03.03.2022 р.

Вторгнення Росії в Україну. Ситуація станом на 8:00 04.03.2022 р.

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

Діючи підступно російський агресор продовжує використовувати мирне населення у якості живого щита, беручи заручників. Всупереч нормам міжнародного гуманітарного права, РФ використовує при бомбардуваннях касетні та осколкові боєприпаси великої потужності. При нанесенні артилерійських ударів по населених пунктах агресором активно застосовуються реактивні системи залпового вогню “Град”, “Смерч” та “Ураган”. У Білорусі та Придністров’ї війська приведені в бойову готовність, що створює загрозу наступу на прикордонні області України. Запорізька АЕС, найбільша атомна станція в Європі, вночі була обстріляна російськими терористами, що спровокувало пожежу у деяких будівлях.

Київ та Київська область:

Російський літак СУ-30 над Ірпенем було збито українською ППО. Українські захисники успішно відбили м. Буча Київської області, закріпились там та підняли український стяг над містом.

2 березня на північно-західному напрямку Києва підрозділ Головного управління розвідки Міністерства оборони України захопив російський модуль розвідки та управління 9С932-1 (Барнаул-Т). Наразі машину передано в розпорядження 72 окремої механізованої бригади імені Чорних Запорожців. Вона вже перебуває на бойовому чергуванні.

Спецпризначенці Головного управління розвідки МО України знищили у Гостомелі ще 10 ворожих БМД. Загалом протягом дня спецпризначенці знищили у Гостомелі 20 бойових машин десанту ворога.

Північ:

3 березня близько 08:10 у м. Чернігові на території ДП «Комбінат Айстра» під час обстрілу сталося попадання снаряду в нафтобазу, внаслідок чого сталося загоряння резервуарної групи загальною ємністю 5 тис. м куб. дизельного пального.

Прикордонники 5-го прикордонного загону передовою групою спільно з підрозділами Збройних Сил України вийшли на лінію державного кордону України на Сумщині.

Ще одна російська колона була знищена у селі Московський Бобрик на Сумщині, неподалік від кордону з Полтавською областю.

Мер Охтирки повідомив, що російські агресори нанесли авіаудар по ТЕС та залізничному вокзалу міста.

ДСНС повідомляє, що після авіаударів РФ по житловим масивам Чернігова з-під завалів дістали 33 тіла загиблих мирних жителів.

У Сумах російські війська двома вибухами пошкодили ТЕЦ та електричну підстанцію. Жителі міста повідомляють, що залишилися без тепла, води та світла.

Південь:

Українські ППО збили російський літак, який намагався обстріляти електропідстанцію у селі біля Затоки Білгород-Дністровського району Одеської області.

Російські агресори почали мінувати Херсон, вони встановлюють “розтяжки” у центрі міста. Очевидці повідомляють, що вони встановили вибухові пристрої у центрі міста – поблизу будівлі ТРК “Скіфія”.

Суховантаж «HELT» (прапор Панами, власник – Естонія) був обстріляний і отримав пробоїну нижче за ватерлінію. Судно почало тонути. О 12:18 «HELT» зник із радарів.

Нагадаємо, вчора кораблі РФ зажадали від цивільного судна “HELT” зайти до небезпечної зони Чорного моря, щоб окупанти могли прикриватися цивільним судном як живим щитом. Інакше кораблі РФ погрожували відкрити вогонь по суховантажу. Екіпаж затонулого судна «HELT» врятовано.

В Енергодар зайшли російські війська в кількості 100 одиниць важкої броньованої техніки. Перед штурмом міста, загарбники відкрили вогонь по мирному населенню, що встановило саморобний блокпост для стримування просування окупантів. 

Енергодар, що знаходиться під контролем ЗСУ, станом на 18:00, почали знищувати російські артилеристи та ракетні війська. Після першої серії атак у місті зникла електроенергія та водопостачання. Обстріли агресорів спровокували пожежу в учбово-тренувальному корпусі Запорізької АЕС. О 06:20 пожежу було ліквідовано, жертв немає.  Ворог ціленаправленно обстрілює енергоблоки, це роблять спеціальні російські танки з тепловізорами. ВАЖЛИВО: втрата контролю над Запорізькою АЕС (6 енергоблоків), що знаходиться в Енергодарі, може загрожувати масштабною техногенною катастрофою.  Наразі майданчик Запорізької АЕС захоплений військовими силами Російської Федерації. Енергоблоки ЗАЕС зберігають цілісність, наявні ушкодження оббудови реакторного відділення енергоблока № 1, які не впливають на безпеку енергоблока. Системи та елементи, важливі для безпеки АЕС, знаходяться в працездатному стані.

Харків та Харківська область:

Пожежі у понад 40 багатоквартирних та приватних будинках спалахнули після обстрілу Харкова російськими військами. Більшість викликів надходять з району Салтівка

Російська авіація знищила аеродром «Коротич» під Харковом. Інфраструктура аеродрому і літаки приведено у неробочий стан.

