Російсько-українська війна (дайджест) – 13-15 червня 2022 р.

Ситуація станом на 8:00 16.06.2022 р. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ

Російські війська зосереджують зусилля на штурмі Сєвєродонецька та спробах оточити гарнізон цього міста. На півночі Донецької області вони готуються до наступу на Слов’янськ. На Харківщині та Херсонщині РФ намагаються утримати зайняті позиції. Завдаються ракетні удари по об’єктах інфраструктури та військових складах на всій території України. 

Чернігівський та Сумський напрямки:

Вдень 13 червня було нанесено ракетного удару по місту Прилуки в Чернігівській області. Внаслідок пожежі, яка спалахнула в результаті удару, було оголошено про евакуацію населення кількох селищ навколо міста.

Також продовжуються артилерійські обстріли прикордонних районів Чернігівської та Сумської областей з території РФ. Протягом 13-15 червня на території Сумщини загинув 1 мирний мешканець, 6 людей отримали поранення. 

Харківський та Луганський напрямки:

На сході Харківщині війська РФ забезпечують фланг ударного угруповання, яке готується до фінального наступу на Слов’янськ в Донецькій області. Вони намагаються порушити систему логістичного забезпечення підрозділів ЗСУ, які діють в цьому районі. На північ від Харкова російські військові концентрують зусилля на утриманні зайнятих рубежів. З метою не допустити виходу ЗСУ до державного кордону вони здійснюють локальні контратаки.  

В Харківській області не припиняються обстріли. За даними ДСНС, лише за одну добу 13 червня через них в області виникли 6 пожеж. За період 1315 червня на Харківщині в результаті обстрілів загинула щонайменше 1 людина, 12 мирних мешканців отримали поранення. 

На Луганщині тривають бої за Сєвєродонецьк. Голова Луганської ОВА Сергій Гайдай повідомив про руйнування всіх мостів, які ведуть до цього міста та використовувались для забезпечення українських підрозділів і в гуманітарних цілях. Окрім цього, російські війська продовжують знищувати об’єкти інфраструктури  та підприємства. Зокрема, вони влучили по об’єктах хімічної промисловості (“Азот” та “Склопластик”), зруйнували приміщення обласної ДСНС.

Донецький і Запорізький напрямки:

На Донеччині війська РФ концентрують зусилля в напрямку агломерації Слов’янськ-Краматорськ. Вони намагаються здобути плацдарм на південному березі ріки Сіверський Донець на північ від цього міста. Також вони наступають зі сторони Попасної в районі Бахмута з метою оточити українські підрозділи, які воюють на Луганщині. 

Російські військові наносять інтенсивні удари по населених пунктах Донецької області, використовуючи різноманітне озброєння, в тому числі надзвукові ракети класу “повітря-земля”. В результаті обстрілів в області за період 1315 червня загинули 7 мирних мешканців, 19 людей отримали поранення. Також продовжуються обстріли на лінії фронту в Запорізькій області. 

Дніпровський напрямок:

Тривають обстріли Дніпропетровської області. Російські війська використовують на цьому напрямку РСЗВ “Ураган”. В результаті обстрілів загинули щонайменше 5 мирних мешканців. Окрім цього, було нанесено ракетні удари по регіону, в результаті яких зруйновано будівельне підприємство.

Південний напрямок:

ЗСУ контратакують на Херсонському напрямку, завдаючи артилерійських ударів по позиціях військ РФ та їх тиловій інфраструктурі. Російські військові посилюють оборону в цьому районі, мінуючи узбережжя річки Інгулець. 

Війська РФ намагаються завдавати ракетних ударів по Одеській області з території тимчасово окупованого Криму. Тривають обстріли Миколаєва – вдень 15 червня в результаті артилерійського удару в місті було пошкоджено житловий будинок, 1 людина отримала поранення. 

Західний напрямок:

Російські війська завдають ракетних ударів по західних областях України. 14 червня на Тернопільщині та Львівщині система ППО перехопила кілька ракет. Збита ракета пошкодила об’єкт інфраструктури у Львівській області та 26 житлових приватних будинків; в результаті постраждали 6 людей (в тому числі дитина),

Інформаційне протистояння

Міністерство цифрової трансформації повідомляє про продовження протистояння з РФ в мережі Інтернет. З 6 по 12 червня українські хакери атакували близько 450 російських онлайн-ресурсів. 

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ 

За даними Управління Верховного комісара ООН з прав людини, станом на 15 червня кількість жертв серед цивільного населення України з початку широкомасштабного російського вторгнення становить 9983 особи (4452 вбитих та 5531 поранений). Станом на ранок 15 червня внаслідок збройної агресії Російської Федерації в Україні постраждали понад 892 дитини (313 дітей загинули, 579 було поранено). 

Триває процес повернення тіл загиблих українських бійців. 14 червня, внаслідок обміну було повернуто тіла 64 полеглих захисників “Азовсталі”.

Гуманітарна ситуація на тимчасово окупованих територіях залишається вкрай складною. За оцінками Донецької ОДА, у Маріуполі внаслідок бойових дій могло загинути понад 22 тисячі мирних мешканців, 50 тисяч було депортовано на територію РФ. Житловий фонд міста зруйнований на 90%; всі лікарні, дитсадки та школи зазнали пошкоджень або були зруйновані. У місті досі відсутнє стабільне постачання води, електроенергії та газу. 

