Російсько-українська війна (дайджест) – 10-16 квітня 2023 р.

Ситуація станом на 8:00 17.04.2023 р.  

  • Російські війська продовжують поступово просуватися вперед в Бахмуті, руйнуючи в процесі вуличних боїв залишки міста. 
  • Російське командування намагається посилити свої позиції та підготуватися до оборони в очікуванні контрнаступу ЗСУ.
  • 13 квітня у м. Бухарест (Румунія) відбулась Чорноморська безпекова конференція на рівні міністрів закордонних справ та міністрів оборони країн-учасниць Міжнародної Кримської платформи.

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

Війська РФ не припиняють спроб захопити Бахмут та оточити Авдіївку. В Бахмуті тривають вуличні бої, в яких російські війська використовують тактику “випаленої землі”. Вони поступово просуваються вперед, захоплюючи контроль за вщент зруйнованими кварталами. Наразі бойові дії відбуваються в районі залізничного вокзалу.  

Російське командування концентрує зусилля на Бахмутському та Авдіївському напрямках, утримуючись від масштабних атак на інших ділянках фронту. Таким чином воно ймовірно намагається зберегти сили для протидії очікуваному контрнаступу ЗСУ. Українські військові перед початком наступу прагнуть підірвати логістику супротивника. Вони наносять удари по російським військовим об’єктам на тимчасово окупованих територіях. 

Війська РФ не припиняють артилерійські обстріли, авіаційні та ракетні удари по території України. На території Донецької області втрати мирних мешканців за тиждень становили щонайменше 15 людей загиблими та 44 людини пораненими (в тому числі 15 загиблих та 24 поранених через ракетний удар по Слов’янську 14 квітня). На Херсонщині втрати мирних мешканців становили 6 людей загиблими та 18 осіб пораненими. На Харківщині внаслідок обстрілів загинули 2 мирних мешканців, 7 осіб отримали поранення; ще 5 людей отримали поранення внаслідок підриву на мінах. В ніч на 16 квітня внаслідок ракетного обстрілу загинули 2 підлітків на Миколаївщині. Тієї ж ночі внаслідок обстрілів території Сумщини отримали поранення 2 людей. Окрім цього, тривають обстріли Чернігівської, Запорізької та Дніпропетровської областей (де в районі Нікополя 12 квітня отримали поранення 3 людей). 

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ, ПОЛІТИЧНІ ТА ЕКОНОМІЧНІ ТЕНДЕНЦІЇ

10 квітня українська сторона повернула з російського полону 100 захисників, серед яких – представники Військово-морських сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії України, а також захисники Маріуполя, “Азовсталі” та Гостомеля. Інший великий обмін відбувся 16 квітня, в результаті чого Україна повернула 130 людей, більшість з яких – військовослужбовці ЗСУ. Також серед звільнених – представники тероборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби та інші. Значна кількість повернутих захисників вважалася зниклими безвісти. Деякі звільнені мають численні поранення та захворювання. 

Російські військові задокументували на відео жорстоку страту (обезголовлення) полоненого українського військового. Відео було активно поширене у соціальних мережах, зокрема у проросійських пабліках. 

Арбітражний трибунал при Постійній палаті Третейського суду в Гаазі зобов’язав Росію сплатити НАК “Нафтогаз України” 5 млрд доларів компенсації за збитки, заподіяні захопленням активів компаній “Групи Нафтогаз” у Криму в 2014 році. Російська сторона має виконати відповідне рішення згідно зі своїми зобов’язаннями в рамках міжнародного права. У випадку відмови Росії відшкодувати збитки Нафтогаз має право ініціювати примусове виконання рішення на території держав, де знаходяться активи РФ.