Війська РФ бомбардували село Яковлівці на Харківщині. Вбито щонайменше 3 людей, 2 з них – цивільні. 8 осіб отримали поранення та були доставлені до лікарні. Пошкоджені 45 будинків, 21 із них зруйнований повністю.

Був здійснений дуже жорстокий удар по «Салтівському депо», на якому знаходились нові трамваї та автобуси – кілька одиниць техніки знищено.  Це ціленаправлене знищення російськими військами харківської інфраструктури.

Схід: 

Під Волновахою українська протиповітряна оборона збила російський винищувач-бомбардувальник СУ-34. 

Маріуполь після тривалого обстрілу з боку російських агресорів зазнав значних ушкоджень. Місто знаходиться на межі гуманітарної катастрофи. Мирне населення залишилося без електрики, води та теплопостачання.

Захід:

На Волині ЗСУ перебувають на оборонних позиціях. По той бік кордону розташувалася 38 окрема десантно-штурмова бригада ЗС Республіки Білорусь, якій вже наказали наступати на Україну згідно зведення Генерального штабу ЗСУ. Але переважна більшість її військових не хочуть цього робити через падіння морального духу.

Інформаційне протистояння

Ворог зламав сайти органів влади і місцевого самоврядування окремих регіонів (південь та північ) та поширює через них неправдиву інформацію про нібито «капітуляцію та підписання мирного договору з РФ».

У Вознесенську російські агресори забрали мобільні телефони у чотирьох глав ОТГ (об’єднаних територіальних громад). Російські військові можуть використовувати телефони для створення і поширення нових фейків від їх імені з закликом до капітуляції.

У російському селі Поповка, що межує з Краснопільським районом Сумської області, російські «Гради» розгорнули у бік РФ під час руху від українського кордону. Таким чином російські агресори намагаються створити провокацію та обстріл своєї території – з метою звинувачення України в атаці цивільного населення РФ.

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ

3-го березня постраждала велика частина цивільної інфраструктури у багатьох містах України. 

Російська армія проводить ракетні обстріли міста Києва. За 20 км від Києва на Житомирській трасі підпалили склад з косметикою. Агресори також обстріляли житлові будинки у селі Стоянка під Києвом. 

Седнівська громада (Чернігівська область) опинилась в окупації — найважча ситуація склалася у селі Черниш, жителі якого 7 добу не виходять із підвалів. Електропостачання відключили чотири дні тому. Унаслідок російських авіаційних ударів у Чернігові 3 березня загинуло мінімум 47 людей. Також 18 осіб травмувалися. У зв’язку з потужними обстрілами рятувальні роботи тимчасово призупинено. Під завалами можуть бути ще загиблі та травмовані мирні місцеві мешканці. Російська армія атакувала дві школи у Чернігові, попередньо дев’ять загиблих та четверо травмованих.

В Охтирці Сумської області зруйнована майже половина міста внаслідок артилерійських обстрілів. Російська авіація обстрілює мирне українське місто, зокрема житлові квартали. Було завдано значних пошкоджень Охтирській ТЕЦ – об’єкт, що живить електроенергією та теплом усе місто.

У Харкові відбуваються постійні обстріли мирних кварталів, мікрорайонів, шкіл, об’єктів інфраструктури. Під час одного з ракетних обстрілів загинула членкиня моніторингової місії ОБСЄ в Україні Марина Феніна. В мікрорайоні Північна Салтівка м. Харків, внаслідок обстрілів багатоповерхових житлових будинків районі сталося руйнування будівель та споруд. Окупанти РФ бомбардували і знищили вщент селище Яковлівці під Харковом. Вбито щонайменше 3 людей, 2 з них – цивільні.

Внаслідок авіаудару в Ізюмі 8 загиблих, двоє з них – діти, значної руйнації зазнав центр міста, у приміщенні виконкому повилітали вікна.

Агресори почали мінувати центр міста Херсон. Також вони обстріляли місто Енергодар, де знаходиться найбільша атомна станція Європи, достеменно відомо про щонайменше двох поранених цивільних мешканців. Місто залишилося без водопостачання. Також у деяких районах міста відсутнє світло.

Маріуполь на межі гуманітарної катастрофи, немає електроенергії та водопостачання, немає можливості випікати хліб, продуктів все менше. Також по всій області існують проблеми з підвезенням продуктів харчування у малих містах. Агресори пошкодили залізничне сполучення, зруйнували мости та розтрощили потяги, аби завадити евакуації жінок, дітей і літніх людей, заважають евакуації поранених. У лікарнях міста перебуває понад 200 поранених мирних мешканців.

З міста Волновахи та району евакуювали близько 1 тис людей, але супротивник обстрілює автомобілі мирних жителів, які намагаються покинути зону бойових дій. 

МІЖНАРОДНА РЕАКЦІЯ

3 березня 2022 року продовжуються дії світового співтовариства у зв’язку з російською агресією на території України.

