Російсько-українська війна (дайджест) – 23-24 квітня 2022 р.

Ситуація станом на 8:00 25.04.2022 р. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

Війська РФ посилюють наступ з метою оточення українських підрозділів в зоні проведення Операції об’єднаних сил та виходу на адміністративні кордони Луганської та Донецької областей. В районі Ізюму та Лиману їм вдалося просунутися вперед. Продовжуються обстріли на сході та півдні; завдаються ракетні удари по інфраструктурі на території України (Одеса, Кременчук).

Чернігівський та Сумський напрямки:

За даними Державної прикордонної служби України, ввечері 22 квітня було обстріляно прикордонний населений пункт Сеньківка у Чернігівській області. Це вже четвертий зафіксований прикордонниками обстріл Чернігівщини з російської території після звільнення області від військ РФ.

У російському Брянську виникла пожежа на нафтобазі, що належить державній компанії “Роснефть”.

Харківський та Луганський напрямки:

На Харківщині продовжуються бої. За словами голови Харківської ОВА  Олега Синєгубова, ЗСУ здійснили успішний контранаступ та звільнили від російської окупації населені пункти Безруки, Слатіне, Прудянка Дергачівського району.

Генштаб ЗСУ повідомляє про обстріли позицій українських підрозділів та цивільної інфраструктури. За попередніми даними, протягом 23-24 квітня основні удари були спрямовані на місто Харків та територію Чугуївської громади. За попередніми даними, на території області загинули щонайменше 5 мирних мешканців, 22 людей отримали поранення. 

Також тривають бойові дії в районі Ізюма. Війська РФ намагаються наступати в напрямку на Барвінкове та Слов’янськ. Вони обстрілюють позиції ЗСУ в районах населених пунктів Курулька, Нова Дмитрівка, Вірнопілля, здійснюють штурмові дії в районі Великої Комишувахи. Генштаб ЗСУ фіксує концентрацію додаткових сил російської армії в тилу ізюмського угруповання, в районі міста Куп’янськ. 

На Луганщині війська РФ концентрують зусилля на захопленні та утриманні Попасної та Рубіжного; готуються до атаки на Сєвєродонецьк. Генштаб ЗСУ повідомляє, що для її забезпечення зведено понтонну переправу через річку Красна. Також фіксується просування частини попаснянського угруповання російських військ до Сєвєродонецька в північному напрямку. 

Продовжуються інтенсивні обстріли Луганщини. 23 квітня зафіксовано 12 обстрілів житлових кварталів в Сєвєродонецьку, Лисичанську, а також населених пунктів Гірської громади (Гірське та Золоте). На території останніх, за уточненими даними, 6 людей загинули, 2 отримали поранення. Також у Гірській громаді перебито магістральний газопровід високого тиску.

Донецький і Запорізький напрямки:

Продовжуються бої на лінії фронту в Донецькій області. На її південній ділянці війська РФ активізували наступальні дії в напрямку Курахове. Бої відбуваються в районах населених пунктів Мар’їнка, Новомихайлівка та Велика Новосілка. На півночі області російській військові наступають на Лиман. Генштаб ЗСУ повідомляє, що вони частково окупували смт. Зарічне. Також продовжуються обстріли та артилерійські удари по території заводу “Азовсталь” у Маріуполі. 

За даними Донецької ОВА, протягом 23 квітня на території області загинули щонайменше 4 особи, 8 мирних мешканців отримали поранення. 24 квітня внаслідок обстрілу Красногорівки (Очеретинська громада) загинули 2 дітей. Цього ж дня внаслідок обстрілів загинули 2 людей в Новоселівці та 1 людина в Новомихайлівці; щонайменше 5 осіб на території області отримали поранення. З РСЗВ було обстріляно Авдіївку. Під вогнем опинився Авдіївський коксохімічний завод. 

Продовжуються бойові дії на території Запорізької області. Російські військові зосереджують свої зусилля в районі Гуляйполя. 23 квітня там з РСЗВ було обстріляно населені пункти Залізничне та Староукраїнка. Також тривають обстріли в іншій частині регіону, поблизу узбережжя Дніпра. 23 квітня Запорізька ОВА повідомила про загибель 3 мирних жителів в селі Кам’янське. 24 квітня стало відомо про те, що війська РФ обстріляли Василівку. 

Дніпровський напрямок:

Тривають ракетні удари по Дніпропетровській області. 23 квітня ракета впала на околицях одного із селищ Дніпровського району. В ніч з 23 на 24 квітня нанесено ракетний удар по Павлоградському району області. Голова Дніпропетровської ОВА Валентин Резніченко повідомив про пошкодження залізничної інфраструктури та промислового об’єкта; 1 людина загинула. 

Російські війська обстрілюють українські позиції на кордоні Херсонської та Дніпропетровської областей, на Криворізькому напрямі. Керівник військової адміністрації Кривого Рогу Олександр Вілкул повідомив, що російські військові можуть розпочати наступ на місто протягом найближчих днів. 

Ввечері 24 квітня російські війська завдали ракетних ударів по території Полтавської області. Голова Полтавської ОВА Дмитро Лунін повідомив, що в результаті атаки пошкоджено ТЕЦ та нафтопереробний завод в Кременчуці – 1 людина загинула, 7 постраждало. 

Південний напрямок:

23 квітня російські військові  завдали ракетного удару по Одесі. ДСНС України повідомили, що внаслідок влучення ракети в житловий будинок 6 осіб загинули (серед них тримісячна дитина), ще 18 постраждали.

