Російсько-українська війна (дайджест) – 5-7 вересня 2022 р.

Ситуація станом на 8:00 08.09.2022 р. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

ЗСУ перехопили ініціативу одразу на декількох ділянках фронту, змушуючи російське командування реагувати на їх контрнаступальні дії. Вони перейшли в наступ у Харківській області і досягли тут успіхів, створюючи загрозу флангу російського угруповання в районі Ізюма. Українські військові також не припиняють атаки на півдні, де тримають під вогневим контролем військову інфраструктуру та важливі логістичні маршрути військ РФ. Активні бойові дії тривають в Донецькій області в районі Донецька, Бахмута та Слов’янська.

Звіт місії експертів МАГАТЕ за результатами інспекції на ЗАЕС зафіксував наявність російської техніки та військових на території атомної електростанції. Експерти МАГАТЕ закликали створити “зону захисту ядерної безпеки” навколо ЗАЕС. 

Битва за Донбас

Війська РФ продовжують спроби наступу задля встановлення повного контролю за територією Донеччини. Вони намагаються просуватись на Бахмутському напрямку та в районі Донецька. 

Продовжуються обстріли цивільної інфраструктури Донецької області. 5 вересня в Кураховому було зруйновано будівлю гімназії. 7 вересня російські війська обстріляли школу і житловий будинок у Словʼянську, а в Краматорську удару зазнала лікарня. Всього за період 5-7 вересня на території області внаслідок обстрілів загинули 10 осіб, 8 мирних мешканців отримали поранення.  

Харківський напрямок

ЗСУ перейшли в контрнаступ на території Харківської області. Вони атакували російські позиції поблизу тимчасово окупованого міста Балаклія. В результаті їм вдалося просунутися вперед на 20 км та звільнити кілька населених пунктів. Успішні дії на цьому напрямку відкривають ЗСУ можливості для наступу на Ізюм та Куп’янськ. Це створює загрозу російському угрупованню, яке протягом останніх місяців намагалось просунутись на Слов’янськ з півночі. 

Війська РФ продовжують обстрілювати Харків та інші населені пункти області. Внаслідок обстрілів на території Харківської області 5 вересня загинули 2 мирних мешканців. В ніч на 6 вересня в результаті ракетного удару загинула щонайменше 1 жителька Харкова; впродовж 6 вересня 2 людей отримали поранення на території Харківської області. Ракетні удари по території обласного центру здійснюються кожної ночі. 

Запорізький напрямок

На території Запорізької області не припиняються артилерійські обстріли. 6 вересня зафіксовано потужний вибух в тимчасово окупованому Енергодарі. Мер міста Дмитро Орлов повідомив, що обстріли міста здійснюються російськими військами з метою провокацій. 

Головне управління розвідки Міністерства оборони України повідомило про проведення спецоперації на тимчасово окупованих територіях. В результаті було знищено склад з бюлетенями, підготовленими для проведення псевдореферендуму щодо приєднання Запорізької області до РФ. 

Південний напрямок

ЗСУ продовжують тиск на угруповання російських військ на правому березі Дніпра, завдаючи ударів по мостах та понтонних переправах. Представники окупаційної адміністрації підтвердили, що ключові мости (в Херсоні та Новій Каховці) виведені з ладу. Крім того, українські сили звільнили декілька населених пунктів на Херсонщині. 

Внаслідок наступу ЗСУ на Херсонському напрямку було оголошено про відтермінування проведення псевдорефрендуму щодо приєднання області до РФ. 

Війська РФ продовжують обстріли. 5 вересня через них на Криворізькому напрямку загинув 1 мирний мешканець, 3 людей отримали поранення. В ніч на 6 вересня з РСЗВ було обстріляно Нікополь. В результаті 2 людей отримали поранення. Значні пошкодження нанесені цивільній інфраструктурі міста. Протягом 5-6 вересня  було нанесено ракетні удари по нафтобазі в Кривому Розі. Не припиняються удари військ РФ по Миколаєву. 