Україна продовжує отримувати підтримку у фінансовій та військово-технічній сфері. Європейський Союз підписав Меморандум із Україною про надання 1,2 млрд євро макрофінансової допомоги. 

Канада і Франція повідомили про те, що вони мають намір надати Україні більше летальної зброї. Зокрема, Канада передасть 4500 гранатометів M-72 LAW, 7500 ручних гранат та 800 тисяч доларів на детальні супутникові знімки. Франція відправить сучасні протитанкові ракетні комплекси ММР і Enforcer.

Росія переходить до стану держави, з якою не мають бажання співпрацювати великі компанії:

– Сервіс Spotify закриває свій офіс у РФ.

– Автомобільна компанія Škoda прийняла рішення, згідно з яким вона негайно зупиняє виробництво автомобілів на території Росії. Те ж саме стосується і експорту авто у Російську Федерацію.

– ІКЕА тимчасово зупиняє свою роботу в Росії та припиняє операції з РФ і Білоруссю.

– Компанія-розробник ігор Electronic Arts заявила, що видалить російські збірні та клуби зі своїх популярних спортивних ігор — зокрема, трьох версій NHL та FIFA.

США ініціює пакети додаткових санкцій проти РФ. Зокрема, було запроваджено санкції проти російських олігархів: бізнесменів Аркадія та Бориса Ротенбергів, мільярдера Алішера Усманова, президента «Транснафти» Миколи Токарєва, «кухаря Путіна» Євгена Пригожина, прес-секретаря Путіна Дмитра Пєскова, голови банку «ВЕБ.РФ» Ігоря Шувалова, голови «Ростеха» Сергія Чемезова та міністра фінансів Антона Силуанова. Повідомляється, що за винятком Пєскова та Усманова, санкції торкнуться дружин та дітей зазначених вище олігархів. Додатково, було запроваджено санкції проти 42 російських компаній. В основному, до переліку входять підприємства, які займаються виготовленням артилерійської і ракетної техніки, озброєння для ППО, техніки для авіації тощо.  Також стало відомо про те, що сенатори-республіканці США Марко Рубіо та Чак Грасслі представили законопроект HEROIAM SLAVA. Санкції мають на меті позбавити компанії “Роснефть”, “Газпром”, “Росатом”, “Аерофлот” та RT доступу до американського капіталу.

Міжнародною енергетичною агенцією було розроблено план стосовно того, як Європейський Союз може скоротити імпорт російського газу, зважаючи на те, що Росія використовує власні ресурси природного газу як економічну та політичну зброю. 

Рада керуючих МАГАТЕ (Міжнародна агенція з атомної енергії) ухвалила резолюцію, якою засудила агресію Росії проти України та вимагає від РФ негайно припинити всі протиправні дії, які загрожують ядерним об’єктам України.

У сфері гуманітарної допомоги теж відбулося декілька важливих подій. Надійшло повідомлення про те, що понад 500 іноземних колег-медиків (лікарі, медичні сестри та парамедики) з країн ЄС, Великої Британії, Швейцарії, Туреччини, Азербайджану, Ізраїлю, США, Канади, Австралії, Нової Зеландії, Південної Африки, Індії, Йорданії, Бразилії та інших країн готові надавати медичну допомогу в Україні. Ізраїльська волонтерська організація під назвою United Hatzalah відправила вантаж з гуманітарною допомогою для українських біженців до кордону України з Молдовою, де їм допомагатимуть 40 лікарів з Ізраїлю. Польські туристичні оператори Rainbow та TUI готові запропонувати безкоштовні чартерні перельоти з курортів для громадян України, які там застрягли через закритий повітряний простір України. Стало відомо, що громадяни з українським паспортом або ID-карткою звільняються від плати за залізничні квитки до Польщі, Словаччині, Угорщині, Чехії, Німеччині, Австрії, Франції, Бельгії та Данії. Deutsche Bahn заявив, що готовий додати вагони до поїздів, що курсують маршрутом із Польщі до Берліна, і, якщо потрібно, запустити додаткові поїзди для збільшення пропускної здатності. Також, біженці з України отримали право жити та працювати в ЄС протягом 3-х років. Європейський Союз надає право жити, працювати, отримувати медичну допомогу, житло та освіту на термін до одного року. Якщо війна триватиме довго, або біженці не зможуть безпечно повернутися в Україну, цей статус може бути продовжений ще на два роки.

Світ виявляє підтримку Україні й іншими способами. Так, урядові представники Данії, Нідерландів і Польщі підтримали виключення Росії з інституційних і міжурядових відносин, пов’язаних з освітою, а у Вільнюсі вулицю, де розташоване посольство РФ, планують перейменувати на вулицю Героїв України. Влада столиці Канади Оттави прикріпила жовто-блакитні таблички “Вільна Україна” поруч з іншими дорожніми вказівними знаками на вулиці, де розташоване посольство Російської Федерації.