11.04.2022

Ситуація станом на 8:00 12.04.2022 р. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

Найгарячішою точкою російсько-українського конфлікту наразі залишаються Донецька, Луганська та Харківська області. Російські війська ведуть наступальні дії в зоні проведення операції Об’єднаних Сил.

Представники полку “Азов” повідомили про застосування проти них хімічної зброї в Маріуполі. Російські війська раніше не виключали таку можливість, коментуючи хід боїв в Маріуполі.  

Харківський та Луганський напрямки:

Найбільш гострою залишається ситуація на Ізюмському напрямку, де відбуваються активні бойові дії. Російські війська продовжують часткову блокаду Харкова та обстріли території області. За словами голови Харківської ОВА Олега Синєгубова, 10 квітня вони нанесли близько 66 ударів із артилерії, мінометів, РСЗВ. Постраждали райони Харкова, околиці міста та інші населені пункти в області (Золочів, Балаклія). Протягом 11 квітня обстріли продовжувались. В результаті загинули 8 людей (з них 1 дитина); отримали поранення 19 людей (з них 2 дитини). Крім того, Харківська ОВА повідомила, що у Харкові фіксується активне використання російськими військами мін відкладеної дії. 

На Луганщині за даними Генштабу ЗСУ, при обстрілі Попасної було застосовано тактичний ракетний комплекс “Точка-У”. Також війська РФ обстрілюють Сєвєродонецьк, Лисичанськ та Кремінну. В Лисичанську виявлено тіло 1 загиблого; ще 3 людей постраждали від обстрілів. ДСНС інформує, що в Кремінній отримали поранення 3 людей. 

Донецький і Запорізький напрямки:

В Маріуполі російські війська проводять штурмові дії в окремих районах міста. Генштаб ЗСУ вважає ймовірним, що вони також наступатимуть в напрямку на Курахове з метою виходу на адміністративні кордони Донецької області. 

За даними ДСНС, внаслідок обстрілу було пошкоджено 30 будинків в селі Михайлівка в Донецькій області. Донецька ОВА повідомляє, що 11 квітня на території області загинули щонайменше 3 людей (у Вугледарі, Михайлівці та Красногорівці); 8 людей отримали поранення. Також продовжує надходити інформація про жертви серед цивільного населення в Маріуполі. Втім, через складність ситуації в місті неможливо відстежувати точну кількість загиблих.  

Голова Донецької ОВА Павло Кириленко повідомив, що більша частина цивільного населення підконтрольної Україні частини регіону евакуювалася через активізацію бойових дій.

Південний напрямок:

Російські війська намагаються закріпитися на адміністративних кордонах Херсонської області. 

Очільник Миколаївської ОВА Віталій Кім повідомив, що російські ракети, випущені пізно ввечері 10 квітня по Миколаєву, поцілили в ангари катарського підприємства у Миколаївській області.

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ 

Міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук  повідомляє, що 11 квітня через гуманітарні коридори евакуйовано 4354 людини. З Маріуполя та Бердянська на власному транспорті та автобусах для евакуації до Запоріжжя доїхали 3854 людини (556 маріупольців та 3298 мешканців міст Запорізької області). 500 осіб було евакуйовано в Луганській області.

Управління Верховного комісара ООН з прав людини станом на 10 квітня зафіксувало 4335 втрат серед цивільного населення України внаслідок нападу Російської Федерації (1842 особи загинули, 2493 – отримали поранення). Станом на 11 квітня за даними ювенальних прокурорів, в Україні постраждали більше 525 дітей (183 дитини загинуло та понад 342 дитини отримали поранення).

За словами міністерки з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірини Верещук, у російському полоні перебувають близько 1700 українських військових та цивільних осіб, зокрема 500 жінок.

За даними KSE Institute, за період активної фази російсько-українського конфлікту в Україні пошкоджено, зруйновано або захоплено щонайменше 23 тис. кілометрів доріг і 37 тис. квадратних метрів житлового фонду. Президент України Володимир Зеленський повідомив, що внаслідок російських атак в Україні знищено 938 освітніх об’єктів та майже 300 лікарень. Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко заявив, що російські військові вже пошкодили або зруйнували щонайменше 166 культурних пам’яток на території України. Начальник управління організації піротехнічних робіт та гуманітарного розмінування ДСНС Олег Бондар повідомляє, що близько 300 тисяч квадратних кілометрів території України потребує гуманітарного розмінування.

