Російсько-українська війна (дайджест) – 12-15 травня 2022 р.

Ситуація станом на 8:00 16.05.2022 р. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ

Російські війська продовжують спроби наступу на сході України. Попри численні атаки та окремі тактичні успіхи їм не вдалося прорвати оборону ЗСУ на ключових напрямках в Харківській та Луганській областях. Особливо важкі втрати війська РФ понесли при спробі форсувати річку Сіверський Донець. Після контрнаступу українських військових під Харковом загроза постійних обстрілів обласного центру суттєво зменшилась.  

Чернігівський та Сумський напрямки:

На Чернігівщині та Сумщині російські війська продовжують знищувати цивільну інфраструктуру. Тривають обстріли прикордонних районів регіонів з території РФ. 

Харківський та Луганський напрямки:

ЗСУ змусили війська РФ відступити від Харкова. На окремих ділянках фронту вони вийшли до державного кордону на цьому напрямку. Російське командування зосереджує зусилля на забезпеченні відходу підрозділів від Харкова та недопущенні виходу ЗСУ в тил російському угрупованню, яке діє в районі міста Ізюм. Для зупинки темпів українського контрнаступу російські військові підірвали три мости через річку Сіверський Донець. 

Відступ військ РФ від Харкова призвів до припинення обстрілів міста з артилерії. В той же час спостерігаються ракетні удари по цивільній інфраструктурі на території області. Зокрема, 13 травня був нанесений удар по Дергачівському будинку культури, де розташовувався гуманітарний штаб та здійснювалась видача гуманітарної допомоги цивільному населенню.

Очільник Харківської ОВА Олег Синєгубов заявив, що на Ізюмському напрямку ЗСУ також вже перейшли до контрнаступу. Російські війська не змогли прорвати тут оборону ЗСУ і здійснити широке оточення українських сил на Донбасі.

Відтак, збройні сили РФ концентрують зусилля на здійсненні меншої за масштабами операції на Луганщині. Війська РФ прагнуть оточити та захопити Сєвєродонецьк. З цією метою продовжувалися атаки на місто Рубіжне, а також здійснювалася спроба форсувати річку Сіверський Донець та вийти в тил українською підрозділам. У результаті російські збройні сили не змогли закріпитися на плацдармі. Зазнавши важких втрат, вони були змушені відступити на північний берег річки. 

В умовах невдач на фронті продовжуються інтенсивні обстріли Сєвєродонецька, в результаті яких, в тому числі, пошкоджено хімічний комбінат “Азот” та місцеву лікарню

Донецький і Запорізький напрямки:

На Донеччині вкрай складною залишається ситуація в Маріуполі, де на території заводу “Азовсталь” заблоковані українські військові та цивільні особи. Російські війська обстрілюють територію об’єкту та завдають ударів по ньому, застосовуючи стратегічну авіацію. Тривають спроби штурму заводу.  

На півночі області війська РФ продовжують наступати на Лиманському напрямку. Тривають обстріли цивільних об’єктів та інфраструктури по всій лінії фронту. Високої інтенсивності вони набули в районі Авдіївки, де було обстріляно найбільший в Європі коксохімічний завод. За період 12-15 травня внаслідок обстрілів на території регіону загинули 11 цивільних осіб, 34 людини отримали поранення. 

Також війська РФ продовжують наносити удари по території Запорізької області. 12 травня крилата ракета влучила у заповідну частину острова Хортиця в межах міста Запоріжжя. Тривають обстріли поблизу лінії фронту – неодноразово було завдано удару по місту Гуляйполе. 

Дніпровський напрямок:

На Дніпропетровщині зафіксовані атаки забороненими касетними боєприпасами, внаслідок яких був зруйнований об’єкт енергетичної інфраструктури.

По інших регіонах центральної України також наносяться ракетні удари. На Полтавщині російські війська продовжують знищувати об’єкти інфраструктури. 12 травня в черговий раз високоточними ракетами було обстріляно Кременчуцький НПЗ, попри те, що він був пошкоджений ракетним обстрілом у квітні. В ніч на 15 травня було перехоплено ракету, націлену на місто Кропивницький. 

