12.04.2022

Ситуація станом на 8:00 13.04.2022 р. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

Російські війська продовжують атаки в зоні операції Об’єднаних Сил з метою виходу на адміністративні кордони Донецької та Луганської областей. Залишається актуальною загроза ракетних атак по військовій та цивільній інфраструктурі на всій території України.  

Харківський та Луганський напрямки:

За даними Генштабу ЗСУ, російські війська проводять перегрупування підрозділів в районі Ізюма, зосереджуючи увагу на утриманні понтонної переправи через річку Сіверський Донець.

Продовжуються обстріли житлових масивів Харкова, Дергачів та П’ятихаток.

В Луганській області протягом дня російські війська намагались покращити своє тактичне положення в районах населених пунктів Попасна, Рубіжне та Нижнє. В районі Сватового російські інженерні підрозділи намагаються відновити залізничні мости для спрощення логістичного забезпечення угруповання. 

Російські війська продовжують обстрілювати житлові будинки на Луганщині. Зокрема, за словами голови Луганської ОВА Сергія Гайдая найбільше постраждали житлові масиви Рубіжного, Лисичанська, Сєвєродонецька, Новодружеська. Внаслідок обстрілів у Новодружеську загинула одна людина. Також в Кремінній спалахнула пожежа на господарському об’єкті. Через пошкодження комунікацій в Сєвєродонецьку відсутні світло, вода та газ. 

Донецький і Запорізький напрямки:

На Донеччині тривають бої за Маріуполь. Російські війська за підтримки авіації атакують територію морського порту та металургійного комплексу “Азовсталь”. 

За даними Донецької ОВА, протягом 12 квітня на території області отримали поранення щонайменше 3 цивільних осіб (в тому числі 1 дитина). 

Речник Запорізької ОВА Іван Арефʼєв проінформував, що у Запорізькій області російські війська намагаються просуватись вперед, але військовослужбовці ЗСУ утримують позицій. 

Дніпровський напрямок:

Керівник Полтавської ОВА Дмитро Лунін повідомив про чергові ракетні удари  по Миргороду.

Подільський напрямок:

За словами очільника Хмельницької ОВА Сергія Гамалія, в ніч на 12 квітня війська РФ завдали ракетного удару по інфраструктурному об’єкту на території Хмельницької області. Травмованих та загиблих не має.

Інформаційне протистояння

Держспецзв’язок повідомляє про попередження масштабної хакерської атаки на об’єкти українського енергетичного сектору. 

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ 

Міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук повідомила, що 12 квітня через гуманітарні коридори евакуйовано 2671 людину. З Маріуполя та Бердянська на власному транспорті до Запоріжжя доїхали 2343 людини (208 маріупольців та 2135 мешканців Запорізької області з Пологів, Василівки, Бердянська та Мелітополя). В той час Ірина Верещук заявила, що колони автобусів, які виїхали із Запоріжжя для евакуації людей з Бердянська, Токмака та Енергодара, залишаються заблокованими російськими військами на блокпості у Василівці. 

Управління Верховного комісара ООН з прав людини станом на 11 квітня зафіксувало 4450 втрат серед цивільного населення України внаслідок російської агресії (1892 особи загинули, 2558 – отримали поранення). Станом на 12 квітня за даними ювенальних прокурорів внаслідок збройного вторгнення Російської Федерації в Україні постраждали більше 530 дітей (186 дітей загинули, понад 344 дитини отримали поранення).

Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова повідомила про сексуальні злочини російських військових на тимчасово окупованих територіях. За її словами, близько 25 дівчат і жінок віком від 14 до 24 років були зґвалтовані під час окупації в підвалі одного будинку в Бучі на Київщині.

Міський голова Бучі Анатолій Федорук повідомив, що в місті було виявлено 403 тіла вбитих і закатованих людей. За його словами, 12 квітня в місті приступили до ексгумації тіл з другої братської могили, де поховані 56 людей. 

Керівник поліції Київської області Андрій Нєбитов повідомляє, що станом на 12 квітня з початку війни на Київщині виявлено 720 тіл мирних мешканців, які загинули внаслідок російського вторгнення. Ще понад 200 осіб вважаються зниклими безвісти. 

Російські війська посилюють окупаційний контроль на тимчасово захоплених територіях України. Генштаб ЗСУ повідомляє про формування на тимчасово окупованих територіях Харківщині загонів так званої “народної міліції”. Аналогічна інформація з’являється щодо тимчасового окупованих районів Запорізької області. 

Керівник Донецької ОВА Павло Кириленко повідомив, що російські військові вкотре блокують евакуацію цивільних осіб на власному транспорті з Маріуполя. За словами мера міста Вадима Бойченка, кількість загиблих жителів у Маріуполі може сягати 20 тисяч. Маріупольська міська рада повідомила, що будинки 84 тисяч маріупольців (близько 2 млн квадратних метрів житла) повністю зруйновано. За попередніми підрахунками міськради, загальна потреба на відновлення інфраструктури міста зросла до 12,5 млрд доларів США.

