02.03.2022 р.

Вторгнення Росії в Україну. Ситуація станом на 8:00 03.03.2022 р.

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ

02.03. оперативно-тактичне угруповання “Схід” повідомило, що, виходячи з отриманої інформації, відомо, що плануючі документи на війну з Україною були затвердженні ще 18.01.22 року, а сама операція із захоплення України має пройти протягом 15 діб, а саме з 20.02. по 06.03.

За поточну добу до тридцяти бойових літаків порушили повітряний простір України, переважно з боку Республіки Білорусь, та здійснили бомбардування цивільного населення. Основними стратегічними цілям російських окупантів залишаються Київ, Харків, Маріуполь, запеклі бої точаться також під Херсоном, до вуличних боїв готується Вознесенськ.

Київ та Київська область:

2 березня зранку окупанти завдали 2 авіаудари по місту Ірпінь. Ракети потрапили у житлові будинки. Пошкоджено газопровід, інформація про втрати серед мирного населення уточнюються.

Близько 17:50 14-та окрема механізована бригада імені князя Романа Великого та 95-та окрема десантно штурмова бригада звільнили Макарів Київської області та закріпились там.

У Бучі продовжуються обстріли. Населення в укриттях. На Бориспільщині правоохоронці збирають інформацію про осіб, які рухаються в напрямку Броварів чи Борисполя.

Близько 21:30 російські окупанти завдали ракетного удару поблизу Південного вокзалу. ПВО відпрацювало на відміно та знешкодило російську крилату ракету, але, на жаль, уламки пошкодили велику теплотрасу. Також, згідно інформації Укрзалізниці, російські терористи завдали авіаційного удару по Південному залізничному вокзалу в Києві, де відбувається евакуація тисяч українських жінок і дітей. Будівля вокзалу встояла і зазнала незначних ушкоджень. Інформація про постраждалих уточнюється.

Північ:

ЗСУ знищили командний пункт росіян у селі Дитятки під Чорнобилем. Начальник штабу 36 армії Східного військового округу генерал-майор Сергій Нирков втік у Білорусь, місто Мозир, покинувши особовий склад, який було знищено нашою армією.

У Коростені приблизно о третій з повітря нанесли удар на один з блок-постів, зруйнували телевежу Коростень-медіа. Теле-трансляція у місті припинилася.

Близько 11:30 мер Конотопа Артем Семеніхін заявив, що російські війська, які зайшли в місто, поставили ультиматум місцевій владі. За його словами, якщо жителі будуть чинити опір, то місто накриють артилерією. При цьому він запитав у присутніх жителів міста, чи будуть вони воювати за Конотоп. Ті погодилися.

Південь:

Близько 11:00 збройні сили РФ підійшли до околиць Енергодара, де знаходиться Запорізька АЕС – найбільша АЕС в Європі. Мешканці міста гуртуються разом, перекривають під’їзди до міста блокпостами і готуються зустрічати озброєного окупанта. Втрата ЗАЕС може загрожувати техногенною катастрофою для всієї Європи.

Проте в районі Вознесенська, що неподалік від Південноукраїнської АЕС, наразі триває бій. Було підірвано Болгарський міст через річку Мертвовод. Місто тримає оборону.

Російська ракета потрапила до іноземного судна. В адміністрації морських портів України повідомили, що постраждав теплохід “Banglar Samriddhi” (прапор Бангладеш), який стоїть на рейді порту “Ольвія”. Ракета потрапила до надбудови. На судні – пожежа.

Кораблі РФ вимагають від цивільного судна «HELT» зайти у небезпечну зону Чорного моря щоб, окупанти могли прикриватися цивільним судном як живим щитом, в іншому випадку кораблі РФ відкриють по судну «HELT» вогонь.

Харків та Харківська область:

2 березня близько 08:10 у м. Харків внаслідок ракетного удару по будівлі СБУ у Харківській області, ГУ МВС у Харківській області та будівлі Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна попередньо постраждало 3 особи.

О 13:30 окупанти РФ нанесли черговий удар крилатою ракетою поруч з Харківською ОДА. Ракети вразили центральну частину міста: будівлю міськради, будівлю Палацу праці, багатоповерхівки.

Снаряд окупантів влучив в Успенський собор Харкова. В соборі укривались люди. На щастя, ніхто не постраждав.

Схід:

Росіяни втратили людські риси. Наразі тривають обстріли околиць Сєвєродонецька та Лисичанська. Під час обстрілу постраждала телевежа у Лисичанську, були зафіксовані прямі влучення у житлові будинки та дитячі майданчики. У Сєвєродонецьку окупанти обстріляли дитячий садок. Пошкоджено дах садочку та перебито тепломережу. У підвальному приміщенні перебуває близько 10 осіб (8 дітей). Вживаються заходи щодо їх евакуації. Російські війська обстріляли Авдіївку з реактивної системи залпового вогню «Смерч». Під обстрілом також і Торецьк.

