктах, які забезпечують операції російських збройних сил. 18 серпня зафіксовано пожежу на складі боєприпасів на території Бєлгородської області РФ, яка ймовірно стала результатом обстрілу або атаки із застосуванням БПЛА. 

Запорізький напрямок

Лінія фронту залишається стабільною. Вздовж неї мають місце інтенсивні обстріли. В ніч на 18 серпня внаслідок російського обстрілу було пошкоджено об’єкт інфраструктури в Запоріжжі; загинула 1 людина, 3 осіб отримали поранення. Вранці 19 серпня серйозного обстрілу зазнало місто Оріхів. Того ж дня 3 мирних мешканців (в тому числі 1 дитина) отримали поранення поблизу Запоріжжя. 

Натомість ЗСУ обстрілюють російські військові об’єкти на Запорізькому напрямку. В ніч на 20 серпня нанесено удар по російській базі поблизу Мелітопольського аеродрому. 

Південний напрямок

Російські війська проводять наступальні дії на схід від Миколаєва з метою покращення тактичного положення. 

Протягом дня 18 серпня на території Миколаєва загинула 1 людина, 2 осіб отримали поранення. В ніч на 19 серпня внаслідок ракетного удару було пошкоджено 16 житлових будинків, 2 осіб отримали поранення. Знову постраждала будівля Чорноморського національного університету імені Петра Могили. Інші міста області також стають об’єктами для атак. 20 серпня через обстріл міста Вознесенськ за попередніми даними отримали поранення від 12 до 14 мирних мешканців (в тому числі 4 дітей). 

Внаслідок обстрілів на Криворізькому напрямку 19 серпня загинув щонайменше 1 мирний мешканець. 21 серпня в цьому районі загинула ще 1 людина, 6 осіб отримали поранення. 

Протягом останніх днів зафіксовано вибухи в тимчасово окупованому Криму – поблизу Керчі, в районі військового аеродромуБельбек” поблизу Севастополя, в самому Севастополі, поблизу Євпаторії та Бахчисараю. Російські джерела повідомляють про роботу системи протиповітряної оборони. 20 серпня БПЛА впав на будівлю штабу Чорноморського флоту РФ в Севастополі. Таким чином, зафіксовано активізацію дій ЗСУ щодо розвідки та ураження цілей на території Кримського півострова. Ймовірно, наразі мова йде про роботу з виявлення позицій російської ППО, що може бути використане при майбутніх ударах  по воєнних обʼєктах РФ за допомогою високоточної зброї.

Окрім цього, ЗСУ завдали чергових ударів по інфраструктурі російських військ в Новій Каховці на Херсонщині

Обстріли території України

Тривають ракетні обстріли території України. Втім, українська протиповітряна оборона демонструє високу ефективність. Наприклад, 20 серпня було збито 4 ракети в районі міста Дніпро. 

В ніч на 21 серпня здійснено ракетний удар по Одеській області. 2 з 5 ракет збила українська протиповітряна оборона; інші влучили по території сільськогосподарського підприємства. 

Російські війська обстрілюють територію Нікопольського району (Дніпропетровська область). За останні дні тут отримали поранення щонайменше 4 мирних мешканців. 

Тривають обстріли прикордонних районів Чернігівської та Сумської областей. 

Інформаційне протистояння

СБУ викрила в Києві підпільний серверний центр, який використовувався російськими хакерами для атак проти органів державної влади України в мережі Інтернет.

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ 

За даними Офісу Генерального Прокурора, станом на ранок 21 серпня внаслідок збройної агресії Російської Федерації в Україні кількість постраждалих дітей зросла до 1094 (373  дитини загинули, 721  – отримали поранення). За даними урядової платформи «Діти війни», станом на 20 серпня 6950 дітей було депортовано, 222 – зникли безвісти.  

Служби безпеки України заявила, що лише кожний 20 ракетний удар Росії припадає на військовий обʼєкт, інші влучають у цивільну інфраструктуру: житлові будинки, школи, лікарні, університети. 

Згідно даних, виявлених в рамках журналістського розслідування британської благодійної організації “Action on Armed Violence”, від 2010 року Росія є винуватцем найбільшої кількості випадків використання зброї вибухового типу в міських житлових районах.

Віцепрем’єр-міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук повідомила, що станом на 19 серпня понад 21 тисячу осіб вдалося евакуювати з тимчасово окупованих територій Херсонщини, Харківщини, Запорізької, Донецької, Луганської областей та АР Крим. Майже третину евакуйованих становлять діти.

Центр національного спротиву заявив, що на території Херсонської області окупаційна адміністрація планує розпочати навчальний рік за російською програмою. Батькам, які не погоджуються на навчання своїх дітей в російських школах, погрожують виселенням, конфіскацією майна та штрафами.

Організація Обʼєднаних Націй ініціює місію з розслідування теракту в окупованій Оленівці, внаслідок якого загинули українські військовополонені. За словами радника керівника Офісу Президента України Михайла Подоляка, міжнародні організації на чолі з Міжнародним комітетом Червоного Хреста повинні виступати посередниками у всіх збройних конфліктах і забезпечити дотримання міжнародних конвенцій. Проте посадовець вважає, що їх реакція на вбивство українських військовополонених в Оленівці не була достатньою.