Рятувальники розбирають завали будинків у зруйнованій російськими військовими Бородянці на Київщині. За інформацією директора департаменту реагування на надзвичайні ситуації ДСНС Володимира Демчука, роботи ведуться цілодобово. Залучено близько 300 осіб, зокрема й 70 волонтерів, які працюють спільно з рятувальниками. 

Омбудсмен Людмила Денісова повідомляє, що на одному з підприємств Херсонщини через російські обстріли, які перервали енергопостачання на об’єкт та унеможливили його обслуговування, загинуло вже близько 4 мільйонів курей. Це загрожує регіону екологічною катастрофою.  

ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ

В оновленій оцінці збитків українській економіці, реалізованій в рамках проєкту KSE Institute “Росія заплатить”, підкреслюють, що за останній тиждень прямі втрати економіки України через розпочату Росією війну зросли на 12,2 млрд доларів США і станом на 11 квітня перетнули позначку у 80,4 млрд доларів США.

Заступниця міністра розвитку громад та територій Наталія Козловська повідомила, що в Україні розпочався процес з обстеження зруйнованих та пошкоджених в результаті бойових дій будівель і споруд для визначення можливості їх подальшої експлуатації, виконання відновлювальних робіт або демонтажу. Наразі перша група експертів виїхала до Київської області. 

Пресслужба Уряду України повідомляє про запуск онлайн платформи, яка допомагає перемістити бізнес із зон ведення активних бойових дій до більш безпечного місця.

У пресслужбі Енергоатому заявили, що за попередніми оцінками матеріальна шкода внаслідок обстрілів Запорізької АЕС становить 18,3 млрд грн.

За даними Міністерства фінансів, Україна отримала від Міжнародного банку реконструкції та розвитку черговий транш на 44,5 млн євро у рамках Угоди про позику «Додаткова позика для Другої позики на політику розвитку у сфері економічного відновлення».

Згідно Міністерства аграрної політики, Україна та Литва випробують альтернативний маршрут експорту українського зерна через Балтійське море.

ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ

Президент України Володимир Зеленський обговорив з прем’єр-міністром Нідерландів Марком Рютте оборонну підтримку України, посилення санкцій проти Росії та питання притягнення до відповідальності осіб, винних у злочинах РФ на українській території. Також Президент України провів перемовини з прем’єр-міністром Норвегії Йонасом Гар Стьоре щодо опору російському вторгненню та посилення енергетичної співпраці.

Володимир Зеленський виступив перед парламентом Республіки Корея. Він розповів про боротьбу проти російського вторгнення та злочини, вчинені російськими військовими на українській території, закликавши надати Україні необхідну зброю. 

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль провів зустріч з прем’єр-міністеркою Литовської Республіки Інгрідою Шимоніте. Політики разом відвідали Бородянку (Київська область), щоб побачити наслідки перебування російських військ. Прем’єр-міністри  обговорили розслідування воєнних злочинів Росії та посилення санкцій проти неї. Було укладено договір про співпрацю в сфері захисту дітей, які постраждали від війни в Україні. 

Також Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль провів онлайн-зустріч з членами Конгресу Сполучених Штатів. Глава уряду обговорив підтримку України в подоланні наслідків агресії та закликав до посилення санкційного тиску на Росію.

Міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок заявила, що Україні терміново потрібна військова підтримка (в тому числі – важке озброєння), щоб мати можливість захищатись від атак Росії.

В Україну прибула технічна група Міністерства внутрішніх справ Франції для розслідування воєнних злочинів російської армії на території України. Вона також сприятиме розслідуванню Міжнародного кримінального суду.

Міністерство закордонних справ Хорватії висилає з країни 24 працівників посольства РФ у Загребі. Франція оголосила персонами нон грата 6 російських дипломатів, залучених до шпигунської діяльності. 

Посилюється міжнародний санкційний тиск на Росію. Канада запровадила нові обмеження щодо 33 підприємств оборонного сектору РФ, згідно з якими передбачається замороження коштів та майна підсанкційних компаній та зупинка будь-якої співпраці з ними. Єврокомісія внесла 21 російську авіакомпанію до Списку авіаційної безпеки ЄС, що включає авіаперевізників, яким заборонено діяти на території Союзу внаслідок недотримання стандартів безпеки. Японія заморозила активи 398 росіян та низки установ, в тому числі “Альфа-банку” та “Ощадбанку”.

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.