15 квітня Президент України В.Зеленський кількома указами ввів у дію рішення РНБО щодо запровадження персональних санкцій проти 438 фізичних і 254 юридичних осіб. Згідно з першим указом, санкції вводяться проти низки російських вчених і підприємців, а також компаній «Газпромнефть-цифровые решения», «РТ-Инвест транспортные системы», «Группа компаний «Иннотех» та ін. Другим указом застосовуються санкції проти 87 осіб, пов’язаних зі спортом, серед яких – громадяни РФ, Білорусі та України. До санкційного списку потрапили донька очільника Міноборони РФ Сергія Шойгу – президент Федерації тріатлону РФ Ксенія Шойгу; міністр спорту і туризму Білорусі Сергій Ковальчук; російський фігурист Ілля Авербух тощо.

ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА ТА МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА 

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль здійснив візит до Канади та США. В Оттаві він провів зустрічі з візаві Джастіном Трюдо та віце-прем’єркою Христею Фріланд. Предметом зустрічі були оновлення Угоди про вільну торгівлю, отримання Україною нового пакету військової допомоги, погодження санкційного та компенсаційного механізму тощо. В США були проведені предметні зустрічі з міністрами оборони, фінансів, торгівлі й транспорту. 

Круглий стіл міністерського рівня відбувся під час регулярних заходів Світового банку Spring Meetings. За його підсумками було погоджено, що країни G7 нададуть підтирмку Україні на суму понад 5 млрд доларів. Також Швейцарія надасть 1,8 млрд франків протягом наступних шести років. Данія створює спецфонд і планує наповнити його на 1 млрд євро. Додаткову підтримку Україні також нададуть Іспанія, Ірландія, Японія, Литва, Латвія, Ісландія, Нідерланди.

12-13 квітня у Бухаресті відбулась Перша Чорноморська безпекова конференція Міжнародної Кримської платформи, в якій взяли участь понад 40 держав. Основною метою заходу було напрацювання спільного бачення викликів та загроз, розробка стратегії забезпечення безпеки у Чорноморському регіоні. Крім того, на полях Конференції пройшла тристороння зустріч міністрів закордонних справ та міністрів оборони Румунії, Республіки Молдова та України, які обговорили безпекову ситуацію в регіоні, зокрема в контексті дестабілізаційних зусиль РФ, та ухвалили відповідну  спільну заяву.

Міжнародні партнери продовжують підтримувати Україну у війні проти Росії та надають нові пакети оборонної та фінансової допомоги. Канада оголосила про новий пакет оборонної допомоги для України, що включає наступальні гвинтівки, автоматичну зброю та різні боєприпаси. Уряд ФРН передав Україні чергову партію військової допомоги, включаючи інженерну броньовану машину DACHS, вантажівки Zetros, системи мобільних антен, дрони-розвідники та боєприпаси. Допомогу Україні надали також Фінляндія та Пакистан. В свою чергу, Світовий банк виділив Україні додаткові $200 млн фінансової допомоги на відновлення енергетики. Уряд Японії надасть Україні 3,5 млрд доларів США прямої бюджетної підтримки протягом 2023 року.

Сейм Польщі ухвалив резолюцію, в якій висловлено підтримку щодо притягнення до відповідальності осіб, які вчинили воєнні злочини в Україні і створення спецтрибуналу. До коаліції країн зі створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України долучилася Коста-Рика, наразі коаліція включає 34 країни. 

Цього тижня Президент України Володимир Зеленський зустрівся з двопартійною делегацією Сенату США у складі Джозефа Манчіна, Лізи Мурковскі та Марка Келлі, які прибули до України. Крім того, глава держави провів телефонні розмови з Президентом Франції Еммануелем Макроном, з Прем’єр-міністром Великобританії Ріші Сунаком, з Прем’єр-міністром Греції Кіріакосом Міцотакісом, з Прем’єр-міністром Іраку Мухаммадом Шіа Ас-Судані. Лідери обговорили ситуацію на фронті, актуальні оборонні виклики перед Україною та активізацію міждержавної взаємодії.

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.