Спротив

Російські ЗМІ повідомляють про замах на керівника окупаційної адміністрації Маріуполя Костянтина Івашенка. За їхніми даними, поблизу міського зоопарку, в напрямку якого він прямував, було знайдено вибуховий пристрій. Також тривають операції партизан в місті Мелітополь Запорізької області. 

ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ

За словами міністерки економіки Юлії Свириденко, через розвʼязану РФ війну проти України, реальний ВВП України до кінця 2022 року може впасти на 35-40%. Варто зауважити, що прогноз Мінекономіки ще більш песимістичний, аніж прогноз аналітиків Національного банку України, зроблений наприкінці липня.

Міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings підвищило довгостроковий кредитний рейтинг України в іноземній валюті з рівня “RD” (обмежений дефолт) до “CC” (ймовірний дефолт). Міжнародне агентство S&P підвищило кредитний рейтинг України в іноземній валюті з “SD/SD” до “CCC+/C”. Підвищення рейтингу відбулося завдяки реструктуризації зовнішнього боргу.

Кабінет Міністрів дозволив з 1 вересня 2022 року виїзд за кордон працівникам експортоорієнтованих компаній. Таким чином Уряд прагне забезпечити підвищення рівня ділової активності в Україні.

У Міністерстві фінансів повідомили, що у липні видатки загального фонду державного бюджету становили 174,9 млрд грн. З них на грошове утримання військовослужбовців спрямували 62 мільярда, що становить більш ніж третину з усього бюджету.

ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ

Президент України Володимир Зеленський 18 серпня відвідав Львів, де зустрівся з президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом та генсеком ООН Антоніу Гутеррешем. Під час переговорів Зеленського та Ердогана було обговорено практичні аспекти розвитку україно-турецького партнерства та перспективи врегулювання російсько-української війни. В рамках візиту міністр інфраструктури України Олександр Кубраков та міністр торгівлі Турецької Республіки Мехмет Муш підписали Меморандум про взаєморозуміння щодо відновлення інфраструктури, який передбачає участь турецької сторони у повоєнній відбудові нашої країни. Також Зеленський зустрівся з Антоніу  Гутеррешем. Пізніше відбулася тристороння зустріч президентів з генеральним секретарем ООН. За її підсумками сторони скоординували дії щодо функціонування зернового коридору, безпеки Запорізької АЕС, звільнення українських полонених. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба наголосив, що під час зустрічі ніхто не схиляв Україну до поступок на користь РФ. 

Президент США Джо Байден, президент Франції Емманюель Макрон, канцлер Німеччини Олаф Шольц і прем’єр-міністр Великої Британії Боріс Джонсон 21 серпня обговорили ситуацію з ядерною безпекою в Україні на тлі обстрілів району Запорізької АЕС, одночасно підтвердивши свою підтримку Києва у війні, розпочатій Росією. Під час телефонної розмови чотири лідери також закликали до швидкого спрямування до об’єкту інспекторів МАГАТЕ.

Міжнародні партнери продовжують підтримувати Україну в боротьбі за незалежність і територіальну цілісність. Сполучені Штати Америки відповідно до указу президента Байдена виділили Україні новий пакет військової допомоги на суму 775 мільйонів доларів США. ЗСУ отримають боєприпаси для HIMARS, гаубиці, безпілотники, протимінні броньовані машини, високошвидкісні протирадіолокаційні ракети, протитанкові керовані ракети та інше обладнання. Державний секретар Ентоні Блінкен наголосив, що українські війська ефективно використовують для захисту своєї країни раніше надану зброю, тому США й надалі підтримуватимуть Україну в війні з РФ. Водночас зазначається, що  загальна сума допомоги США в галузі безпеки, виділена Україні, з урахуванням останнього пакета сягає близько 10,6 млрд доларів США. Тим часом, уряд Німеччини передає Україні ще 3 зенітні самохідні установки Gepard, 11 бронетранспортерів M113 та інше озброєння. Естонський уряд 18 серпня схвалив ще один пакет військової допомоги Україні, в рамках якого країна передасть більше озброєння, зокрема мінометів та протитанкових засобів. 20 серпня міністр оборони Литви Арвідас Анусаускас також повідомив про підготовку двох нових пакетів військової допомоги Україні. 

Країни Євросоюзу продовжують обговорювати пропозицію повністю заборонити видачу шенгенських віз громадянам Росії. Наразі немає узгодженості та єдиної позиції в цьому питанні. Візові обмеження підтримали країни Балтії, Східної та Північної Європи, зокрема Естонія, Данія, Чехія та Фінляндія. Проти ідеї заборони на в’їзд російських туристів до Європейського Союзу виступають Німеччина, Кіпр, Греція та Португалія. 31 серпня це питання розглянуть у Празі на офіційній зустрічі глав МЗС країн Європейського Союзу. 

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.