Сьогодні українські війська просунулись в напрямку Горлівки, звільнили місто від окупантів та успішно закріпились там.

Тим часом триває інформаційна війна на просторах інтернету. Запущена таргетована реклама про начебто “капітуляцію Києва”, поширення дезінформації у Твіттері, Фейсбук, Інстаграм та інших соціальних мережах.

Канал “НачШтабу” існує близько чотирьох років і позиціонував себе як телеграм-канал, що опубліковує новини силових структур і проблем української армії. 02.03. було виявлено, що даний ресурс модерується російським ІПСО, а військовослужбовців закликали не корегувати вогонь ворога.

Противник створив телеграм-канал “Верховна рада”, що вводить в оману громадян України і публікує неправдиву інформацію. Органи влади оперативно відпрацювали щодо цієї провокації і закликали громадян переглядати інформацію виключно на офіційних і перевірених джерелах.

Російські окупанти почали масове створення фейкових сторінок український військових частин. Наприклад 93-ї омбр, 81-ї і т.і. Сторінки ворог веде українською мовою. Контент, що публікується (втрати наших підрозділів, загиблі цивільні, негатив про українську армію і т.і.) покликаний викликати паніку та невдоволення командуванням (керівництвом).

Російські окупанти розпочали нову інформаційно – психологічну операцію. Створюються акаунти – двійників офіцерів ЗС України, після чого в спільнотах розповсюджуються панічні коментарі та недовіра до керівництва Україною та ЗС України.

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ

2 березня — сьомий день російського вторгнення у різних районах України, під обстріли та авіаудари потрапляють мирні громадяни, автомобілі швидкої допомоги, дитячі будинки, лікарні та житлові райони.

Російські окупанти продовжують накопичувати велику кількість військ та техніки в Київській області. Критична ситуація склалася у місті Буча Київської області. З допомогою “Червоного хреста”Т вдалось передати медикаменти, перев’язувальні матеріали, засоби гігієни, дитяче харчування. Також окупанти завдали авіаційного удару по Південному залізничному вокзалу в Києві, де відбувається евакуація тисяч українських жінок і дітей. Вранці були обстріли та бомбардування у місті Ірпінь. Пошкоджені житлові будинки.

Були обстріли і на півночі. У Сумах був нанесений авіаудар по артилерійському училищу. Всю ніч була пожежа. Російські окупанти обстріляли Чернігівську районну лікарню. У будівлю влучила крилата ракета, померла одна людина, п’ятеро отримали травми. Крім того, через пошкодження мереж, відключено постачання холодної води в будинках по вул. Волковича. Внаслідок авіаудару у м. Житомирі без вікон залишився пологовий будинок, пошкоджено 10 приватних житлових будинків, будівлю міської лікарні, гуртожиток. За інформацією ДСНС, попередньо загинули двоє людей, травмовано трьох. У завалах пошкоджених приватних житлових будинків, ймовірно, знаходяться люди.

Через російську окупацію Херсонщина опинилася на межі екологічної катастрофи. Зараз знеструмлена найбільша в Європі птахофабрика “Чорнобаївська”, куди підвезти корм неможливо, там 3 млн курей, яких неможливо ні погодувати, ні утилізувати. Тобто, якщо окупанти не дадуть вирішити цю проблему, за кілька днів почнеться мор птиці і страшна екологічна катастрофа.

Тисячі жителів вийшли на захист найбільшої атомної електростанції у Європі — Запорізької АЕС. На шляху до Запорізької АЕС російські окупанти стріляли в мирних людей, які вийшли до них з українськими прапорами, аби не допустити до атомної станції, поранено 2 людей. В с. Водяне від гранати окупантів постраждали двоє мирних жителів, вони госпіталізовані.

Залишається важкою ситуація у Харкові, усю ніч відбувались обстріли цивільних будівель, згорів один з корпусів ХНУ Каразіна – він розташований поруч із будівлею СБУ. Тривають аварійно-рятувальні роботи в адмінбудівлях після ранкового ворожого ракетного обстрілу Харкова. На даний час 10 людей врятовано з-під завалів. Попередньо 4 загиблих, 9 травмовано. Також снаряд окупантів влучив в Успенський собор Харкова, де ховались люди.

