Ситуація станом на 8:00 15.05.2023 р.
- ЗСУ здійснили контратаки в районі Бахмута, в результаті чого покращили свої позиції на південь та північ від міста.
- Українські та російські війська посилюють атаки по тиловій інфраструктурі один одного, намагаючись за рахунок знищення складів, штабів та логістичних маршрутів покращити своє становище на лінії фронту.
- Президент України відвідав з офіційними візитами Італію, Німеччину, Францію. Метою турне стала подальша військова допомога Україні, зокрема створення “коаліції винищувачів”.
- США та Німеччина оголосили про нові пакети військової допомоги на 1,2 млрд доларів та 2,7 млрд євро відповідно. Велика Британія вперше оголосила про надання Україні крилатих ракет Storm Shadow, що здатні вражати цілі на відстані у 250 км.
ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ
ЗСУ здійснили контратаки на флангах російського угруповання, яке продовжує вуличні бої в Бахмут. В результаті українським військовим вдалося відбити кілька позицій та посунути супротивника від ліній комунікацій, якими здійснюється забезпечення гарнізону. Також в результаті удару по російському командному пункту в районі Бахмута ліквідовано командира 4 мотострілецької бригади та заступника командирку 2 армійського корпусу російської армії.
Українські війська посилили удари по тиловій інфраструктурі військ РФ, розташованій на тимчасово окупованих територіях. За рахунок знищення штабів, складів боєприпасів та палива російських військ ЗСУ “формують” сприятливе для себе поле бою для реалізації контрнаступу. Зокрема, протягом 12-13 травня було завдано кілька ракетних ударів по російських об’єктах на території тимчасово окупованого Луганська. Також наносяться удари по російській інфраструктурі в районі Маріуполя та Мелітополя.
Російське командування намагається завадити підготовці до контрнаступу ЗСУ, здійснюючи удари по складах та логістичних маршрутах постачання західної зброї та боєприпасів. Для цього активно застосовуються ракети та дрони-камікадзе. В ніч на 9 травня російська авіація та флот нанесли ракетний удар по території України. Українська ППО збила 23 з 25 застосованих в атаці ракет. В ніч на 13 травня в рамках відбиття масованої атаки дронів-камікадзе протиповітряна оборона перехопила 17 з 21 застосованого проти території України БПЛА (в тому числі всі апарати, які атакували Київ). Водночас російським військам вдалося уразити інфраструктурний об’єкт на Хмельниччині. Масштабний вибух призвів до ушкодження навколишніх будівель та поранення до 30 осіб. Протягом наступної ночі в результаті російської атаки було зафіксовано влучання в промзону міста Тернопіль, в результаті отримали поранення 2 осіб.
Внаслідок російських обстрілів продовжують страждати мирні мешканці України. За останній тиждень втрати цивільного населення становили щонайменше: в Донецькій області – 12 осіб загиблими та 43 людей пораненими; в Херсонській області – 9 людей загиблими та 30 осіб пораненими. В Харківській області загинули 2 осіб, отримали поранення 11 людей. В Миколаївській області щонайменше 3 людей отримали поранення внаслідок атаки дронів-камікадзе в ніч на 13 травня. Російські війська продовжують застосовувати балістичні ракети (як переобладнані комплекси ППО С-300, так і сучасні моделі “Іскандер”) та артилерію для ударів по Запорізькій (де лише 10 травня отримали поранення 8 осіб) та Дніпропетровській (де щонаймеше 3 людей отримали поранення) областям. Тривають удари по території Чернігівської та Сумської області (де загинула щонайменше 1 людина).
Командування військ РФ активно застосовує авіацію, яка наносить удари по північних прикордонних областях України з російського повітряного простору. Проте 13 травня подібна операція призвела до втрати над територією Брянської області 2 літаків та 3 гелікоптера. Інцидент став результатом помилки російської ППО.
ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ, ПОЛІТИЧНІ ТА ЕКОНОМІЧНІ ТЕНДЕНЦІЇ
8 травня внаслідок ракетного удару в Одесі були знищені склади із гуманітарною допомогою Товариства Червоного Хреста в Україні площею в 1 квадратний кілометр, через що надання гуманітарної допомоги в області тимчасово припинено. Напередодні – 7 травня – через обстріл зазнав пошкоджень мобільний шпиталь організації Товариства Червоного Хреста України в Миколаєві.
