Російсько-українська війна (дайджест) – 3-9 квітня 2023 р.

Ситуація станом на 8:00 10.04.2023 р.  

  • Попри продовження жорстоких вуличних боїв в Бахмуті та атаки на інших ділянках фронту російським військам не вдається прорвати оборону ЗСУ.
  • Міністерство енергетики України повідомило про плани відновити експорт електроенергії. Таким чином, ракетні атаки РФ з метої руйнації енергетичної системи України взимку 2022-2023 років зазнали невдачі.
  • 4 квітня Фінляндія офіційно стала 31-м членом НАТО. У травні 2022 р. на тлі російського збройного нападу на Україну фінський уряд був вимушений переглянути свою політику нейтралітету та подати заявку на вступ до Північноатлантичного альянсу.
  • 6 та 7 квітня у соцмережах з’явилися нібито секретні документи Пентагону, зокрема щодо підготовки України до контрнаступу за підтримки США та інших західних союзників. В українській розвідці опубліковані дані назвали фейком і спецоперацією, підготовленою російськими спецслужбами.

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

В Бахмуті, до російські війська намагаються просунутись з центральної частини міста на захід, тривають вуличні бої. Також війська РФ здійснюють атаки в районі Авдіївки та на лінії Сватове-Кремінна. Водночас спостерігається поступове зниження інтенсивності російського наступу, який так і не призвів до прориву оборони ЗСУ. Наразі атаки сконцентровані на обмежених ділянках фронту, де зосереджено основні сили російської артилерії та боєприпасів. 

На тимчасово окупованих територіях України продовжуються удари по військовій інфраструктурі військ РФ, а також точкові акції проти представників окупаційної адміністрації. Найбільших масштабів вони набувають в районі Мелітополя, який є ключовою ланкою забезпечення логістики для російських військ на південній ділянці фронту. 

В ніч на 4 квітня російські війська здійснили масштабну атаку із застосуванням дронів-камікадзе проти південних регіонів України. Українська протиповітряна оборона знищила 14 із 17 задіяних БПЛА. В результаті атаки зафіксовано пожежу на підприємстві в Одеській області.  

Війська РФ продовжують обстріли території України. Протягом останнього тижня втрати цивільного населення України щонайменше становили: в Донецькій області – 17 людей вбитими та 31 людей пораненими; в Херсонській області  – 2 людей вбитими та 18 людей пораненими. Тривають обстріли, ракетні та авіаційні удари по території Запорізької (де протягом 8-9 квітня загинули 2 людини, отримала поранення 1 людина), Миколаївської, Дніпропетровської, Сумської (де отримали поранення щонайменше 3 мирних мешканців), Чернігівської областей. На Харківщині внаслідок обстрілів загинула 1 людина, ще 2 мирних мешканців отримали поранення. Окрім цього, 3 людей отримали поранення внаслідок підриву на міні. 

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ, ПОЛІТИЧНІ ТА ЕКОНОМІЧНІ ТЕНДЕНЦІЇ

Згідно інформації благодійної організації Save Ukraine у рамках п’ятої рятувальної місії в Україну вдалося повернути 31 дитину з Херсонщини та Харківщини, кого раніше депортувала Росія. Процедура повернення депортованих українських дітей значно ускладнилася після того, як Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт президента РФ Володимира Путіна і російської уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової.

Державне бюро розслідувань та Служба безпеки України оголосили про завершення розслідування у справі ексочільника головного управління СБУ в АР Крим Олега Кулініча. Кулініча звинувачують у тому, що він був агентом російських спецслужб та довіреною особою колишнього заступника секретаря РНБО зрадника Володимира Сівковича, який переховується у Москві. Зокрема, за завданням Сівковича Кулініч розставляв довірених осіб на деякі керівні посади в СБУ та саботував роботу контррозвідки.

Міністерство енергетики повідомило, що Україна відновлює експорт електроенергії. Таким чином, ракетні атаки РФ з метої руйнації енергетичної системи України взимку 2022-2023 років зазнали невдачі. Енергосистема України за цей період пережила 15 ракетних і 18 дронових атак Росії по її об’єктах (понад 200 ракет і дронів), які згідно оцінки ПРООН та Світового банку завдали збитків більш ніж на $10 млрд.

Україна призупинила експорт зернових до Польщі. Перед цим міністр сільського господарства Польщі Генрик Ковальчик оголосив, що йде у відставку через масові протести фермерів проти ввезення зерна з України.

ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА ТА МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА 

5-6 квітня Президент України Володимир Зеленський здійснив офіційний візит до Республіки Польща. В рамках візиту глава держави провів зустріч із Президентом Польщі Анджеєм Дудою, обговоривши оборонну допомогу та відбудову України. Також Володимир Зеленський зустрівся із Прем’єр-міністром Польщі Матеушем Моравецьким, лідери підписали Лист про наміри співпраці з питань постачання оборонної техніки. Крім того, у Варшаві Президент України Володимир Зеленський взяв участь в українсько-польському економічному форумі

4 квітня 2023 року Фінляндія, яка має понад 1000 км. спільного з РФ кордону,  офіційно стала 31-м членом Північноатлантичного Альянсу. Крім того, 4 квітня в Брюсселі пройшло міністерське засідання Комісії Україна-НАТО, на якому обговорювалися шляхи нарощування військової допомоги для України та довгострокова програма підтримки. В свою чергу важливим сигналом стало ухвалення резолюції Литовського парламенту до саміту НАТО у Вільнюсі у липні ц.р., яка містить запрошення Україні приєднатися до Північноатлантичного Альянсу. Водночас питання підтримки членства в НАТО України наразі немає необхідного консенсусу для ухвалення політичного рішення. 

Міжнародні партнери продовжують надавати військову та економічну допомогу Україні для протидії викликам, спричиненим російською агресією. Уряд США оголосив про виділення нового масштабного пакета допомоги Україні у сфері безпеки й оборони загальною вартістю $2,6 мільярда, що включає передачу додаткових боєприпасів для ЗРК Patriot, а також для ракетно-артилерійських систем високої мобільності, артилерійські та мінометні снаряди, гранатомети, тактичні машини для відновлення техніки, запчастини та інше польове обладнання. Литва надасть новий пакет військової підтримки Україні на суму близько 41 мільйона євро. Австралія надасть Україні близько сотні дистанційних систем озброєння (RWS) вартістю до 80 млн доларів. Крім того, уряд Нідерландів оголосив про виділення пакету підтримки Україні на суму 274 мільйони євро, призначеного для забезпечення гуманітарної допомоги, підтримки сільського господарства, потреб відбудови та нелетальної підтримки українського війська. 

Протягом тижня Президент України провів переговори з делегацією Палати представників Конгресу США від Республіканської партії на чолі з головою Постійного комітету з питань розвідки Майком Тернером, також з делегацією політиків, бізнесменів і представників благодійних організацій США, очолюваною колишнім державним секретарем США Майком Помпео. Також Володимир Зеленський провів переговори з генеральним директором ЮНЕСКО Одрі Азулє, із Генеральним секретарем Ради Європи Марією Пейчинович-Бурич та із віце-канцлером, міністром економіки та захисту клімату Федеративної Республіки Німеччина Робертом Габеком, які цього тижня відвідали Київ.  Президент України провів телефонну розмову з прем’єр-міністром Канади Джастіном Трюдо та із Президентом Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн.

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.