Південний напрямок:

Попри триваючі атаки ЗСУ, війська РФ посилюють свої позиції на тимчасово окупованому острові Зміїний, який має стратегічне значення для контролю північно-західної частини акваторії Чорного моря та підходів до Одеси. 

Тривають обстріли Миколаєва російськими військами. Натомість ЗСУ завдають ударів по їхніх позиціях на території тимчасово окупованої Херсонщині (в тому числі – в Чорнобаївці). 

Західний напрямок:

Вранці 15 травня війська РФ завдали ракетного удару по території Львівської області. Хоча частину ракет було сбито, знищено об’єкт, розташований в Яворівському районі поблизу кордону з Польщею. В цьому районі розміщений Яворівський військовий полігон – один з найбільших на території України. 

Інформаційне протистояння

Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації повідомляє, що пов’язане із ФСБ Росії хакерське угруповання UAC-0010 (Armageddon) здійснило нову кібератаку на Україну, використовуючи тему окупованого Херсона. Вони розповсюджують провокаційні листи, відкриття яких веде до завантаження на комп’ютер користувача шкідливої програми. Також російські хакери здійснили кібератаку проти органів місцевої влади Львова. В результаті було викрадено частину робочих файлів міської ради.

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ 

За даними Управління Верховного комісара ООН з прав людини, станом на 13 травня кількість жертв серед цивільного населення України з 24 лютого 2022 року – з початку широкомасштабного російського вторгнення – становить 7389 осіб (3573 вбитих та 3816 поранених).

Станом на ранок 15 травня року понад 647 дітей постраждали в Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації. За офіційними даними, 227 дітей загинуло та понад 420 отримали поранення. За даними української влади, з початку широкомасштабного конфлікту російські військові викрали понад 2389 українських дітей. До Національної поліції надійшли звернення про 1214 дітей, що зникли безвісти. Інформація є попередньою – число постраждалих може бути вищим, адже очікується підтвердження нових повідомлень з тимчасово окупованих територій.

У Маріуполі продовжується гуманітарна катастрофа. На оточеному заводі “Азовсталь” без води, їжі та медикаментів перебувають близько 600 поранених українців. Російські військові постійно обстрілюють територію заводу з усіх видів озброєнь.  В результаті обстрілів під завалами опинилися операційна, що не дозволяє надавати людям належну медичну допомогу. Місту загрожує масштабна епідемія через відсутність водопостачання, медичних послуг та масштабні жертви, адже сотні тіл загиблих все ще перебувають під завалами будинків. Супутникові знімки зафіксували значне збільшення масштабів масових поховань на околицях Маріуполя. За різними оцінками, російські військові намагаються приховати загибель понад 20 тисяч маріупольців, ховаючи їх у братських могилах. 

На тимчасово окупованих територіях війська РФ продовжують проводити примусову мобілізацію, на облік ставлять навіть жінок віком від 18 до 45 років. Примусова мобілізація свідчить про брак людського ресурсу на території ОРДЛО і порушує Женевську конвенцію про захист цивільного населення під час війни.

Триває оцінка руйнувань, нанесених російськими військовими. Внаслідок бомбардувань в Україні пошкоджено 1721 заклад освіти, 139 з них повністю зруйновано. Серед зруйнованих шкіл – 25 спеціальних, в яких навчались діти з особливими освітніми потребами. Чернігівська обласна військова адміністрація повідомляє про понад 3,5 тисячі знищених та пошкоджених будівель на території регіону, серед яких близько 80% становлять житлові споруди. 

ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ

Україні підраховує збитки та витрати, нанесені російською агресією. За словами міністра фінансів Сергія Марченка, вимушені витрати України на війну з РФ становлять близько 8,3 мільярда доларів США.