Продовжуються бої в районі адміністративних кордонів Херсонської області. Оперативне командування “Південь” повідомляє про нанесення удару по військах РФ, сконцентрованих в районі Киселівки, який змусив їх відійти в напрямку Чорнобаївки.  

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ 

Міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук повідомила, що протягом 23 та 24 квітня так і не вдалося відкрити гуманітарний коридор із Маріуполя, оскільки Росія не надала гарантії припинення вогню. 

Радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко повідомив, що 23 квітня російські війська зірвали план з евакуації близько 200 жінок та дітей з міста. Замість вивезення мирних мешканців на підконтрольну Україні територію евакуаційні автобуси були направлені російськими збройними силами на територію ОРДЛО у м. Докучаєвськ Донецької області. 

За даними, опублікованими на сайті Міністерства оборони РФ, з 24 лютого до Росії було вивезено 951 тис. громадян України. Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова зазначає про продовження депортації російською стороною мирних жителів Маріуполя на територію РФ з їхнім подальшим примусовим розселенням у віддалених регіонах країни (зокрема, на Далекому Сході). Також омбудсмен заявила, Росія продовжує утримувати українських військовополонених у колоніях загального режиму, не здійснивши перепрофілювання в’язниць у спеціальні табори, що є порушенням Женевської конвенції 1949 року.

За даними ювенальних прокурорів, станом на ранок 24 квітня понад 602 дитини постраждали в Україні внаслідок повномасштабного збройного вторгнення Російської Федерації. 213 дітей загинули та понад 389 отримали поранення.

Міністерство культури та інформаційної політики повідомляє, що в Україні задокументовані щонайменше 242 епізоди воєнних злочинів російських військових проти культурної спадщини. 

Луганська ОВА фіксує пошкодження релігійних об’єктів на території області внаслідок обстрілів з боку російських збройних сил. Постраждали щонайменше сім православних храмів, ісламський культурний центр в Сєвєродонецьку та молитовне приміщення євангельських християн-баптистів. 

Російські війська проводять примусову мобілізацію на тимчасово окупованих територіях Харківської, Запорізької та Херсонської областей. Головне управління розвідки Міністерства оборони України повідомляє, що у Харківській області медичних робітників примусово відправляють на передову для надання медичної допомоги російським пораненим. У разі відмови їм погрожують розстрілом. За даними омбудсмена Людмили Денісової, в Запорізькій області російські військовослужбовці та співробітники ФСБ шукають людей призовного віку для поповнення  бойових підрозділів. З метою забезпечення мобілізаційних заходів російськими військами повністю перекрито можливість виїзду з Херсонської області на контрольовані Україною території.

ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що Уряд вже виплатив  1,1 млрд дол. США підприємцям, які подавали заявки на отримання фінансової допомоги (6,5 тис. грн на особу) за програмою “єПідтримка”.

Перший заступник Міністра аграрної політики Тарас Висоцький зазначив, що війна в Україні вже вплинула на близько 25% світової торгівлі зерновими та призвела до зростання світових цін, продовольчої інфляції та зниження доступу до продуктів харчування у країнах-імпортерах України та Росії.

Голову Національного банку України вперше в історії запросили на засідання Загальної Ради Європейського центробанку.

ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ

Президент України Володимир Зеленський 23 квітня провів телефонну розмову з прем‘єр-міністром Великої Британії Борисом Джонсоном. Сторони  обговорили актуальні питання протидії російській агресії. Зеленський висловив вдячність за оборонну підтримку та макрофінансову допомогу Великої Британії. В свою чергу Джонсон повідомив про готовність  продовжувати підтримувати обороноздатність України та допомагати в зборі доказів російських воєнних злочинів. Прем’єр-міністр Великої Британії також пообіцяв, що його країна найближчим часом планує повернути своє посольство у Київ.

24 квітня в Україну з робочим візитом прибули держсекретар США Ентоні Блінкен та міністр оборони США Ллойд Остін. Вони провели зустріч із Президентом України Володимиром Зеленським, в ході якої було обговорено надання військової допомоги та поставки необхідної української армії зброї. Зокрема, стало відомо про виділення Сполученими Штатами фінансування на військові потреби України та 15 держав-союзників на суму 713 млн доларів, серед яких близько половини – 322 млн – відводяться українській стороні. 

Президент України Володимир Зеленський 24 квітня провів телефонну розмову з президентом Туреччини Реджепом Тайїпом Ердоганом.  Політики обговорили ситуацію в України та україно-російський переговорний процес. Зеленський особливу увагу звернув на ситуацію в Маріуполі, де залишаються заблокованими українські військові та цивільне населення. 

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль під час свого візиту до США зустрівся із заступником міністра енергетики Сполучених Штатів Девідом Турком. Основною темою обговорень було збільшення поставок ядерного палива зі США та запровадження ембарго на російське ядерне паливо, а також нафту й газ. Денис Шмигаль також зустрівся з очільницею Міжнародного валютного фонду Крісталіною Георгієвою, з якою обговорив план відновлення України та подальшу допомогу МВФ. 

Окрім цього, Шмигаль разом із прем’єр-міністром Польщі Матеушем Моравецьким підписали Меморандум про посилення співробітництва двох країн в залізничній сфері. Зокрема, мова йде про розбудову найближчим часом спільного логістичного підприємства двох країн. Це дозволить суттєво збільшити об’єми залізничних перевезень українського експорту до країн ЄС та на інші міжнародні ринки. 

Кризовий координатор ООН в Україні Амін Авад закликав негайно припинити бойові дії в Маріуполі для евакуації мирного населення, у тому числі жінок, дітей та людей похилого віку. 

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.