Станом на 2 березня на Донеччині військами РФ вбито 3 людей, поранено 22. Серед поранених – дитина. За добу постраждало 25 цивільних осіб. Окупанти обстріляли житлові будинки, дві школи, хлібопекарню, магазин, комунальні підприємства. Ворог завдав ударів по 17 населених пунктах. За попередніми даними, пошкоджено щонайменше 36 об’єктів. У смт Старий Крим руйнувань зазнали школа № 46 та хлібопекарня.

Особливо гостро стоїть питання евакуації людей із міст Волноваха, Сартана, Таланівка, де тривають активні бойові дії. Після обстрілу по Сєвєродонецьку у дитячому садочку пошкоджено дах та перебито тепломережу. В підвальному приміщенні знаходилося приблизно 10 осіб з дітьми.

В Маріуполі російські військові поцілили у комунальне підприємство, школу та магазин в центрі міста. Вночі під час обстрілу уламками снаряду вбило людину.

Зруйновано будинок у Стародубівці. Окупанти також  завдали авіаударів по Вугледарській громаді, Желанному, також зафіксовано обстріли у Світлодарському, Авдіївському та Очеретинському напрямках, у Краматорську.

МІЖНАРОДНА РЕАКЦІЯ

2 березня світ активно реагував на російську агресію проти України. Росія стає лицем до лиця з економічною та політичною ізоляцією з боку міжнародного співтовариства, яка тільки продовжує поглиблюватися з кожним новим днем.

Так, зокрема, надійшли повідомлення про те, що:

– Команія ExxonMobil виходить із нафтового та газового бізнесу в Росії.

– Авіаційний концерн Boeing припиняє обслуговування, технічну підтримку та постачання комплектуючих для літаків свого виробництва в Росії.

Компанія Oracle, відома якнайбільший у світі розробник програмного забезпечення для організацій та великий постачальник серверного обладнання, призупинила свою діяльність у Росії.

– YouTube блокує канали російського НТВбільш ніж у 70 країнах світу, у тому числі у всій Європі.

Представниця Twitter Кеті Росбро заявила про те, що Twitter обмежить доступ до російських пропагандистських ЗМІ Russia Today і Sputnik.

У зв’язку з санкціями, Nokia припиняє постачати мережеве обладнаннята інші компоненти для систем зв’язку на територію Росії для «Мегафону», МТС, Теле2 та «ВимпелКому».

– Логістичні компанії FedEx, UPD та DHL припиняють доставку посилок та листів російським громадянам та компаніям.

Також стало відомо про те, що ЄС відключив від SWIFT сім російських банків: «Россия», «Открытие», «Новикомбанк», «Промсвязьбанк», «Совкомбанк» і ВЭБ.РФ. Окрім відключення від SWIFT ЄС додатково заборонив продаж, постачання, передачу та експорт до Росії банкноти євро. Японія ввела персональні санкції проти президента Росії Володимира Путіна, глави МЗС Сергія Лаврова, заступника голови Ради безпеки Дмитра Медведєва та інших російських політиків та чиновників. Також запроваджено обмеження щодо компаній оборонної промисловості та силових структур. Канада вводить додаткові санкції проти 10 ключових людей із двох важливих компаній енергетичного сектора Росії — «Роснефти» і «Газпрома». В свою чергу, Експрезидентка Литви Даля Грибаускайте закликала Північноатлантичний альянс вступити у війну за Україну, яка відстоює свою незалежність. Прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон заявив, що дії президента Російської Федерації в Україні кваліфікуються як військовий злочин.

2 березня Генасамблея ООН схвалила резолюцію, яка засуджує російську агресію та вимагає від Росії негайно вивести свої війська з України. Це рішення підтримали 141 країн, 35 — утрималися. Ще 5 держав проголосували «проти» — Росія, Білорусь, Північна Корея, Еритрея та Сирія.

Водночас, Білий дім оприлюднив новий пакет санкцій проти Росії і Білорусі, зокрема: поширення суворої політики експортного контролю, встановленої для Росії, на Білорусь — такий крок має на меті допомогти запобігти перенаправленню предметів, технологій та програмного забезпечення через територію Білорусі до Росії; санкції проти оборонного сектора Росії — всього до списку будуть включені 22 російські оборонні підприємства; заходи експортного контролю на обладнання з видобутку нафти та газу в Росії; санкції проти структур, що підтримують російські та білоруські збройні сили, служби безпеки, військовий та оборонний сектори; заборона російським літакам входити та використовувати внутрішній повітряний простір США.

Світ продовжує підтримувати Україну і у військовій, матеріально-технічній сфері. Так, до України надійшла друга партія переданих Естонією протитанкових ракетних комплексів Javelin, а з Німеччини – 1000 одиниць протитанкової зброї і 500 зенітних ракет типу “Stinger”.