Російсько-українська війна (дайджест) – 22.04.2022

Ситуація станом на 8:00 23.04.2022 р. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

Продовжуються бої на лінії фронту на сході (Луганська, Донецька області) та півдні (Запорізька, Херсонська області) України. Російське військове командування оприлюднило цілі організованого наступу – встановлення “повного контролю над Донбасом та Південною Україною” задля створення сухопутного коридору до Криму та Придністров’я.

Харківський та Луганський напрямки:

Триває часткова блокада Харкова. Війська РФ продовжують обстрілювати житлові райони міста. За добу вони нанесли 56 ударів із артилерії, РСЗВ та мінометів по території Харківської області. У результаті обстрілів 2 цивільних загинуло та ще 19 мирних жителів постраждали (7 з них – у місті Харків). 

На південь від Ізюма армія РФ намагається покращити тактичне положення в районах населених пунктів Заводи (у напрямку Лозової) та Дібрівне (у напрямку Барвінкове). 

Російські війська продовжують наступати в районі Рубіжного. Крім того, серйозні позиційні бої відбуваються в напрямку Попасної та Новотошківського. За словами очільника Луганської ОВА Сергія Гайдая, протягом 21 квітня військові РФ 11 разів обстріляли Луганщину (Сєвєродонецьк, Лисичанськ, Попасну, Рубіжне, Гірську громаду). Внаслідок цього 4 людей отримали поранення. Пізніше Гайдай заявив, що російські військові перебили високовольтну лінію у Сєвєродонецьку, внаслідок чого місто вкотре повністю знеструмлено.

Донецький і Запорізький напрямки:

На Донеччині продовжуються бої по всій лінії фронту. Генштаб ЗСУ повідомляє про спроби російських військ наступати в напрямку міст Слов’янськ, Курахове та Авдіївка. В Маріуполі продовжуються обстріли та бомбардування території заводу “Азовсталь”, де заблоковані українські підрозділи. На півночі області війська РФ концентрують сили в районі населеного пункту Зелена Долина, який перебуває під їхнім контролем. Також українські війська відійшли на цьому напрямку із селища Лозова. В районі Донецька тривають бої поблизу Мар’їнки. 

Російська армія обстріляла обласну травматологічну лікарню у Лимані (Донецька область). Голова Донецької ОВА Павло Кириленко повідомляє, що обстріл здійснювався з РСЗВ “Ураган”. 

Голова військової адміністрації Словʼянська Вадим Лях повідомив, що російські війська вночі обстріляли місто. 

Загалом за даними Донецької ОВА за добу війська РФ обстріляли 20 населених пунктів (в тому числі Олександрівку, Світлодарськ, Добропілля). Пошкоджено 34 цивільних об’єкти. В результаті обстрілів загинули щонайменше 3 мирних жителя (в Мар’їнці, Зеленому Полі та Новосілці Другій), 7 осіб отримали поранення. 

Речник Запорізької ОВА Іван Арефʼєв проінформував, що війська РФ намагаються просунутися вглиб області в напрямку Запоріжжя. Генштаб ЗСУ повідомляє про спробу атаки в напрямку населеного пункту Зелене Поле. Також війська РФ продовжують обстріли прилеглих сіл в районі Гуляйполя. 

Південний напрямок:

З метою створення сприятливих умов для наступу в напрямку міста Миколаїв війська РФ обстрілюють українські позиції в районі кордону Херсонської та Миколаївської областей. Генштаб ЗСУ повідомляє про посилення російської ППО на цьому напрямку за рахунок розгортання батареї зенітних комплексів С-300ВМ в районі міста Скадовськ. 

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ 

Міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук повідомила, що через небезпеку на маршрутах 22 квітня гуманітарні коридори не відкривались. 

Управління Верховного комісара ООН з прав людини станом на кінець доби 21 квітня зафіксувало 5381 втрату серед цивільного населення України внаслідок агресії Російської Федерації (2435 людей загинули, 2946 – отримали поранення). 

Ювенальні прокурори повідомляють, що в Україні постраждали понад 594 дитини. Станом на ранок 22 квітня офіційне число загиблих дітей не змінилося (208 осіб), але зросла кількість поранених (386 дітей).

Міська влада Маріуполя отримала інформацію про ще одне масове поховання у селі Виноградне – братську могилу розміром 45 на 25 метрів, де можуть бути поховані маріупольці, вбиті російськими військовими.

Начальник поліції Київської області Андрій Нєбитов повідомляє, що правоохоронці виявили на звільнених територіях регіону тіла 1084 цивільних осіб. До 75% цих людей були вбиті зі стрілецької зброї, що свідчить про злочини російських військових проти мирного населення.