12 травня Президент України В.Зеленський підписав укази щодо затвердження п’яти санкційних пакетів, направлених на блокування російської військової промисловості. Під санкції потрапили 13 фізичних та 28 юридичних осіб, за допомогою яких Росія зберігала контроль над металургійним комбінатом “Запоріжсталь” (серед компаній – Global Steel Investments, Київ Секюрітіз Груп, Мідланд Кепітал Менеджмент і державна російська корпорація ВЕБ.РФ).
Німецький концерн з виробництва зброї “Rheinmetall” уклав угоду з “Укроборонпромом” про створення спільного підприємства з ремонту танків в Україні, робота якого розпочнеться з середини липня 2023 року. У рамках угоди передбачається технічне обслуговування та ремонт транспортних засобів, переданих Україні партнерами; а також подальше спільне вироблення танків та іншої військової продукції “Rheinmetall” в Україні.
ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА ТА МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
Президент України Володимир Зеленський продовжує здійснювати офіційні візити до європейських країн для зміцнення відносин з партнерами та посилення підтримки України на континенті. У межах офіційного візиту до Італії Президент України Володимир Зеленський провів зустріч із Президентом Італійської Республіки Серджо Маттареллою, із Прем’єр-міністром Італійської Республіки Джорджею Мелоні, а також глава української держави зустрівся з Папою Римським Франциском у Ватикані. Крім того, 13 травня 2023 року Президент України та Голова Ради міністрів Італійської Республіки підписали спільну декларацію щодо підтримки України.
Також Володимир Зеленський 14 травня прибув з офіційним візитом до Німеччини, де провів офіційні зустрічі з Федеральним президентом ФРН Франком-Вальтером Штайнмаєром та із членами Кабінету з питань безпеки ФРН. В рамках переговорів Президента України і Федерального канцлера ФРН Олафа Шольца було підписано спільну декларацію про партнерство між країнами. У м. Аахен Президенту України було вручено премію Карла Великого.
З Німеччини Володимир Зеленський відправився у Францію, де провів зустріч з Еммануелем Макроном. Мова йшла про військову підтримку, реалізацію формули миру та майбутній саміт НАТО у Вільнюсі. За її підсумками була підписана спільна декларація.
9 травня відбувся саміт основної групи (Core group), що працює над створенням Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України, за головування Президента України. 37 держав, що наразі входять до коаліції, підтвердили підтримку притягнення вищого політичного та військового керівництва Росії до відповідальності за розв’язання війни проти України. За підсумками саміту держави-учасники ухвалили спільну заяву, у якій підтримали створення Спеціального трибуналу.
Міжнародні партнери продовжують посилювати військові та економічні можливості України в боротьбі проти ворога. Велика Британія надасть Україні крилаті ракети повітря-повітря дальнього радіуса дії Storm Shadow, з дальністю стрільби понад 250 км. Міністерство оборони США оголосило про новий пакет військової допомоги Україні на суму 1,2 млрд доларів. Основна мета пакету – посилити протиповітряну оборону та забезпечити потреби української армії у артилерійських боєприпасах. В свою чергу Німеччина анонсувала новий пакет військової допомоги Україні на 2,7 млрд євро, що включає бронетранспортери Marder, танки Leopard, гаубиці, а також ще чотири зенітні системи Iris-T SLM, пускові установки Iris-T-SLS. Бельгія ухвалила новий пакет фінансової допомоги для України в обсязі 92 мільйонів євро, які були отримані за рахунок оподаткування заморожених російських активів. Парламент Швейцарії рекомендував пом’якшити експортний контроль швейцарської військової техніки та її компонентів. Законопроект уможливлює за конкретних умов реекспорт зброї до третіх країн, і зокрема до України.
Президент України Володимир Зеленський провів переговори з президенткою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн, яка 9 травня прибула з офіційним візитом до України. Лідери обговорили перспективні військові поставки та подальші кроки на шляху України до членства в Європейському Союзі. Також цього тижня Київ відвідала комісар з внутрішніх справ Європейської Комісії Ілва Йоганссон.
Протягом тижня Президент України провів телефонні розмови з з Прем’єр-міністром Великої Британії Ріші Сунаком, із Президентом Південно-Африканської Республіки Матамелу Сиріла Рамафосу, а також зі спеціальним радником президента Бразилії з міжнародних питань Селсо Аморімом.
Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.