Подолати такий надмірний тиск на національну економіку та нормалізувати економічну ситуацію допомагає фінансова підтримка від партнерів. Європейська комісія ухвалила рішення, необхідне для надання другого траншу програми надзвичайної макрофінансової допомоги Україні. Очікується, що 600 млн євро будуть передані Україні до 20 травня. 

Також Європейська спільнота демонструє зацікавленість у зміцненні продовольчої безпеку України та готова підтримати її сільськогосподарську галузь. Зокрема, 12 травня у ЄБРР повідомили про виділення двом банкам і одній компанії кредитного фінансування на суму 53,25 млн євро для посилення продовольчої безпеки під час війни в Україні. Європейська комісія у свою чергу представила план заходів, покликаний допомогти Україні відновити експорт сільськогосподарської продукції в умовах блокування Росією українських портів. Міністерство продовольства Німеччини висловило намір відкрити власне представництво в Україні.

В умовах російської агресії українська влада вживає термінових заходів, покликаних поставити на службі державі активи та капітал, які безпосередньо пов’язані з РФ або її агентами. Премʼєр-міністр Денис Шмигаль розповів, що Кабінет міністрів ухвалив рішення щодо передачі 172 автозаправних станцій пов’язаної з Віктором Медведчуком мережі Glusco в управління “Нафтогазу”. Рада національної безпеки та оборони вирішила націоналізувати корпоративні права українських банків, які належать російським банківським установам (“Міжнародний резервний банк” – російському Сбєрбанку; Промінвестбанк  – російському “Внєшекономбанку”).

ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ

Представники української влади продовжують налагоджувати діалог з закордонними партнерами для координації та посилення спільних дій, спрямованих на протидію агресії РФ. Президент України Володимир Зеленський провів телефонні розмови із президентом Фінляндії Саулі Нііністьо та з президенткою Словаччини Зузанною Чапутовою, обговорившии співпрацю в оборонній сфері, інтеграцію України в ЄС та посилення санкційного тиску на Росію. Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль обговорив співпрацю в фінансовій сфері та питання європейської інтеграції держави із президентом Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн і віцепрезидентом ЄК Валдісом  Домбровскісом.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба взяв участь у зустрічі міністрів закордонних справ країн “Великої сімки” в Німеччині. В результаті зустрічі було ухвалено спільне комюніке, в якому країни підтвердили непохитну підтримку України в її боротьбі проти російської агресії та закликали Росію припинити загарбницьку війну. У заяві також приділяється увага продовольчій кризі, створеній через блокування українського експорту сільськогосподарської продукції. Україна запропонувала створити Організацію основних країн-експортерів зерна у світі. Крім того, країни «Великої сімки» планують надати Україні 30 мільярдів доларів США фінансової підтримки під час війни.

Також Дмитро Кулеба підтвердив, що Німеччина передасть Україні важке озброєння, зокрема самохідні артилерійські установки, на яких вже проходять навчання українські військові. 

Важливим партнером України залишаються Сполучені Штати Америки. В Київ прибула із візитом делегація верхньої палати Конгресу США на чолі з лідером республіканської меншості в Сенаті Мітчеллом Макконнеллом. Сенатори зустрілися з Президентом України Володимиром Зеленським, підтвердивши двопартійну підтримку України з боку Конгресу США. В розмові з ними Зеленський закликав посилити санкційний тиск на РФ та визнати Росію державою–спонсором тероризму.

Поступово розширюються санкційні обмеження, введені проти Російської Федерації. Зокрема, Латвія додала до списку персон нон грата ще 102 громадян РФ, зокрема культурних діячів, які підтримують російське вторгнення в Україну. Велика Британія ввела санкції проти родичів і близького оточення президента Росії Володимира Путіна. 

Український гурт Kalush Orchestra здобув перемогу на пісенному конкурсі “Євробачення – 2022”, набравши рекордну кількість балів в рамках глядацького голосування. Після свого виступу співаки закликали світову спільноту врятувати захисників Маріуполя, які вже 2,5 місяці продовжують спротив в оточенні військ РФ. 

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.