Обстріли території України

Війська РФ продовжують завдавати ракетні та авіаційні удари по Україні. Українська ППО демонструє високу ефективність. Зокрема, 6 вересня протиповітряна оборона збила 5 з 6 ракет класу “повітря-земля” Х-101, які були випущені по території України. 4 ракети з цього числа були знищені у Миколаївській області. У Повітряних силах ЗСУ акцентують увагу, що російська армія істотно вичерпала свій військовий арсенал і дедалі рідше використовує новітні ракети, віддаючи перевагу застарілим радянським зразкам.

Російські війська продовжують щоденні артилерійські обстріли прикордонних районів Сумщини та Чернігівщини зі своєї території.

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ 

Управління Верховного комісара ООН з прав людини оновило дані про втрати цивільного населення внаслідок повномасштабного російського вторгнення в Україну. Станом на 5 вересня підтверджені втрати становлять 13 917 осіб (5 718 загиблих, 8 199 поранених). За даними Офісу Генерального Прокурора, станом на ранок 7 вересня внаслідок збройної агресії Російської Федерації в Україні кількість постраждалих дітей зросла до 1125 (383 дитини загинули, 742  – отримали поранення). За даними урядової платформи «Діти війни», станом на 7 вересня 7343 дітей було депортовано, 236 – зникли безвісти. 

6 вересня відповідно до норм Женевської конвенції відбувся черговий процес з передачі тіл загиблих військових, внаслідок якого українській стороні вдалося повернути тіла ще 25 загиблих. Після більше ніж півтора місяці перемовин було повернуто тіло британського волонтера Пола Юрі.  Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що його смерть була насильницька, а на тілі загиблого виявили сліди катувань, що є воєнним злочином. 

Національна поліція виявляє нові докази злочинів російських військових на тимчасово окупованих територіях, які були звільнені навесні. Начальник Головного управління Нацполіції в Київській області Андрій Нєбитов повідомив, що в місті Буча знайдено останки щонайменше двох закатованих громадян.

Внаслідок повномасштабного російського вторгнення та наближенням холодів фіксується активізація внутрішнього міграційного руху на території України. Лише за останній місяць 330 000 осіб були переміщені всередині держави. Продовжується обов’язкова евакуація, організована владою з частини Харківської, Миколаївської та Запорізької областей. Проте не всі бажаючі можуть евакуюватись – де-факто у заручниках російських військ перебувають десятки тисяч людей, зокрема поблизу Запорізької АЕС. Українська влада запросила гуманітарний коридор для їх евакуації, проте не отримала жодної відповіді. При цьому українські розвідники повідомляють, що в Енергодарі російські військові посилюють утиски так званого “неблагонадійного” населення, до яких відносять  колишніх військових, активістів та громадян з проукраїнською позицією.

На засіданні Ради Безпеки генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш закликав створити демілітаризовану зону навколо Запорізької АЕС та вивести російський військовий персонал і обладнання з території об’єкту.  У звіті МАГАТЕ після інспекції АЕС зазначається, що український персонал працює у постійному високому стресі та під тиском, що може призвести до людської помилки з наслідками для ядерної безпеки. Посол Великої Британії в ООН Барбара Вудворд заявила в, що запорізькі співробітники «більше не працівники, а заручники, яких утримують під прицілом».

Спротив

У тимчасово окупованому Бердянську Запорізької області було підірвано автомобіль так званого “коменданта міста” Артема Бардіна. Російські джерела повідомляють, що він залишився живий – але втратив обидві ноги. 

В тимчасово окупованому Мелітополі Запорізької області знищено ще один штаб організації “Мы вместе с Россией”, яка співпрацює з окупаційною адміністрацією. Також зафіксовано вибухи невідомого походження в Маріуполі Донецької області. 

ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ

У серпні вперше з початку повномасштабної війни іноземне фінансування повністю покрило додаткові місячні потреби бюджету України. Загалом було отримано 4,7 млрд доларів грантів та кредитів за потреб 4,2 млрд доларів. Але в цілому з лютого 2022 р. іноземне фінансування покрило лише 55% додаткових потреб бюджету. Прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що Україна розпочала консультації з країнами щодо макрофінансової допомоги у 2023 р. в обсязі 12 млрд євро.

У Національному банку повідомили, що на тлі помірних боргових виплат країни в іноземній валюті, менших інтервенцій НБУ з продажу валюти та завдяки надходженню значного обсягу міжнародної допомоги у серпні міжнародні резерви України збільшилися на 13,6% до 25,4 млрд доларів.

Президент України Володимир Зеленський повідомив, що понад трильйон гривень (близько 25 млрд євро) у бюджеті 2023 р. буде направлено на сектор безпеки й оборони. Необхідні ресурси будуть винайдені завдяки програмі скорочення некритичних видатків, зокрема на державні підприємства та державний апарат. Одночасно в повному обсязі будуть виконуватися соціальні зобов’язання.

Президент України Володимир Зеленський віртуально відкрив біржові торги на Нью-Йоркській фондовій біржі та представив портал Advantage Ukraine з можливостями інвестувати в українську економіку. На платформі зібрані інвестиційні проекти та можливості у десяти галузях (оборонно-промисловий комплекс, металургія, енергетика, агрокомплекс, деревообробка та виготовлення меблів, інноваційні технології, логістика та інфраструктура, фармацевтика, природні ресурси, промислове виробництво).

Президент Росії Володимир Путін на засіданні  Східного економічного форуму заявив що більшість українського зерна вивозиться до Європи, а не до країн, що розвиваються. Це ставить під сумнів продовження роботи “зернової угоди”, розрахованої на 120 днів. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба спростував це, повідомивши, що дві третини українського зерна спрямовані на ринки Азії, Африки та Близького Сходу.

ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ

5 вересня 2022 року Європейський Союз та Україна провели у Брюсселі 8-е засідання Ради асоціації Україна-ЄС під головуванням Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля та високого представника ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки Жозепа Борреля. На засіданні обговорили алгоритм дій переходу до переговорного процесу щодо приєднання України до Європейського Союзу. Денис Шмигаль зазначив, що Україна активно працює над імплементацією Угоди про асоціацію, а також вже до кінця року планує виконати сім рекомендацій ЄС, які надавалися разом із статусом кандидата. У підсумку засідання Ради асоціації Україна-ЄС було підписано п’ять угод між Україною та Європейським Союзом, зокрема угоду про участь України в програмі ЄС «Цифрова Європа», угоди для співробітництва в митній сфері та щодо співпраці у податковій сфері Fiscalis. Також Європейська Комісія ухвалила рішення про надання Україні 500 млн євро бюджетної підтримки та 122 млн євро грантового фінансування в рамках підтримки України в надзвичайній ситуації.

6 вересня Президент України Володимир Зеленський першим серед іноземних лідерів провів телефонну розмову з новообраною прем’єр-міністеркою Великої Британії Ліз Трасс. Лідери держав зокрема обговорили участь Великої Британії у продовженні підтримки та відбудові України. 

Крім того, Зеленський провів розмови з прем’єр-міністром Королівства Нідерланди Марком Рютте та зі спікеркою Палати представників Конгресу США Ненсі Пелосі щодо координації кроків для протидії Росії, посилення санкційного тиску на агресора, безпекової та макрофінансової допомоги Україні. В свою чергу, з канцлером Німеччини Олафом Шольцом президент обговорив плани щодо посилення оборонних спроможностей України.

Європейська комісія 6 вересня офіційно запропонувала повністю призупинити дію угоди про спрощення візового режиму з Росією. Далі за рішення має проголосувати Європейська Рада. 

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.