Верховна комісарка ООН з прав людини Мішель Бачелет констатувала наявність численних доказів воєнних злочинів, скоєних російськими військами на території України. Вони включають невибіркові обстріли, бомбардування населених пунктів та страти мирних жителів на тимчасово окупованих територіях. Реальні масштаби злочинів все ще уточнюються. Співробітники ООН під час місії до Бучі задокументували випадки вбивств близько 50 мирних жителів. Майже кожен житель Бучі, з яким вони спілкувалися, розповів про смерть родича, сусіда або навіть незнайомої людини. При цьому підкреслюється, що Буча – не не унікальний випадок, подібні злочини могли відбуватися і в інших місцях Київської, Чернігівської, Харківської та Сумської областей, які в лютому-березні перебували під контролем російських військ.

Уповноважена Верховної ради з прав людини Людмила Денісова поінформувала, що визволені в рамках обміну українські військовополонені розповідають про приниження та нелюдські умови утримання. Їх тримали в місці, де була мінусова температура, внаслідок чого вони отримали обмороження рук та ніг; крім того,полонених не годували.

Міністр внутрішніх справ Денис Монастирський повідомив, що за час війни рятувальники дістали з-під завалів понад 1200 людей; знешкодили більше 70 тис. вибухонебезпечних об’єктів; разом із органами влади та волонтерами забезпечили евакуацію понад 300 тис. людей з небезпечних регіонів.

ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ

Сполучені Штати нададуть Україні додаткову пряму фінансову допомогу у розмірі 500 мільйонів доларів. Кошти надійдуть до державного бюджету у формі грантової допомоги для стабілізації економіки та забезпечення захищених видатків в умовах воєнного часу – зарплат, пенсій, соціальних виплат.

За словами премʼєр-міністра Дениса Шмигаля, Організація економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) має намір відкрити регіональний офіс у Києві.

За словами заступника голови Офісу президента Ростислава Шурми Україна практично повернулася до довоєнного рівня запасів базових продуктів.

Згідно зі статистикою платформи для роботи з відкритими даними Опендатабот після 24 лютого 2022 року в Україні зареєстрували більше 10 тис. ФОПів та понад 1200 компаній (станом на 22 квітня).

ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль під час робочого візиту у Вашингтон обговорив із міністром оборони США Ллойдом Остіном важливість продовження військової та фінансової підтримки України для посилення обороноздатності держави в умовах російського вторгнення. Глава українського уряду зустрівся із міністром транспорту США Пітером Буттіджеджем та обговорив можливості відновлення інфраструктури та логістичних шляхів України. Також відбулася зустріч Дениса Шмигаля із міністеркою торгівлі США Джиною Раймондо, у ході якої сторони обговорили питання розвитку двосторонньої торгівлі, зменшення торговельних бар’єрів та посилення санкцій проти Росії.

Також Денис Шмигаль у США провів зустріч із віцепрем’єр-міністеркою – міністеркою фінансів Канади Христею Фріланд, подякувавши канадському народу за фінансову та збройну допомогу. Під час зустрічі було обговорено подальшу підтримку України  в боротьбі із російським вторгненням. 

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба зустрівся із прем’єр-міністром Румунії Ніколає Чуке. Сторони обговорили розвиток торгової, енергетичної та інфраструктурної співпраці, концентруючись на шляхах диверсифікації маршрутів українського експорту. 

Президент Європейської ради Шарль Мішель провів телефонну розмову із президентом РФ. Він закликав В.Путіна відкрити гуманітарні коридори до Маріуполя. Аналогічний заклик міститься й у заяві Верховного представника Євросоюзу із закордонних справ та політики безпеки Жозепа Борреля.

Посилюється військова підтримка України з боку міжнародних партнерів. Заступниця Державного секретаря США з політичних питань Вікторія Нуланд повідомила, що Сполучені Штати вже постачають Україні реактивні системи залпового вогню (РСЗВ). Також Канада спільно з США  передали Збройним Силам України 4 гаубиці M777 та боєприпаси до них. Франція готова поставити Україні партію протитанкових ракет Milan і самохідні артилерійські установки Caesar. Про готовність здійснювати поставки озброєння заявляє і Бельгія

Міністерка розвитку та економічної співпраці ФРН Свенья Шульце заявила, що Німеччина планує надати Україні 37 млн ​​євро на реконструкцію зруйнованої інфраструктури та домівок для внутрішньо переміщених осіб під час російського вторгнення.

Австралія розширила список громадян РФ, проти яких введено санкції. До нього включені 147 осіб (144 сенатори Ради Федерації Федеральних Зборів Росії через підтримку незаконного визнання незалежності так званих псевдореспублік на територіях Донецької та Луганської областей України, та також доньки В. Путіна та С. Лаврова). 

Голова української делегації на переговорах з РФ Давид Арахамія підтвердив, що протягом 21-22 квітня в онлайн-режимі відбувся новий раунд розмов між представниками України та Росії.

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.