Мер Миколаєва Олександр Сєнкєвич опублікував дані про збитки міста через російське вторгнення, які станом на 12 квітня склали понад 110 млн грн. В Миколаєві серед іншого постраждали 46 об’єктів системи освіти, 5 об’єктів охорони здоров’я, 5 закладів фізкультури та спорту, 3 заклади соціального захисту. Зафіксовано 550 звернень громадян щодо пошкодження житлового сектору. 

В північних районах України, звільнених від окупації, залишається актуальною мінна загроза. Президент Володимир Зеленський повідомив, що російські війська залишили десятки тисяч вибухонебезпечних предметів (снаряди, які не вибухнули; міни; розтяжки), що призводить до загибелі мирних мешканців – 11 квітня на трасі Київ-Чернігів підірвався автомобіль, водій загинув.  

Голова Луганської ОВА Сергій Гайдай заявив, що російська окупаційна адміністрація оголосила в Луганську чергову хвилю мобілізації чоловіків віком до 65 років. Він закликав людей, яких примусово мобілізували на війну, відразу ж здаватися в полон українським військовим. 

Після тритижневого полону повернувся додому Віктор Маруняк – староста Старої Збур’ївки, що на Херсонщині.

ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ

Міністерство фінансів України прогнозує зростання дефіциту державного бюджету України з 2,7 мільярда доларів США у березні до 5-7 мільярдів доларів США у квітні та травні.

Володимир Зеленський підписав закон, який запроваджує повну гарантію повернення банківських вкладів у разі виведення банку з ринку протягом дії воєнного стану та трьох місяців після його завершення.

За даними Міністра фінансів Сергія Марченко, оцінка інфраструктурних втрат через війну зросла до 270 млрд доларів проти 120 млрд доларів у березні.

Bloomberg повідомляє, що ціни на газ у Європі зросли у вівторок через скорочення російським Газпромом транзиту газу через Україну до 68% гарантованого обсягу транзитної угоди з РФ.

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що  в усіх областях держави, крім Луганської, розпочато посівну кампанію. Аграріям надане пільгове фінансування на суму 3,5 млрд грн. 

Також Прем’єр-міністр України поінформував, що на даний момент вже понад 250 виробничих підприємств за підтримки держави були переміщені в інші області через загрозу бойових дій. З них 121 підприємство вже повністю функціонує на новому місці. Ще 430 виробництв чекають своєї черги на переміщення.

ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ

Служба Безпеки України затримала Віктора Медведчука – проросійського політика, якого звинувачують в державній зраді, та який втік з під домашнього арешту після початку широкомасштабного вторгнення російських військ. Медведчук вважається важливою фігурою в структурі російської агентури на території України. 

Президент України Володимир Зеленський виступив із зверненням до парламенту Литви. Він розповів про воєнні злочини, які вчиняють російські військові на території України, засудив нерішучість ЄС щодо введення санкцій проти РФ (в тому числі – з питання нафтового ембарго). Також Зеленський подякував Литві за підтримку та запросив доєднатися до проєкту відновлення України.

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль провів розмову із Президентом Швейцарії Ігнаціо Кассісом, обговоривши наслідки російської агресії та економічну ситуацію в Україні. Також глава уряду подякував Швейцарії за підтримку та домовився про проведення Конференції з питань відновлення України.

Президент США Джо Байден назвав Путіна “диктатором, який вчиняє геноцид” в Україні. Його промова стала першим випадком, коли Байден або члени його команди назвали дії Росії «геноцидом». Раніше вони описували їх лише як воєнні злочини.

Президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр заявив, що у зв’язку з війною Росії проти України ФРН вирішила змінити свою “філософію безпеки” та постачати зброю до зон бойових дій. Штайнмаєр запевнив, що уряди Німеччини та України зараз перебувають у контакті один з одним щодо визначення кількості та розмірів озброєнь, які будуть передані Україні ФРН. 

Guardian повідомляє, що Росія отримує боєприпаси та військову техніку з Іраку для військових дій в Україні за допомогою іранських мереж із контрабанди зброї. На думку журналістів, це сигналізує про різку зміну російської стратегії, оскільки Москва змушена спиратися на Іран (свого військового союзника в Сирії) після нових санкцій, викликаних вторгненням в Україну.

Європейський Союз додав до свого санкційного списку керівників кількох російських ЗМІ (РТР (ВГТРК), «Московский комсомолец», ТАСС, «Санкт-Петербург», «Национальная оборона»).

Світовий банк готує пакет підтримки для України в розмірі 1,5 млрд доларів США, включно з виплатою 1 млрд доларів США із фонду розвитку для найбідніших країн. Президент Світового банку Девід Малпасс зазначив, що підтримка України включатиме забезпечення важливих послуг, у тому числі видачу зарплат працівникам лікарень, а також пенсії та соціальні програми.

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.