Верховний представник ООН з прав людини Мішель Бачелет висловила занепокоєння з приводу примусової депортації українських дітей зі східних регіонів країни, які постраждали від бойових дій, до Росії для усиновлення. Слідча комісія щодо України, створена на прохання держав-членів Радою з прав людини ООН, заявила, що є значна кількість дітей, які зникли безвісти з тимчасово окупованих територій, зокрема із дитячих закладів. Російська сторона неодноразово заявляла про можливість внесення  змін в чинне законодавство, щоб сприяти швидкому усиновленню дітей-сиріт з України. За даними Дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ, до повномасштабного російського вторгнення 24 лютого  в українських дитячих будинках, школах-інтернатах та інших дитячих установах перебувало понад 91 тис. дітей. ЮНІСЕФ вважає, що  усиновлення ніколи не повинно відбуватися під час або відразу після надзвичайних ситуацій, а дітей, розлучених з батьками під час надзвичайної гуманітарної ситуації, не можна вважати сиротами. 

Окупаційна адміністрація в Донецьку засудила до страти трьох іноземних громадян (2 британців та 1 марокканця), які служили в ЗСУ та були захоплені в Маріуполі. Управління ООН з прав людини засудило це рішення, назвавши такі судові процеси проти військовополонених військовим злочином. Воно закликало надати комбатантам міжнародний захист і поводитися з ними відповідно до Женевських конвенцій.

Триває розмінування звільнених територій України. З 1017 деокупованих  населених пунктів повністю розміновані 377. Після звільнення окупованих раніше територій громадянам України може загрожувати небезпека через замасковані вибухові пристрої, залишені російськими військами. На Сумщині 15  червня 2022 року троє людей загинуло внаслідок підриву автомобілю на міні, залишеній військами РФ. 

Російська сторона продовжує утримувати в полоні цивільних осіб. Понад два місяці у полоні перебувають щонайменше 33 водія-волонтера, яких затримали, коли вони намагались вивезти мирних мешканців із зони бойових дій. Їх звинувачують у “тероризмі” і хочуть ув’язнити на 5-10 років. 

ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ

За даними НБУ, падіння ВВП України сповільнилося – спад економіки у травні знизився до 35-40% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Показники падіння економіки у березні цього року сягали 44%. 

Партнери України намагаються домогтися подолання продовольчої кризи, викликаної блокадою РФ українських портів. До Іспанії прибуло перше судно з вантажем української кукурудзи, який було завантажено в Польщі. США разом з ЄС працюють над вивезенням зерна з України залізничним шляхом. Реалізація цього плану ускладнюється через відмінності в ширині залізничних колій і вимагає будівництва додаткових зерносховищ на українському кордоні. Втім, подібні маршрути не можуть повністю замінити експорт через чорноморські порти України. 

Уряди ЄС підтвердили, що розглянуть можливість надання Україні тимчасових сховищ для зернових, щоб допомогти в збереженні врожаю та забезпеченні майбутніх поставок на світові ринки.

За даними міністра енергетики України Г.Галущенка, через бойові дії на території держави зруйновано майже 5% генеруючих потужностей в енергетичному секторі України. Ще 35% потужностей наразі перебувають на окупованих територіях (близько половини теплових потужностей, третини сонячної та понад 90% вітрової генерації виведені з ладу). При цьому показники падіння видобутку газу на сьогодні складають 12-15%.

ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ

15 червня в Брюсселі пройшла зустріч контактної групи з питань оборони України “Рамштайн-3”, до якої доєдналися близько 50 країн. За підсумками засідання учасники домовилися про надання Україні додаткового озброєння для протистояння російській агресії. Міністр оборони України Олексій Резніков повідомив, що Україна отримає бойові гелікоптери від Словаччини та ракетні боєприпаси до них, а також артилерію від Канади, Польщі та Нідерландів. Німеччина передасть Україні три реактивні системи залпового вогню MARS з керованими боєприпасами. Україна отримає новий пакет військової допомоги від США на суму 1 млрд доларів, який включатиме протикорабельні ракетні системи та боєприпаси.

До України продовжують приїжджати високопосадовці з держав-партнерів, демонструючи підтримку українського народу в боротьбі з агресором. Президент України Володимир Зеленський провів зустріч з Прем’єр-міністром Республіки Албанія Еді Рамою та Прем’єр-міністром Чорногорії Дрітаном Абазовичем, які перебували з візитом у Києві. Також підтримку Україні у відеозверненні висловив Прем’єр-міністр Північної Македонії Димитар Ковачевський. В рамках зустрічі сторони ухвалили спільну заяву про підтримку надання Україні статусу кандидата на членство в Європейському Союзі. Таким чином, було публічно оголошено, що Західні Балкани не заперечують, щоб Україна стала частиною європейської спільноти.

Президент України підтримує активний діалог із партнерами. Протягом останніх днів Володимир Зеленський переговорив з прем’єр-міністром Канади Джастіном Трюдо, прем‘єр-міністром Нідерландів Марком Рютте, прем’єр-міністром Великої Британії Борисом Джонсоном та президентом США Джозефом Байденом. Сторони обговорювали питання оборонних потреб України, загрози продовольчій безпеці, євроінтеграційний шлях України, координацію подальших кроків протидії російській агресії.  Також Володимир Зеленський поспілкувався з Президентом Еквадору Гільєрмо Лассо та Президентом Гватемали Алехандро Джамматтеї, подякувавши лідерам за принципову позицію щодо засудження російської агресії та запровадження санкцій проти РФ. Крім того, глава держави виступив з онлайн-зверненням до обох палат парламенту Чеської Республіки. Він запросив Чехію долучитися до відбудови України – взяти шефство над одним із українських регіонів, які постраждали від російської військової агресії.

В умовах блокади морських портів економіка України сильно залежить від стабільної логістики на її західних кордонах. 14 червня Єврокомісія погодила фінальний текст Угоди про лібералізацію перевезень автомобільним транспортом на маршрутах Україна – ЄС. Підписання цієї Угоди скасує для перевізників необхідність отримання відповідних дозволів для перевезень на постійній основі.  

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.